Справа № 358/1615/25 Провадження № 3/358/683/25
18 вересня 2025 року м. Богуслав
Суддя Богуславського районного суду Київської області Тітов М.Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з відділення поліції №2 Обухівського районного управління поліції ГУНП в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, українця, уродженця с. Івки, Обухівського району Київської області, місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 , не працюючого, паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 05.05.2000 Богуславським РВ ГУ МВС України в Київській області, РНОКПП - НОМЕР_2 ,
за статтею 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
28 серпня 2025 року до Богуславського районного суду Київської області надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за статтею 173 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №712859 ОСОБА_1 09.08.2025 приблизно в 06.00 годин біля будинку №40 по вул. Шевченка в м. Богуславі висловлювався нецензурною лайкою на адресу ОСОБА_2 , чим порушив громадський порядок.
В судовому засіданні 28.08.2025 особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 повідомив, що перебуває на обліку у лікаря психіатра.
Відповідно до ст.ст.17, 20 КУпАП, не підлягає адміністративній відповідальності особа, яка була в стані неосудності, тобто яка під час вчинення протиправної дії чи бездіяльності не могла усвідомлювати свої дії або керувати ними внаслідок хронічної душевної хвороби, тимчасового розладу душевної діяльності, слабоумства чи іншого хворобливого стану.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
09.09.2025 на запит суду, від лікаря психіатра Комунального некомерційного підприємства «Богуславська центральна лікарня» ОСОБА_3 до суду надійшла довідка про те, що ОСОБА_1 , 07.07.1972 року перебуває під наглядом в кабінеті психіатра КНП БМР «Богуславська ЦЛ» з діагнозом параноїдна шизофренія, безперервний перебіг, психопатоподібний тип дефекту. Також перебуває під наглядом в кабінеті лікаря нарколога з діагнозом: синдром залежності від алкоголю.
15.09.2025 ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи.
Стаття 17 КУпАП визначає обставини, що виключають адміністративну відповідальність, а саме: особа, яка діяла в стані крайньої необхідності, необхідної оборони або яка була в стані неосудності, не підлягає адміністративній відповідальності.
Відповідно до ч.1, 2 ст.273 КУпАП експерт призначається органом (посадовою особою), у провадженні якого перебуває справа про адміністративне правопорушення, у разі коли виникає потреба в спеціальних знаннях, у тому числі для визначення розміру майнової шкоди, заподіяної адміністративним правопорушенням, а також суми грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, які підлягатимуть конфіскації. Експерт зобов'язаний з'явитися на виклик органу (посадової особи) і дати об'єктивний висновок у поставлених перед ним питаннях.
Згідно ч. 1 ст. 7-1 Закону України «Про судову експертизу» підставою проведення судової експертизи є відповідне судове рішення чи рішення органу досудового розслідування, або договір з експертом чи експертною установою - якщо експертиза проводиться на замовлення інших осіб.
Як зазначено у ч. 2, 3 ст.15 Закону України «Про судову експертизу», проведення судових експертиз державними спеціалізованими установами у кримінальних провадженнях за дорученням слідчого, дізнавача, прокурора, суду та у справах про адміністративні правопорушення здійснюється за рахунок коштів, які цільовим призначенням виділяються цим експертним установам з Державного бюджету України. Проведення судових експертиз, обстежень і досліджень судово-медичними та судово-психіатричними установами здійснюється за рахунок коштів, які безпосередньо і цільовим призначенням виділяються цим експертним установам з державного чи місцевого бюджету, за винятком випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Частина 3 статті 7 цього ж Закону передбачає, що виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов'язана з проведенням криміналістичних, судово-медичних і судово-психіатричних експертиз.
