Постанова від 17.09.2025 по справі 360/366/25

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2025 року справа №360/366/25

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Блохіна А.А., Компанієць І.Д., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2025 року у справі № 360/366/25 (головуючий І інстанції Свергун І.О.) за позовом Ільїчова Сергія Дмитровича в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Ільїчов Сергій Дмитрович в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому просив: визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та членам його сім'ї ОСОБА_2 , підйомної допомоги, передбаченої п. 1 ч. 3 ст. 9-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»; зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та членів його сім'ї ОСОБА_2 підйомної допомоги, передбаченої п. 1 ч. 3 ст. 9-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2025 року позов задоволений частково: визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо нерозгляду рапорту ОСОБА_1 від 26.11.2024 про виплату підйомної допомоги та неприйняття відповідного рішення за результатом розгляду вказаного рапорту; зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянути рапорт ОСОБА_1 від 26.11.2024 про виплату підйомної допомоги та прийняти відповідне рішення за результатом розгляду вказаного рапорту з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні; у задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову через порушення ном матеріального права.

Щодо висновків суду про нерозгляд рапорту позивача про виплату підйомної допомоги та неприйняття відповідного рішення за результатом розгляду вказаного рапорту, апелянт зазначив, що 28 листопада 2024 року за вх.№ 4844 ІНФОРМАЦІЯ_4 був отриманий рапорт позивача про виплату підйомної допомоги зі ІНФОРМАЦІЯ_5 . Згідно із встановленим чинним законодавством 14 - денним терміном, на адресу ІНФОРМАЦІЯ_5 (за місцем проходження служби позивача) за вих.№ 3949 від 29.11.2024 було надано відповідь за підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 про результати розгляду рапорту. Зазначене підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, а саме: копіями рапорту від 26.11.2024 та відповіді на рапорт від 29.11.2024, які додані позивачем до позовної заяви.

Крім того, частиною 3 статті 6 Закону України «Про Збройні Сили України» (редакція статті станом на 24.02.2022) визначено, що передислокація військових частин, а також військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України до рівня з'єднання здійснюється за рішенням Міністерства оборони України за погодженням з Кабінетом Міністрів України.

Апелянт зазначає, що рішення Міністерством оборони України за погодженням з Кабінетом Міністрів України про передислокацію ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 (в т.ч. ІНФОРМАЦІЯ_5 ), передбачене частиною 3 статті 6 Закону України «Про Збройні Сили України», не приймалось.

ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 (в т.ч. ІНФОРМАЦІЯ_5 ) не змінював пункт постійної дислокації , що підтверджується довідкою з відомчого обліку Міністерства оборони України в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 14.02.2024 №122/24 (додається), в якій місцем знаходження ІНФОРМАЦІЯ_8 зазначено АДРЕСА_1 . Будь-яка реєстрація зміни місцезнаходження установи не відбувалась.

Наказ командира військової частини (начальника установи) щодо прибуття до місця дислокації установи (в т.ч. і ІНФОРМАЦІЯ_5 ), передбачений пунктом 2 Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил України підйомної допомоги, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 05.02.2018 №45, не видавався. Після деокупації території Луганської області ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 (в т.ч. ІНФОРМАЦІЯ_5 ) буде переміщено на місце постійної дислокації.

Апеляційним судом витребувано у Луганського окружного адміністративного суду справу, який надіслав матеріали справи, які сформовані в електронній формі та частково в паперовій формі.

За ч.ч. 1, 4 ст. 18 КАС України у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

За пп. 15 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі (пп. 15.1); розгляд справи у суді здійснюється за матеріалами справи у паперовій формі (пп. 15.3).

Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).

Процесуальні та інші документи і докази в паперовій формі зберігаються в додатку до справи в суді першої інстанції та у разі необхідності можуть бути оглянуті учасниками справи чи судом першої інстанції або витребувані судом апеляційної чи касаційної інстанції після надходження до них відповідної апеляційної чи касаційної скарги (ч. 10 ст. 18 КАС України).

За пп. 5.2 п.5 розділу І Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21, електронна копія паперового документа - документ в електронній формі, що містить візуальне подання паперового документа, отримане шляхом сканування (фотографування) паперового документа. Відповідність оригіналу та правовий статус електронної копії паперового документа засвідчуються кваліфікованим електронним підписом особи, що створила таку копію.

