Копія
Справа № 560/11590/25
іменем України
16 вересня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Національного університету біоресурсів і природокористування України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся в суд з позовом до Національного університету біоресурсів і природокористування України, в якому просить:
- визнати бездіяльність протиправну Національного університету біоресурсів і природокористування України щодо не надання запитуваних документів на запит на отримання публічної інформації від 28.06.2025;
- зобов'язати Національний університет біоресурсів і природокористування України, повторно розглянути запит на отримання публічної інформації від 28.06.2025, та надати ОСОБА_1 таку інформацію у формі документа, а саме, надати інформацію у формі документа - копію рішення Кваліфікаційної комісії, про складання іспиту на підставі якого було видано кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника від 07.05.2024 НОМЕР_2;
- зобов'язати Національний університет біоресурсів і природокористування України подати звіт про виконання судового рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що направив до відповідача запит на отримання публічної інформації від 28.06.2025, в якому просив надати інформацію у формі документа, а саме - копію рішення Кваліфікаційної комісії, про складання іспиту на підставі якого було видано кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника від 07.05.2024 НОМЕР_2; відповідь надати на електрону скриньку ІНФОРМАЦІЯ_1. Національний університет біоресурсів і природокористування України, повідомив позивача листом від 03.07.2025, що на запит від 28.06.2025, не нададуть запитуваних документів, а натомість надали, якісь документи, які я навіть позивач не просив. Позивач зазначає, що Національний університет біоресурсів і природокористування України, повідомив його, що позивач сам має знайти запитувані документи за вказаним Інтернет посиланням, внаслідок чого ОСОБА_1 вважає такі дії відповідача бездіяльністю та протиправними, а тому звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою від 07.07.2025 суд відкрив провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначив за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників.
Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, у якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує. Зазначає, що Національним університетом біоресурсів і природокористування України отримано запит на інформацію від 28.06.2025 (вх. від 30.06.2025 р. №1256). Запит розглянуто (вих. від 03.07.2025 р. №1221) та надано відповідь в межах компетенції та наявної інформації що «рішення про видачу відповідного сертифіката було прийнято Кваліфікаційною комісією на засіданні 25.04.2024 (протокол №4). Вказаний протокол оприлюднено у відкритому доступі на сайті Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у розділі «Кваліфікаційна комісія». Зокрема, на сторінці 90 зазначеного протоколу, в рамках пункту IV Порядку денного, наведено перелік осіб, які склали кваліфікаційний іспит для отримання сертифіката, включаючи ОСОБА_2 .. Університет не є розпорядником запитуваної інформації, оскільки не приймає рішення про складання іспитів, видачу сертифікатів, ведення відповідного реєстру тощо. З огляду на вище викладене, рекомендуємо надіслати запит , безпосередньо до розпорядників запитуваної інформації». Також до відповіді на запит була надана копія протоколу №4 від 25.05.2024. Зазначає, що Національний університет біоресурсів і природокористування України в межах своїх повноважень та відповідно до чинного законодавства України розглянув запит на інформацію, та надав запитувану інформацію, а саме копію Протоколу №4 від 25.04.2024. На підставі викладеного просить у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
Позивач направив запит на отримання публічної інформації від 28.06.2025 до Національного університету біоресурсів і природокористування України з проханням надати інформацію у формі документа, а саме - копію рішення Кваліфікаційної комісії, про складання іспиту на підставі якого було видано кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника від 07.05.2024 НОМЕР_2 та відповідь надати на електрону скриньку ІНФОРМАЦІЯ_1.
