печерський районний суд міста києва
Справа № 757/41495/25-к
28 серпня 2025 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві в режимі відеоконференції клопотання слідчого першого відділу Управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_5 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
До Печерського районного суду м. Києва надійшло клопотання слідчого першого відділу Управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_5 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Мотивуючи означене клопотання слідчий вказує наступне.
Слідчими Управління Державним бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62025000000000853 від 19.08.2025 за підозрою ОСОБА_6 у вчинені кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 41, ст. 340, ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 41, ч. 2 ст. 365, ч. 4 ст. 41, ч. 2 ст. 15, п. п. 1, 5, 12 ч. 2 ст. 115, ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 41, ч. 3 ст. 258 Кримінального кодексу України.
У клопотанні вказано, що починаючи з 22.11.2013 у місті Києві на Майдані Незалежності розпочалися безстрокові мирні збори громадян на підтримку європейського вектору зовнішньої політики України та зміни чинної влади.
З метою залякування учасників акцій протесту службові особи органів внутрішніх справ України, будучи вертикально підпорядкованою державною структурою, у період січня - лютого 2014 року неодноразово організовували незаконну і силову протидію учасникам протестів, у першу чергу особам, які перебували на Майдані Незалежності у місті Києві.
Працюючи у вказаний період на посаді командира роти патрульно-постової служби Бердянського МВ ГУМВС України в Запорізькій області ОСОБА_6 , здійснював владні та організаційно-розпорядчі повноваження відносно підлеглих працівників третьої роти цього батальйону, у зв'язку з чим, відповідно до положень пункту 1 Примітки до статті 364 Кримінального кодексу України (в редакції Закону від 07.04.2011) був службовою особою.
Разом з тим, працюючи на вказаній посаді 18.02.2014 у період часу приблизно з 10 години 00 хвилин до 14 години 30 хвилин (більш точний час слідством не встановлено) ОСОБА_6 - будучи працівником правоохоронного органу, службовою особою, діючи умисно, за попередньою змовою у групі осіб із не встановленими слідством на даний час командирами підрозділів внутрішніх військ МВС України, іншими невстановленими керівниками підрозділів правоохоронних органів, військовослужбовцями підрозділів внутрішніх військ МВС України та працівниками спеціальних підрозділів «Беркут», на виконання незаконних наказів начальника Головного управління - начальника міліції громадської безпеки ГУМВС України в місті Києві ОСОБА_7 , діючи всупереч Присяги працівника органів внутрішніх справ України, текст якої затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.1991 №382, у порушення вимог статей 18-20 Загальної декларації прав людини, статей 10-11 Конвенції, статті 21 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, статей 19, 28, 34, 39, 60, 64, Конституції України, статей 1, 2, 5, 12-15 Закону України «Про міліцію», пунктів 5, 6, 10, 12 Правил застосування спеціальних засобів, пунктів 4.2, 9.3, 9.4, 9.6, Інструкції із забезпечення контролю за обліком, зберіганням, видачею й прийманням вогнепальної зброї, боєприпасів до неї та спеціальних засобів у чергових частинах органів та підрозділів внутрішніх справ України, хибно розуміючи поняття відданості народові України та виконання наказів керівника, 18 лютого 2014 року вчинив дії спрямовані на перешкоджання організації та проведенню зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій працівниками органів внутрішніх справ.
Так, командир роти патрульної служби Бердянського МВ УМВС України в Запорізькій області ОСОБА_6 діючи у складі зведеного загону патрульної служби ГУ МВС України в Запорізькій області, 18.02.2014 в період часу приблизно з 10 години 00 хвилин до 14 години 30 хвилин (більш точний час слідством не встановлено) на виконання явно злочинного наказу заступника начальника Головного управління - начальника міліції громадської безпеки ГУМВС України в місті Києві ОСОБА_7 , разом із іншими залученими для цього співробітниками підрозділів правоохоронних органів здійснив силовий розгін громадян, які перебували на вулиці Інститутській від перехрестя з вулицею Шовковична до Майдану Незалежності, а саме перебуваючи на у районі перехрестя вулиць Шовковичної та Інститутської здійснював постріли із помпової рушниці Форт-500 у напрямку учасників зібрань громадян, у результаті чого внаслідок протиправного та надмірного застосування фізичної сили та спеціальних засобів заподіяно тяжкі наслідки, зокрема у вигляді спричинення 21 особі вогнепальних поранень різного ступеня тяжкості.
З 2006 року Україна почала вести переговори з інституціями Європейського Союзу щодо намірів стати асоційованим членом цієї організації та її повноправним учасником. Ці перемовини продовжив ОСОБА_8 після обрання його Президентом України, за результатами яких 30.03.2012 у місті Брюселі була парафована політична частина Угоди про Асоціацію між Україною та Європейським Союзом, а 19.07.2012 усі її частини.
Після виконання Україною критеріїв, визначених у Порядку денному асоціації Україна - ЄС (реформування виборчого законодавства, вирішення проблем вибіркового правосуддя та продовження реформ у рамках Порядку денного асоціації), 15.05.2013 Єврокомісія схвалила проєкт рішення Ради Європи щодо підписання Угоди про асоціацію з Україною, згідно з яким Угода про асоціацію України з Європейським Союзом мала бути підписана до проведення 28-29.11.2013 у місті Вільнюсі Литовської Республіки саміту Східного партнерства.
Однак восени 2013 року ОСОБА_8 (стосовно якого затверджений прокурором обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 42017000000002014 перебуває на розгляді у Броварському міськрайонному суді Київської області), виходячи із власних міркувань, за підбурювання представників російської федерації, діючи умисно, з метою отримання преференцій від представників російської федерації, а також з інших особистих спонукань прийняв рішення про відмову від підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.
Прийняттю такого рішення передувала зустріч 09.11.2013 ОСОБА_8 із президентом російської федерації путіним в.в. у місті Москві російської федерації, де він гарантував ОСОБА_8 надання Україні грошової допомоги в разі його відмови підписати Угоду про асоціацію з Європейським Союзом, оскільки вона загрожувала економіці російської федерації.
На виконання цього рішення ОСОБА_8 Прем'єр-міністр України ОСОБА_9 (стосовно якого складено повідомлення про підозру, матеріали виділено в окреме кримінальне провадження № 42014000000001048, досудове розслідування зупинене у зв'язку з розшуком) забезпечив прийняття 21.11.2013 Кабінетом Міністрів України розпорядження № 905-р, яким було призупинено процес підготовки до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.
У відповідь на рішення Президента України ОСОБА_8 про відмову від підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом громадяни України з 21.11.2013 почали проводити в центральній частині міста Києва (на майдані Незалежності та прилеглих вулицях) безстрокові акції протесту проти цього рішення у формі зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій на підтримку (висловлення солідарності) європейського вектора зовнішньої політики України, мета яких суперечила власним інтересам ОСОБА_8 .