Відповідно до п. 1, 3, 5, 6, 8, 9, 10, 12 Порядку проведення судово-психіатричної експертизи, затвердженого Наказ Міністерства охорони здоров'я України 08 травня 2018 року №865 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 червня 2018 р. за № 719/32171, цей Порядок визначає організаційні засади проведення судово-психіатричної експертизи (далі - СПЕ). СПЕ проводять державні спеціалізовані судово-психіатричні установи Міністерства охорони здоров'я України (далі - експертні установи). Призначення СПЕ, обов'язки, права та відповідальність судових експертів (далі - експерти) визначаються Кримінальним процесуальним кодексом України, Цивільним процесуальним кодексом України, Кодексом України про адміністративні правопорушення, Кодексом адміністративного судочинства України, Кримінальним кодексом України, Законом України «Про судову експертизу». За формою проведення СПЕ може бути амбулаторною, стаціонарною, посмертною. За процесуальними ознаками СПЕ може бути первинною, повторною, додатковою. За організаційними ознаками СПЕ може бути одноосібною та комісійною. Предметом СПЕ є психічний стан особи у певні юридично значимі проміжки часу. Психічний стан особи у певні юридично значимі проміжки часу визначається з метою надання відповіді на запитання, поставлені особою або органом, яка (який) залучила(в) експерта, або слідчим суддею чи судом, що доручив проведення експертизи. Кількісний склад експертів (одноособовий або комісійний) щодо конкретної СПЕ встановлюється особою або органом, яка (який) залучила(в) експерта, або слідчим суддею чи судом, який призначив СПЕ. Якщо це не зазначено, його встановлює керівник експертної установи.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що задля перевірки осудності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , станом на дату вчинення адміністративного правопорушення: 09 серпня 2025 року за статтею 173 КУпАП, потрібні спеціальні знання в області судової психіатрії, а тому слід призначити амбулаторну судово-психіатричну експертизу, проведення якої доручити: Комунальному некомерційному підприємству Київської обласної ради «Обласне психіатрично-наркологічне медичне об'єднання», що розташоване за адресою: вул. Вокзальна, 8, смт. Глеваха, Васильківського району Київської області, 02631.
Керуючись ст.ст. 17, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Призначити у справі №358/1615/25 амбулаторну судово-психіатричну експертизу, для вирішення питання про психічний стан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на вирішення якої поставити наступні запитання:
1) Чи страждав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , під час інкримінованих йому діянь, станом на 09.08.2025 будь-яким психічним захворюванням, чи проявлявся у нього тимчасовий розлад психічної діяльності, внаслідок якого він не міг усвідомлювати свої дії або керувати ними?
2) Чи страждає ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у даний час психічним захворюванням, що позбавляє його можливості усвідомлювати свої дії або керувати ними?
Проведення експертизи доручити Комунальному некомерційному підприємству Київської обласної ради «Обласне психіатрично-наркологічне медичне об'єднання», що розташоване за адресою: вул. Вокзальна, 8, смт. Глеваха, Васильківського району Київської області, 02631, попередивши про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України.
Зобов'язати відділення поліції №2 Обухівського РУП ГУ НП в Київській області (тел. 04561 5-10-84, вул. Франка, 14, м. Богуслав, Обухівського району, Київської області, 09701) доставити особу, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 , до Комунального некомерційного підприємства Київської обласної ради «Обласне психіатрично-наркологічне медичне об'єднання» (вул. Вокзальна, 8, смт. Глеваха, Васильківського району Київської області, 02631) на дату та час, які будуть повідомлені уповноваженими службовими особами КНП КОР «Обласне психіатрично-наркологічне медичне об'єднання» для проведення амбулаторної судово-психіатричної експертизи.
Для проведення судово-психіатричної експертизи направити експертам матеріали справи про адміністративне правопорушення №358/1615/25 про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 до адміністративної відповідальності за статтею 173 КУпАП.
У відповідності до ч. 2, 3 ст. 15 Закону України «Про судову експертизу» судові витрати, пов'язані із проведенням судової експертизи, обстеження і досліджень судово-психіатричною установою, а саме із проведенням амбулаторної судово-психіатричної експертизи віднести на рахунок держави.
Встановити строк для проведення судово-психіатричної експертизи один місяць з дня отримання копії даної постанови суду.
Розгляд справи відкласти до надходження висновку експерта.
Постанова набирає законної сили після її проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий: суддя М. Б. Тітов