17 вересня 2025 року справа №360/691/25
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Сіваченка І.В., суддів: Геращенка І.В., Блохіна А.А., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу представника позивача Галкіна Вячеслава Леонідовича на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 10 червня 2025 року (повне судове рішення складено 10 червня 2025 року) у справі № 360/691/25 (суддя в І інстанції Ірметова О.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
Адвокат Галкін Вячеслав Леонідович в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - Управління), яким просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо здійснення розрахунку та виплати пенсії позивачу у розмірі меншому, ніж визначено ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці»;
- зобов'язати Управління здійснити розрахунок та виплату пенсії позивача з врахуванням ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», здійснивши відповідний перерахунок пенсії з 08.09.2024 з виплатою заборгованості за цей період з врахуванням фактично сплачених сум.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач є пенсіонером за віком на пільгових умовах як особа, яка має необхідний пільговий підземний стаж з повним робочим днем під землею та перебуває на обліку у Головному управлінні ПФУ в Луганській області.
Позивач звернувся за правничою допомогою з приводу правильності розрахунку розміру його пенсії.
В результаті було встановлено, що відповідачем у цій справі всупереч вимог ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської» невірно розраховано розмір його пенсії, а саме зменшено розмір пенсії з 01.03.2023 - на 899,56 грн, з 01.03.2025 ще додатково на 310,16 грн, а сумарно на 1209,72 грн, що підтверджується протоколом розрахунку пенсії.
Згідно вказаного протоколу, середньомісячний заробіток позивача склав 21938,45 грн, тобто розмір його пенсії має складати 17550,76 грн. Натомість відповідачем розмір пенсії визначений у сумі 16341,04 грн, тобто менше на 1209,72 грн.
Протоколом перерахунку пенсії також підтверджено, що відповідач здійснив нарахування доплати до пенсії згідно Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», в той же час обмежив її розмір та зазначив про це у протоколі перерахунку пенсії де зазначено: “обмеження в індексації з 01.03.2024: - 1028,73».
У цій справі не є спірним, що розмір пенсії позивача, як особи, яка відпрацювала понад 15 років з повним робочим днем під землею має розраховуватися у відповідності до ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», спірним є лише питання правомірності обмеження цього розміру і зменшення його на 1028,73 грн.
Таким чином, позивач вважає дії відповідача щодо здійснення розрахунку розміру пенсії у розміру меншому, ніж визначений ст.8 Закону України від 02.09.2008 № 345-VI “Про підвищення престижності шахтарської праці» неправомірними.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 10 червня 2025 року у задоволенні позивних вимог відмовлено повністю.
Не погодившись з таким судовим рішенням, представник позивача подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення місцевого суду, прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено практично ті самі доводи, якими вмотивовано позовну заяву.
Апеляційний розгляд здійснено в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, задовольнити, з таких підстав.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та з 31.01.2017 отримує пенсію, призначену відповідно до частини 3 статті 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058 - IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) незалежно від віку, як працівнику безпосередньо зайнятому на підземних роботах не менше 25 років.
Відповідно до рішення № 909230168598 від 26.05.2023 про перерахунок пенсії позивачу визначено: страховий стаж 44 роки 11 місяців 23 дні, додаткові роки за списком 1 18 років, в тому числі: роботи підземні, професії за пост № 202 (25) 27 років 07 місяці 27 днів, коефіцієнт стажу без урахування кратності 0.44917, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності (((539/100*12)*1) 0.44917, розмір пенсії за віком (ст.27) (18225.04*0.44917) 8186.14 грн, доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз.2) (за 9 років) 188.37 грн, загальний розмір пенсії 8374.51 грн, доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» 6205,52 грн, сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 18225,04 грн) 14580,03 грн, місяць підвищення розміру пенсії 01.03.2023, обмеження в індексації з 01.03.2023 «-899,56 грн», розмір пенсії з надбавками 13680,47 грн.
