печерський районний суд міста києва
Справа № 757/43575/25-к
09 вересня 2025 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві в режимі відеоконференції клопотання слідчого другого відділу Управління з досудового розслідування військових правопорушень, а також порушень проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, вчинених внаслідок ведення Російською Федерацією, із залученням представників інших держав, агресивної війни проти України Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_5 про здійснення спеціального досудового розслідування в рамках кримінального провадження № 62024000000000616,
До Печерського районного суду м. Києва надійшло клопотання слідчого другого відділу Управління з досудового розслідування військових правопорушень, а також порушень проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, вчинених внаслідок ведення Російською Федерацією, із залученням представників інших держав, агресивної війни проти України Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_5 про здійснення спеціального досудового розслідування в рамках кримінального провадження № 62024000000000616.
Мотивуючи означене клопотання слідчий вказує наступне.
Слідчими Державного бюро розслідувань за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62024000000000616 від 16.07.2024 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Слідчий зазначає, що у 2014 року (більш точної дати досудовим розслідуванням не встановлено) ОСОБА_6 , маючи стаж роботи в правоохоронних органах понад 25 років, достовірно знала про збройний конфлікт на території України, під час якого збройні сили рф та інші незаконні збройні формування, підконтрольні російській федерації, застосовуючи зброю, незаконно, з метою зміни меж території України в порушення порядку встановленого Конституцією України, вторглись на її територію та здійснили напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народно-господарче та оборонне значення, житлові масиви та інші цивільні об'єкти.
Усвідомлюючи, що на тимчасово окупованій території м. Донецьк Донецької області органи державної влади, юрисдикція яких розповсюджується на всю територію України у міжнародно визнаних кордонах України, не діють, у громадянки України ОСОБА_6 , у 2014 році (більш точної дати досудовим розслідуванням не встановлено), виник злочинний умисел, спрямований на перехід на бік ворога в період збройного конфлікту та надані іноземній державі та її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України.
Реалізуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_6 маючи можливість виїхати з тимчасово окупованої території, у невстановлений досудовим розслідуваням час, в 2014 році, перебуваючи за адресою: Донецька область, м. Донецьк, Ленінський район, вул. Фізкультурна, 1, з метою надання безпосередньої допомоги у становленні та зміцненні окупаційної влади рф на території міст Донецької області та недопущення контролю України над цією територією, погодилась на пропозицію невстановленої досудовим розслідуванням особи з числа окупаційної адміністрації рф та зайняла посаду так званого «начальника экспертно-криминалистического центра» у незаконному окупаційному правоохоронному органі так званому «министерстве внутренних дел донецкой народной республики», отримала звання «полковника полиции днр».
Зайнявши вказану посаду та починаючи з 2014 року, і що найменше до 20 листопада 2022 року, ОСОБА_6 , виконуючи обов'язки представника незаконного окупаційного правоохоронного органу, займаючи посаду так званого «начальника экспертно-криминалистического центра министерства внутренних дел донецкой народной республики» перебуваючи за адресою: Донецька область, м. Донецьк, Ленінський район, вул. Фізкультурна, 1, надавала іноземній державі - рф та її представникам допомогу в проведенні підривної діяльності проти України, яка полягала у зміцненні та посиленні нею влади російської федерації на території м. Донецьк, зокрема у забезпеченні функціонування «экспертно-криминалистического центра министерства внутренних дел донецкой народной республики», криміналістичному забезпеченні діяльності «полиции днр», організації проведення експертиз, здійснення листування з приводу проведення експертиз, здійснення доповідей за наслідками оглядів місць вибухів, організації закупівель для потреб незаконних правоохоронних органів, а також вжиття заходів щодо підбору кадрів, вчиняючи таким чином дії на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України.
Своїми умисними протиправними діями ОСОБА_6 знижує рівень захищеності життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якого забезпечується сталий розвиток суспільства, її дії завдають шкоди верховенству державної влади її самостійності усередині країни; нерозривності взаємозв'язку всіх складових території держави, що характеризуються єдністю і не мають власного суверенітету; підготовленості держави до захисту від зовнішньої збройної агресії або збройного конфлікту; захищеності державного суверенітету, конституційного ладу, територіальної цілісності України, її економічного, оборонного потенціалу, правопорядку, життєво важливої інфраструктури та населення від розвідувально-підривної діяльності від іноземних спеціальних служб; захищеності інтересів України у сфері економіки.
