17 вересня 2025 року справа №200/925/24
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Компанієць І.Д., суддів: Казначеєва Е.Г., Гайдара А.В.,
розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 23 липня 2025 року у справі № 200/925/24 (головуючий суддя І інстанції - Загацька Т.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просила:
- визнати протиправною та скасувати постанову “Про припинення (затримання) щомісячної страхової виплати особі, яка має на неї право у разі смерті потерпілого» від 30.11.2022 № 14031/35492/7483.2/11 щодо ОСОБА_1 з 01.10.2022;
- зобов'язати відповідача відновити нарахування страхових виплат та виплатити ОСОБА_1 заборгованість по щомісячним страховим виплатам за період починаючи з 01.10.2022.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 25.04.2024, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 23.07.2024, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 раніше призначеної щомісячної страхової виплати починаючи з 01 жовтня 2022 року.
29.07.2024 та 08.08.2024 судом видно виконавчі листи.
02.07.2025 представника позивача звернувся до суду з заявою про зміну способу виконання рішення суду від 25.04.2024 у справі № 200/925/24, - на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 з 01 жовтня 2022 року заборгованості по щомісячним страховим виплатам за період з 01.10.2022 по 31.07.2024 у розмірі 108 828,98 грн.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23 липня 2025 року задоволено заяву представника ОСОБА_1 про зміну способу виконання рішення суду від 25.04.2024 у справі № 200/925/24.
Змінено спосіб виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25.04.2024 у справі № 200/925/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії, в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 раніше призначеної щомісячної страхової виплати починаючи з 01.10.2022, на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 з 01.10.2022 заборгованості по щомісячним страховим виплатам за період з 01.10.2022 по 31.07.2024 у розмірі 108 828,98 грн.
Не погодившись з судовим рішенням відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати ухвалу суду першої інстанції та відмовити в задоволенні заяви позивача про заміну способу виконання рішення.
Обґрунтування апеляційної скарги.
Способом відновлення порушеного права позивача у справі № 200/925/24 обрано зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області вчинити певні дії.
Отже, неможливо змінити спосіб виконання рішення з зобов'язання вчинити певні дії на стягнення суми заборгованості, оскільки така зміна фактично змінює резолютивну частину судового рішення у справі 200/925/24.
Враховуючи режим роботи суддів та працівників апарату Першого апеляційного адміністративного суду з часу введення на території України правового режиму воєнного стану, з метою збереження життя та здоров'я, а також забезпечення безпеки суддів та працівників апарату суду, дана постанова прийнята колегією суддів за умови наявної можливості доступу колегії суддів до матеріалів адміністративної справи.
Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, тому за ч.1ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.
Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.
Встановлені обставини справи.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 25.04.2024, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 23.07.2024, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 раніше призначеної щомісячної страхової виплати починаючи з 01 жовтня 2022 року.
29.07.2024 та 08.08.2024 судом видно виконавчі листи.
На виконання рішення суду з 01.08.2024 позивачу проведено розрахунок щомісячної страхової виплати за встановлений страховий випадок у розмірі 5445,71 грн. Виплата страхових виплат проводиться шляхом включення до сформованої відомості на виплату місячного розміру страхових виплат на поточний рахунок, відкритий в АТ “Ощадбанк» (додається). Головним управлінням виконано розрахунок заборгованості зі щомісячних страхових виплат за період з 01.10.2022 по 31.07.2024 в розмірі 108 828,98 грн.
Вказана заборгованість не виплачена з зв'язку з відсутністю відповідного фінансування Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з боку розпорядника бюджетних коштів вищого рівня.
02.07.2025 представника позивача звернувся до суду з заявою про зміну способу виконання рішення суду від 25.04.2024 у справі № 200/925/24, - на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 з 01 жовтня 2022 року заборгованості по щомісячним страховим виплатам за період з 01.10.2022 по 31.07.2024 у розмірі 108 828,98 грн.
Суд першої інстанції, змінюючи спосіб виконання рішення суду у справі № 200/925/24, виходив з норм Кодексу адміністративного судочинства, в який внесені зміни Законом України від 21.11.2024 року № 4094-ІХ щодо судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах.
