Справа № 293/1103/25
Провадження № 2-о/293/62/2025
18 вересня 2025 рокуселище Черняхів
Черняхівський районний суд Житомирської області у складі судді Лось Л.В., розглядаючи заяву ОСОБА_1
заінтересована особа: Військова частина НОМЕР_1
про встановлення факту родинних відносин
15.09.2025 ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про встановлення факту родинних відносин, за змістом якої просить:
- встановити факт родинних відносин між фізичними особами, а саме факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є сином ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Встановлення такого факту потрібно заявнику для реалізації свого права на оформлення грошового забезпечення як члена сім'ї зниклого безвісти військовослужбовця (чоловіка заявника), гарантованого Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд дійшов висновку про залишення заяви без руху за таких підстав.
Згідно ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Відповідно до абзацу першого п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, так і вимогам щодо її змісту.
Вивченням матеріалів справи встановлено, що заява не відповідає вимогам викладеним у ст.ст. 175, 177 і 318 ЦПК України.
За приписами ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява має містити:
- виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини (п.5);
- відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору (п.6);
- відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися (п.7);
- попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв'язку із розглядом справи (п.9).
Як видно із заяви, така не містить відомостей про вжиття заходів забезпечення доказів або заяви, відомостей про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі здійснювалися.
Заявник лише вказує, що за наданими нею документами їй відмовлено у виплаті з підстав наявних розбіжностей у документах стосовно особи матері зниклого безвісти військовослужбовця, проте доказів цього не зазначає та відповідно до заяви не додає.
Згідно зі статтею 318 ЦПК України у заяві повинно бути зазначено: який факт заявник просить встановити та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини.
Відповідно до ч.5 ст.177 ЦПК України, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Суд звертає увагу заявника, що встановлення факту, що має юридичне значення в окремому провадженні можливе при умові, що факти, які підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають безпосередньо залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичної особи без повторного звернення до суду на підставі цього рішення та встановлення такого факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Звертаючись до суду з вказаною заявою заявник просить встановити факт родинних відносин, з метою мати право звертатись за отриманням грошового забезпечення як члена сім'ї зниклого безвісти військовослужбовця, гарантованого Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Однак, заявник не зазначає та не додає доказів, які вказували б на відсутність інших осіб (дітей, утриманців тощо) зниклого безвісти військовослужбовця, доказів зареєстрованого місця проживання інших осіб за місцем його реєстрації, що є істотним при визначенні кола заінтересованих осіб.
Суд вказує, що як наслідок зниклих безвісти, породжуються певні правові наслідки як щодо майна такої особи, його утриманців, зокрема, враховуючи зазначені у заяві обставини, виплаті грошового забезпечення військовослужбовця, яка відповідно розподіляється рівними частинами на всіх отримувачів такої допомоги.
Так, як визначено ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", грошове забезпечення виплачується дружині (чоловіку), законним представникам малолітніх (неповнолітніх) дітей, дітям з числа осіб з інвалідністю з дитинства (незалежно від віку) або їх законним представникам та батькам військовослужбовців (крім тих із зазначених осіб, які одержують від військовослужбовця аліменти, а також батьків, позбавлених батьківських прав, за умови що ці права не були поновлені). Таким особам рівними частками виплачується частина грошового забезпечення, що в загальній сумі не перевищує 50 відсотків грошового забезпечення, визначеного після здійснення встановлених законом відрахувань ; повнолітнім дітям, рідним братам (сестрам), законним представником яких є військовослужбовець. Таким особам рівними частками виплачується частина грошового забезпечення, що в загальній сумі не перевищує 20 відсотків
Окрім того, військовослужбовець має право скласти у письмовій довільній формі особисте розпорядження на випадок захоплення його в полон або заручником, інтернування в нейтральних державах або зникнення безвісти про виплату належного йому грошового забезпечення особі (особам) за його вибором, визначивши розмір частки таких осіб у відсотках.
Отже, заявником у порушення вимог ст. 318, ч.5 ст. 177 ЦПК України не додано доказів, які у своїй сукупності у разі встановлення факту родинних відносин, вказували б на відсутність спору про право в частині виплати грошового забезпечення військовослужбовця визначеному законом колу осіб, які наділені правом на таке грошове забезпечення, як і доказів, які вказували б на наявність чи відсутність особистого розпорядження військовослужбовця стосовно таких виплат.