Відповідно до рішення № 909230168598 від 25.05.2024 про перерахунок пенсії позивачу визначено: страховий стаж 45 років 02 місяці 23 дні, додаткові роки за списком 1 18 років, в тому числі: роботи підземні, професії за пост № 202 (25) 27 років 07 місяці 27 днів, коефіцієнт стажу без урахування кратності 0.45167, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((542/100*12)*1) 0.45167, розмір пенсії за віком (ст.27) (19675.75*0.45167) 8886.95 грн, доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз.2) (за 10 років) 236.10 грн, загальний розмір пенсії 9123.05 грн, доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» 6617.55 грн, сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 19675.75 грн) 15740,60 грн, місяць підвищення розміру пенсії 01.03.2024, обмеження в індексації з 01.03.2023 «-899,56 грн», розмір пенсії з надбавками 14841,04 грн.
Відповідно до рішення № 909230168598 від 26.02.2025 про перерахунок пенсії позивачу визначено: страховий стаж 45 років 02 місяці 23 дні, додаткові роки за списком 1 18 років, в тому числі: роботи підземні, професії за пост № 202 (25) 27 років 07 місяці 27 днів, коефіцієнт стажу без урахування кратності 0.45167, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((542/100*12)*1) 0.45167, розмір пенсії за віком (ст.27) ((21938.45*0.45167) 9908,94 грн, доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз.2) (за 10 років) 236.10 грн, загальний розмір пенсії 10145,04 грн, доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» 6617.55 грн, сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 21938.45 грн) 17550,76 грн, місяць підвищення розміру пенсії 01.03.2025, обмеження в індексації з 01.03.2023 «-899,56 грн», обмеження в індексації з 01.03.2025 «-310,16 грн» розмір пенсії з надбавками 16341,04 грн.
Відповідно до розрахунку заробітку для обчислення загальний страховий стаж в одинарному розмірі 27 р. 2 м. 23 д., 326 м., загальний стаж після 01.07.2000: 21 р. 6 м. 0 д., 258 м., дата вводу заробітку 31.01.2017, середній заробіток за 3 попередні роки: 3764,40 за (2014-2016 роки), коефіцієнт збільшення показника середньої ЗП: 2.367928 (1.17 * 1.11 * 1.11 *1.14 * 1.197 *1.0796 * 1.115), збільшений на коефіцієнт показник ЗП: 8913.83, останній місяць врахованої зарплати: 30.09.2021, сума коефіцієнтів заробітної плати: 573.35371 (до оптимізації), сума коефіцієнтів заробітної плати: 507.00153 (після оптимізації), кількість місяців заробітної плати 255 (до оптимізації) кількість місяців, виключених оптимізацією: 49 в межах 10%, кількість місяців заробітної плати: 206 (після оптимізації), індивідуальний коефіцієнт для обчислення: 2.24845 (до оптимізації), страховий стаж за місяці враховані заробітної плати: 206.00000, індивідуальний коефіцієнт обчислення: 2.46117 (після оптимізації), середньомісячний заробіток для обчислення: 21938.45000.
При ухваленні рішення апеляційний суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 3 Конституції України проголошує, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Ця норма є об'єктивним продовженням задекларованого в статті 1 Конституції України статусу України як соціальної та правової держави.
Громадяни мають право на соціальний захист у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, установлених законом (частина перша статті 46 Конституції України). В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту, форм і видів пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).
Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян регулюється спеціальними законами з урахуванням особливостей умов праці, характеру, складності і значущості виконуваної роботи, ступеня відповідальності, певних обмежень конституційних прав і свобод тощо.
Закон України від 03.07.1991 № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-XII) визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
Відповідно до статті 1 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 2 вказаного Закону визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Економічною підставою для проведення індексації грошових доходів населення згідно зі статтями 4,6 Закону № 1282-ХІІ є факт, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Також ознаками, що характеризують індексацію доходів громадян, є місце отримання відповідних доходів, а також джерела їх фінансування (частина перша статті 9 Закону № 1282-XII).
Отже, індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, яка має систематичний характер, а тому індексація є невід'ємною складовою сум при розрахунку пенсії, зокрема військовослужбовцям.