Оцінка суду.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до частини другої статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Згідно зі статтею 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
В рішеннях Європейського суду з прав людини у справах Алпатов та інші проти України, Робота та інші проти України, Варава та інші проти України, ПМП “Фея» та інші проти України (якими встановлено порушення п. 1 ст. 6, ст. 13 Конвенції та ст. 1 Першого протоколу до Конвенції) звернута увага на те, що правосуддя не може вважатися здійсненим доти, доки не виконане судове рішення; виконання судового рішення, як завершальна стадія судового процесу, за своєю юридичною природою, є головною стадією правосуддя. Це повністю узгоджується з положеннями статті 129-1 Конституції України.
Отже, обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених ст. 6 цієї Конвенції, ст. 129-1 Конституції України, ст. ст. 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21.11.2024 року № 4094-ІХ, який набрав чинності 19.12.2024 року, внесені зміни до Розділу 4 КАС України «Процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах».
Також Законом № 4095 Кодекс адміністративного судочинства України доповнений статтями 382-1 - 382-3.
На підставі частини дев'ятої статті 383-3 КАС України суд розглядає питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення за правилами статті 378 цього Кодексу.
Відповідно до частини першої статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно з частиною третьою статті 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Аналіз вищезазначених змін до КАС України, внесених Законом № 4095 свідчить, що законодавцем прийняті нормативно-правові акти, які вдосконалюють захист осіб, що звернулися до суду з позовами щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат тощо, від тривалого невиконання судових рішень.
Так, невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, зокрема, щодо здійснення пенсійних виплат, протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням, є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення цих виплат з суб'єкта владних повноважень.
Як свідчать матеріали справи, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25.04.2024 в адміністративній справі № 200/925/24 набрало законної сили 23.07.2024.
На виконання рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, зокрема, здійснено нарахування заборгованості по щомісячним страховим виплатам за період з 01.10.2022 по 31.07.2024 у розмірі 108 828,98 грн.
Проте ця заборгованість до теперішнього часу позивачу не виплачена, тобто рішення Донецького окружного адміністративного суду в адміністративній справі № 200/925/24 залишається не виконаним в повному обсязі.
Причиною, яка ускладнює виконання рішення суду у справі № 200/925/24, є неналежне фінансування державою витрат по виплаті пенсії.
Отже, відсутність відповідного фінансування Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з боку розпорядника бюджетних коштів вищого рівня є обставиною, що істотно ускладнює виконання рішення у справі № 200/925/24.
З огляду на тривале (понад рік) невиконання рішення суду у справі № 200/925/24 в частині виплати заборгованості зі страхових виплат ОСОБА_1 за період з 01.10.2022 по 31.07.2024; наявність обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення суду (відсутність фінансування виплат державою), суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність підстав для задоволення заяви представника позивача щодо зміни способу виконання рішення суду: з зобов'язання пенсійного органу поновити нарахування та виплату страхових виплат ОСОБА_1 з 01 жовтня 2022 року, на стягнення з ГУ ПФУ в Донецькій області на користь ОСОБА_1 заборгованості з пенсійних виплат за період з 01.10.2022 по 31.07.2024 у розмірі 108 828,98 грн.
Є безпідставними доводи апелянта, що в даному випадку зміна способу виконання рішення з зобов'язання вчинити дії на стягнення сум заборгованості, - фактично змінює рішення суду у справі № 200/925/24, оскільки з 19.12.2024, відповідно до змін, внесених до КАС України Законом № 4094, норми КАС України імперативно встановлюють самостійну підставу для зміни способу і порядку виконання судового рішення шляхом стягнення з суб'єкта владних повноважень відповідних виплат в разі невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням.
За приписами пункту 1 частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвали судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Оскільки судове рішення в межах доводів апеляційної скарги є обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстави для її задоволення та скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 23 липня 2025 року у справі № 200/925/24 - залишити без задоволення.
Ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 23 липня 2025 року у справі № 200/925/24 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її ухвалення 17 вересня 2025 року та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено 17 вересня 2025 року.
Головуючий суддя І.Д. Компанієць
Судді А.В. Гайдар
Е.Г. Казначеєв