Відповідно до ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Позивач в період з 30.09.2014 по 13.07.2021 проходив військову службу у ІНФОРМАЦІЯ_9 ; з 14.07.2021 по 23.12.2024 - у ІНФОРМАЦІЯ_8 (до 13.07.2021 - ІНФОРМАЦІЯ_10 ), що є структурним підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_4 ) та знаходиться у нього на фінансовому забезпеченні, що підтверджується довідкою ІНФОРМАЦІЯ_5 від 10.03.2025 № СТ/158.

З початком повномасштабного вторгнення збройних сил рф на територію України, що розпочалось 24.02.2022, та по теперішній час, ІНФОРМАЦІЯ_4 , а також ІНФОРМАЦІЯ_5 знаходяться у місці тимчасового перебування, що розташоване в Запорізькій області, про що зазначає відповідач у відзиві.

26.11.2024 позивач звернувся до начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 з рапортом, в якому просив виплатити йому підйомну допомогу.

Листом ІНФОРМАЦІЯ_5 від 26.11.2024 № СТ/1084 рапорт позивача направлено до ІНФОРМАЦІЯ_6 для подальшого опрацювання.

Листом ІНФОРМАЦІЯ_6 від 29.11.2024 № 3949 рапорт позивача повернуто без реалізації у зв'язку з відсутністю підстав для виплати підйомної допомоги.

Відповідно до витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 (по стройовій частині) від 23.12.2024 № 365 майора ОСОБА_1 , начальника відділення забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_8 , наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по особовому складу) від 16 грудня 2024 року № 678 звільнено з військової служби у запас за підпунктом “б» пункту третього частини п'ятої статті 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» за станом здоров'я (за наявності інвалідності (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу), вважати таким, що справи та посаду здав, і направлено для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_11 , місто Запоріжжя. З 23 грудня 2024 року виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення, а з котлового забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_12 зі сніданку 24 грудня 2024 року.

У відповідь на адвокатський запит представника позивача ІНФОРМАЦІЯ_4 листом від 10.02.2025 696 повідомив, що рапорт ОСОБА_1 від 26.11.2024 щодо виплати підйомної допомоги розглянутий, законні підстави для виплати ОСОБА_1 підйомної допомоги в порядку п. 3 ст. 9-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» - відсутні, у зв'язку з тим, що передислокації ІНФОРМАЦІЯ_8 не відбулось. Згідно з довідкою з відомчого обліку Міністерства оборони України в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 14.02.2024 місцезнаходженням ІНФОРМАЦІЯ_8 є АДРЕСА_1 . Будь-яка реєстрація зміни місцезнаходження установи не відбувалась.

Апеляційний суд надає правову оцінку спірним правовідносинам та враховує наступне.

За частиною 3 статті 9-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-XII при переїзді військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, а також тих, хто перебуває на кадровій військовій службі та військовій службі за призовом осіб офіцерського складу, на нове місце військової служби в інший населений пункт, у зв'язку з призначенням на військову посаду, зарахуванням до військового навчального закладу, термін навчання в якому становить не менше шести місяців, або у зв'язку з передислокацією військової частини їм виплачується:

1) підйомна допомога в розмірі місячного грошового забезпечення на військовослужбовця і 50 відсотків місячного грошового забезпечення на кожного члена сім'ї військовослужбовця, який переїжджає з ним на нове місце військової служби;

2) добові, встановлені Кабінетом Міністрів України для працівників, які перебувають у відрядженні, за кожний день перебування в дорозі на військовослужбовця та кожного члена сім'ї військовослужбовця, який переїжджає разом з ним.

Наказом Міністерства оборони України 05.02.2018 № 45, відповідно до статті 9-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з метою упорядкування виплати підйомної допомоги військовослужбовцям Збройних Сил України, затверджено Порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил України підйомної допомоги (далі - Порядок № 45).

