Справа №500/3118/25
17 вересня 2025 рокум. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мартиць О.І. розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Тернопільській області, в якому просить:
визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головне управління ДПС у Тернопільській області №12102614/2660614915 від 26.10.2024, яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної №15 від 27.12.2023 на загальну суму 258324,84 грн, в т.ч. ПДВ 43054,14 грн та рішення комісії Головне управління ДПС у Тернопільській області №12783733/2660614915 від 23.04.2025, яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної №14 від 27.12.2024 на загальну суму 150369,29 грн, в т.ч. ПДВ 25061,55 грн,
зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №15 від 27.12.2023 подану фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 та податкову накладну №14 від 27.12.2024 подану фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 .
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації Головного управління ДПС у Тернопільській області прийнято рішення, якими відмовлено в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: рішенням комісії №12102614/2660614915 від 26.11.2024 було відмовлено у реєстрації податкової накладної №15 від 27.12.2023 на загальну суму 258324,84 грн, в т.ч. ПДВ 43054,14 грн; рішенням комісії №12783733/2660614915 від 23.04.2025 було відмовлено у реєстрації податкової накладної №14 від 27.12.2024 на загальну суму 150369,29 грн, в т.ч. ПДВ 25061,55 грн.
Позивач вважає, дані Рішення комісії ГУ ДПС у Тернопільській області протиправними (прийняті з порушенням чинних нормативно-правових актів) та необґрунтованими (без з'ясування фактичних обставин справи). Постановивши вищенаведені рішення Відповідач №2 допустив порушення прав та законних інтересів ФОП ОСОБА_1 .
Позивач стверджує, що надав контролюючому органу достатні письмові пояснення та документи на підтвердження реальності здійснення господарської операції за податковими накладними, реєстрацію яких зупинено, а тому вважає, що така підлягає реєстрації в ЄРПН.
З вказаних підстав позивач звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 28.05.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи визначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідно до статей 162-164 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено відповідачам 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
Від представника відповідачів на адресу суду 13.06.2025 надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник, висловивши спільну позицію Головного управління ДПС у Тернопільській області та Державної податкової служби України, позову не визнав, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заперечуючи щодо позовних вимог представник відповідачів зазначив, що на підтвердження реальності господарських операцій позивачем надано окремі документи, проте такі виявились недостатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
Також, відповідно до протоколу засідання Комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації №104 від 29.07.2020р.(Витяг з протоколу додається), ФОП ОСОБА_1 відповідає критеріям ризиковості платника податку, визначеному п. 8 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165
Вважає, що оскаржувані рішення про відмову в реєстрації податкових накладних №15 від 27.12.2023 та №14 від 27.12.2024 в ЄРПН було винесено правомірно.
Ухвалою суду від 16.06.2025 у задоволенні клопотань представника відповідачів про розгляд адміністративної справи №500/3118/25 за позовом за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової служби України Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін та за правилами загального позовного провадження - відмовлено.
02.07.2025 представник відповідачів подав до суду додаткові пояснення, в яких вказано, що Слідчим управлінням ГУ НП в Тернопільській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №32020210000000005 від 03.02.2020 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 212 КК України за фактом не сплати податків фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 це підтверджується листом ГУ НП в Тернопільській області №4147/5 від 24.06.2025.
Відповідно до квитанцій, податкові накладні складені та подані платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку, з огляду на що, їх реєстрацію зупинено. Таким чином, саме ФОП ОСОБА_1 зобов'язаний був надати інформацію про закупку фільтрів видаткові накладні зокрема але не виключно, де визначається загальна сума закуплених фільтрів від якої визначається знижка (бонуси) на яку складені ПН, перелік документів щодо замовлення, отримання, оплати, зберігання, транспортування, реалізації товару в обсягах передбачених Договорами та підтвердження маркетингових послуг.
Суд зазначає, що розгляд даної справи здійснено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін з урахуванням строку перебування головуючого судді в основній щорічній відпустці, в порядку черговості.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
ФОП ОСОБА_1 здійснює підприємницьку діяльність з 31.03.1999 відповідно до запису про проведення державної реєстрації №26460170000019567, дата запису 31.03.1999, проводить активну підприємницьку діяльність. Платником податку на додану вартість зареєстрований з 01.08.2016.