Обов'язковий характер індексації визначається статтею 18 Закону України від 05.10.2000 №2017-ІІІ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»(далі - Закон №2017-ІІІ), у якій зазначається, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина друга статті 19 Закону № 2017-ІІІ).
Підстави для проведення індексації визначено статтею 4 Закону № 1282-XII, відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, за правилами пункту 4 якого частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
У свою чергу, у зв'язку із необхідністю вдосконалення пенсійного забезпечення громадян, визначення дати щорічної індексації пенсії та кола осіб, яким пенсії індексуються, 15.02.2022 було прийнято Закон України № 2040-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства»(далі - Закон № 2040-IX), яким, зокрема статтю 64 Закону № 2262-XII та частину п'яту статті 2 Закону № 1282-XII було викладено в новій редакції.
Так, частиною п'ятою статті 2 Закону № 1282-XII в редакції Закону № 2040-IX визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
При цьому частиною другою статті 42 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) в редакції Закону № 2040-IX, яка застосовується з 01.03.2022, визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Суд зазначає, що Порядком перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124(далі - Порядок № 124) визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 124 перерахунку підлягають пенсії, обчислені, зокрема з урахуванням заробітку (грошового забезпечення), який визначено відповідно до частини першої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Пунктом 4 Порядку № 124 визначено, що коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за такою формулою: де ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках); ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою: ЗСЗ = Псзп(1): Псзп (2)х100% - 100%, де Псзп (1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення; Псзп (2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.
Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.
Таким чином, повноваження щодо визначення розміру та порядку проведення індексації пенсії шляхом її перерахунку через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у межах бюджету Пенсійного фонду надано Кабінету Міністрів України на виконання вимог частини другої статті 42 Закону № 1058-IV, у зв'язку із чим з 2019 року Порядком № 124, з метою визначення механізму проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески впроваджено, зокрема, формулу обчислення коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески.
При цьому, згідно із абзацом 2 пункту 5 Порядку № 124 кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Тобто, запровадивши удосконалений механізм щорічної індексації пенсій, зокрема, особам, пенсія яким призначена за Законом № 1058-IV, для сталості пенсійного забезпечення громадян та видатків на його фінансування, держава взяла на себе зобов'язання забезпечити підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін шляхом підвищення пенсій із застосуванням нового уніфікованого механізму через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховувався для обчислення пенсії, який не є сталим, та підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів, незалежно від умов, з якими Закон № 1282-XII пов'язував підстави для проведення індексації доходів, зокрема, пенсій (грошові доходи населення підлягали індексації лише у межах розміру прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення у разі перевищення величиною індексу споживчих цін порогу індексації, який установлювався в розмірі 103 відсотка).
Водночас, суд зазначає, що статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон № 345) визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновку про те, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1.
У цій справі не є спірним питання, що позивач є отримувачем пенсії на підставі статті 8 Закону № 345.
В подальшому, постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - постанова № 118) з 01.03.2022 установлено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.
Разом з цим, пунктом 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» № 2710-IX на 2023 рік зупинено дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Водночас, відповідно до підпункту 2 пункту 22 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України може приймати рішення щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування.
У свою чергу пунктом 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 2710-IX установлено, що у 2023 році, зокрема, частина друга статті 42 Закону № 1058-IV та стаття 64 Закону № 2262-ХІІ застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
З метою реалізації пункту 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 2710-IX Кабінет Міністрів України 24.02.2023 прийняв Постанову № 168, пунктом 1 якої установлено, що з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Пунктом 6 Постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 р. до пенсій, призначених відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон) за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 р. включно, які не підвищуються з 1 березня 2023 р. згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 р. № 127 Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році (Офіційний вісник України, 2021 р., № 17, ст. 679) та пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968), в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 10 Постанови № 168 установлено, що: у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі Постанова №185) установлено, що з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Підпунктом 6 пункту 2 Постанови № 185 установлено, що з 1 березня 2024 р.: до пенсій, призначених відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон) за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2023 р. включно, які не підвищуються з 1 березня 2024 р. згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 р. № 127 Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році (Офіційний вісник України, 2021 р., № 17, ст. 679), пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) та пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475), в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пунктом 3 Постанови № 185 установлено, що:
у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (далі Постанова №209) установлено, що з 1 березня 2025 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.
