Постанова від 17.09.2025 по справі 520/4326/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2025 р. Справа № 520/4326/25

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Подобайло З.Г.,

Суддів: Ральченка І.М. , Чалого І.С. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами Державної податкової служби України та Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Еко-Енергія" на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 20.05.2025, головуючий суддя І інстанції: Горшкова О.О., повний текст складено 20.05.25 по справі № 520/4326/25

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Еко-Енергія"

до Державної податкової служби України

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія "Еко-Енергія" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність ДПС України щодо неприйняття та зобов'язати прийняти до розгляду Повідомлення від 23.08.2024 №04.10.2023 (реєстраційний номер документа: 9244442553) про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено та продовжити процедуру реєстрації розрахунків коригування від 04.10.2023 №1, №2.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 20 травня 2025 р. адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Еко-Енергія" задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Державної податкової служби України щодо неприйняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних №17 від 21.04.2023 та №7 від 09.05.2023, поданих Товариством з обмеженою відповідальністю "Компанія "Еко-Енергія". Зобов'язано Державну податкову службу України, у відповідності до вимог Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, прийняти рішення щодо податкових накладних №17 від 21.04.2023 та №7 від 09.05.2023. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, ЄДРПОУ 43005393) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Еко-Енергія" (вул. Полтавський Шлях, буд.56, оф.8, м.Харків, 61052, код ЄДРПОУ 38631743) витрати зі сплати судового збору у розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 копійок.

Державна податкова служба України , не погодившись з рішенням суду першої інстанції , подала апеляційну скаргу , вважає рішення Харківського окружного адміністративного суду від 20.05.2025 у справі № 520/4326/25 незаконним та необґрунтованим, прийнятим з порушенням норм матеріального та процесуального права, без повного та всебічного з'ясування всіх обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи. Вважає , що судом першої інстанції проігноровано принципи процесуального права та норми закріплені ст. 2 , ч. 3 ст. 3, ч.6 ст. 13, ст. 90, ст. 162, ст. 242 КАС України, та здійснено поверхневий аналіз матерів справи доказів, що призвело до винесення судового рішення не на користь Держави. Також, вказує , що суд першої інстанції коли вийшов за межі позовних вимог обрав спосіб захисту, яким не буде ефективним при процедурі виконання судового рішення у випадку задоволення позовних вимог та такий є помилковим, так як судом не враховано всіх особливостей правового регулювання спірних правовідносин. Посилаючись на обставини та обґрунтування , викладенні в апеляційній скарзі , просить суд скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 20.05.2025 у справі № 520/4326/25 в повному обсязі та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія "Еко-Енергія", вважаючи, що рішення від 20.05.2025 у справі № 520/4326/25 підлягає зміні, подало апеляційну скаргу . В обґрунтування апеляційної скарги посилається на те , що позивач не просив суд про реєстрацію саме податкових накладних. Вони навіть не додавались до матеріалів справи, адже складені та фактично зареєстровані ще у 2023 році. Тобто, необхідності повторно їх реєструвати (за рішенням суду) не було - ці обставини не заявлялись, ні позивачем, ні відповідачем. Позовні вимоги стосувались саме розрахунків коригування від 04.10.2023 №1, №2, якими вносились зміни у вже зареєстровані податкові накладні №17 від 21.04.2023 та №7 від 09.05.2023, але суд, ймовірно, допустив помилку під час складання мотиваційної та резолютивної частини рішення. Відтак, висновки суду, викладені у рішенні від 20.05.2025 у справі № 520/4326/25 не відповідають обставинам та матеріалам справи, а тому необхідно змінити мотивувальну та резолютивну частини рішення. Просить змінити мотивувальну та резолютивну частини рішення Харківського окружного адміністративного суду від 20.05.2025 у справі №520/4326/25 .

Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія "Еко-Енергія" подало до суду відзив на апеляційну скаргу Державної податкової служби України, вважає, що апелянт не довів існування підстав для скасування рішення Харківського окружного адміністративного суду та ухвалення нового рішення про відмову в задоволенні позову. Натомість, вважає , що оскаржуване рішення є законним, обґрунтованим та мотивоване належним чином.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Учасникам по даній справі було направлено судом апеляційної інстанції та отримано останніми копії ухвал Другого апеляційного адміністративного суду про відкриття апеляційного провадження та про призначення даної справи до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження, у т.ч. копію апеляційної скарги, що підтверджується наявними в матеріалах справи довідками про доставку електронного листа.

