справа № 691/963/25
провадження № 2-о/691/60/25
12 серпня 2025 року Городищенський районний суд Черкаської області
В складі:
судді Савенко О.М.
при секретарі судових засідань Шмунь Н.В.
розглянувши в судовому засіданні заяву з додатками Городищенської міської ради Черкаської області за участю третьої особи виконавчого комітету Городищенської міської ради про визнання спадщини відумерлою,-
встановив:
18 липня 2025 року до Городищенського районного суду Черкаської області надійшла заява з додатками Городищенської міської ради Черкаської області за участю третьої особи виконавчого комітету Городищенської міської ради про визнання спадщини відумерлою.
18 липня 2025 року у цивільній справі постановлено ухвалу про відкриття провадження та призначення справи до судового розгляду з викликом сторін до суду.
До участі у судовому засіданні сторони не прибули, заявник надіслав у суд письмову заяву від 11 серпня 2025 року про розгляд у відсутності представника заявника (а.с.19)
Суд, вивчивши матеріали цивільної справи та враховуючи, що подання заяви про визнання спадщини відумерлою до суду має відбуватися із дотриманням певних умов визначених ЦПК України, встановив підстави для залишення заяви Городищенської міської ради Черкаської області без руху, в силу наступного.
За змістом ст.4 ЦПК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів і за ст. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 1 «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод» високі Договірні сторони гарантують кожному, хто перебуває під їхньою юрисдикцією права і свободи, визначенні в розділі І «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод».
Положенням ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод, визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
В рішенні Європейського Суду з прав людини в справі Жоффер де ля Прадель проти Франції від 16 грудня 1992 року зазначено, що не повинно бути занадто формального ставлення до передбачених законом вимог, так як доступ до правосуддя повинен бути не лише фактичним, але й реальним. Разом з тим, Європейський Суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить з того, що реалізуючи пункт 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступу до правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, змістом яких є не допустити судовий процес у безладний рух. Таким чином, в кожному випадку заявник при зверненні до суду із заявою повинен як дотримуватися норм процесуального законодавства, так і очікувати, що ці норми застосовуються. Крім того, необхідно в даному випадку також зазначити, що залишення позовної заяви без руху не є порушенням права на справедливий судовий захист та не може вважатися обмеженням права доступу до суду, оскільки не перешкоджає позивачу усунути недоліки, які стали підставою залишення позовної заяви без руху.
Заявником, за матеріалами цивільної справи, прийняте рішення про звернення до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою. Згідно ст.293 ЦПК України, справи про визнання спадщини відумерлою розглядаються в порядку окремого провадження. При зверненні до суду, до заяв окремого провадження застосовуються загальні вимоги, як до позовної заяви, визначені ст.175 ЦПК України. Відповідно до ст.294 ЦПК України, під час розгляду справ окремого провадження суд зобов'язаний роз'яснити учасникам справи їхні права та обов'язки, сприяти у здійсненні та охороні гарантованих Конституцією і законами України прав, свобод чи інтересів фізичних або юридичних осіб, вживати заходів щодо всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи.
Відповідно до ч.4 ст.294 ЦПК України, справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
При зверненні до суду, до заяв окремого провадження застосовуються загальні вимоги, як до позовної заяви, визначені ст.175 ЦПК України.
Заява Городищенської міської ради Черкаської області подана з недотриманням вимог ст.175 ЦПК України, остільки в ній вказано лише заявника та не зазначено заінтересовану особу, як учасника справи. На підставі викладеного, встановлено, що у цивільній справі не визначено учасників справи.
Так, відповідно до ст.175 ЦПК України, у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. Позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником, або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи. Позовна заява повинна містити: 1)найменування суду першої інстанції, до якого подається заява; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв'язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти; 3) зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються; 4) зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; 5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; 6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору; 7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; 8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; 9) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв'язку із розглядом справи; 10) підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав. Згідно до ст.177 ЦПК України, до позовної заяви додаються докази про сплату судового збору. Якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору. У разі пред'явлення позову особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, в заяві повинні бути зазначені підстави такого звернення. У позовній заяві можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору. Відповідно до ч.5 ст.177 ЦПК України, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
З врахуванням вище викладеного, заява Городищенської міської ради Черкаської області підлягає залишенню без руху, оскільки подана з недотриманням вимог ст.ст.175,177 ЦПК України. До заяви про визнання спадщини відумерлою мають бути додані документи: які підтверджують факт смерті померлого (свідоцтво про смерть, витяг із Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію смерті, рішення суду про оголошення фізичної особи померлою); які підтверджують відсутність спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, або відмову від її прийняття (витяг із Спадкового реєстру тощо); документи, які підтверджують наявність у власності померлого майна (Державний Акт на право власності на земельну ділянку, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Сертифікат на право на земельну частку (пай), витяг з Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) тощо); документи про сплату судового збору.
Крім того, доцільним є опублікування органом місцевого самоврядування оголошення у місцевих засобах масової інформації про звернення таким органом до суду з приводу визнання спадщини відумерлою. Таке оголошення сприятиме пошуку можливих спадкоємців. Копію зазначеного оголошення доцільно додати до заяви. Слід додати, що у випадку виникнення у органу місцевого самоврядування складнощів у одержанні певних документів, слід додати до позовної заяви клопотання про витребування судових доказів. У ньому слід обґрунтувати неможливість самостійного отримання документів. Якщо органу місцевого самоврядування було відмовлено у наданні певного документу, до клопотання слід додати письмову відмову у цьому.