Пунктом 3 Постанови № 209 установлено, що:
у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 і підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень;
пенсії, перераховані відповідно до цієї постанови, виплачуються з урахуванням положень статті 46 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік» і постанови Кабінету Міністрів України від 3 січня 2025 р. № 1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану»(Офіційний вісник України, 2025 р., № 9, ст. 769).
Аналізуючи зазначені правові норми, суд першої інстанції дійшов висновку, що оскільки Кабінет Міністрів України запровадив тимчасове обмеження на максимальний розмір індексації пенсій, а саме: розмір підвищення пенсії за результатами індексації обмежено 1500,00 грн, індексація пенсії позивача з 01.03.2023, з 01.03.2025 проведена відповідачем у межах чинного законодавства із дотриманням умови, що підвищення, відповідно до пункту 3 постанови №185, не може перевищувати 1500,00 грн.
Пунктом 6 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 19.11.2024 № 4059-IX установлено, зокрема, що у 2025 році частина друга та абзац п'ятий частини четвертої статті 42, третє речення абзацу першого пункту 13 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", частина друга статті 22, стаття 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(із змінами, внесеними Законом України від 15 лютого 2022 року №2040-IX) застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
За наведених вище правових норм у 2025 році розміри пенсій, призначених згідно із Законом № 1058 перераховуються із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,115 згідно з Постановою № 209, а також з урахуванням збільшеного у попередніх роках на відповідні коефіцієнти показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, а саме: передбаченого постановами Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 (з 01.03.2023), № 209 від 25.02.2025 (з 01.03.2025).
При цьому, суд звертає увагу, що положеннями статті 42 Закону № № 1058-IV Уряду надано право визначати розмір, умови та порядок здійснення індексації пенсій.
Отже, в межах наданих повноважень Кабінет Міністрів України Постановами № 168 та 209 визначив верхню межу розміру індексації пенсії - 1500,00 грн, яку не може перевищувати сума індексації у разі здійснення підвищення розміру пенсії на виконання пункту 2 цієї постанови, що означає, якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1500,00 грн, доплата до пенсії встановлюється у межах граничної суми - в розмірі 1500 грн.
Водночас, загальновідомим є факт введення указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», на підставі пропозицій Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», з 5 години 30 хвилин 24.02.2022 на території України воєнного стану.
Відповідно до статті 1 Закону України від 12.05.2015 № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Отже, воєнний стан як особливий правовий режим вимагає вчинення уповноваженими суб'єктами стратегічних та оперативних заходів, спрямованих на захист держави, здійснення яких водночас пов'язане з небезпекою для життя і здоров'я.
Повномасштабна війна та погіршення матеріального становища українців завдали суттєвих втрат добробуту мільйонів домогосподарств в Україні. Саме тому підтримка фінансової платоспроможності громадян, особливо пенсіонерів - тобто тих, для кого виплати від держави є часто єдиним джерелом доходів - є вкрай важливою для Уряду.
Саме з цією метою Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про здійснення індексації пенсій з 01.03.2023 (Постанова № 168) та з 01.03.2025 (Постанова № 209) з обмеженням верхньої межі індексації для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян, а також з урахуванням того, що в умовах дії воєнного стану видатки в першу чергу спрямовуються на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану.
Матеріали справи вказують на те, що відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача (у межах позовних вимог) за віком на пільгових умовах (підвищення), яка призначена за Законом № 1058-IV, з 01.03.2023 на підставі Постанови №168 та з 01.03.2025 на підставі Постанови №209.