За пунктом 1 Порядку № 45 у разі переїзду військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, та тих, які проходять кадрову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту (далі - військовослужбовці), на нове місце військової служби в інший населений пункт у зв'язку з призначенням на військову посаду, зарахуванням на навчання до вищих військових навчальних закладів, вищих навчальних закладів, які мають військові навчальні підрозділи (далі - військові навчальні заклади), та військових коледжів або навчальних центрів (навчальних підрозділів), термін навчання в яких становить шість місяців і більше, без збереження посади за попереднім місцем служби або у зв'язку з передислокацією військової частини (підрозділу військової частини), установи, організації (далі - військова частина) їм виплачується:

підйомна допомога в розмірі місячного грошового забезпечення на військовослужбовця і 50 відсотків місячного грошового забезпечення на кожного члена його сім'ї, який переїхав з ним на нове місце військової служби;

добові, встановлені Кабінетом Міністрів України для працівників, які перебувають у відрядженні, за кожний день перебування в дорозі (далі - добові) на військовослужбовця та кожного члена його сім'ї, який переїхав разом з ним.

Відповідно до п. 2 Порядку № 45 право на отримання підйомної допомоги і добових для військовослужбовців виникає:

на дату прийняття військовослужбовцем посади та справ - для військовослужбовців, які переїхали на нове місце служби з одного населеного пункту в інший у зв'язку з призначенням на посаду;

на дату зарахування на навчання - для військовослужбовців, які зараховані на навчання до військових навчальних закладів;

на дату прибуття до місця дислокації, оголошений наказом командира військової частини, - для військовослужбовців, які переїхали на нове місце служби у складі військової частини (підрозділу) в інший населений пункт.

Розмір підйомної допомоги обчислюється виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, установлених військовослужбовцю за новим місцем військової служби на дату, коли військовослужбовець приступив до виконання обов'язків за посадою (зарахування на навчання), або на дату прибуття до нового місця дислокації військової частини, на членів сім'ї - на дату реєстрації рапорту військовослужбовця про виплату підйомної допомоги на членів сім'ї військовослужбовця, які переїхали з ним до нового місця військової служби.

Згідно з п. 3 Порядку № 45 виплата військовослужбовцям підйомної допомоги та добових здійснюється за новим місцем військової служби (місцем навчання) із застосуванням автоматичних (автоматизованих) систем опрацювання даних за умови наявності (використання) таких систем у військовій частині (установі) та відповідно до наказу командира (начальника) військової частини (військового навчального закладу) із зазначенням нарахованої суми виплат.

У наказі зазначаються дата та номер наказу про призначення військовослужбовця на військову посаду (зарахування на навчання), дата, коли він приступив до виконання обов'язків за посадою, дата вибуття з попереднього місця військової служби та прибуття на нове місце військової служби (на нове місце дислокації військової частини).

Військовослужбовцям, які на дату прибуття до іншого населеного пункту перебувають у розпорядженні відповідного командира, виплата підйомної допомоги та добових здійснюється після призначення їх на посади та вступу до виконання обов'язків за посадами за новим місцем військової служби в цьому населеному пункті.

За пунктом 5 Порядку № 45 підйомна допомога та добові в разі переїзду на нове місце військової служби на членів сім'ї військовослужбовця виплачуються на підставі наказу командира військової частини із зазначенням у ньому нарахованої суми до виплати, який видається на підставі рапорту військовослужбовця про виплату підйомної допомоги на членів сім'ї військовослужбовця, які переїхали з ним до нового місця військової служби із застосуванням автоматичних (автоматизованих) систем опрацювання даних за умови наявності (використання) таких систем у військовій частині (установі).

У разі необхідності командир, який видає наказ про виплату відповідної допомоги, може організувати перевірку достовірності даних про переїзд членів сім'ї військовослужбовця до його нового місця військової служби.

Для цього його наказом створюється комісія з перевірки факту переїзду членів сім'ї військовослужбовця до його нового місця військової служби.

Результати оформлюються актом перевірки факту переїзду членів сім'ї військовослужбовця до його нового місця військової служби (за формою, визначеною в додатку до цього Порядку).

За п. 12 Порядку № 45 наказ про виплату підйомної допомоги та добових на військовослужбовця та членів його сім'ї готується службою персоналу військової частини.

Виплата підйомної допомоги та добових здійснюється, якщо звернення щодо їх отримання надійшли протягом трьох років із дня виникнення права на їх отримання (п. 13 Порядку №45).

Верховний Суд у постанові від 11 травня 2023 року по справі № 160/9173/21 зазначив, що згідно із положеннями Порядку № 45 підйомна допомога виплачується у разі переїзду військовослужбовців, які проходять військову службу на нове місце військової служби.