Крім цього, представники російської федерації, з метою створення приводів для ескалації конфлікту і спроби виправдання своєї агресії перед громадянами України, рф та світовою спільнотою, 21 лютого 2022 року рф визнано так звані «Донецьку народну республіку» та «Луганську народну республіку» незалежними державами.
22 лютого 2022 року президент російської федерації, реалізуючи злочинний план, направив до ради федерації звернення про використання збройних сил рф за межами рф, яке було задоволено.
24 лютого 2022 року о 5 годині президент російської федерації оголосив про рішення розпочати військову операцію в Україні.
У подальшому, в цей же день на виконання злочинного наказу вищого політичного керівництва рф військовослужбовці зс та інших воєнізованих формувань рф, шляхом збройної агресії, з погрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно вторглись на територію України через державні кордони України в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, Донецькій і Луганській областях, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, житлові масиви та інші цивільні об'єкти, у тому числі шляхом застосування оперативно-тактичних ракет (включаючи застосування засобів ведення війни, заборонених міжнародним правом) по позиціям ЗС України та об'єктах цивільної інфраструктури, здійснили окупацію частини території України, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.
Окрім того, перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і рф 1997 р. та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який затверджено Верховною Радою України, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжено та який безперервно триває по даний час.
Відповідно до п.п. 6, 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону № 1207-VII, окупаційна адміністрація рф - сукупність державних органів і структур рф, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних рф самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
Тимчасова окупація російською федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для Російської Федерації жодних територіальних прав.
Згідно з Резолюцію Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй "Агресія проти України" A/RES/ES-11/1 від 2 березня 2022 року, визнається, що Росія вчинила агресію проти України, порушивши базові норми ООН.
Проміжним рішенням Міжнародного суду Організації Об'єднаних Націй від 16 березня 2022 року, констатовано факт вторгнення Росії на територію України.
Крім того, преамбулою Закону встановлено, що збройна агресія Російської Федерації розпочалася з неоголошених і прихованих вторгнень на територію України підрозділів збройних сил та інших силових відомств Російської Федерації, а також шляхом організації та підтримки терористичної діяльності, а 24 лютого 2022 року переросла в повномасштабне збройне вторгнення на суверенну територію України.
Російська федерація чинить злочин агресії проти України та здійснює тимчасову окупацію частини її території за допомогою збройних формувань російської федерації, що складаються з регулярних з'єднань і підрозділів, підпорядкованих Міністерству оборони російської федерації, підрозділів та спеціальних формувань, підпорядкованих іншим силовим відомствам російської федерації, їхніх радників, інструкторів та іррегулярних незаконних збройних формувань, озброєних банд та груп найманців, створених, підпорядкованих, керованих та фінансованих російською федерацією, а також за допомогою окупаційної адміністрації російської федерації, яку складають її державні органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та підконтрольні російській федерації самопроголошені органи, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях України.
30 вересня 2022 з метою посилення свого впливу на захопленні території України, російська федерація включила до свого складу території Донецької області, як суб'єкта російської федерації, після чого розпочався процес створення так званих територіальних органів влади, які входили в систему загально федеральних структур влади.
Уже 12 листопада 2022 року наказом міністра внутрішніх справ російської федерації на тимчасово окупованій території Донецької області створено незаконний правоохоронний орган - «министерство внутренних дел по донецкой народной республике», який підпорядковано міністерству внутрішніх справ російської федерації та який є незаконним правоохоронним органом, оскільки утворений у невідповідності до законодавства України.
14 грудня 2022 року наказом міністра внутрішніх справ російської федерації створено штатний розпис «органов внутренних дел мвд по донецкой народной республике».
В свою чергу ОСОБА_6 , у усвідомлюючи, що російська федерація є державою-агресором, та внаслідок агресивних воєнних дій окупувала частину території України, з метою укріплення своєї влади та анексій окупованих територій створила незаконні органи влади загально федерального підпорядкування, зокрема «министерство внутренних дел по донецкой народной республике», у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не раніше 21 листопада 2022 року, вирішила зайняти посаду в незаконному правоохоронному органі - «министерство внутренних дел по донецкой народной республике», створеному на тимчасово окупованій території України.
Реалізуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_6 у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не раніше 14 грудня 2022 року, перебуваючи за адресою: Донецька область, м. Донецьк, Ленінський район, вул. Фізкультурна, 1, будучи громадянкою України, добровільно погодилась на пропозицію невстановленої досудовим розслідуванням особи з числа окупаційної адміністрації рф та зайняла посаду так званого «начальника экспертно-криминалистического центра» у незаконному окупаційному правоохоронному органі так званому «министерстве внутренних дел по донецкой народной республике», отримала звання «полковника полиции рф».
Зайнявши вказану посаду, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не раніше 14 грудня 2022 року і що найменше до 01 квітня 2023 року, ОСОБА_6 , займаючи посаду так званого «начальника экспертно-криминалистического центра министерства внутренних дел донецкой народной республики» перебуваючи за адресою: Донецька область, м. Донецьк, Ленінський район, вул. Фізкультурна, 1, організовувала та забезпечувала функціонування «экспертно-криминалистического центра министерства внутренних дел по донецкой народной республике», організації проведення експертиз, здійснення листування з приводу проведення експертиз.
До здійснення вказаної діяльності ОСОБА_6 докладала значних зусиль, за що 02.03.2023 була відзначена окупаційною владою російської федерації нагородою «за развитие экспертно-криминалистической службы мвд российской федерации».
16.07.2025 складено та погоджено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111, ч. 7 ст.111-1 КК України, яке вручене у спосіб, передбачений для вручення повідомлення.
Вручити письмове повідомлення про підозру ОСОБА_6 поштовим зв'язком не виявляється за можливе, оскільки відповідно до даних, що містяться на офіційних сайтах АТ «Укрпошта» та ТОВ «Нова Пошта», через тимчасову окупацію м. Донецька, Донецької області, дані установи не здійснюють відправку кореспонденції до вказаного населеного пункту.
Ідентифіковані (підтверджені) контакти електронної пошти, факсимільного зв'язку, номеру телефону і телеграмного зв'язку ОСОБА_6 відсутні.
Таким чином, здійснити повідомлення про підозру шляхом безпосереднього вручення, надіслання поштою, електронною поштою чи факсимільним зв'язком, здійснення повідомлення по телефону або телеграмою неможливо.
Враховуючи викладене, повідомлення про підозру ОСОБА_6 у відповідності до ч. 8 ст. 135 КПК України 18.07.2025 опубліковано на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та 18.07.2025 - в газеті «Урядовий кур'єр», яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження в якій у 2025 році розміщуються повістки про виклик осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, та інші відомості.
В аналогічний спосіб 18.07.2025 опубліковано повістку слідчого про виклик ОСОБА_6 до слідчого на 23, 24, 25 липня 2025 року.
Одночасно 21.07.2025 слідчим для здійснення захисту підозрюваного залучено захисника, якому теж було вручено повідомлення про підозру та вказану повістку про виклик.
Однак, у вказані дати підозрювана не з'явився, про причини неявки не повідомив, у зв'язку з чим слідчим складено відповідний рапорт про її неявку.
Ураховуючи викладене, постановою слідчого від 29.07.2025 підозрювану ОСОБА_6 оголошено у розшук, проведення якого доручене Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України.
Обставинами, які свідчать про те, що підозрювана переховується від органу досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності, є наступні:
- у встановленому КПК України порядку викликався до слідчого, однак до місця виклику не прибула, про причини неявки не повідомила;
- переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, де, відповідно до вищезазначених доказів, здійснює злочинну діяльність, займаючи посаду у незаконному правоохоронному органі.
Отже, вищевказане дає достатні та безсумнівні підстави вважати, що підозрювана умисно переховується від слідства та суду на тимчасово окупованій території України з метою уникнення кримінальної відповідальності. Притягнути підозрювану до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому чинним кримінальним процесуальним законодавством, неможливо.
Прокурор ОСОБА_3 у судовому засіданні підтримав клопотання, просить задовольнити.
Захисник ОСОБА_4 у судовому засіданні заперечував щодо задоволення клопотання вказавши на його безпідставності, необґрунтованості.
Слідчий суддя, заслухавши думку сторін кримінального провадження, вивчивши матеріали, якими клопотання обґрунтовується, приходить до наступного.
Слідчими Державного бюро розслідувань за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62024000000000616 від 16.07.2024 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України.
16.07.2025 складено та погоджено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111, ч. 7 ст.111-1 КК України, яке вручене у спосіб, передбачений для вручення повідомлення.
