Постанова від 17.09.2025 по справі 160/27419/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2025 року м. Дніпросправа № 160/27419/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Щербака А.А. (доповідач),

суддів: Баранник Н.П., Малиш Н.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 січня 2025 року (суддя Боженко Н.В.) у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Комісії з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу при ІНФОРМАЦІЯ_2 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними наказів та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 , в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 в частині призову ОСОБА_1 на військову службу у зв'язку з мобілізацією;

- скасувати наказ командира Військової частини НОМЕР_1 в частині зарахування ОСОБА_1 до особового складу військової частини;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 виключити ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 січня 2025 року у задоволенні позову відмовлено.

Позивачем подана апеляційна скарга, просить рішення суду першої інстанції скасувати, позов задовольнити.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права. Суд першої інстанції діяв упереджено по відношенню до позивача, зобов'язуючи неодноразово ІНФОРМАЦІЯ_3 надати конкретні докази (зокрема ухвала суду від 23.12.2024), які відповідач в силу вимог ч. 3 ст. 79 КАС України, повинен подати суду разом із поданням відзиву.

Судом першої інстанції безпідставно не взято до уваги доводи позивача про те, що він самостійно прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 03.10.2024 із заявою про надання відстрочки та відповідними додатками, але прибувши та територію ІНФОРМАЦІЯ_3 03.10.2024, утримувався там співробітниками без можливості залишити цю територію до моменту його мобілізації.

Також зазначено, що позивач не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період в силу положень закону. Позивач при зверненні до відповідача надав всі документи передбачені Законом, він має право на отримання відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією на підставі абз. 3 ч. 2 ст. 23 «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», тому відповідач повинен розглянути його заяву та прийняти рішення про відстрочку від призову по мобілізації.

Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до пункту 1 частини 1 ст.311 КАС України в порядку письмового провадження, на підставі наявних у ній доказів.

Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Як було встановлено судом першої інстанції, наказом Криворізького ліцею №77 Криворізької районної ради від 22.08.2024 року №58-к позивача призначено на посаду вчителя фізичної культури (за 10 тарифним розрядом) з 26.08.2024 року.

Згідно довідки Криворізького ліцею №77 Криворізької районної ради від 27.08.2024 року №310 позивач працює на посаді вчителя фізичної культури, має повну тарифну ставку (тижневе навантаження 19 годин), що складає 1 ставку.

Згідно трудової книжки позивача від 21.10.2019 серії НОМЕР_2 він з 26.08.2024 року займає посаду вчителя фізичної культури у Криворізькому ліцеї №77 Криворізької міської ради.

Рекомендованим листом №5008900005988 навчальний заклад Криворізький ліцей №77 Криворізької районної ради 28.08.2024 року направив відповідачу-1 документи на підтвердження працевлаштування, зокрема, позивача в навчальному закладі, відповідне відправлення отримано відповідачем-1 31.08.2024 року. До відправлення в наявності опис вкладень, що підтверджує його вміст.

Листом від 01.10.2024 року №AWB #30011134 позивач направив відповідачу-2 заяву на відстрочку.

Наказом відповідача-1 від 04.10.2024 року №957 наказано призвати та направити для проходження військової служби під час мобілізації в особливий період в т.ч. позивача.

Згідно військового квитка позивача від 03.10.2024 року серії НОМЕР_3 позивача призвано на військову службу 04.10.2024 року, а 03.10.2024 року позивач пройшов ВЛК.

Згідно наданого відповідачем-1 поіменного списку військовозобов'язаних, які призвані відповідачем-1 і відправлені у складі команди НОМЕР_1 , від 04.10.2024 року №1/1241, зокрема, позивача як учасника команди передано відповідачу-2 о 10:00 годині 04.10.2024 року.

Згідно рапорту начальника групи документального забезпечення відповідача-1 позивача 04.10.2024 року о 07:50 год направлено для проходження військової служби до відповідача-2, де позивача вже 04.10.2024 року о 10:00 годині було зараховано до списків особового складу військової частини.

Вважаючи протиправними накази відповідачів, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції зазначив, що відповідачами правомірність оскаржених наказів було доведено.

Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.

Відповідно до ч. 5 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» №3543-XII порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.

Цей порядок визначає порядок надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.

Згідно п. 2 ч. 3 ст. 23 Закону №3543-XII призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки.

Відповідно до ч. 7 ст. 23 Закону №3543-XII перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.

Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560.

Відповідно до п. 1 Порядку №560 він, серед іншого, визначає процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.