Указані протестні заходи громадян відбувались у центральній частині міста Києва, зокрема на майдані Незалежності, вулицях Хрещатик, Інститутській, Грушевського, Садовій, Шовковичній, Банковій, Лютеранській, Заньковецької, Богомольця, Командарма Каменєва, Липській, Круглоуніверситетській, Гусовського, Різницькій, Європейській та Михайлівській площах, Кловському узвозі, у Кріпосному провулку, Маріїнському парку, згідно з поданими в листопаді - грудні 2013 року до Київської міської державної адміністрації повідомленнями про проведення безстрокових зібрань громадян на підтримку європейської інтеграції України, а саме:
- ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 від 30.11.2013 про проведення мирної акції протесту, мирного зібрання людей на майдані Незалежності та інших вулицях міста Києва;
- депутатської фракції Політичної партії «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» у Верховній Раді України від 30.11.2013 щодо проведення з 30.11.2013 народними депутатами України зустрічей із виборцями та встановлення пересувних громадських приймалень народних депутатів України у формі наметів на центральних вулицях міста Києва;
- Київської міської організації політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» від 30.11.2013 про початок з 01.12.2013 мирного заходу - мітингу з вимогою достроково припинити повноваження Президента України в порядку, визначеному Конституцією України, та провести позачергові вибори Президента України із зазначенням вулиць міста Києва;
- голови ініціативної групи «Громадський актив Києва» ОСОБА_14 від 04.12.2013 про проведення біля Генеральної прокуратури України з 05.12.2013 мирного зібрання громадян на вулицях Різницькій, Гусовського в місті Києві та прилеглій території на підтримку європейського курсу України, підписання Угоди про асоціацію з ЄС, звільнення політичних в'язнів, скасування рішень суду.
Право громадян на свободу мирних зібрань в Україні гарантується та захищене державою, яка зобов'язана забезпечити його ефективну реалізацію.
Громадяни, які перебували з 21 листопада 2013 року до 18 лютого 2014 року на Майдані Незалежності у місті Києві та брали участь у цій акції протесту, не допускали будь-яких порушень громадського порядку, у зв'язку з чим були відсутні будь-які підстави для обмеження їх прав на мирні зібрання, гарантовані Конституцією України.
При цьому ОСОБА_8 , усвідомлюючи, що відмова від підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом суперечить державним і суспільним інтересам, а також призведе до масового зібрання людей для публічного висловлення негативного ставлення до дій органів державної влади та окремих службових осіб, не пізніше 21.11.2013 вирішив, використовуючи повноваження Президента України, здійснити дії, спрямовані на припинення масових зібрань громадян.
Для досягнення цієї злочинної мети ОСОБА_8 у період з 21.11.2013 по 18.02.2014 вирішив залучити раніше призначених ним особисто та за його сприяння підконтрольних йому осіб - Міністра внутрішніх справ України ОСОБА_15 , Голову Служби безпеки України ОСОБА_16 , Міністра оборони України ОСОБА_17 та використати повноваження, сили і засоби очолюваних ними відомств та служб для обмежень конституційних прав громадян на свободу свого світогляду, думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань, на використання і поширення інформації та на участь у масових заходах.
При цьому, ОСОБА_15 , ОСОБА_16 та ОСОБА_17 (стосовно, яких затверджений прокурором обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 42017000000002014 перебуває на розгляді у Броварському міськрайонному суді Київської області), об'єднані єдиним злочинним умислом з ОСОБА_8 , виходячи із повноважень очолюваних ними відомств та займаних посад, виконуючи вказівки організатора злочину ОСОБА_8 , залучили у вказаний період часу підлеглі підрозділи очолюваних ними міністерств та служб, а також їх службових осіб до обмеження проходу на окремі ділянки місцевості у центральній частині м. Києва (урядовий квартал), застосування фізичного насильства, зброї та спеціальних засобів до учасників зібрань громадян (далі - мітингувальники).
Зокрема, у період часу з 21.11.2013 по 18.02.2014, ОСОБА_15 залучено заступника Міністра внутрішніх справ України ОСОБА_18 , начальника Головного управління - командувача внутрішніх військ МВС України ОСОБА_19 , начальника ГУМВС України в Київській області, а з 01.12.2013 тимчасово виконувача обов'язків начальника Головного управління МВС України в місті Києві ОСОБА_20 (стосовно яких затверджений прокурором обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 42017000000002014 перебуває на розгляді у Броварському міськрайонному суді Київської області).
При цьому ОСОБА_15 , у вказаний період часу, з відома та згоди організатора злочинів ОСОБА_8 , залучив за допомогою начальника ГУМВС України в м. Києві ОСОБА_20 , до перешкоджання організації та проведенню зборів, мітингів та демонстрацій у складі злочинної групи службових осіб управління, в підпорядкуванні яких перебували підрозділи, сили та засоби, а також особовий склад міліції громадської безпеки - заступника начальника Головного управління - начальника міліції громадської безпеки ГУМВС України в місті Києві ОСОБА_7 і командира ПМОП «Беркут», підпорядкованого ГУМВС України в місті Києві, ОСОБА_21 (стосовно яких затверджений прокурором обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 42017000000002014 перебуває на розгляді у Броварському міськрайонному суді Київської області).
За обставинами створення ОСОБА_8 у період часу з 21.11.2013 по 18.02.2014 злочинної групи та вчинення нею злочинів, матеріали досудового розслідування виділено в окреме кримінальне провадження за №42017000000002014 обвинувальний акт направлено до суду.
18.02.2014 учасниками масових заходів (зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій) організовано вуличний похід громадян з майдану Незалежності вулицями центральної частини м. Києва (Інститутська, Грушевського, Шовковична, Садова, Кріпосний провулок) до будівлі Верховної Ради України (вул. Грушевського, 5) для проведення мітингу з метою публічного висловлення підтримки (солідарності) голосуванню народними депутатами України в парламенті за повернення до Конституції 2004 року, що передбачала обмеження повноважень Президента України.
При цьому про проведення вказаного заходу учасниками зібрань громадян було повідомлено завчасно - 16.02.2014.
Будучи обізнаним про такі масові заходи та місця їх проведення, сприймаючи їх як загрозу обмеження своєї влади та повноважень, Президент України ОСОБА_8 , не пізніше 18.02.2014, вирішив здійснити розгін їх учасників силами правоохоронних органів.
За розробленим ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , та ОСОБА_17 злочинним планом, узгодженим з організатором злочинів ОСОБА_8 , 18.02.2014 передбачалося силове звільнення від мітингувальників спочатку території урядового кварталу, а саме вулиць Інститутської та Михайла Грушевського в районі Маріїнського парку, а надалі - Майдану Незалежності і прилеглих вулиць, у тому числі будівлі Федерації профспілок України із застосуванням до учасників зборів фізичної сили та спеціальних засобів, таких, як помпові рушниці «Форт-500», «Форт-500А», «Форт-500М1», «ІЖ-81» набоями 12 калібру, споряджених гумовими, металевими (свинцевими) кулями та картеччю, гранат сльозоточивої, дратівливої дії «Терен-6», світлозвукових гранат «Терен-7» і «Терен-7м», а також світло шумових гранат «Факел-С», «Заря-2», «Пламя», ручних гранат подразнюючої та світло шумової дії «Дрофа», ручних аерозольних гранат «Дрейф-2», ручних дратівливих грант РГР, ручних дратівливих гранат підвищеної потужності та безпеки, ручних димових гранат, які не перебували на озброєнні ОВС та були завезені у січні 2014 року з російської федерації.