Діяльність здійснюється у наступних сферах:
45.32 Роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів
45.31 Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів
47.99 Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами
68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна
73.11 Рекламні агентства
47.30 Роздрібна торгівля пальним
46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами
46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними
продуктами
73.20 Дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки.
04.01.2021 року між ФОП ОСОБА_1 та ТОВ "МАНН +ХУММЕЛЬ ФІЛЬТРЕЙШН ТЕКНОЛОДЖІ УКРАЇНА" (Код ЄДРПОУ 33727399 ) було укладено Договір купівлі - продажу товарiв № 31-2021 LD вiд 04.01.2021 р., згідно якого покупець (ФОП) зобов'язувався замовляти, приймати і оплачувати вказаний товар передбачений договором, а замовник зобов'язувався здійснювати оптовий продаж.
Згідно із п. 2.8. Договору купівлі - продажу товарiв № 31-2021 LD вiд 04.01.2021 Продавець має право змінювати ціну (в євро) на Товар, за умови попереднього письмового повідомлення Покупця в строк, не менший ніж 14 календарних днів до передбачуваної дати зміни ціни на товар. Зміна суми компенсації вартості товарів відбувається шляхом коригування ціни раніше придбаних товарів та оформляється окремим додатком до даної угоди.
Згідно із п. 5.1. Додаткової угоди - додаток №1 до договору купівлі - продажу товарiв № 31-2021 LD від 04.01.2021 р., якщо вартість поставленого товару Покупцю в 2021 році складе більше 350 000 (триста п'ятдесят тисяч ) Євро без врахування ПДВ та за мінусом додаткової щоквартальноi знижки згідно п.3 даного Додатку, але менше, ніж запланований оборот, визначений в п. 1 даного Додатку, тодi додаткова знижка змiнюється на знижку 2 % , яка нараховується по закінченню 2021 року.
Згідно із п. 2.8. Договору купівлі - продажу товарiв № 31-2021 LD вiд 04.01.2021 Продавець має право змінювати ціну (в євро) на Товар, за умови попереднього письмового повідомлення Покупця в строк, не менший ніж 14 календарних днів до передбачуваної дати зміни ціни на товар. Зміна суми компенсації вартості товарів відбувається шляхом коригування ціни раніше придбаних товарів та оформляється окремим додатком до даної угоди.
Згідно із п. 6 Додаткової угоди - додаток №8 до договору купівлі - продажу товарiв № 31-2021 LD від 31.01.2023 р., якщо вартість поставленого товару Покупцю в 2023 році складе більше 240 000 (двісті сорок тисяч ) Євро без врахування ПДВ та за мінусом додаткової щоквартальноi знижки згідно п.4 даного Додатку, надається відповідний річний бонус (знижка) в розмірі 2,5 % , яка нараховується по закінченню 2023 року.
У грудні 2023 року, а саме 27.12.2023 ФОП ОСОБА_1 було складено акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) ТОВ "МАНН +ХУММЕЛЬ ФІЛЬТРЕЙШН ТЕКНОЛОДЖІ УКРАЇНА" (Код ЄДРПОУ 33727399) щодо застосування знижок на загальну суму 399242,03 грн, в т.ч. 66540,34 грн ПДВ.
Згідно даного акту Виконавцем - ФОП ОСОБА_1 отримується премія (бонус) за виконання обсягів поставок товару за 2023 рiк, відповідно до укладеного договору купівлі - продажу товарiв №31-2021 LD вiд 04.01.2021.
Відтак, зміст господарської операції за наслідками якої було сформовано та подано на реєстрацію податкову накладну, це отримання додаткової премії за ефективну реалізацію фільтрів і фільтруючих елементів для автомобілів та дорожньої техніки попередньо закуплених у ТОВ "МАНН+ХУММЕЛЬ ФІЛЬТРЕЙШН ТЕКНОЛОДЖІ УКРАЇНА", третім в особам.
Оплата проведена повністю 29 грудня 2023 року (платіжна інструкція №4YF1IYHW4J2WJKZ вiд 29.12.2023, акт звірки взаєморозрахунків від 17.05.2024) За даною операцією була створена податкова накладна №15 від 27.12.2023 на загальну суму 258324,84 грн, в т.ч. ПДВ 43054,14 грн реєстрація якої зупинена.
