Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
17 вересня 2025 р. Справа № 520/11987/25
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо постановки 15.01.2025 року на військовий облік ОСОБА_1 ;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 та другий відділ ІНФОРМАЦІЯ_3 привести у відповідність дані у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів шляхом зазначення статусу військового обліку ОСОБА_1 «Виключений з військового обліку», відповідно військово-обліковим документам тимчасовому посвідченню військовозобов'язаного № НОМЕР_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що медичною комісією ІНФОРМАЦІЯ_4 його було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Проте, вказані відомості відсутні в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Після звернення представника позивача до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою щодо внесення до Єдиного державного реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про непридатність позивача до військової служби з виключенням з військового обліку, відповідні відомості відповідачем внесені не були. Вказане слугувало підставою для звернення до адміністративного суду з даним позовом.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України, запропоновано відповідачам надати відзив на позов.
Копія ухвали надіслана відповідачам за допомогою засобів поштового зв'язку та ними отримана, що підтверджується відмітками в повідомленнях про вручення поштових відправлень.
Проте, відзиву на позов у встановлений судом строк до канцелярії суду не надходило, причин поважності їх неподання відповідачами також не повідомлено.
Відповідно до ч.6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно ч.4 ст. 159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Також, ухвалою суду витребувано у відповідачів - ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 копії розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_5 від 02.01.2025 №1 та листа слідчого спеціальної поліції ГУНП у Харківській області від 17.12.2024 №3246/119-34/07. Повідомлено відповідачів про необхідність надати вказані документи протягом п'яти днів з моменту отримання копії даної ухвали. Зобов'язано відповідачів у разі неможливості подання копій документів, які витребовує суд, або подання у встановлені строки, - повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
Вказану ухвалу отримано уповноваженими представниками відповідачів 26.05.2025 року, що підтверджено підписами в повідомленнях про вручення поштового відправлення.
Зважаючи на те, що вимог ухвали суду, якою витребувано у відповідача документи, у встановлений судом строк не виконано, документів не подано, причин їх неподання також не повідомлено, ухвалою суду стягнуто з ІНФОРМАЦІЯ_2 в дохід Державного бюджету України через Державну судову адміністрацію України штраф - 3 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 9084,00 грн. Повторно витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_2 , копії розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_5 від 02.01.2025 №1 та листа слідчого спеціальної поліції ГУНП у Харківській області від 17.12.2024 №3246/119-34/07.
Вищеказану ухвалу отримано уповноваженим представником ІНФОРМАЦІЯ_6 09.07.2025 року, що підтверджено підписом в повідомленні про вручення поштового відправлення.
Проте, ухвалу суду у встановлений судом строк повторно не виконано, документів не подано, причин їх неподання не повідомлено.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Позивач ОСОБА_1 відповідно до довідки Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 №1992/1 від 21.11.2019 на підставі ст. 39 «а», графи ІІ Розкладу хвороб, Наказу МОУ №402 від 14.08.2008 року визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. (а.с. 24)
Вказані відомості внесені також в тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_2 /1 від 22.11.2019 року. (а.с. 30-31)
17.03.2025 року представником позивача надіслано адвокатський запит до начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить надати інформацію щодо перебування, зняття або виключення з військового обліку ОСОБА_1 (а.с. 14-15)
Відповіддю від 18.03.2025 №84-ЕП перший відділ ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомив, що ОСОБА_1 не перебуває на військовому обліку зазначеного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оскільки з 15.01.2025 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 . (а.с. 20-21)
19.03.2025 року представником позивача надіслано адвокатський запит до начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить надати копії документів, на підставі яких ОСОБА_1 взято на військовий облік та просить внести відомості щодо виключення позивача з 21.11.2019 року з військового обліку до ІКС "Оберіг". (а.с. 9-13)
Відповіддю від 01.04.2025 №2380 ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомив, що розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_7 від 02.01.2025 №1 було опрацьовано відповідно до листа слідчого спеціальної поліції Головного управління Національної поліції у Харківській області від 17.12.2024 №3246/119-34/07, яке було надіслано до ІНФОРМАЦІЯ_7 в рамках проведення досудового розслідування по кримінальному провадженню №42024222750000138. Запропонував звернутися до відділу спеціальної поліції Головного управління Національної поліції у Харківській області. (а.с. 22)
08.04.2025 представником позивача надіслано адвокатський запит до начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 , в якому просить надати копії документів, на підставі яких ОСОБА_1 взято на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_2 з 15.01.2025 року (а.с. 18-19)
Відповіддю від 15.04.2025 №2635/ВОБ ІНФОРМАЦІЯ_8 повідомив, що відповідно до положень ст. 222 Кримінально-процесуального кодексу України відомості, що зазначені в листі Головного управління Національної поліції, розголошенню не підлягають. Запропонував звернутися до відділу спеціальної поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області. (а.с. 23)
08.04.2025 року представник позивача надіслав адвокатський запит до начальника відділу спеціальної поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області, в якому просить надати копії документів, процесуальний статус Грицькова О. М. по кримінальному провадженню та на якому етапі перебуває кримінальне провадження №42024222750000138.
