Cправа №709/1618/25
16 вересня 2025 року селище Чорнобай
Суддя Чорнобаївського районного суду Черкаської області Левченко В. В., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли від Головного управління ДПС у Черкаській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого директором ПП "Імперіал Плюс", РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 540/23-00-07-01-01 від 29 серпня 2025 року, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді директора ПП "Імперіал Плюс", допустив порушення порядку ведення податкового обліку ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, а саме порушив вимоги:
- пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134, пп. 139.2.1 п. 139.2 ст. 139, п.п. 140.5.51 п. 140.5 ст. 140,
пп. 140.5.11 п. 140.5 ст. 140 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, п. 4 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах» затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.05.99 № 137 зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21.06.1999 р. за №392/3685; п. 4, п. 8, п. 27 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000 № 92; п. 8, п. 9 Національного положення (стандарт) бухгалтерського обліку 9 "Запаси", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20 жовтня 1999 р. № 246; п. 5 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку №11 «Зобов'язання», затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.01.2000 № 20, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 11.02.2000 за №85/4306; п. 5, п. 7 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Доходи», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 року 290, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14 грудня 1999 року за №860/4153; п. 9.5, п. 11, п. 17, п. 18, п. 19, п. 20, п. 27 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 1999 р. № 318, наказу "Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств" затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 20 жовтня 2015 року № 897, в результаті чого занижено податок на прибуток на загальну суму 277 098 грн, в тому числі: заниження за три квартали 2024 року на суму 3849230 грн, за 2024 рік на суму 5128792 грн та завищення за 3 квартал 2023 року на суму 2009058 грн, за 2024 рік на суму 1343126 грн, за 1 квартал 2025 року на суму 1015568 грн;
- вимог п. 103.9 статті 103 Кодексу в частині неподання Розрахунку (Звіту) податкових зобов'язань нерезидентів, якими отримано доходи із джерелом їх походження з України (додаток ПН до податкової декларації з податку на прибуток підприємства), а саме Звіту за II квартал 2024 року по нерезиденту AB «FASA» (Литва);
- вимог п. 185.1 ст. 185, п. 187.1. ст. 187, п. 188.1 ст. 188, п. 189.1 ст. 189, п. 190.2 ст. 190,
п. 192.1 ст. 192, п.п. 198.1, 198.2, 198.5, 198.6 ст. 198, п. 208.2 ст. 208 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, пп. 5 п. 4, пп. 1 п. 5 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 29.01.2016 року №21, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 року за №159/28289, в результаті чого занижено податок на додану вартість на загальну суму 326907 грн, в тому числі за вересень 2023 на суму 2007 грн, за листопад 2023 на суму 527 грн, за грудень 2023 на суму 198062 грн, за квітень 2024 на суму 2757 грн, за травень 2024 на суму 29063 грн, за червень 2024 на суму 91658 грн та за серпень 2024 на суму 2832 грн;
- вимог п. 201.1, 201.10 ст. 201, п. 208.2. ст. 208 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, в результаті чого не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних: податкові накладні з податком на додану вартість в сумі 91417,2 грн на поставку послуг від нерезидентів; з обсягом постачання на загальну суму 1087498 грн, які складені на операції з постачання товарів (послуг), відповідно до п. 198.5 ст. 198, п. 199.1 ст. 199 Податкового кодексу;
- вимог пп. 266.2.1 п. 266.2, пп. 266.3.3 п. 266.3, пп. 266.7.5. п. 266.7 ст. 266 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, в результаті чого завищено податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки по смт Чорнобай Золотоніського району Черкаської області (код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ UA71040190010053311) на загальну суму 3033,9 грн, а саме: завищення суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на загальну суму 3179,16 грн, у т.ч. за 3 квартал 2023 року на суму 1589,58 грн та за 4 квартал 2023 року на суму 1589,56 грн; заниження суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на загальну суму 145,26 грн, в т.ч. за І квартал 2024 року на суму 14,52 грн, за II квартал 2024 року на суму 43,58 грн, за III квартал 2024 року на суму 43,58 грн та за IV квартал 2024 року на суму 43,58 грн.