02.01.2024 року між ФОП ОСОБА_1 та ТОВ "МАНН +ХУММЕЛЬ ФІЛЬТРЕЙШН ТЕКНОЛОДЖІ УКРАЇНА" (Код ЄДРПОУ 33727399 ) було укладено Договір купівлі - продажу товарiв №31-2024 вiд 01.01.2024, згідно якого покупець зобов'язувався замовляти, приймати і оплачувати вказаний товар передбачений договором, а замовник зобов'язувався здійснювати оптовий продаж.
Згідно із п. 2.8. Договору купівлі - продажу товарiв №31-2024 вiд 02.01.2024 Продавець має право змінювати ціну (в євро) на Товар, за умови попереднього письмового повідомлення Покупця в строк, не менший ніж 14 календарних днів до передбачуваної дати зміни ціни на товар. Зміна суми компенсації вартості товарів відбувається шляхом коригування ціни раніше придбаних товарів та оформляється окремим додатком до даної угоди.
Згідно із п. 6 Додаткової угоди - додаток №5 до договору купівлі - продажу товарiв №31-2024 від 07.12.2024, якщо вартість поставленого товару Покупцю в 2024 році складе більше 170 000 (сто сімдесят тисяч) Євро без врахування ПДВ та за мінусом додаткової знижки згідно п.4 даного Додатку, тодi надається відповідний річний бонус (знижка) в розмірі 2 % , яка нараховується по закінченню 2024 року.
Впродовж 2024 року Позивачем придбано товару на суму 7598724,73 грн, що еквівалентно більш як 170000 Євро відповідно до укладеного договору купівлі - продажу товарiв №31-2024 вiд 02.01.2024 з врахуванням додатків №2 від 03.01.2024, №2 від 11.01.2024, №3 від 19.01.2024, №4 від 08.02.2024, №5 від 07.12.2024, №5 від 30.12.2024.
На виконання вищенаведеного у грудні 2024 року, а саме 27.12.2024 Фоп ОСОБА_1 було складено акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) ТОВ "МАНН +ХУММЕЛЬ ФІЛЬТРЕЙШН ТЕКНОЛОДЖІ УКРАЇНА" (Код ЄДРПОУ 33727399) щодо застосування знижок на загальну суму 150369,29 грн, в т.ч. 25061,55 грн ПДВ.
Згідно даного акту Виконавцем - ФОП ОСОБА_1 отримується премія (бонус) за виконання обсягів поставок товару за 2024 рiк, відповідно до укладеного договору купівлі - продажу товарiв №31-2024 вiд 02.01.2024.
Оплата проведена повністю 30 грудня 2024 року (платіжна інструкція №564U6NO0TJNE6PU вiд 30.12.2024, акт звірки взаєморозрахунків за період з 01.01.2024 по 31.12.2024). За даною операцією була створена податкова накладна №14 від 27.12.2024 на загальну суму 150369,29 грн, в т.ч. ПДВ 25061,55 грн реєстрація якої зупинена.
Як слідує із квитанції від №12102614/2660614915 від 26.11.2024, відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 27.12.2023 №15 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=4.8047%, "Рпоточ"=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно квитанції №12783733/2660614915 від 23.04.2025, відповідно «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі -Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 27.12.2024 №14 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=12.1505%, "Рпоточ"=2884 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
На виконання п. 11 Порядку №1165, та у відповідності п.4 порядку №520 позивачем було подано до контролюючого органу Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної №15 від 27.12.2023, реєстрацію якої зупинено.
