Справа № 703/5366/25
3/703/2183/25
про призначення судової авто-технічної експертизи
11 вересня 2025 року місто Сміла
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі: головуючого судді Левчук О.О., при секретарі судового засідання Мельник Д.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , захисників - адвокатів Ігнатенко В.М. та Петренка В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали, які надійшли з відділу поліції №2 Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, (РНОКПП НОМЕР_1 ), військовослужбовця ВЧ НОМЕР_2 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, (РНОКПП НОМЕР_3 ), працює СТОВ «Залевківське» - трактористом, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
за ст.124 КУпАП, яким у відповідності зі ст.268 КУпАП роз'яснені їх права та право відводу судді,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 417656 від 09.08.2025, складеного інспектором відділу поліції № 2 (м. Сміла) Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області лейтенантом поліції Ліпченком В.Ю., 09.08.2025 о 16:05 год. в м. Сміла дорога Н01, громадянин ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом «Nissan» д.н.з. НОМЕР_4 на автодорозі Н01, не був уважним, не стежив за дорожньою обстановкою, під час здійснення обгону транспортного засобу «ЗІЛ» д.н.з. НОМЕР_5 , який рухався попереду по тій самій смузі з включеним показником лівого повороту та почав здійснювати маневр, здійснив з ним зіткнення. В наслідок ДТП транспортні засоби отримати механічні пошкодження, завдано матеріальні збитки громадянину ОСОБА_2 , чим порушив п.14.2.б ПДР - водій не переконався, що водій транспортного засобу , який рухається попереду по тій самій смузі, не подав сигналу про намір повороту (перестроювання) ліворуч; за що передбачено відповідальність за ст.124 КУпАП.
Також відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 417669 від 09.08.2025, складеного інспектором відділу поліції №2 (м. Сміла) Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області лейтенантом поліції Ліпченком В.Ю., 09.08.2025 о 16:05 год. в м. Сміла дорога Н01, громадянин ОСОБА_2 , керуючи транспортним засобом «ЗІЛ» д.н.з. НОМЕР_5 на автодорозі Н01, під час повороту ліворуч не був уважним, не стежив за дорожньою обстановкою, не надав дорогу транспортному засобу «Nissan» д.н.з. НОМЕР_4 , який рухався у попутному напрямку по смузі, на яку він мав намір перестроюватися. В наслідок ДТП транспортні засоби отримати механічні пошкодження, завдано матеріальні збитки громадянину ОСОБА_1 , чим порушив п.10.3. ПДР - у разі перестроювання водій повинен дати дорогу транспортним засобам, що рухаються в попутному напрямку по тій смузі, на яку він має намір перестроїтися. За одночасного перестроювання транспортних засобів, що рухаються в одному напрямку, водій, який знаходиться ліворуч, повинен дати дорогу транспортному засобу, що знаходиться праворуч; за що передбачено відповідальність за ст.124 КУпАП.
У судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 свою вину в скоєнні правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, не визнав.
У судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_2 свою вину в скоєнні правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, не визнав.
Оскільки ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в судовому засіданні вину не визнають у вказаному ДТП, а наявні у справі докази є взаємно суперечливими, їх оцінку суд може здійснити із призначенням відповідної судової експертизи.
З метою об'єктивного, повного та всебічного з'ясування обставин справи, правильного визначення винних осіб та прийняття законного рішення судом, сторонам було запропоновано призначити по справі авто-технічну експертизу.
Заперечень від сторін не надійшло.
Згідно зі ст.280 КпАП України орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Разом з тим, судочинство з розгляду справ про адміністративні правопорушення здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання сторонами їх правових позицій, прав і інтересів засобами, передбаченими законом, а суд, зберігаючи об'єктивність та неупередженість, створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов'язків.
Принцип змагальності ґрунтується на тому переконанні, що протилежність інтересів сторін є найкращою гарантією для забезпечення повноти судового розгляду та встановлення обставин, які мають істотне значення для вирішання питання про доведеність вини у вчиненні адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 273 КУпАП експерт призначається органом (посадовою особою), у провадженні якого перебуває справа про адміністративне правопорушення, у разі коли виникає потреба в спеціальних знаннях, у тому числі для визначення розміру майнової шкоди, заподіяної адміністративним правопорушенням, а також суми грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, які підлягатимуть конфіскації.
Згідно із ст.1 Закону України «Про судову експертизу», судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні суду.
Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування. Якщо наявні у справі докази є взаємно суперечливими, їх оцінку в разі необхідності може здійснити суд із призначенням відповідної судової експертизи.
Питання про призначення судової експертизи повинно вирішуватися лише після ґрунтовного вивчення обставин справи ...
У відповідності до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» № 14 від 23.12.2005, неприпустимим є спрощений підхід до судового розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягають до відповідальності, потерпілих, їх законних представників і захисників. При розгляді справ зазначеної категорії необхідно з'ясовувати всі обставини, перелічені у статтях 247 і 280 КУпАП, у тому числі шляхом допиту свідків та призначення експертиз.
Згідно із ч. 2 ст. 15 Закону України "Про судову експертизу" проведення судових експертиз державними спеціалізованими установами у кримінальних провадженнях за дорученням слідчого, дізнавача, прокурора, суду та у справах про адміністративні правопорушення здійснюється за рахунок коштів, які цільовим призначенням виділяються цим експертним установам з Державного бюджету України.