Так, ОСОБА_20 , 18.02.2014, перебуваючи в приміщенні ГУМВС України в Київській області за адресою: м. Київ, вул. Володимирська, 15, будучи представником влади, до повноважень якого належить загальне керівництво ГУМВС України в місті Києві, діючи умисно, явно виходячи за межі наданої йому влади та службових повноважень, доручив ОСОБА_7 безпосередньо на місці організовувати силове звільнення території в межах урядового кварталу, а надалі Майдану Незалежності та прилеглих вулиць від громадян, які там перебували, із залученням для цього співробітників, сил та засобів управління громадської безпеки (УГБ), полку патрульної служби (ППС), полку міліції спеціального призначення (ПМСП), полку конвойної служби міліції (ПКСМ), районних та лінійних управлінь міліції, полку міліції особливого призначення «Беркут», підпорядкованих ГУМВС України в місті Києві, підрозділів МОП «Беркут» та патрульно-постової служби, відряджених з інших регіонів України, а також військовослужбовців окремих військових частин внутрішніх військ МВС України.
При цьому ОСОБА_7 , у період часу з 21.11.2013 по 18.02.2014, залучено керівників та працівників УГБ ГУМВС України в місті Києві, які будучи старшими нарядами міліції згідно з п. 301 Статуту патрульно-постової служби міліції України, затвердженого наказом МВС України від 28.07.1994 №404, а також пунктів 1.2, 1.4. Положенням про управління громадської безпеки ГУМВС України в місті Києві організовували, координували та контролювали діяльність зведених підрозділів полку патрульної служби (ППС), полку міліції спеціального призначення (ПМСП), полку конвойної служби міліції (ПКСМ), районних та лінійних управлінь міліції, полку міліції особливого призначення «Беркут», підпорядкованих ГУМВС України в місті Києві, підрозділів МОП «Беркут» та патрульно-постової служби, відряджених з інших регіонів України, а також військовослужбовців окремих військових частин внутрішніх військ МВС України.
Зокрема, у період часу з 21.11.2013 по 18.02.2014, ОСОБА_7 доручив здійснити розстановку сил та засобів, визначення місць дислокації в центральній частині м. Києва, організацію, координацію та контроль несення служби вищевказаних підрозділів ОВС, а також доведення до відома їм наказів начальнику управління ОСОБА_22 , його заступникам ОСОБА_23 та ОСОБА_24 , заступнику відділу забезпечення масових заходів ОСОБА_25 та інспекторам цього відділу ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 ; начальнику відділу дільничних інспекторів міліції ОСОБА_35 та інспектору цього відділу ОСОБА_36 ; начальнику відділу організації служби ОСОБА_37 та інспекторам цього відділу - ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , ОСОБА_40 , ОСОБА_41 .
Зокрема, ОСОБА_42 станом на 17-18 лютого 2014 року за вказівкою ОСОБА_7 та ОСОБА_23 визначено зведеним підрозділам міліції місця дислокації та несення служби біля Верховної Ради України (АДРЕСА_2, зведені загони патрульної служби з АР Крим, Донецької, Харківської, Запорізької, Миколаївської, Дніпропетровської областей, військові частини НОМЕР_11, НОМЕР_12, НОМЕР_13, НОМЕР_14, НОМЕР_15, НОМЕР_16, НОМЕР_17, НОМЕР_18, НОМЕР_19, НОМЕР_20, НОМЕР_21, НОМЕР_22, НОМЕР_23, НОМЕР_24, НОМЕР_25, НОМЕР_26, НОМЕР_27, НОМЕР_28, НОМЕР_29, НОМЕР_30, НОМЕР_31, НОМЕР_32, НОМЕР_33, НОМЕР_34, НОМЕР_35, НОМЕР_36, НОМЕР_37, НОМЕР_38, НОМЕР_39, НОМЕР_40, НОМЕР_41, НОМЕР_42, НОМЕР_43, НОМЕР_44 внутрішніх військ МВС України, ПМОП «Беркут» з АР Крим, Львівської, Харківської Житомирської, Донецької, Луганської, Запорізької, Волинської, Сумської, Тернопільської областей (всього 7219 працівників), Адміністрації Президента України (будівля, оточення) - ПМСП, Голосіївське, Деснянське РУ ГУМВС України в м. Києві, зведені загони патрульної служби з Дніпропетровської та Кіровоградської областей, військові частини НОМЕР_45, НОМЕР_46, НОМЕР_47, НОМЕР_48, НОМЕР_49, НОМЕР_50, НОМЕР_51, НОМЕР_52, НОМЕР_34, ПМОП «Беркут» з м. Севастополь, Херсонської, Миколаївської, Полтавської областей (усього 1628 працівників), офіс Партії регіонів (вул. Липська) - зведений загін патрульної служби з Миколаївської області (всього 20 працівників).
Крім цього, ОСОБА_7 та ОСОБА_43 станом на 17-18 лютого 2014 року, особисто та віддаючи накази підлеглим працівникам ОСОБА_24 , ОСОБА_37 визначили відповідальними за залученими підрозділами та вищевказаними об'єктами несення служби інспекторів УГБ ГУМВС України в м. Києві, а саме біля Верховної Ради України (будівля, оточення Міський сад, парк Маріїнський, Кріпосний провулок, вулиця Шовковична, де розташовувалися ПМОП «Беркут» з АР Крим, Луганської, Волинської областей, зведений загін патрульної служби в Запорізькій області - ОСОБА_44 , а також інші підрозділи) - ОСОБА_29 , ОСОБА_45 , ОСОБА_46 , будівлі Кабінету Міністрів України (вул. Грушевського, горловина КМУ, де розташовувалися ПМОП з Львівської, Харківської, Донецької, Житомирської та Запорізької областей, а також інші підрозділи) - ОСОБА_25 (щодо якого обвинувальні акти у кримінальних провадженнях №42016000000003021, №62021000000000845 перебувають на розгляді Солом'янського районного суду міста Києва) та ОСОБА_47 , Адміністрації Президента України (будівля, де розташовувалися - ПМОП «Беркут» з м. Севастополь, Херсонської, Миколаївської, Полтавської областей, а також інші підрозділи) - ОСОБА_28 та ОСОБА_48 , офісу Партії регіонів (вул. Липська, де розташовувався - зведений загін патрульної служби з Миколаївської області) - ОСОБА_49 .
Далі, ОСОБА_7 , продовжуючи реалізовувати спільні злочинні наміри, не пізніше 17.02.2014 дав вказівку командиру ПМОП «Беркут», підпорядкованому ГУМВС України в місті Києві, ОСОБА_21 та ОСОБА_25 організувати завезення до центральної частини міста Києва світло шумових і газових гранат, а також набоїв 12 калібру, споряджених гумовими, металевими (свинцевими) кулями та картеччю, для озброєння працівників спецпідрозділів МОП «Беркут» МВС України, інших підрозділів МВС України та застосування до мітингувальників.
Так, приблизно о 17 год 17.02.2014 до будівлі Національного художнього музею України, розташованої за адресою м. Київ, вул. Грушевського, 6, за вказівкою ОСОБА_21 прибув мікроавтобус Volkswagen Transporter синього кольору, яким дві не встановлені на цей час особи доставили світло шумові і газові гранати, а також набої 12 калібру, споряджені гумовими, металевими (свинцевими) кулями та картеччю.