Отже, умовою виплати військовослужбовцю підйомної допомоги в розмірі місячного грошового забезпечення є переїзд військовослужбовця на нове місце військової служби в інший населений пункт.

Матеріалами справи встановлено, що позивач з липня 2021 року проходив військову службу у ІНФОРМАЦІЯ_13 .

Місце дислокації ІНФОРМАЦІЯ_5 на час прийняття на службу було АДРЕСА_1 .

Згідно з паспортом серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Як зазначає відповідач, з початком повномасштабного вторгнення збройних сил рф на територію України, що розпочалось 24.02.2022 та по теперішній час, ІНФОРМАЦІЯ_4 , а також ІНФОРМАЦІЯ_5 знаходяться у місці тимчасового перебування, що розташоване в Запорізькій області, де, як органи військового управління, забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

З витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 (по стройовій частині) від 23.12.2024 № 365 про виключення ОСОБА_1 зі списків особового складу та всіх видів забезпечення вбачається, що місце винесення наказу АДРЕСА_2 .

Таким чином, судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_14 фактично переміщено з АДРЕСА_1 , що не спростовується та підтверджується відповідачем, у тому числі і фактом захоплення російськими загарбниками міста Старобільськ у березні 2022 року.

Тобто у позивача змінилось і місце служби, і місце проживання.

Судом враховано, що матеріали справи підтверджують факт переїзду позивача та прибуття у склад ІНФОРМАЦІЯ_5 до місця дислокації в інший населений пункт, а саме до АДРЕСА_2 , що у розумінні абз. 4 п. 2 Порядку № 45 надає позивачу право на отримання підйомної допомоги.

Судом критично оцінюються посилання відповідача на те, що наказ командира військової частини (начальника установи) про прибуття до місця дислокації установи (в т.ч. і ІНФОРМАЦІЯ_5 ), передбачений пунктом 2 вищевказаного Порядку, не видавався, оскільки під час судового розгляду встановлено, що з 2022 року відбулося фактичне переміщення особового складу ІНФОРМАЦІЯ_6 , а також ІНФОРМАЦІЯ_5 до АДРЕСА_2 , а відсутність відповідного наказу про визначення місця тимчасового дислокування вказує на бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка не повинна мати негативних наслідків для позивача.

Крім того, посилання відповідача на відсутність директив та наказів відповідно до вимог частини 3 статті 6 Закону України «Про Збройні Сили України» щодо зміни дислокації ІНФОРМАЦІЯ_6 , а також ІНФОРМАЦІЯ_5 в даному випадку не змінює обставин фактичного переміщення особового складу ІНФОРМАЦІЯ_5 до АДРЕСА_2 .

Тому помилковим є посилання відповідача на те, що передислокація ІНФОРМАЦІЯ_5 не відбулася.

Матеріалами справи підтверджується, що позивач звернувся до відповідача із рапортом про виплату підйомної допомоги у межах строку визначеного п. 13 Порядку № 45.

Проте доказів розгляду рапорту про виплату підйомної допомоги у відповідності до вимог законодавства відповідачем не надано.

Тобто відповідач, не виконав покладених на нього обов'язків, не вирішив питання про задоволення або відмову у задоволенні рапорту позивача про виплату підйомної допомоги, відповідного рішення за результатами розгляду рапорту позивача не було прийнято.

За таких обставин суд дійшов висновку, що відповідачем у спірних правовідносинах допущено протиправну бездіяльність щодо нерозгляду рапорту позивача про виплату підйомної допомоги.

На підставі викладеного, апеляційний суд погоджує висновок суду першої інстанції про:

- визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо нерозгляду рапорту ОСОБА_1 від 26.11.2024 про виплату підйомної допомоги та неприйняття відповідного рішення за результатом розгляду вказаного рапорту;

- зобов'язання відповідача розглянути рапорт ОСОБА_1 від 26.11.2024 про виплату підйомної допомоги та прийняти відповідне рішення за результатом розгляду вказаного рапорту з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні.

Отже, суд першої інстанції правильно вирішив справу що суті спору, внаслідок чого апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 - залишити без задоволення.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2025 року у справі № 360/366/25 за позовом Ільїчова Сергія Дмитровича в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Повний текст постанови складений 17 вересня 2025 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її ухвалення та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий І.В. Геращенко

Судді: А.А. Блохін

І.Д. Компанієць