Колегія суддів, вислухавши суддю - доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції , доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи у їх сукупності вважає, що апеляційна скарга Державної податкової служби України підлягає частковому задоволенню, а апеляційна скарга Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія "Еко-Енергія" не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції , що Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія "Еко-Енергія" здійснює діяльність з виробництва біоетанолу згідно ліцензії від 01.07.2020 №990116202000001.

Між ТОВ "Компанія "Еко-Енергія" та ТОВ “МІРАНДА СВ» укладено договір поставки від 28.10.2022 №2810 на поставку розчинника органічного універсального технічного “Сольвент».

У період з 21.04.2023 по 08.05.2023, на виконання вимог договору, сторони склали замовлення на придання товару №2 та специфікацію №2 - на поставку розчинника органічного універсального “Сольвент», обсягом 24500 (+- 10%) кг, за ціною 32,50 грн/кг та №3 та специфікацію №3 - на поставку товару, обсягом 50 000 (+|- 10%) кг, за ціною 34,17 грн/кг.

Відповідно до платіжної інструкції №57, ТОВ “МІРАНДА СВ» здійснило оплату товару на суму замовлення №2 - 955500,00 грн.

Також, платіжною інструкцією №50, підтверджено оплату на замовлення №3, в сумі - 2050000,00 грн.

За фактом попередньої оплати за проведення господарської операції на підставі вищевказаного договору позивачем, на виконання вимог п. 201.1 ПК України, сформовано податкову накладну №17 від 21.04.2023 та податкову накладну №7 від 09.05.2023.

Як встановлено судом з матеріалів справи, в подальшому замовлення №2 та №3 не були виконані позивачем у повному обсязі.

Так, 22.04.2023 покупцю фактично відвантажено 24419 кг товару (замість 24500 кг обумовлених), на суму 952341,00 грн з ПДВ, відповідно до видаткової накладної №107.

09.10.05.2023 відвантажено 47884 кг товару (замість 50000 кг обумовлених), на суму 1963244 грн з ПДВ, відповідно до видаткових накладних №122, №125.

Відповідно до приписів п. 201.10 ст. 201 ПК України, та положень пункту 21 Порядку заповнення податкової накладної (затв. Наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307), у зв'язку із зміною кількості товару позивач склав: розрахунок коригування від 04.10.2023 №1 до податкової накладної від 21.04.2023 №17 - по операції та розрахунок коригування від 04.10.2023 №2 до податкової накладної від 09.05.2023 №7.

Квитанцією від 27.10.2023 (номер розрахунку коригування №1), податковим органом зазначено, що відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, реєстрація розрахунку коригування від 04.10.2023 №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. РК складена платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). РК подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=6.4130%, "р"=0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Квитанцією від 27.10.2023 (номер розрахунку коригування №2), податковим органом зазначено, що відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, реєстрація розрахунку коригування від 04.10.2023 №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. РК складена платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). РК подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=6.4130%, "р"=0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

23.08.2024 позивач надав повідомлення №04.10.2023 (реєстраційний номер документа: 9244442553) про надання пояснень та копій документів щодо розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено - стосовно проведених операцій (а.с. 41).

Проте, ДПС України квитанцією №2, повідомило, що "Документ не прийнято"(а.с. 42).

Позивач вбачає неправомірним неприйняття повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, що зумовило звернення позивача з даним позовом до суду.

Виходячи за межі позовних вимог та частково задовольняючи позов , суд першої інстанції виходив з того , що доводи відповідача про пропуск позивачем строку подання пояснень є необґрунтованими, зворотного відповідачем не доведено, матеріалами справи не спростовується. Враховуючи, що квитанція про відмову у прийнятті пояснень не є рішеннями податкового органу в розумінні Податкового кодексу України, як і не є рішеннями суб'єкта владних повноважень у розумінні приписів Кодексу адміністративного судочинства України, судом першої інстанції встановлено, що рішень про реєстрацію або відмову в реєстрації спірних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних Комісією регіонального рівня до теперішнього часу не прийнято, що свідчить про те, що податковим органом допущено протиправну бездіяльність. З метою ефективного захисту порушених прав, суд першої інстанції вбачає за необхідне вийти за межі позовних вимог та частково задовольнити вимоги шляхом визнання протиправною бездіяльність Державної податкової служби України щодо неприйняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних №17 від 21.04.2023 та №7 від 09.05.2023, поданих Товариством з обмеженою відповідальністю "Компанія "Еко-Енергія" та зобов'язати Державну податкову службу України у відповідності до вимог Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, прийняти рішення щодо податкових накладних №17 від 21.04.2023 та №7 від 09.05.2023.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи у цій частині, суд апеляційної інстанції виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом підпункту "б" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України від 02.12.2010 за №2755-VI об'єктом оподаткування є постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.

Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Абзацами першим, другим пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначений Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений Постановою Кабінетом Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі - Порядок №1165, в редакції, чинній на час спірних правовідносин).

Пунктом 2 Порядку №1165 передбачено, що автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

Пунктом 7 Порядку №1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Пунктами 10 та 11 Порядку №1165 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Додатком 3 до Порядку №1165 визначено Критерії ризиковості здійснення операцій.

До критеріїв ризиковості здійснення операцій пунктом 1 віднесено такий: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, регламентований Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 за №520 (далі - Порядок №520, у редакції, чинній на час спірних правовідносин).

Пунктами 2-4 Порядку №520 передбачено, що рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» і “Про електронні довірчі послуги».

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

За змістом пункту 5 Порядку №520 платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування /пункт 6 Порядку № 520/.

Відповідно до пункту 9 Порядку № 520 (в редакції наказів Міністерства фінансів № 19 від 12.01.2023, № 394 від 14.07.2023) письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги».

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “;Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “;Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Згідно з пунктом 10 Порядку № 520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку /п. 12 Порядку № 520/.

Згідно з нормами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);

неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.

Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Аналіз наведених вище положень Порядку №1165 свідчить, що контролюючий орган після надходження податкової накладної / розрахунку коригування до ДПС для реєстрації в ЄРПН, в автоматизованому режимі здійснює її розшифрування та проводить відповідну перевірку, зокрема щодо наявності підстав для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування через відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або через відповідність відображених у ній операції критеріям ризиковості здійснення операцій.

Автоматизований моніторинг відповідності господарської операції, відображеної у податковій накладній, критеріям оцінки ступеня ризиків здійснюється відповідно до ознак, наведених у пунктах 1-6 критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 до Порядку №1156).

У разі, коли за результатами моніторингу господарська операція, відображена у податковій накладній, відповідає критеріям ризиковості здійснення операції (крім податкової накладної, складеної платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку) реєстрація такої податкової накладної зупиняється.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної контролюючий орган зобов'язаний, зокрема, вказати конкретний критерій ризиковості платника податку та/або критерій ризиковості здійснення операцій, на підставі якого зупинено реєстрацію податкової накладної, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку, а також запропонувати платнику надати пояснення та копії документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.

Оцінюючи рішення (дії) податкового органу щодо відмови в прийнятті повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо розрахунків коригування від 04.10.2023 №1 та від 04.10.2023 №2 (реєстраційний номер документа: 9244442553 від 23.08.2024), реєстрацію яких зупинено - стосовно проведених операцій (а.с. 41), суд виходить з такого.

Згідно з пунктом 2 Порядку № 520 рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Відповідно до пункту 4 Порядку № 520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

За змістом абзацу 1 пункту 6 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою складання податкової накладної / розрахунку коригування.

У свою чергу, відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

За приписами п. 192.1 статті 192 ПК України розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в ЄРПН пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування.

Відповідно до п. 120-1.1. статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі, зокрема, 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Отже, як податкова накладна, так і розрахунок коригування до неї, можуть бути зареєстровані в ЄРПН не пізніше 1095 календарних днів з дати складання такої податкової накладної.

Водночас варто зауважити, що Законом № 2118-IX від 03.03.2022, який набрав чинності 07.03.2022, доповнено підрозділ 10 розділу ХХ пунктом 69, згідно з яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Підпунктом 69.9. пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України було визначено, що для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Законом № 3219-IX від 30.06.2023, який набрав чинності 01.08.2023, внесено зміни до абзацу першого підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, з урахуванням яких передбачено, що тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім визначених випадків.

Крім того, згідно із Законом № 2120-IX від 15.03.2022 статтю 102 ПК України доповнено пунктом 102.9., яким встановлено, що на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану зупиняється перебіг строків, визначених цим Кодексом, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Пункт 102.9 статті 102 виключено на підставі Закону № 3219-IX від 30.06.2023.

Отже, з 24.02.2022 перебіг строків, встановлених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім визначених випадків, зупинявся, а 01.08.2023 відновилися відповідні строки, зокрема, і строки на подання письмових пояснень та копій документів по податкових накладних, реєстрація яких зупинена.

Також, колегія суддів звертає увагу , що Податковий кодекс України не містить норм, які б обмежували строк для подання платником документів з метою реєстрації податкової накладної, натомість аналіз положень Податкового кодексу України свідчить, що податкова накладна і розрахунок коригування до неї можуть бути зареєстровані в ЄРПН не пізніше 1095 календарних днів з дати складання такої податкової накладної.