В цей же час, ОСОБА_25 виконуючи наказ ОСОБА_7 , надав вказівку ОСОБА_38 про виклик до вказаного мікроавтобусу для озброєння працівників ПМОП «Беркут» ГУМВС України з Львівської, Харківської, Донецької, Житомирської та Запорізької областей, світло шумовими і газовими гранатами, а також набоями 12 калібру для застосування їх до мітингувальників.
У свою чергу ОСОБА_50 , перебуваючи в м. Київ, по вул. Грушевського, 6, діючи умисно, на виконання явно злочинного наказу ОСОБА_7 , доведеного до нього ОСОБА_25 , 17.02.2014 о 17 год 21 хв із власного мобільного телефону із номером - НОМЕР_1 зателефонував на мобільний телефон командира МОП «Беркут» при УМВС України в Житомирській області ОСОБА_51 на номер - НОМЕР_2 ; о 17 год 21 хв - на мобільний телефон командира МОП «Беркут» при ГУМВС України в Донецькій області ОСОБА_52 на номер - НОМЕР_3 ; о 17 год 23 хв - на мобільний телефон командира МОП «Беркут» при ГУМВС у Львівській області ОСОБА_53 на номер - НОМЕР_4 ; о 17 год 24 хв - на мобільний телефон командира оперативної роти №1 МОП «Беркут» при ГУМВС України в Харківській області ОСОБА_54 на номер - НОМЕР_5 , яким повідомив про необхідність прибуття особового складу підрозділів до мікроавтобусу для озброєння світло шумовими і газовими гранатами, а також набоями 12 калібру.
Крім цього, у цей же період часу 17.02.2014 ОСОБА_50 надав усно вказівку командиру ПМОП з Запорізької області ОСОБА_55 про необхідність прибуття особового складу до мікроавтобусу для озброєння світло шумовими і газовими гранатами, а також набоями 12 калібру.
Після цього, на виконання вказівки ОСОБА_56 командир МОП «Беркут» при ГУМВС України в Харківській області ОСОБА_57 (щодо якого затверджені у кримінальних провадженнях №42015000000000970 та №62021000000000846 обвинувальні акти перебувають на розгляді Солом'янського та Дарницького районних судів міста Києва) скерував до мікроавтобуса для отримання світло шумових і газових гранат, а також набоїв 12 калібру, чотирьох підлеглих працівників - співробітників вказаного підрозділу ОСОБА_58 (щодо якого затверджений у кримінальному провадженні №42015000000002033 обвинувальний акт перебуває на розгляді Шевченківського районного суду міста Києва), ОСОБА_59 (щодо якого затверджений у кримінальному провадженні №62022000000000682 обвинувальний акт перебуває на розгляді Печерського районного суду міста Києва), ОСОБА_60 та ОСОБА_61 .
В свою чергу, командири міліції особливого призначення «Беркут» при ГУМВС України у Львівській області ОСОБА_62 , у Донецькій області ОСОБА_63 , у Житомирській області ОСОБА_64 та у Запорізькій області ОСОБА_65 в цей же час скерували до зазначеного мікроавтобуса по чотири працівника від кожного підрозділу для отримання світло шумових і газових гранат, а також набоїв 12 калібру.
В подальшому, ОСОБА_50 та ОСОБА_25 , а також дві не встановлені особи, без відповідного обліку у Книзі видачі й приймання озброєння та спеціальних засобів, без письмової вказівки керівника підрозділу та підписів співробітників, які їх отримували у відповідній обліковій документації, в порушення вимог пунктів 4.2, 9.3, 9.4, 9.6. Інструкції із забезпечення контролю за обліком, зберіганням, видачею й прийманням вогнепальної зброї, боєприпасів до неї та спеціальних засобів у чергових частинах органів та підрозділів внутрішніх справ України, затвердженої наказом МВС України №141 від 27.03.2008, видали співробітникам МОП «Беркут» при ГУМВС України в Харківській області ОСОБА_66 , ОСОБА_67 , ОСОБА_68 та ОСОБА_69 , а також працівникам МОП «Беркут» при ГУМВС України у Львівській, Донецькій, Житомирській та Запорізькій областях світло шумові і газові гранати у кількості від 10 до 15 гранат на 1 підрозділ, а також набої 12 калібру, споряджені гумовими, металевими (свинцевими) кулями та картеччю у кількості 4-5 упаковки (в 1 упаковці 25 набоїв).
Відповідно до наказу начальника ГУ МВС України в Запорізькій області від 23.01.2014 № 246 дск особовий склад патрульної служби ГУ МВС України в Запорізькій області у складі зведеного загону до якого входили БПС ГУМВС України в Запорізькій області, рота ПС Бердянського МВ УМВС України в Запорізькій області, рота ПС Бердянського МВ УМВС України в Запорізькій області, рота ПС Енергодарського МВ УМВС України в Запорізькій області та інспектори ПС Токмацького, Василівського, Гуляйпільського, Приморського, Приазовського, Пологівського, Оріхівського, Новомиколаївського РВ УМВС України в Запорізькій області та інспектори ЛВ ПС річковий порт «Запоріжжя» ГУМВС України в Запорізькій області в кількості 199 осіб був відряджений м. Києва для забезпечення охорони громадського порядку.
При відрядженні зведеного загону патрульної служби ГУ МВС України в Запорізькій області в м. Київ 22.01.2014 особовому складу було видано 8 помпових рушниць марки «Форт-500» та «Форт-500А» з заводськими номерами НОМЕР_53, НОМЕР_54, НОМЕР_6 ,НОМЕР_55, НОМЕР_7 , НОМЕР_8 , НОМЕР_9 та набої до них «Терен 12К» та «Терен 12П», зокрема помпова рушниця марки «Форт 500» з заводським номером НОМЕР_10 була видана і командиру роти ППС Бердянського МВ ГУМВС України в Запорізькій області ОСОБА_6 .
Так, 18.02.2014, приблизно о 08 годині, більш точний час не встановлено, ОСОБА_7 зібрав біля будівлі Верховної Ради України по вулиці Грушевського, 5, на площі Конституції командирів та керівників вищевказаних залучених до охорони громадського порядку підрозділів - полку патрульної служби (ППС), в тому числі і зведеного загону патрульної служби ГУМВС України в Запорізькій області, полку міліції спеціального призначення (ПМСП), полку конвойної служби міліції (ПКСМ), районних та лінійних управлінь міліції, полку міліції особливого призначення «Беркут», підпорядкованих ГУМВС України в місті Києві, підрозділів МОП «Беркут», в тому числі з АР Крим, м. Севастополь, Львівської, Харківської Житомирської, Донецької, Луганської, Запорізької, Волинської, Сумської, Тернопільської Херсонської, Миколаївської, Полтавської областей, а також окремих військових частин внутрішніх військ МВС України, співробітників УГБ ГУМВС України в м. Києві - заступників начальника управління ОСОБА_23 та ОСОБА_24 , заступника начальника відділу забезпечення масових заходів ОСОБА_25 та інспекторів цього відділу ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_45 , ОСОБА_70 , ОСОБА_46 , ОСОБА_71 , ОСОБА_72 , начальника відділу дільничних інспекторів міліції ОСОБА_48 , начальника відділу організації служби ОСОБА_73 та інспекторів цього відділу - ОСОБА_47 , ОСОБА_74 , ОСОБА_75 , ОСОБА_76 , під час якої особисто довів їм наказ про недопущення учасників зібрань громадян до будівлі парламенту.