Серед іншого суд зазначає, що заявник визначивши процесуальний статус військової частини НОМЕР_1 як заінтересованої особи, жодним чином не обґрунтувала, на яких підставах така особа залучена до участі у справі.
Права заінтересованих осіб знаходяться у юридичному зв'язку із суб'єктивними правами заявників і зумовлюються встановленням юридичного факту. Інтереси заінтересованих осіб можуть суперечити інтересам заявника. Отже, притягнення (вступ) цих заінтересованих осіб має важливе практичне значення, оскільки вони мають можливість у процесі розгляду справи про встановлення юридичного факту заявити про порушення чи оспорювання їхніх суб'єктивних прав.
Нормами процесуального законодавства не передбачено права суду за власною ініціативою залучати до участі у справі заінтересованих осіб.
Сторонами у справах окремого провадження є заявники, заінтересовані особи, які є спеціальними суб'єктами цього виду провадження. При визначенні кола заінтересованих осіб у встановленні факту слід враховувати їх юридичний інтерес, а саме:
- тоді, коли факти, що підлягають встановленню, можуть вплинути на їх права та обов'язки;
- якщо це організації та установи, в яких заявник буде реалізовувати рішення про встановлення факту.
Відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або зниклих безвісти, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Отож, враховуючи мету за для якої заявник звернулась до суду для встановлення факту родинних відносин, останній слід визначитись з відповідним колом заінтересованих осіб, зокрема, на права та обов'язки яких може вплинути встановлення цього факту при виплаті грошового забезпечення.
Частиною 4 ст. 177 ЦПК України визначено, що до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Однак, при звернені до суду позивач не надає доказів сплати судового збору.
Натомість позивач подала клопотання про звільнення її від сплати судового збору, мотивуючи таке клопотання тим, що є дружиною зниклого безвісти військовослужбовця, а тому відповідно до п.8 ч.1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" звільняється від сплати судового збору.
Надаючи оцінку клопотанню заявника про звільнення від сплати судового збору, суд дійшов такого висновку.
Пунктом 8 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" визначено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються особи з інвалідністю внаслідок Другої світової війни та сім'ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи.
Проте заявник не надає до суду доказів стосовно того, що саме вона є особою з інвалідністю внаслідок Другої світової війни та членом сім'ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, або є прирівняною до зазначених осіб у встановленому порядку особи.
При цьому ч. 2 ст. 22 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", на яку заявник здійснює посилання, визначено, що ветерани війни та члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, члени сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України отримують безоплатну правничу допомогу щодо питань, пов'язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов'язаних з розглядом таких питань.
Доказів, які підтверджують віднесення особисто позивача до ветеранів війни та членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, до матеріалів справи не надано.
Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Разом із цим, суд зазначає, що вказаний закон не містить пільг щодо звільнення від сплати судового збору у справах із вимогами, подібними до тих, з якими заявник звернулась у цій справі.
Отже, з огляду на зазначене, суд уважає, що положення п. 8 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" не розповсюджуються на заявника.
За відсутності визначених законом умов для звільнення заявника від сплати судового, суд дійшов висновку про відмову у задоволені поданого заявником клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Відтак, з урахуванням наведеного, заявнику необхідно привести у відповідність подану нею заяву як до загальних вимог ст.ст. 175,177 ЦПК України так і до вимог ст. 318 ЦПК України.
Згідно з ч. 1 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175-177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Зважаючи на викладені вище обставини, суд дійшов висновку про залишення заяви ОСОБА_1 без руху з наданням заявнику строку для усунення вказаних в ухвалі недоліків.
Керуючись ст. ст.175,177, 185, 260, 261,293,294, 318, 353 ЦПК України, суд
1. Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин - залишити без руху.
2. Надати заявнику строк в 7 (сім) днів з дня отримання даної ухвали для усунення недоліків, вказаних в мотивувальній частині ухвали.
3. Роз'яснити зявнику, що у випадку не усунення недоліків заяви, заява буде вважатись неподаною і повернута заявнику.
Інформацію щодо справи учасники справи можуть отримати на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за вебадресою сторінки:
https://cr.zt.court.gov.ua/sud0624/
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Ухвала складена та підписана: 18.09.2025
Суддя Людмила ЛОСЬ