З матеріалів справи вбачається, що розрахунок коригування від 04.10.2023 №1 до податкової накладної від 21.04.2023 №17 та розрахунок коригування від 04.10.2023 №2 до податкової накладної від 09.05.2023 №7 складено та подано позивачем 27.10.2023, що підтверджується відповідними квитанціями (а.с 37, 40).

365-денний строк на подання пояснень для прийняття рішення про реєстрацію розрахунків коригувань завершувався 03.10.2024.

Позивач скористався своїм правом на подання повідомленням саме 23.08.2024 , тобто до завершення 365-денного строку на подання пояснень.

Враховуючи наведене , колегія суддів погоджується з думкою суду першої інстанції , що доводи відповідача про пропуск позивачем строку подання пояснень є необґрунтованими.

З урахуванням наведеного колегія суддів дійшла висновку, що дії Державної податкової служби України щодо неприйняття до розгляду Повідомлення Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Еко-Енергія" від 23.08.2024 №04.10.2023 (реєстраційний номер документа: 9244442553) про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено та продовжити процедуру реєстрації розрахунків коригування від 04.10.2023 №1, №2 не ґрунтуються на вимогах законодавства, а тому підлягають визнанню протиправними.

При цьому , колегія суддів вважає, що суд першої інстанції безпідставно вийшов за межі позовних вимог та визнав протиправною бездіяльність Державної податкової служби України щодо неприйняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних №17 від 21.04.2023 та №7 від 09.05.2023, поданих Товариством з обмеженою відповідальністю "Компанія "Еко-Енергія" і зобов'язав Державну податкову службу України, у відповідності до вимог Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, прийняти рішення щодо податкових накладних №17 від 21.04.2023 та №7 від 09.05.2023, виходячи з наступного.

Верховний Суд вже аналізував застосування положень Порядку № 520 з урахуванням змін, що набрали чинності з 08 березня 2023 року відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 12 січня 2023 року № 19, і у постанові від 24 березня 2025 року у справі № 140/32696/23 дійшов наступних висновків. З метою вирішення питання про наявність / відсутність підстав для реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з 08 березня 2023 року було встановлено наступний алгоритм взаємодії платника податків та контролюючого органу.

За наслідками отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН пункт 4 Порядку № 520 надає право платнику податків подати на розгляд комісії регіонального рівня письмові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Загальний перелік таких документів визначений пунктом 5 Порядку № 520.

Якщо платник податків скористався правом подання письмових пояснень та копій документів, то за результатами розгляду останніх комісія регіонального рівня приймає одне із трьох наступних рішень:

1) рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо надані платником податків документи та письмові пояснення підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування;

2) про направлення Повідомлення - якщо наданих платником податків документів та письмових пояснень недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування. При цьому зміст форми указаного Повідомлення (Додаток 2 до Порядку № 520) свідчить, що у ньому мають бути вказані конкретні документи, які пропонується надати платнику податків;

3) рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо платник податків надав письмові пояснення та достатній обсяг документів, передбачених пунктом 5 Порядку № 520, але вони не відповідають вимогам законодавства, внаслідок чого не можуть вважатися такими, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній / розрахунку коригування.

У випадку направлення платнику податків Повідомлення, такий платник має право подати контролюючому органу додаткові пояснення та копії документів, зазначені у Повідомленні, за результатами розгляду яких комісія регіонального рівня приймає одне з рішень: 1) про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН; 2) про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН. Реалізація такого права має бути здійснена протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Неподання платником податків додаткових пояснень та копій документів, зазначених у Повідомленні, або їх неповне подання протягом означеного строку має наслідком прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.

При цьому із змісту пункту 10 Порядку № 520 та форми Рішення (Додаток 1 до Порядку №520) слідує, що комісія регіонального рівня у випадку, якщо подані платником податків пояснення / додаткові пояснення та копії документів не підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/ розрахунку коригування, проставляє відмітку у графі «надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства».

У випадку ж ненадання платником податків у встановлені строки додаткових пояснень і копій документів, встановлених абзацом шостим пункту 9 Порядку №520, комісія регіонального рівня проставляє відмітку у графі «ненадання / часткове надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку».