Національний університет біоресурсів і природокористування України розглянув запит позивача та листом від 03.07.2025 №1221 повідомив ОСОБА_1 про те, що відповідно до даних Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників, розміщеного на офіційному вебсайті Кваліфікаційної комісії інженерів-землевпорядників (https://land.gov.ua/kvalifikatsiina-komisiia), зазначений кваліфікаційний сертифікат від 07.05.2024 № 016503 належить сертифікованому інженеру-землевпоряднику Ментій Марії Олександрівні. Згідно з цим же джерелом, рішення про видачу відповідного сертифіката було прийнято Кваліфікаційною комісією на засіданні 25.04.2024 (протокол № 4). Вказаний протокол оприлюднено у відкритому доступі на сайті Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у розділі «Кваліфікаційна комісія», за посиланням https://land.gov.ua/wp-content/uploads/2024/05/protokol-kk_4_25.04.2024.pdf. Зокрема, на сторінці 90 зазначеного протоколу, в рамках пункту IV Порядку денного, наведено перелік осіб, які склали кваліфікаційний іспит для отримання сертифіката, включаючи ОСОБА_2 .. Водночас ОСОБА_1 повідомлено, що Університет не є розпорядником запитуваної інформації, оскільки не приймає рішення про складання іспитів, видачу сертифікатів, ведення відповідного реєстру тощо. З огляду на викладене, рекомендовано надсилати запити безпосередньо до розпорядників запитуваної інформації.
Також до відповіді на запит була надана копія протоколу №4 від 25.05.2024.
Вважаючи бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, та до інформації, що становить суспільний інтерес, визначено Законом України від 13 січня 2011 року № 2939-VI "Про доступ до публічної інформації" (далі - Закон № 2939-VI).
Згідно із пунктом 1 частини першої статті 3 Закону № 2939-VI право на доступ до публічної інформації гарантується обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до частини першої статті 5 цього Закону доступ до інформації забезпечується шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.
Обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог: 1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; 2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; 3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні (частина друга статті 6 Закону N 2939-VI).
Статтею 12 Закону № 2939-VI визначено, що суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 13 Закону № 2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
У пункті 6 частини першої статті 14 Закону № 2939-VI визначено, що розпорядники інформації зобов'язані надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
Відповідно до частини першої статті 19 Закону № 2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Згідно із частиною першою статті 20 Закону № 2939-VI розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Відповідно до частин 1, 4 та 5 статті 22 Закону № 2939-VI, розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.
У відмові в задоволенні запиту на інформацію має бути зазначено: 1) прізвище, ім'я, по батькові та посаду особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації; 2) дату відмови; 3) мотивовану підставу відмови; 4) порядок оскарження відмови; 5) підпис.
Відмова в задоволенні запиту на інформацію надається в письмовій формі.
Положеннями статті 23 Закону № 2939-VI передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.
Запитувач має право оскаржити: 1) відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2) відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3) ненадання відповіді на запит на інформацію; 4) надання недостовірної або неповної інформації; 5) несвоєчасне надання інформації; 6) невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; 7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.
Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до КАС України.
При цьому, норми Закону № 2939-VI регулюють відносини щодо доступу до інформації, яка вже існує, і не вимагає у відповідь на запит створювати певну інформацію. Розпорядник публічної інформації може (і має своїм обов'язком) надати тільки ту публічну інформацію, яку він, з огляду на свій правовий статус, та яка певним чином задокументована/відображена на матеріальних носіях інформації і якою він (розпорядник) володіє.
З урахуванням наведеного суд дійшов висновку, що інформація та відповідь, які відповідач надав за наслідками розгляду публічного запиту позивача, свідчать про належне виконання ним своїх обов'язків як розпорядника публічної інформації. Зважаючи на зміст запитуваної позивачем інформації, аргументи, які він навів, не доводять того, що відповідач, не надавши її, допустив бездіяльність чи протиправні дії.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Національного університету біоресурсів і природокористування України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Судові витрати в порядку статті 139 КАС України розподілу між сторонами не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Національний університет біоресурсів і природокористування України (вул. Героїв Оборони, 15, м. Київ, 03041 , код ЄДРПОУ - 00493706)
Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький
"Згідно з оригіналом"
Суддя І.І. Тарновецький