Так, у відповідності до вимог ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави, на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні, зокрема, щодо злочинів передбачених частинами 2-5 статті 191 КК України стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук, чи який понад шість місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно якого наявні фактичні дані, що він перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції.
Згідно з ч. 1 ст. 42 КПК України підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок невстановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Водночас, положеннями ст. 297-5 КПК України передбачено, що повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов'язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційних веб-сайтах органів, що здійснюють досудове розслідування. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.
Перевіряючи обґрунтованість підозри, слідчий суддя виходить з практики Європейського суду з прав людини, а саме: рішення «Нечипорук і Йонкало проти України», п. 175; «Cebotari v. Moldova», п. 48; «Fox, Campbell and Hartley v. the UK», n. 32, яка вказує на те, що слова «обґрунтована підозра» означають наявність фактів чи інформації, котрі могли би переконати стороннього об'єктивного спостерігача, що особа, можливо, вчинила злочин, та в даному випадку вважає, що дані, які вказують на обґрунтовану підозру, та навіть в сторонньої людини не можуть викликати розумних сумнівів, містяться в долучених в обґрунтування клопотання матеріалах.
Обставини, що дають підстави обґрунтовано підозрювати ОСОБА_6 у вчиненні вищевказаного кримінального правопорушення, підтверджуються наступними матеріалами досудового розслідування:
- протоколом огляду від 04.10.2024 відомостей, які розміщені на різних ресурсах мережі Інтернет зафіксовано: на сайті «Миротворець» наявні відомості щодо ОСОБА_6 ,
- довідка про результати огляду місця події на місці вибуху в м. Донецьку;
- протоколом огляду від 23.11.2024, відомостей щодо присвоєння ОСОБА_6 ідентифікаційного номеру рф;
- відомостями з Офісу Президента України, про те що ОСОБА_6 з громадянства України не виходила;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_7 від 26.12.2024;
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 26.12.2024 за участі свідка ОСОБА_7 , останній впізнав ОСОБА_6 ;
- протоколом огляду публікації щодо нагородження ОСОБА_6 від 26.12.2024 за участі свідка ОСОБА_7 , останній впізнав ОСОБА_6 ;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_8 від 30.01.2025,;
- протоколом пред'явленням особи для впізнання за фотознімками від 30.01.2025 за участі свідка ОСОБА_8 , в ході якого останній впізнав ОСОБА_6 ;
- протоколом огляду публікації щодо нагородження ОСОБА_6 від 30.01.2025 за участі свідка ОСОБА_8 , в ході якого останній впізнав ОСОБА_6 ;
- протоколом огляду даних в мережі Інтернет (сайт мвд.рф, 80.мдв.рф від 01.04.2025 зафіксовано дату створення «мвс по днр», підпорядковане мвд рф, як 21.11.2022.
Підозрювана ОСОБА_6 переховується від органів слідства та суду на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором.
На даний час у кримінальному провадженні проведено всі можливі слідчі дії, спрямовані на встановлення усіх суттєвих обставин та доведення вини ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованого йому злочину.
Зібрані під час досудового розслідування докази є достатніми для складання обвинувального акту, однак завершити досудове розслідування не виявляється за можливе, оскільки підозрювана ОСОБА_6 переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Матеріалами кримінального провадження повністю підтверджується факт умисного переховування підозрюваної від органів досудового розслідування, наявність можливостей знищити, сховати або спотворити будь-які із речей, документів, електронних носіїв інформації, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; можливостей з метою переховування від слідства та суду, а також з метою перешкодити спробам підозрюваної незаконно впливати на свідків, експертів та спеціалістів у цьому кримінальному провадженні, ураховуючи тяжкість покарання, що загрожує підозрюваній у разі визнання його винним у кримінальних правопорушеннях, у вчиненні яких вона підозрюються.
Враховуючи викладене, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав, визначених ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання сторони обвинувачення про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні за № 62024000000000616 від 16.07.2024 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Керуючись ст. ст. 3, 9, 22, 42, 297-1, 297-3, 297-4, 376 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання слідчого другого відділу Управління з досудового розслідування військових правопорушень, а також порушень проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, вчинених внаслідок ведення Російською Федерацією, із залученням представників інших держав, агресивної війни проти України Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_5 про здійснення спеціального досудового розслідування в рамках кримінального провадження № 62024000000000616 - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62024000000000616 від 16.07.2024 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1