За результатами проведеного ОСОБА_7 інструктажу місцем дислокації зведеного загону патрульної служби ГУ МВС України в Запорізькій області під час несення служби з охорони громадського порядку 18.02.2014 було визначено вул. Шовковичну в м. Києві.
Надалі, у період часу приблизно з 10 години до 12 години, більш точний час слідством не встановлено, перебуваючи на вулиці Шовковичній у місті Києві, ОСОБА_7 , будучи представником влади, до повноважень якого входить координація та контроль спецпідрозділів громадської безпеки міліції, зокрема спецпідрозділів «Беркут», діючи умисно, явно виходячи за межі наданих йому влади та службових повноважень, ігноруючи вимоги Конституції України та інших нормативно-правових актів, якими регламентований порядок проведення зборів, мітингів і демонстрацій, діючи умисно, за попередньою змовою з іншими учасниками організованої злочинної групи ОСОБА_8 , ОСОБА_15 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 та іншими залученими до вчинення злочинів особами, віддав явно злочинний наказ ОСОБА_25 на здійснення силового розгону учасників мітингів, зборів та демонстрацій, які перебували на вулицях Інститутській, Шовковичній та Кріпосному провулку в місті Києві, силами спецпідрозділів БМОП «Беркут» ГУМВС України в Харківській області на чолі з командиром ОСОБА_77 , БМОП «Беркут» ГУМВС України у Львівській області на чолі з командиром ОСОБА_78 , БМОП «Беркут» ГУМВС України в Донецькій області, полку МОП «Беркут» ГУМВС України в м. Києві на чолі з командиром ОСОБА_21 , підрозділам ППС в тому числі і зведеному загону патрульно служби ГУ МВС України в Запорізькій області та іншими залученими підрозділами органів внутрішніх справ із застосуванням надмірного фізичного насильства, зброї та спеціальних засобів таких, як помпові рушниці «Форт-500», «Форт-500А», «Форт-500М1», «ІЖ-81», гранат сльозоточивої, дратівливої дії «Терен-6», світлозвукових гранат «Терен-7» і «Терен-7м» та недозволених до використання на території України спеціальних засобів виробництва Російської Федерації, а саме: світлошумових гранат «Факел-С», «Заря-2», «Пламя», ручних гранат подразнюючої та світлошумової дії «Дрофа», ручних аерозольних гранат «Дрейф-2», ручних дратівливих грант РГР, ручних дратівливих гранат підвищеної потужності та безпеки, ручних димових гранат.
Далі, 18.02.2014 приблизно у період часу з 12 до 13 год ОСОБА_25 на виконання явно злочинного наказу ОСОБА_7 безпосередньо передав відповідний наказ на здійснення силового розгону учасників мітингів, зборів та демонстрацій, які перебували на вулицях Інститутській, Шовковичній та Кріпосному провулку в місті Києві, командирам БМОП «Беркут» ГУМВС України в Харківській та Львівській областях відповідно ОСОБА_79 і ОСОБА_80 (щодо якого затверджений у кримінальному провадженні №42016000000000385 обвинувальний акт перебуває на розгляді Святошинського районного суду міста Києва) - вступивши з ними у злочинну змову на вчинення кримінальних правопорушень.
У подальшому, у період часу приблизно з 12 години 00 хвилин до 15 години 00 хвилин 18.02.2014 ОСОБА_7 , перебуваючи на вулиці Шовковичній, неподалік перехрестя із вулицею Інститутською, координуючи на місці дії командирів БМОП «Беркут» ГУМВС України в Харківській області ОСОБА_81 та БМОП «Беркут» ГУМВС України у Львівській області ОСОБА_53 , РМОП «Беркут» ГУМВС України в м. Севастополь ОСОБА_82 , а також інших невстановлених в ході досудового слідства працівників правоохоронних органів, віддав команду розпочати рух колони працівників міліції по проїжджій частині вулиці Інститутської у напрямку до Кловського узвозу в місті Києві з метою блокування проходу вулицями Інститутською, Садовою та Шовковичною, а також Кріпосним провулком та Маріїнським парком в місті Києві під час руху учасників мітингів, зборів та демонстрацій до будівлі Верховної Ради України.
На виконання явно злочинного наказу ОСОБА_7 , доведеного до їх відома через ОСОБА_25 , ОСОБА_78 , ОСОБА_77 , ОСОБА_83 , а також командирами інших підрозділів МОП «Беркут», міліціонер відділення № 1 взводу № 2 оперативної роти № 1 БМОП «Беркут» ГУМВС України в Харківській області ОСОБА_84 , міліціонер відділення № 1 взводу № 2 оперативної роти № 2 БМОП «Беркут» ГУМВС України в Харківській області ОСОБА_85 та психолог групи кадрового забезпечення БМОП «Беркут» ГУМВС України в Харківській області ОСОБА_86 , кримінальні провадження відносно яких розслідувалось окремо, 18.02.2014, в період часу приблизно з 12 години 00 хвилин до 14 години 30 хвилин (більш точний час слідством не встановлено), а також працівники інших зазначених підрозділів МОП «Беркут», перебуваючи на тротуарній частині вулиці Інститутської неподалік фасадної частини будинку №24/7 по вказаній вулиці, на відстані близько 20-40 метрів від натовпу мітингувальників, які перебували на проїжджій частині перехрестя вулиці Інститутської та Кріпосного провулку, будучи озброєними помповими рушницями «Форт-500», «Форт-500А» та «Форт-500М1», зарядженими патронами зі свинцевою картеччю 12 калібру та патронами «Терен 12К» та «Терен 12П», почали здійснювати прицільні постріли з помпових рушниць, споряджених у тому числі патронами із зарядом свинцевої картечі, у напрямку скупчення людей на вул. Інститутській та Кріпосному провулку, в руках яких не було вогнепальної зброї та які не становили для них будь-якої загрози, з метою вчинення їх вбивства способом, небезпечним для життя багатьох осіб, в результаті яких від отриманих вогнепальних поранень 3 особи загинуло та значна кількість мітингувальників отримали вогнепальні поранення різного ступеня тяжкості.
Одночасно з ними, діючи відповідно до заздалегідь узгодженого плану, перебуваючи на вул. Шовковичній в м. Києві, на виконання явно злочинного наказу ОСОБА_7 , переданого через командира зведеного загону патрульно-постової служби ГУМВС України в Запорізькій області, який перебував на місці подій вул. Шовковичній та безпосередньо керував діями залучених підрозділів, ОСОБА_6 , діючи у групі осіб із командиром роти ППС Мелітопольського МВ ГУМВС України в Запорізькій області ОСОБА_87 (стосовно якого обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 620250000000001632 від 11.02.2015 скеровано до Печерського районного суду м. Києва) та іншими невстановленими співробітниками зведеного загону патрульної служби ГУ МВС України в Запорізькій області, полку МОП «Беркут» ГУМВС України в м. Києві, МОП «Беркут» ГУМВС України в Донецькій області, військовослужбовцями ВВ МВС України, озброєних помповими рушницями «Форт-500», «Форт-500А» та «Форт-500М1», спорядженими патронами 12 калібру «Терен 12К» та «Терен 12П» почали здійснювати прицільні постріли з помпових рушниць «Форт-500» у життєво важливі частини тіла учасників акції протесту, які перебували на проїжджій частині перехрестя вулиці Інститутської та Шовковичної, не мали при собі вогнепальної зброї та не становили будь-якої загрози, з дистанції, яка небезпечна для здійснення таких пострілів, з метою незаконного перешкоджання проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій, небезпечним для життя багатьом осіб, в результаті яких 21 особи отримали вогнепальні поранення різного ступеня тяжкості.