У постанові від 24 березня 2025 року у справі № 140/32696/23 Верховний Суд виснував, що якщо за результатами розгляду письмових пояснень та копій документів, наданих платником податків внаслідок отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, комісія регіонального рівня дійде висновку, що таких пояснень і документів недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, вона направляє платнику податків Повідомлення, в якому зазначає конкретний перелік документів та інформації, які слід надати. Протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення, платник податків може скористатися правом на подання додаткових пояснень та копій документів згідно із змістом Повідомлення. Якщо платник податків не скористався таким правом, то комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.

Як вже встановлено вище, надіслане позивачем до ДПС України Повідомлення від 23.08.2024 №04.10.2023 (реєстраційний номер документа: 9244442553) про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено та продовжити процедуру реєстрації розрахунків коригування від 04.10.2023 №1, №2 не було прийняте контролюючим органом в електронному вигляді, а отже, не могло надійти на розгляд до Комісії Головного управління ДПС у Харківській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у такій реєстрації відповідно до Порядку № 520.

Державна податкова служба України не наділена правом приймати будь-яке рішення за результатами розгляду письмових пояснень та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування.

Вказаним Порядком № 520 саме комісія регіонального рівня приймає рішення за результатами розгляду письмових пояснень та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування.

Тому, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку щодо визнання протиправної бездіяльності Державної податкової служби України щодо неприйняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних №17 від 21.04.2023 та №7 від 09.05.2023, поданих Товариством з обмеженою відповідальністю "Компанія "Еко-Енергія" та зобов'язання Державної податкової служби України, у відповідності до вимог Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, прийняти рішення щодо податкових накладних №17 від 21.04.2023 та №7 від 09.05.2023.

Колегія суддів наголошує, що недосконалість законодавства не має призводити до настання негативних наслідків для платника податків, зокрема, щодо виключення можливості подання пояснень та копій документів щодо зупинених розрахунків коригування від 04.10.2023 №1, №2 або їх неприйняття контролюючим органом, а також звільнення контролюючого органу від обов'язку прийняття передбачених законом рішень за результатами розгляду пояснень та копій документів.

Згідно з підпунктом 4.1.4. п. 4.1. ст. 4 Податкового кодексу України податкове законодавство України ґрунтується, зокрема, на такому принципі, як презумпція правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.

Також на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок ("Лелас проти Хорватії", заява № 55555/08, п. 74, від 20.05.2010; "Тошкуце та інші проти Румунії", заява № 36900/03, п. 37, від 25.11.2008) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах.

З урахуванням наведеного колегія суддів дійшла висновку щодо зобов'язання Державної податкової служби України прийняти до розгляду Повідомлення від 23.08.2024 №04.10.2023 (реєстраційний номер документа: 9244442553) про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено та продовжити процедуру реєстрації розрахунків коригування від 04.10.2023 №1, №2.

Відповідно до частини 1 статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є:

1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи;

2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими;

3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи;

4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Зважаючи на наведені вище, апеляційний суд дійшов висновку про те, що суд першої інстанції не повно з'ясував обставини справи та ухвалив судове рішення з порушенням норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення позовних вимог.

Таким чином, апеляційний суд вважає доводи апеляційної скарги Державної податкової служби України такими, що частково спростовують висновки суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу Державної податкової служби України необхідно задовольнити частково, скасувавши рішення суду першої інстанції з прийняттям нового судового рішення про задоволення позовних вимог. Апеляційна скарга Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія "Еко-Енергія" задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової служби України задовольнити частково.

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Еко-Енергія" зашити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 20.05.2025 по справі № 520/4326/25 скасувати.

Прийняти нове судове рішення , яким позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Еко-Енергія" задовольнити.

Визнати протиправними дії Державної податкової служби України щодо неприйняття до розгляду Повідомлення Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Еко-Енергія" від 23.08.2024 №04.10.2023 (реєстраційний номер документа: 9244442553) про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено та продовжити процедуру реєстрації розрахунків коригування від 04.10.2023 №1, №2.

Зобов'язати Державну податкову службу України прийняти до розгляду Повідомлення від 23.08.2024 №04.10.2023 (реєстраційний номер документа: 9244442553) про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено та продовжити процедуру реєстрації розрахунків коригування від 04.10.2023 №1, №2.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, ЄДРПОУ 43005393) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Еко-Енергія" (вул. Полтавський Шлях, буд.56, оф.8, м.Харків, 61052, код ЄДРПОУ 38631743) витрати зі сплати судового збору у розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 копійок.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України відповідно до вимог ст.327, ч.1 ст.329 КАС України.

Головуючий суддя (підпис)З.Г. Подобайло

Судді(підпис) (підпис) І.М. Ральченко І.С. Чалий