З врахуванням вище викладеного, заявнику необхідно надати суду належним чином завірену копію свідоцтва про смерть ОСОБА_1 , належним чином завірені: документи, які підтверджують відсутність спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, або відмову від її прийняття; документи, які підтверджують наявність у власності померлого майна (за обставин у справі: Державний Акт на право власності на земельну ділянку, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Сертифікат на право на земельну частку (пай), витяг з Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) тощо), текст оголошення у місцевих засобах масової інформації, визначити вірно склад сторін та зазначити повну інформації щодо їх даних.
Слід зауважити, що залишення заяви без руху не є обмеженням у доступі до правосуддя. Так, згідно з практики Європейського суду з прав людини, сформульовану, зокрема, в рішеннях від 20 травня 2010 року у справі "Пелевін проти України" (пункт 27), від 30 травня 2013 року у справі "Наталія Михайленко проти України" (пункт 31) зазначено, що право на доступ до суду не є абсолютним та може підлягати обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг, оскільки право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання державою: регулювання може змінюватися у часі та місці відповідно до потреб та ресурсів суспільства та окремих осіб. Та, враховую позицію Європейського суду з прав людини, сформовану, зокрема, пункту 55 справи "Креуз проти Польщі", що обмеження, накладене на доступ до суду, буде несумісним із пунктом першим статті 6 Конвенції, якщо воно не переслідує законної мети або коли не існує розумної пропорційності між застосованими засобами та законністю цілі, якої прагнуть досягти ("Kreuzv. Poland" N 28249/95).
Відповідно до ч.8 ст.14 ЦПК України, особи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі, можуть подати процесуальні, інші документи, вчинити інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи з використанням власного електронного підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги", якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Згідно до ч.1 ст.7 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг», оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов'язковими реквізитами, у тому числі, з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис".
Городищенська міська рада Черкаської області. подала до суду заяву з додатками в електронному вигляді сформовані в системі «Електронний суд», але до суду на виконання вимог ст. 177 ЦПК України не додала до заяви її копії та копії всіх документів, що подаються до неї, відповідно до кількості заінтересованих осіб, і також не надіслала таких в електронній формі через електронний кабінет іншим учасникам справи, тобто заінтересованій особі, не надавши до суду доказу надсилання таких, з урахуванням положень ст.43 ЦПК України.
Наявність недоліків заяви перешкоджає прийняттю її до розгляду та вони мають бути усунені, остільки згідно ч. ч. 1,2,3 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у ст.ст. 175,177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду заяви постановляє ухвалу про залишення її без руху.
З огляду на вище зазначене, вважаю, що заява Городищенської міської ради Черкаської області підлягає залишенню без руху, з наданням заявнику строку для усунення її недоліків 3 (три) дні з дня вручення копії ухвали про залишення заяви без руху.
За таких обставин, подана заява підлягає залишенню без руху.
Керуючись ст.ст.4, 13, 175, 177, 185, 293,294,260 ЦПК України, Законом України «Про судовий збір»,-
постановив:
заяву Городищенської міської ради Черкаської області за участю третьої особи виконавчого комітету Городищенської міської ради про визнання спадщини відумерлою - залишити без руху.
Повідомити заявника Городищенську міську раду Черкаської області про необхідність виправити недоліки в поданій заяві, зазначені в мотивувальній частині ухвали, протягом трьох днів, з дня отримання ухвали:
- відповідно до ч.4 ст.294 ЦПК України визначити склад сторін у справі, а саме заінтересованих осіб;
- відповідно до ст.175 ЦПК України вказати інформацію про заінтересованих осіб;
- надати належним чином завірені копії свідоцтва про смерть ОСОБА_1 , документів, які підтверджують відсутність спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, або відмову від її прийняття; документів, які підтверджують наявність у власності померлого майна (за обставин у справі: Державний Акт на право власності на земельну ділянку, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Сертифікат на право на земельну частку (пай), витяг з Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), текс оголошення для розміщення в засобах масової інформації, друкований засіб у виді газети із текстом розміщеного оголошення,
- надати до суду повні, читабельні, ксерокопії документів в додатку до заяви на виконання вимог ст. 177 ЦПК України відповідно до кількості заінтересованих осіб і надіслати їм в електронній формі через електронний кабінет копію заяви з додатками, надавши до суду докази надсилання таких, з урахуванням положень ст.43 ЦПК України.
Встановити заявнику Городищенській міській раді Черкаської області строк для усунення недоліків, вказаних в ухвалі Городищенського районного суду Черкаської області від 12 серпня 2025 року - 3 (три) дні з дня вручення копії ухвали про залишення заяви без руху.
Роз'яснити заявнику Городищенській міській раді Черкаської області, що у разі не виконання ухвали суду в зазначений судом строк, заява буде вважатися неподаною та повернута з додатками заявнику.
Копію ухвали суду, для відому та виконання, направити заявнику.
Ухвала суду оскарженню, в апеляційному порядку, не підлягає.
Суддя О. М. Савенко