Суд зазначає, що перерахунки раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії для забезпечення індексації пенсії, пенсійним органом проводились: з 01.03.2019 на підставі Порядку № 124 (із застосуванням коефіцієнта 1,17); з 01.05.2020 відповідно до пункту 2 Постанови від 01.04.2020 № 251 (із застосуванням коефіцієнта 1,11); з 01.03.2021 відповідно до пункту 1 Постанови № 127 (із застосуванням коефіцієнта 1,11); з 01.03.2022 відповідно до Постанови № 118 (із застосуванням коефіцієнта 1,14); з 01.03.2023 відповідно до Постанови № 168 (із застосуванням коефіцієнта 1,197); з 01.03.2024 відповідно до Постанови № 185 (із застосуванням коефіцієнта 1,0796), з 01.03.2025 відповідно до Постанови № 209 (із застосуванням коефіцієнта 1,115).
Таким чином, при перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV і Порядку № 124 використовуються такі показники середньої заробітної плати: з 01.03.2019 складає 4404,35 грн (3764,40 грн х 1,17); з 01.03.2020 складає 4888,83 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11); з 01.03.2021 складає 5426,60 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11); 01.03.2022 складає 6186,32 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14); з 01.03.2023 складає 7405,03 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197), з 01.03.2024 складає 7994,47 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796), з 01.03.2025 складає 8913,83 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 х 1,115).
Позивачем не оскаржується визначений розмір пенсії за віком, доплати за понаднормовий стаж, суму доплати і розмір пенсії визначений відповідачем за нормами Закону № 345.
З матеріалів справи вбачається, що розмір пенсії позивача в 2022 році складав 12180,47 грн (протокол перерахунку пенсії від 06.12.2022), а саме: 6838,88 грн розмір пенсії за віком, розрахований згідно статті 27 Закону (15225.59*0.44917); 182,43 грн - доплата за понаднормовий стаж 9 років; 5159,16 грн - доплата до пенсії відповідно до ст. 8 Закону №345.
Водночас, розмір пенсії позивача з 01.03.2023 (протокол перерахунку пенсії від 25.05.2023) склав 13680,47 грн, а саме: розмір пенсії за віком (ст.27) (18225.04*0.44917) 8186.14 грн, доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз.2) (за 9 років) 188,37 грн, загальний розмір пенсії 8374.51 грн, доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» 6205,52 грн, сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 18225,04 грн) 14580,03 грн, обмеження в індексації з 01.03.2023 «-899,56 грн».
При перерахунку пенсії з 01.03.2023 розмір пенсії позивача збільшився на 2399,56 грн, 14580,03 грн (розмір пенсії з 01.03.2023 без обмеження індексації) - 12180,47 грн (розмір пенсії станом на 28.02.2023).
У зв'язку з чим розмір індексації обмежено на 899,56 грн.
Тобто, з 01.03.2023 застосовуючи коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати позивачу обмежено максимальний розмір індексації пенсії сумою в 899,56 грн, що визначено Постановою № 168.
Розмір пенсії позивача з 01.04.2024 складає 14841,04 грн, а саме: 8886,95 грн розмір пенсії за віком, розрахований згідно статті 27 Закону (19675.75 * 0.45167), доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» 6617,55 грн, сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 19675.75 грн) 15740,60 грн, місяць підвищення розміру пенсії 01.03.2024, обмеження в індексації з 01.03.2023 «-899,56 грн».
Водночас, розмір пенсії позивача з 01.03.2025 (протокол перерахунку пенсії від 26.02.2025) склав 16341,04 грн, а саме: розмір пенсії за віком (ст.27) ((21938.45*0.45167) 9908,94 грн, доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз.2) (за 10 років) 236.10 грн, загальний розмір пенсії 10145,04 грн, доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» 6617.55 грн, сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 21938.45 грн) 17550,76 грн, обмеження в індексації з 01.03.2023 «-899,56 грн», обмеження в індексації з 01.03.2025 «-310,16 грн.
При перерахунку пенсії з 01.03.2025 розмір пенсії позивача збільшився на 1810,16 грн, 17550,76 грн (розмір пенсії з 01.03.2025 без обмеження індексації) - 15740,60 грн (розмір пенсії станом на 28.02.2025 без обмеження індексації).