- вимог пп. 266.2.1 п. 266.2, пп. 266.3.3 п. 266.3 ст. 266 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, в результаті чого занижено податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки по м. Черкаси (код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ UA71080490010259590), на загальну суму 6358,30 грн, в т.ч. за 3 квартал 2023 року на суму 3179,15 грн, 4 квартал 2023 року на суму 3179,15 грн;
- вимог пп. 266.7.5 п. 266.7 ст. 266 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-УІ, в результаті чого не своєчасно подано податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки по м. Черкаси (код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ 7110100000) за 2024 рік;
- вимог п. 277.1 ст. 277 п. 286.1, п. 286.5 ст. 286, п. 287.1 ст. 287 Податкового кодексу, занижено земельний податок за 2024 рік на загальну суму 7,42 грн, у т.ч. за березень 2024 року на суму 0,74 грн, за квітень 2024 року на суму 0,74 грн, за травень 2024 року на суму 0,74 грн, за червень 2024 року на суму 0,74 грн, за липень 2024 року на суму 0,74 грн, за серпень 2024 року на суму 0,74 грн, за вересень 2024 року на суму 0,74 грн, жовтень 2024 року на суму 0,74 грн, листопад 2024 року на суму 0,74 грн, грудень 2024 року на суму 0,76 грн;
- вимог п. 63.3 ст. 63 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, абз. 1
п. 8.4 розд. VIII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 року №1588, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за №1562/20300, в результаті чого не подано 38 повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою №20-ОПП.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, шляхом направлення поштового відправлення на адресу вказану в протоколі.
Відповідно до вимог ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Враховуючи положення ст. 268 КУпАП, оскільки ОСОБА_1 був обізнаним, що відносно нього складено протокол, який направлений до суду, клопотань про відкладення розгляду справи на адресу суду не направляв та не цікавився про стан відомого йому провадження, а тому така поведінка учасника процесу направлена на затягування розгляду справи, та суд вважає за можливе розглянути справу без участі ОСОБА_1 .
Дослідивши адміністративні матеріали, суд встановив наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 163-1 КУпАП відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України, - тягне за собою накладення штрафу у розмірі від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
Зі змісту ст. 38 КУпАП вбачається, що початком відліку строку для накладення адміністративного стягнення є день вчинення адміністративного правопорушення. Вказана стаття не передбачає інших умов відліку цього строку, крім як для триваючих правопорушень.
Триваюче правопорушення - це проступок, пов'язаний з тривалим, неперервним невиконанням обов'язків, передбачених законом. Тобто, триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон протягом якогось часу. Іноді такий стан продовжується значний час і увесь час винний безперервно вчиняє правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов'язків.
Триваюче правопорушення припиняється лише у випадку усунення стану за якого об'єктивно існує цей обов'язок, виконанням обов'язку відповідним суб'єктом або припиненням дії відповідної норми закону. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 11 грудня 2018 року (справа № 242/924/17).
Проступок з формальним складом за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП є закінченим у момент вчинення (не вчинення) конкретної дії, внаслідок чого порушено порядок ведення податкового обліку.
Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення від 29 серпня 2025 року № 540/23-00-07-01-01 правопорушення було вчинено в період з 2023 року по 1 квартал 2025 року. Дані про те, що зазначене порушення тривало безперервно, в протоколі відсутні, у зв'язку з чим суд не визнає вказане правопорушення триваючим. Останній період, охоплений податковою перевіркою - це 1 квартал 2025 року, отже, найпізнішою датою вчинення правопорушення є 31.03.2025, адже подальші періоди перевіркою не охоплені.
Відтак адміністративне стягнення за вказане адміністративне правопорушення могло бути накладене на ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП не пізніше як через три місяці з дня його вчинення.
Таким чином на момент розгляду адміністративного матеріалу судом строк для накладення адміністративного стягнення закінчився.
Відповідно до п. 7 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу.
З огляду на викладене суд вважає, що провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 38, 163-1, 221, 247, 280, 283, 284 КУпАП, суд,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП - закрити на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП, у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строків накладення адміністративного стягнення передбачених ч. 2 ст. 38 КУпАП.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Чорнобаївський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя В. В. Левченко