Заслухавши осіб, які притягаються до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, вважаю, що для вирішення справи необхідні спеціальні знання в галузі автотехніки, у справі необхідно призначити судово авто-технічну експертизу, оскільки це надасть можливість встановити дійсні обставини ДТП, оцінити їх у співвідношенні з поясненнями учасників ДТП та зробити відповідний висновок про наявність чи відсутність в діях водіїв транспортних засобів складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП.
До протоколу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , додані наступні матеріали:
- протокол про адмінправопрушення щодо ОСОБА_1 за ст.124 КУпАП,
- протокол про адмінправопрушення щодо ОСОБА_2 за ст.124 КУпАП,
- схема місця ДТП від 09.08.2025;
- рапорт від 09.08.2025,
- письмові пояснення водія ОСОБА_1 ,
- письмові пояснення водія ОСОБА_2 .
При проведенні експертизи використовувати матеріали справи, пояснення надані в судовому засіданні: ОСОБА_2 та ОСОБА_1 ; свідків: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ; додаткові письмові пояснення ОСОБА_2 та ОСОБА_1 ; фото - та відео - фіксація надані суду ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , за потреби: транспортні засоби, які були в ДТП.
При проведенні експертизи виходити з наступних вихідних даних:
дорожнє покриття: сухе, асфальтобетонне;
профіль ділянки дороги: горизонтальна ділянка;
рух регулюється згідно ПДР в межах населеного пункту (поза межами населеного пункту);
дорожні знаки та дорожня розмітка згідно протоколу та схеми огляду місця події;
швидкість руху транспортного засобу під керування ОСОБА_2 ;
швидкість руху транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 ;
ДТП мала місце у світлий час доби, видимість не обмежена;
кількість смуг для руху: по одній смузі для руху у кожному напрямку;
розташування транспортних засобів на місці ДТП: транспортні засоби розташовані згідно схеми ДТП;
навантаження: транспортних засобів - без вантажу, з пасажиром, водії.
Проведення експертизи необхідно доручити експертам Черкаського науково - дослідного експертно - криміналістичного центру МВС України, оплату проведення експертизи здійснити за рахунок коштів, які цільовим призначенням виділяються з Державного бюджету України, а строк проведення експертизи визначити протягом 20 днів з дня отримання копії постанови суду та необхідних матеріалів.
Керуючись ст. 268, 273, 278-280, 283-285 КУпАП, суддя -
Призначити у справі №703/5366/25, провадженні №3/703/2183/25 за матеріалами, які надійшли з відділу поліції №2 Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ОСОБА_2 за ст.124 КУпАП, комплексну судову авто-технічну експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання:
На вирішення експертизи поставити такі питання:
- Яким чином відповідно до Правил дорожнього руху України повинні були діяти водії ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у даній дорожньо-транспортній ситуації?
- Чи є в діях водіїв ОСОБА_1 та ОСОБА_2 невідповідності вимогам Правил дорожнього руху України, якщо так, то які з них знаходяться у причинному зв'язку з дорожньо-транспортною пригодою?
- Чи є в діях водія ОСОБА_1 порушення п. 14.2.б Правил дорожнього руху України?
- Чи є в діях водія ОСОБА_2 порушення п. 10.3 Правил дорожнього руху України?
- Чи мали водії ОСОБА_1 та ОСОБА_2 технічну можливість уникнути дорожньо-транспортної пригоди?
- Чи можливо визначити швидкість руху автомобілів «ЗІЛ» д.н.з. НОМЕР_5 та «Nissan» д.н.з. НОМЕР_4 до початку маневру автомобіля «Nissan» д.н.з. НОМЕР_4 ?
- Яка відстань була між автомобілями «ЗІЛ» д.н.з. НОМЕР_5 та «Nissan» д.н.з. НОМЕР_4 до початку маневру автомобілем «Nissan» д.н.з. НОМЕР_4 ? Чи можливо її визначити за наданими поясненнями сторін?
- яка відстань була від автомобіля «ЗІЛ» д.н.з. НОМЕР_5 до перехрестя, перед початком маневру автомобілем «Nissan» д.н.з. НОМЕР_4 ? Чи можливо її визначити за наданими поясненнями сторін?
- Чи можливо визначити, який з автомобілів першим контактував з іншим автомобілем: «ЗІЛ» д.н.з. НОМЕР_5 з «Nissan» д.н.з. НОМЕР_4 , чи навпаки?
- Чи мав водій автомобіля «Nissan» д.н.з. НОМЕР_4 , враховуючи пояснення в судовому засіданні: водіїв ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , свідків: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ; швидкість транспортних засобів, схему місця ДТП, технічну можливість зупинитися до місця зіткнення (наїзду) у момент виникнення небезпеки для руху?
Проведення експертизи доручити експертам Черкаського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України, розташованого за адресою: вул. Пастерівська, 104, м. Черкаси, 18009 (cherkasy@dndekc.mvs.gov.ua).
Попередити експерта про кримінальну відповідальність за статтями 384, 385 КК України, за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.
Строк проведення експертизи визначити протягом 20 днів.
Надати для проведення експертизи матеріали справи про адміністративне правопорушення №703/5366/25, провадження №3/703/2183/25.
Експертизу проводити за участі: особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 (моб.т. НОМЕР_6 ), ОСОБА_2 (моб.т. НОМЕР_7 ), захисників - адвокатів Ігнатенко В.М. (моб.т.0504057769) та ОСОБА_6 (моб.т. НОМЕР_8 ).
Оплату проведення судової експертизи здійснити за рахунок коштів, які цільовим призначенням виділяються з Державного бюджету України.
Провадження у справі зупинити на час проведення експертизи.
Суддя: О.О. Левчук