У зв'язку з чим розмір індексації обмежено на 310,16 грн.
Позивачем не оскаржується розмір пенсії, доплат та підвищень, окрім обмеження в розмірі 899,56 грн та 310,16 грн (індексація пенсії).
Розмір пенсії позивача, обчислено з урахуванням статті 8 Закону № 345 та статті 28 Закону № 1058 та становить 17550,76 грн (21938,45 х 80%).
Розмір пенсії позивачу з 01.03.2023 та з 01.03.2025 підвищено на встановлений максимальний розмір - 1500 грн.
Враховуючи норми абзацу 2 пункту 3 Постанови № 185 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цих постанов не може перевищувати 1500 гривень.
Враховуючи те, що відповідно до абзацу 2 пункту 6 Порядку № 124 під час перерахунку пенсії враховуються суми, зокрема, індексацій до попереднього розміру пенсії, розмір пенсії позивача обчислено з урахуванням обмеження індексації, встановленої з 01.03.2023 у сумі 899,56 грн.
Отже, місцевим судом встановлено, що з 01.03.2023 та з 01.03.2015 позивачу підвищено пенсію на відповідний коефіцієнт, установлений пунктом 1 Постанови № 168 та Постанови №209, в межах граничної суми збільшення, а саме на 1500,00 грн, у зв'язку із чим відсутні правові підстави вважати такі дії відповідача неправомірними, оскільки індексація пенсії позивача з 01.03.2023 та з 01.03.2025 проведена із дотриманням вимог чинного законодавства.
Проте, з такими висновками місцевого суду не може погодитись судова колегія апеляційного суду, оскільки згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Так, в аналогічній справі, в якій Постанова Першого апеляційного адміністративного суду від 19.12.2024 у справі №360/948/24 про відмову у позові була скасована, а Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21.10.2024 у справі №360/948/24, яким позов задоволено, залишено в силі, Верховний Суд відзначив, що "Під час розгляду справи, судом першої інстанції встановлено, що під час перерахунку пенсії позивача, відповідачем обмежено передбачений статтею 8 Закону № 345-VI її розмір на 1083,70 грн. Такі фактичні обставини судом першої інстанції встановлено на підставі наданих суду протоколів призначення та перерахунку пенсії і відповідачем такі обставини не спростовано. За таких обставин, суд першої інстанції обґрунтовано дійшов висновку щодо протиправності дій відповідача та постановив рішення про задоволення позовних вимог. Покликання відповідача, в обґрунтування своїх доводів, на правомірність дій щодо обмеження індексації пенсії під час її перерахунку, є безпідставним, оскільки таке не спростовує висновки суду першої інстанції щодо зменшення встановленого законом мінімального розміру пенсії" (Постанова ВС у справі №360/948/24 від 26.08.2025).
Отже, позов підлягає задоволенню.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при постановленні оскаржуваного рішення допустив порушення норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення місцевого суду - скасуванню.
Відповідно до положень ч.1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового судового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За подання до суду апеляційної скарги позивачем був сплачений судовий збір в сумі 1453,44 грн, які підлягають стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача.
Керуючись статтями 250, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Апеляційну скаргу представника позивача Галкіна Вячеслава Леонідовича - задовольнити.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 10 червня 2025 року у справі № 360/691/25 - скасувати.
Прийняти нову постанову.
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо здійснення розрахунку та виплати пенсії позивачу у розмірі меншому, ніж визначено ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Луганській області здійснити розрахунок та виплату пенсії позивача з врахуванням ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», здійснивши відповідний перерахунок пенсії з 08.09.2024 з виплатою заборгованості за цей період з врахуванням фактично сплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка буд.9, код ЄДРПОУ 21782461) на користь ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) судові витрати в сумі 1453 (одна тисяча чотириста п'ятдесят три) гривні 44 коп.
Повне судове рішення - 17 вересня 2025 року.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Колегія суддів І. В. Сіваченко
І. В. Геращенко
А. А. Блохін