Зокрема, 18.02.2014 у період часу приблизно з 10 години 00 хвилин до 14 години 30 хвилин (більш точний час слідством не встановлено) ОСОБА_6 перебуваючи на вул. Шовковичній, яка з вул. Інститутської була перегороджена вантажним автомобілями марки «Камаз» та сміттєвими баками, а з сторони будівлі Верховної Ради України була заблокована співробітниками патрульної служби, солдатами внутрішніх військ та співробітниками підрозділів МОП «Беркут», які зі щитів сформували загородження, діючи під прикриттям двох не встановлених на даний час співробітників підрозділу «Беркут» із щитами, шляхом висування вперед здійснював постріли з помпової рушниці «Форт-500» патронами 12 калібру «Терен 12К» та «Терен 12П» у життєво важливі ділянки тіла учасників зібрань (голову, тулуб тощо), відтісняючи їх по вул. Інститутській у напрямку Майдану Незалежності.
Будучи свідками застосування проти учасників мітингів, зборів та демонстрацій помпових рушниць «Форт-500», «Форт-500А» та «Форт-500М1», зарядженими патронами зі свинцевою картеччю 12 калібру та патронами «Терен 12К» та «Терен 12П» з боку ОСОБА_88 , ОСОБА_58 , ОСОБА_59 , ОСОБА_6 , ОСОБА_89 та інших невстановлених осіб, вчинених на виконання злочинного наказу ОСОБА_7 , доведеного до їх відома ОСОБА_78 , ОСОБА_77 , ОСОБА_83 , ОСОБА_25 та командирами інших підрозділів МОП «Беркут» та патрульної служби, а також будучи свідками вбивства в результаті вищевказаних злочинних дій 3-х осіб та спричинення вогнепальних поранень значній кількості мітингувальників, учасники мітингів, зборів та демонстрацій почали залишати Кріпосний провулок, тікаючи у бік вулиці Михайла Грушевського, станції метро «Арсенальна» та Маріїнського парку.
В подальшому співробітники зведеного загону патрульної служби ГУ МВС України в Запорізькій області, разом із ОСОБА_6 та іншими співробітниками патрульної служби, солдатами внутрішніх військ та співробітниками підрозділів МОП «Беркут» за наказом ОСОБА_7 перемістились із вул. Шовковичної по лівій стороні на вул. Інститутську та перебуваючи на перехресті вказаних вулиць за командою ОСОБА_7 здійснили відтиснення мітингувальників до Майдану Незалежності застосовуючи до учасників зібрань помпові рушниці «Форт 500», здійснюючи постріли в них.
Таким чином, 18.02.2014 у період часу з 10 год до 14:30 год ОСОБА_6 , перебуваючи на перехресті вулиць Шовковичної та Інститутської, діючи у групі осіб із колишнім командиром роти ППС Мелітопольського МВ УМВС України в Запорізькій області ОСОБА_87 (стосовно якого обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 620250000000001632 від 11.02.2015 скеровано до Печерського районного суду м. Києва) та іншими невстановленими співробітниками зведеного загону патрульної служби ГУМВС України в Запорізькій області, полку МОП «Беркут» ГУМВС України в м. Києві, МОП «Беркут» ГУМВС України в Донецькій області, військовослужбовцями ВВ МВС України, діючи узгоджено з підрозділами МОП «Беркут» Харківської та Львівської областей, м. Севастополь, а також іншими невстановлених в ході досудового слідства працівниками правоохоронних органів, які здійснювали витіснення мітингувальників з вул. Інститутської та Кріпосному провулку, шляхом застосування надмірного фізичного насильства, спеціальних засобів, у тому числі здійснення пострілів із вогнепальної зброї - помпових рушниць «Форт-500» по мітингувальникам, здійснив незаконне перешкоджання проведенню зборів, мітингів, вуличного походу і демонстрацій громадян - учасників заходів громадського протесту на підтримку голосування у Верховній Раді України за повернення до Конституції 2004 року, в результаті чого спричинено тяжкі тілесні ушкодження 3 особам, середньої тяжкості тілесні ушкодження 4 особам та легкі тілесні ушкодження 14 особам.
Зокрема, 18.02.2014 у період часу приблизно з 10 години 00 хвилин до 14 години 30 хвилин (більш точний час слідством не встановлено) ОСОБА_6 перебуваючи на вул. Шовковичній, яка з вул. Інститутської була перегороджена вантажним автомобілями марки «Камаз» та сміттєвими баками, а з сторони будівлі Верховної Ради України була заблокована співробітниками патрульної служби, солдатами внутрішніх військ та співробітниками підрозділів МОП «Беркут», які зі щитів сформували загородження, діючи під прикриттям двох не встановлених на даний час співробітників підрозділу «Беркут» із щитами, шляхом висування вперед здійснював постріли з помпової рушниці «Форт-500» патронами 12 калібру «Терен 12К» та «Терен 12П» у життєво важливі ділянки тіла учасників зібрань (голову, тулуб тощо), відтісняючи їх по вул. Інститутській у напрямку Майдану Незалежності.
При цьому, ОСОБА_6 достовірно розумів, що здійснення таких пострілів з небезпечної дистанції в життєво важливі ділянки тіла неминуче призведе до тяжких наслідків у вигляді заподіяння смерті.
Однак, довести свій злочинний умисел, направлений на вчинення умисних вбивств учасників акції протесту, до кінця ОСОБА_6 та інші невстановленим працівникам правоохоронних органів, у тому числі БМОП «Беркут», які безпосередньо здійснювали постріли з помпових рушниць «Форт-500», «Форт-500А» та «Форт-500М1», зарядженими патронами 12 калібру «Терен-12П», «Терен-12К», в напрямку учасників акцій протесту, не вдалося, оскільки особам, які отримали вогнепальні поранення, було вчасно надано необхідну та кваліфіковану медичну допомогу.
Тобто, ОСОБА_6 , та інші не встановлені на даний час в ході досудового слідства працівники правоохоронних органів, у тому числі БМОП «Беркут», які безпосередньо здійснювали постріли з помпових рушниць «Форт-500», «Форт-500А» та «Форт-500М1», зарядженими патронами «Терен-12П», «Терен-12К» в напрямку учасників акцій протесту, виконали усі дії, які вони вважали необхідними для вчинення умисних вбивств учасників акції протесту, але злочин не було закінчено з причин, які не залежали від їх волі.
Крім того, ОСОБА_6 за вищевказаних обставин, 18.02.2014 у період часу з 10 годин 00 хвилин до 14 годин 30 хв., за попередньою змовою групою осіб, на виконання явно злочинного наказу ОСОБА_7 , переданого через командира зведеного загону патрульно-постової служби ГУМВС України в Запорізькій області, застосовуючи вогнепальну зброю -помпову рушницю марки «Форт 500» та, здійснюючи прицільні постріли з небезпечної дистанції у життєво важливі ділянки тіла мітингувальників, в руках яких не було вогнепальної зброї та, які не становили для них будь-якої загрози, на вул. Інститутській та вул. Шовковичній у м. Києві вчинив терористичний акт.