Відповідно до п. 56 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Пунктом 58 Порядку №560 встановлено, що за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.

Згідно з п. 60 Порядку №560 Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов'язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Додатком №5 до Порядку №560 затверджено Перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Судом першої інстанції вірно було враховано положення ч. 5 ст. 22 та ч. 7 ст. 23 Закону №3543-XII, а також норм Порядку №560 (п. 56, 58, 60) та зазначено, що відстрочка від призову існує в особи не в силу відповідності такої особи нормам закону, а на надається центром комплектування та соціальної підтримки шляхом оформлення такої відстрочки окремим індивідуально-правовим актом (рішенням у протоколі, на підтвердження якого в подальшому видається відповідна довідка).

Суд обґрунтовано зазначив, що право на відстрочку від призову на військову службу повинно бути реалізоване військовозобов'язаним шляхом вчинення ним активних дій та оформлення його у відповідний спосіб уповноваженим органом (зокрема, районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки). При цьому реалізація такого права може бути здійснена лише до моменту набуття ним статусу військовослужбовця.

Право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, особливого періоду, кореспондує з обов'язком військовозобов'язаного дотримуватися правил військового обліку.

Призов на військову службу унеможливлюється за наявності оформленої належним чином відстрочки, а не за наявності в особи неоформленого права на оформлення такої відстрочки.

Як встановлено судом першої інстанції, рекомендованим листом №5008900005988 навчальний заклад направив ІНФОРМАЦІЯ_1 пакет документів, вміст якого підтверджується описом вкладень:

1) довідка від 27.08.2024 року №310 - ця довідка наявна в матеріалах справи та підтверджує, що позивач працює на посаді вчителя фізичної культури, має повну тарифну ставку (тижневе навантаження 19 годин), що складає 1 ставку;

2) лист щодо повідомлення про зміну облікових даних вих. №308 - цей лист надано навчальним закладом на вимогу суду, за змістом він є супровідним листом, додатком до якого є повідомлення про зміну облікових даних (прийняття на роботу) ОСОБА_2 , тобто - позивача;

3) повідомлення про зміну облікових даних від 27.08.2024 року №309 - це повідомлення наявне в матеріалах справи, оскільки було надано навчальним закладом. За змістом це повідомлення містить відомості про прийняття позивача на роботу;

4) наказ про прийняття від 22.08.2024 року №58-к - цей наказ наявний в матеріалах справи та свідчить про призначення позивача на посаду вчителя фізичної культури з 26.08.2024 року.

В цьому листі містився аналогічний пакет документів щодо іншої особи ( ОСОБА_3 ).

Суд першої інстанції врахував, що станом на дату призову позивача усі вказані документи були у відповідача, проте обґрунтовано зазначив, що оформлення відстрочки є спеціальною юридичною процедурою, яка ініціюється заявою військовозобов'язаного та завершується прийняттям відповідного рішення, в подальшому підтверджується довідкою про надання відстрочки (в разі позитивного рішення щодо її надання).

Також суд першої інстанції вірно взяв до уваги, що наявні в матеріалах справи докази, передусім, поіменний список від 04.10.2024 №1/12413 та рапорт начальника групи документального забезпечення від 04.10.2024 підтверджують, що позивача призвано на військову службу 04.10.2024 зранку, а матеріали справи не містять доказів, що заява позивача про надання відстрочки була доставлена раніше, ніж фактично відбувся призов позивача (о 07:50 год).

Судом було вірно встановлено, що позивача було призвано на військову службу під час мобілізації в день подання позивачем заяви про відстрочку, однак раніше, ніж така заява була подана, що свідчить про правомірність мобілізації позивача в аспекті реалізації ним права на відстрочку, адже спосіб подання такої заяви залежав від волі позивача, в той час як відповідач не мав розумних підстав не здійснювати 04.10.2024 зранку процедуру мобілізації позивача, оскільки заяви про надання відстрочки на відповідний момент подано не було, а існування інших перешкод для мобілізації судом було не встановлено.

Доводи апеляційної скарги зазначеного не спростовують.

Суд першої інстанції дійшов обґрунтованих висновків, що відсутність відповідного рішення про надання позивачу відстрочки позбавляє суд можливості задовольнити позов.

Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 січня 2025 року у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Комісії з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу при ІНФОРМАЦІЯ_2 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними наказів та зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до суду касаційної інстанції в строк, передбачений ст. 329 КАС України.

Постанова у повному обсязі складена 17 вересня 2025 року.

Головуючий - суддя А.А. Щербак

суддя Н.П. Баранник

суддя Н.І. Малиш