Не отримавши відповіді, позивач за захистом своїх порушених прав і інтересів звернувся з позовом до суду.
При вирішенні спору суд виходить з наступного.
За ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України (ст. 65 Конституції України).
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу», ч. 1 ст. 1 якого передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку (ч. 3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»).
Приписами ч. 7 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» встановлено, що виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.
Постановою Кабінету Міністрів України №154 від 23.02.2022 затверджено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - Положення №154).
Пунктом 1 Положення №154 визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Згідно п. 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема, ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам;
забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах", "Про захист персональних даних" та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Відповідно до п. 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема, організовують з визначеною періодичністю (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) проведення медичних оглядів та психологічних обстежень військово-лікарськими комісіями військовозобов'язаних і резервістів; оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних; забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.
Частиною 6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" визначено підстави виключення з військового обліку.
Так, згідно пункту 3 частини 6статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
Про взяття призовників і військовозобов'язаних на військовий облік, зняття та виключення з нього в їх військово-облікових документах проставляються відповідні відмітки.
Законодавством встановлено, що виключення військовозобов'язаного з військового обліку повинне відбуватися у спосіб визначений відповідним порядком, що вимагає від особи здійснити відповідні встановлені законодавством дії.
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі -призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначає Закон України 16.03.2017 №1951-VIII "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (далі Закон України №1951-VIII).
За визначенням у ст. 1 Закон України №1951-VIII , Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Зі змісту ст. 2 Закону України №1951-VIII до основних завдань Реєстру входить ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України (п. 1).
Відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України №1951-VIII органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.
Частиною 6 ст. 5 Закону №1951-VIII встановлено, що органи адміністрування Реєстру:
1) здійснюють аналітичну обробку даних;
2) забезпечують взаємодію щодо ведення Реєстру, контролюють повноту, відповідність та своєчасність внесення інформації, наданої державними органами, контролюють виконання рішень Держателя та розпорядника Реєстру. Орган адміністрування Реєстру має доступ до статистичних відомостей Реєстру;
3) забезпечують зберігання та резервування бази даних Реєстру, контроль за її цілісністю, дотриманням вимог законодавства та Порядку ведення Реєстру, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України (ч. 8 ст. 5 Закону України №1951-VIII ).
За ч. 1 ст. 6 Закону №1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості, зокрема, персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів (п. 1).
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України №1951-VIII до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать в тому числі відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку (п. 17-1).
За приписами ч. 1 ст. 14 Закону України №1951-VIII ведення Реєстру включає:
1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;
2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;
3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.
Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною (ч. 3 ст. 14 Закону України №1951-VIII).
Статтею 9 Закону України №1951-VIII передбачено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право:
1) отримувати інформацію про своє включення (не включення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;
2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (не включення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
2. Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.
Отже, відповідач є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних.
Таким чином, відповідач зобов'язаний був внести відомості про позивача, а саме те, що останній, виключений з військового обліку у зв'язку з тим, що він визнаний непридатним до військової служби військово-лікарською комісією та знятий з військового обліку з відміткою «виключено» в Реєстр, що зроблено не було, чим порушив права позивача.
В матеріалах справи відсутні докази наявності підстав для невнесення такої інформації та доказів скасування довідки військово-лікарської комісії.
Обов'язок дотримання процедури виключення особи з військового обліку, як вже зазначалось вище, покладено на посадових осіб районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Відтак, недотримання відповідним ТЦК певних вимог щодо реалізації процедури виключення позивача з військового обліку, може створювати негативні наслідки для позивача у майбутньому.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо постанови від 15.01.2025 року, суд зазначає, що у матеріалах справи відсутнє зазначене рішення, отже в задоволенні такої позовної вимоги слід відмовити.
На підставі вищевикладеного, а також враховуючи неподання відповідачем відзиву на позов, ненадання витребуваних документів, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до положень частини 8 статті 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП: НОМЕР_3 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ), про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо взяття ОСОБА_1 на військовий облік з 15.01.2025 року.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 привести у відповідність дані у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів шляхом зазначення статусу військового обліку ОСОБА_1 «Виключений з військового обліку», відповідно військово-обліковим документам тимчасовому посвідченню військовозобов'язаного № НОМЕР_1 .
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) на користь ОСОБА_1 (код РНОКПП: НОМЕР_3 ) судовий збір у сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн. 96 коп.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Шевченко О.В.