Таким чином, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 (ст. 28 зі змінами, внесеними згідно із Законом № 270-VI від 15.04.2008), ч. 4 ст. 41, ст. 340 КК України, ч. 2 ст. 28 (в редакції Закону від 15.04.2008), ч. 4 ст. 41, ч. 2 ст. 365 КК України (ст. 365 із змінами, внесеними згідно із Законами № 270-VI від 15.04.2008, № 1508-VI від 11.06.2009, № 2808-VI від 21.12.2010; в редакції Закону № 3207-VI від 07.04.2011, № 746-VII від 21.02.2014); ч. 4 ст. 41, ч. 2 ст. 15, п. п. 1, 5, 12 ч. 2 ст. 115 КК України (ст. 115 із змінами, внесеними згідно із Законами № 270-VI від 15.04.2008 та № 1707-VI від 05.11.2009); ч. 2 ст. 28 (ст.28 із змінами, внесеними згідно із Законом № 270-VI від 15.04.2008), ч. 4 ст. 41, ч. 3 ст. 258 КК України (ст. 258 у редакції Закону № 170 від 21.09.2006), серед яких є тяжкі та особливо тяжкі злочини.
24.02.2022 військовослужбовці збройних сил та інших воєнізованих формувань російської федерації, шляхом збройної агресії незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, інших об'єктів цивільного сектору соціального забезпечення, та здійснили застосування оперативно-тактичних ракет (включаючи застосування засобів ведення війни, заборонених міжнародним правом) по позиціям Збройних сил України та об'єктах цивільної інфраструктури, що призвело до тяжких наслідків, в тому числі на території Запорізької області.
З метою відсічі військовій агресії російської федерації 24.02.2022 Указами Президента України у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який продовжено відповідними Указами Президента України та який діє на даний час.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», частина Запорізької області, у тому числі Мелітопольська міська територіальна громада, внесена до вказаного переліку територіальних громад, як така, що перебуває в тимчасовій окупації з 25.02.2022.
Тимчасова окупація російською федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав. За державою Україна, територіальними громадами сіл, селищ, міст, розташованих на тимчасово окупованій території, органами державної влади, органами місцевого самоврядування та іншими суб' єктами публічного права зберігається право власності, інші речові права на майно, у тому числі на нерухоме майно, включаючи земельні ділянки, що знаходиться на тимчасово окупованій території.
Тимчасово окупованою територією, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону №1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Натомість, після повномасштабного вторгнення військ рф на територію України ОСОБА_6 залишився на тимчасово окупованій території Бердянської міської територіальної громади, Запорізької області.
Органом досудового розслідування у встановлений законом спосіб для проведення слідчих дій та вручення повідомлення про підозру неодноразово, зокрема на 11.08.2025 на 12.08.2025 та на 18.08.2025, викликався ОСОБА_6 . У зазначений час ОСОБА_6 не з'явився, поважних причин не прибуття до органу досудового розслідування не повідомив.
Зокрема, відповідно до вимог ст. ст. 113, 133, 135 КПК України, у зв'язку з виниклою необхідністю у проведенні слідчих та процесуальних дій за участі ОСОБА_6 , а саме: допиту та, у разі погодження прокурором письмового повідомлення про підозру, здійснення письмового повідомлення про підозру у кримінальному провадженні № 42013110000001029 від 25.11.2013, у спосіб передбачений цим Кодексом, на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора та в газеті Кабінету Міністрів України «Урядовий кур'єр» 15.08.2025 розміщено повідомлення про виклик ОСОБА_6 на 18.08.2025 до слідчого Державного бюро розслідувань. У вказаний у повістці про виклик час та дату ОСОБА_6 не з'явився.
Згідно даних інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон, ОСОБА_6 за останні п'ять років державний кордон України не перетинав.
18.08.2025 складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 41, ст. 340, ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 41, ч. 2 ст. 365, ч. 4 ст. 41, ч. 2 ст. 15, п. п. 1, 5, 12 ч. 2 ст. 115, ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 41, ч. 3 ст. 258 Кримінального кодексу України.
В той же день у зв'язку з неявкою ОСОБА_6 та не встановлення місцезнаходження підозрюваного ОСОБА_6 , що позбавило орган досудового розслідування можливості особисто вручити йому письмове повідомлення про підозру, вказане повідомлення відповідно до вимог ч. 1 ст. 278, 111, 135 КПК України вручене у спосіб передбачений КПК України для вручення повідомлень шляхом направлення поштою на адресу реєстрації підозрюваного за адресою: АДРЕСА_1 та розміщення відповідного тексту повідомлення про підозру на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора та газеті Кабінету Міністрів України «Урядовий кур'єр». Водночас, згідно із повідомленням Національного оператора поштового зв'язку «Укрпошта» надіслати поштовий лист на зазначену адресу не представилось можливим із поміткою на поштовому відправлені - «відділ поштового зв'язку адресата - закрито».
В подальшому матеріали досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62025000000000853 постановою прокурора від 19.08.2025 виділені з матеріалів кримінального провадження № 42013110000001029 від 25.11.2013.
Постановою слідчого ДБР від 19.08.2025 ОСОБА_6 оголошений у державний та міжнародний розшук.
ОСОБА_6 в належній спосіб повідомлений про підозру, а тому у відповідності до ст. 42 КПК України - набув статусу підозрюваного.
Зважаючи на викладене, з метою досягнення завдань кримінального провадження, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, виникла необхідність в обранні стосовно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, оскільки встановлені ризики, визначені ст. 177 КПК України, які беззаперечно вказують на те, що застосування менш суворого запобіжного заходу не забезпечить належну процесуальну поведінку підозрюваного та надасть можливість останньому уникнути кримінальної відповідальності шляхом переховування від органу досудового розслідування та суду.
У судовому засіданні прокурор внесене клопотання підтримав з викладених у ньому підстав, просив обрати відносно підозрюваного запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Захисник в судовому засіданні щодо задоволення клопотання заперечив, просить відмовити так як, воно є необґрунтованим та безпідставним.
Заслухавши обґрунтування клопотання сторони обвинувачення, заперечення захисника, вивчивши клопотання з доданими до нього документами, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Слідчими Державного бюро розслідувань за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62024000000000616 від 16.07.2024 за підозрою ОСОБА_90 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України.
16.07.2025 складено та погоджено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_91 18.08.2025 складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 41, ст. 340, ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 41, ч. 2 ст. 365, ч. 4 ст. 41, ч. 2 ст. 15, п. п. 1, 5, 12 ч. 2 ст. 115, ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 41, ч. 3 ст. 258 Кримінального кодексу України.
16.07.2025 у зв'язку з неявкою ОСОБА_6 та не встановлення місцезнаходження підозрюваного ОСОБА_6 , що позбавило орган досудового розслідування можливості особисто вручити йому письмове повідомлення про підозру, вказане повідомлення відповідно до вимог ч. 1 ст. 278, 111, 135 КПК України вручене у спосіб передбачений КПК України для вручення повідомлень шляхом направлення поштою на адресу реєстрації підозрюваного за адресою: АДРЕСА_1 та розміщення відповідного тексту повідомлення про підозру на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора та газеті Кабінету Міністрів України «Урядовий кур'єр». Водночас, згідно із повідомленням Національного оператора поштового зв'язку «Укрпошта» надіслати поштовий лист на зазначену адресу не представилось можливим із поміткою на поштовому відправлені - «відділ поштового зв'язку адресата - закрито».
Відповідно до ст. 2 КПК України завданням кримінального провадження, є серед іншого забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура. При чому застосування концепції належної правової процедури являє собою складну багатоелементну систему. Він включає в себе якісне законодавство з вичерпним переліком випадків обмеження прав людини та чіткими умовами таких обмежень; компетентнісну складову - діяльність суб'єктів процесуальної діяльності, яка має відповідати нормам кримінального процесуального кодексу; процедури, спрямовані на вирівняння викривлень процесу, пов'язаних з недобросовісним виконанням процедурних приписів.
Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Частиною 2 ст. 29 Конституції України передбачено, що ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та порядку,встановлених законом.
Згідно ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд може розглянути клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого, лише у разі, якщо прокурором, крім наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, буде доведено, що підозрюваний, обвинувачений оголошений у міжнародний розшук.
Відповідно до ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про:
1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення;
2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор;
3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Наряду з вказаним, відповідно до ч. 5 ст. 9 КПК кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), а відтак слідчий суддя приймає до уваги, що згідно з рішенням ЄСПЛ у справі «Феррарі-Браво проти Італії» не можна ставити питання про те, що арешт є виправданим тільки тоді, коли доведено факт вчинення та характер інкримінованих правопорушень, оскільки останнє є завданням попереднього розслідування.
Європейський Суд з прав людини у справі «Фокс, Кемпбел і Гартлі проти Сполученого Королівства» зазначив, що «обґрунтована підозра» передбачає наявність фактів або інформації, які б могли переконати об'єктивного спостерігача у тому, що відповідна особа могла вчинити злочин.
Перевіряючи обґрунтованість підозри ОСОБА_6 слідчий суддя вважає, що дані які вказують на обґрунтовану підозру, які навіть в сторонньої людини не можуть викликати розумних сумнівів, містяться у долучених до матеріалів клопотання доказів.
Приймаючи таке рішення, слідчий суддя виходить з того, що зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце та підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, які приведені у клопотанні слідчого та доданих матеріалах та з того, що слідчий суддя на даному етапі провадженні не вправі вирішувати питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо нього обмежувального заходу, то з огляду на наведені у клопотанні слідчого дані у слідчого судді є всі підстави для висновку про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_6 , кримінальних правопорушень, інкримінованих йому стороною обвинувачення.
Прокурором в судовому засіданні доведено наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, зокрема ОСОБА_6 буде продовжувати переховуватися від органу досудового розслідування та суду, може знищити, сховати або спотворити будь-які із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Водночас, відповідно до практики Європейського Суду з прав людини вагомою підставою для вирішення питання про необхідність попереднього ув'язнення особи є ризик перешкоджання встановленню істини у справі та переховування цієї особи від правосуддя. При цьому зазначено, що небезпека перешкоджання встановленню істини у справі та переховування особи від правосуддя може вимірюватися суворістю можливого покарання в сукупності з наявністю даних про матеріальний, соціальний стан особи, її зв'язками з державою, у якій його переслідують та міжнародними контактами.
У статті 5 Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи R(80) 11 від 27.06.1980 «Про взяття під варту до суду» зауважується, що при розгляді питання про необхідність тримання під вартою, судовий орган повинен брати до уваги обставини конкретної справи, у тому числі характер та тяжкість інкримінованого злочину.
Вирішуючи клопотання про обрання запобіжного заходу тримання під вартою, слідчий суддя також враховує тяжкість кримінальних правопорушень, у вчиненні яких підозрюється ОСОБА_6 те, що тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, та надходить до висновку, що докази та обставини, на які посилається слідчий та прокурор у клопотанні, дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрюваний буде продовжувати переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, а для запобігання ризиків, які зазначені у клопотанні та наведено у судовому засіданні вважає недостатньою застосування більш м'якого запобіжного заходу.
Обов'язковою умовою для здійснення міжнародного розшуку з метою екстрадиції є чинне процесуальне рішення про обрання підозрюваному запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, що передбачено нормою національного законодавства, а саме статтею 575 КПК України передбачено, що видача особи в Україну може бути запитана лише на підставі ухвали слідчого судді або суду про тримання особи під вартою, якщо така видача запитується для притягнення до кримінальної відповідальності.
Разом з цим, зазначена вимога міститься і у ч. 2 ст. 58 Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах 1993 року, згідно з якою до запиту про видачу особи для здійснення кримінального переслідування в обов'язковому порядку повинна долучатись завірена постанова про взяття під варту. Аналогічні вимоги передбачені Європейською конвенцією про видачу правопорушників 1957 року.
Так, згідно Інструкції про порядок використання правоохоронними органами можливостей Національного центрального бюро Інтерполу в Україні у попередженні, розкритті та розслідуванні злочинів, затвердженої наказом МВС України, Генеральної прокуратури України, Служби безпеки України, Держкомкордону, Державної митної служби України від 09.01.1997 року №3/1/2/5/2/2, підставою для міжнародного розшуку громадян України є запит правоохоронного органу надісланий до НЦБ. НЦБ вивчає одержані матеріали, при потребі запитує в ініціатора додаткові відомості і, за прийнятими Інтерполом правилами, надсилає запит до Генерального секретаріату Інтерполу або в Національне центральне бюро Інтерполу відповідної країни. Про здійснений запит НЦБ письмово інформує ініціатора, який після цього зобов'язаний негайно повідомляти нові відомі факти щодо розшукуваних для коригування розшукових заходів за кордоном.
Частина 6 статті 193 КПК України містить імперативну норму, з якої слідує, що слідчий суддя обирає запобіжний захід за відсутності підозрюваного, лише у разі, якщо прокурором, крім наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, буде доведено, що підозрюваний оголошений у міжнародний розшук.
Згідно з положеннями статті 5 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод нікого не може бути позбавлено свободи, крім установлених цією статей Конвенції випадків до процедури, встановленої законом.
З огляду на вищевикладене слідчий суддя вбачає наявність достатніх підстав для задоволення клопотання слідчого, так як матеріали клопотання обґрунтовано та прокурором в судовому засіданні доведено обґрунтованість підозри у вчиненні ОСОБА_6 тяжких злочинів, та наявність ризиків, а саме, те що підозрюваний має можливість переховуватися від органу досудового розслідування та/або суду та фактично вже переховується від слідства; може знищити, сховати або спотворити документи, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; має можливість незаконно впливати на свідків у даному кримінальному провадженні; схильний вчинити інше кримінальне правопорушення, а для запобігання ризиків, які зазначені у клопотанні та наведено у судовому засіданні вважає недостатньою обрання більш м'якого запобіжного заходу та наряду з вказаним доведено, що підозрюваний перебуває у міжнародному розшуку.
Керуючись ст. 29 Конституції України, ст. ст. 2, 40, 131, 132, 176-178, 183, 184, ч. 6 ст. 193, 194, 575 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання слідчого першого відділу Управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_5 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.
Обрати відносно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1