Згідно з скріншоту Журналу розгляду Повідомлень щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/ РК позивачем було надано Комісії наступні документи:
1. Повідомлення про надання пояснень від 08.11.2024 №1;
2. Додаткова угода - додаток №2 до Договору купівлі-продажу товарів №31-2021 LD від 04.01.2021 (ТОВ "МАНН+ХУММЕЛЬ ФТ Україна");
3. Додаткова угода від 04.01.2021 до Договору купівлі-продажу від 04.01.2021;
4. Договір купівлі-продажу №31-2021 LD від 04.01.2021р. з ТОВ "МАНН+ХУММЕЛЬ" ФТ Україна";
5. Акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) №1 від 27.12.2023;
6. Додаткова угода - додаток №3 від 13.10.2021 до Договору купівлі-продажу від 04.01.2021;
7. Додаткова угода - додаток №8 від 31.01.2023р. до Договору купівлі-продажу від 04.01.2021;
8. Додаткова угода - додаток №5 від 31.08.2022 до Договору купівлі-продажу від 04.01.2021;
9. Акт звірки взаєморозрахунків;
10. Додаток №2 до Договору купівлі-продажу №31-2021 LD;
11. Свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 12.05.2009;
12. Додаток №3 до Договору купівлі-продажу №31-2021 LD;
13. Додаткова угода - додаток №4 від 30.12.2021р. до Договору купівлі-продажу від 04.01.2021;
14. Додаткова угода - додаток №2 від 12.07.2021р. до Договору купівлі-продажу від 04.01.2021;
15.Додаткова угода - додаток №6 від 29.12.2022р. до Договору купівлі-продажу від 04.01.2021;
16. Додаткова угода - додаток №9 від 27.10.2022р. до Договору купівлі-продажу від 04.01.2021;
17.Пояснення;
18. Додаткова угода - додаток №7 від 12.01.2023р. до Договору купівлі-продажу від 04.01.2021;
19. Платіжна інструкція від 29.12.2023.
На виконання п. 11 Порядку №1165, та у відповідності п.4 порядку №520 позивачем було подано до контролюючого органу Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної та №14 від 27.12.2024, реєстрацію якої зупинено.
Згідно з скріншоту Журналу розгляду Повідомлень щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/ РК позивачем було надано Комісії наступні документи:
1. Повідомлення про надання пояснень від 08.04.2025 №1;
2. Платіжна інструкція від 30.12.2024;
3. Додаткова угода - додаток №3 до Договору купівлі-продажу товарів №31-2024 від 19.01.2024 (ТОВ "МАНН+ХУММЕЛЬ ФТ Україна");
4. Договір купівлі-продажу №31-2024 від 02.01.2024 з ТОВ "МАНН+ХУММЕЛЬ ФТ Україна";
5. Додаткова угода - додаток №5 від 07.12.2024р. до Договору купівлі-продажу №31- 2024;
6. Додаткова угода - додаток №4 від 08.02.2024р. до Договору купівлі-продажу від 31-2024;
7. Додаткова угода - додаток №5 від 30.12.2024р. до Договору купівлі-продажу №31- 2024;
8. Пояснення;
9. Додаткова угода - додаток №2 від 11.01.2024р. до Договору купівлі-продажу №31- 2024;
10. Додаткова угода - додаток №2 від 03.01.2024р. до Договору купівлі-продажу від 02.01.2024;
11. Акт звірки взаєморозрахунків;
12. Додаток №1 до Договору купівлі-продажу №31-2024;
13. Акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) №1 від 27.12.2024;
14. Свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 12.05.2009;
Контролюючим органом було складено Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних:
- від 14.11.2024 №12054390/2660614915 (ПН №15 від 27.12.2023) на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, запропоновано надати копії договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції, первинні документи щодо придбання товарів, послуг, зберігання продукції, транспортування продукції, складські документи , інвентаризаційні описи у тому числі рахунки фактури, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків;
- від 15.04.2025 №12754537/2660614915 (ПН №14 від 27.12.2024) на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, запропоновано надати первинні документи щодо придбання товарів, послуг, транспортування продукції, інвентаризаційні описи у тому числі рахунки фактури, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків, інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН.
Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято оскаржувані рішення про відмову у реєстрації податкової накладної №12102614/2660614915 від 26.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №15 від 27.12.2023 та №12783733/2660614915 від 23.04.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №14 від 27.12.2024, у зв'язку з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
В додатковій інформації зазначено: "Платником не надано додаткові пояснення".
Вважаючи вищевказані рішення протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує такі нормативно-правові акти.
Згідно з частиною другою статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість висновків відповідача і винесених на підставі них рішення на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Згідно з підпунктом "а" пункту 185.1 статті 185 ПК об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Відповідно до п.2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі - Порядок №1246) податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Як передбачено пунктом 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.
Згідно із пунктом 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Так, на виконання вказаної норми, 11.12.2019 Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №1165 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", зокрема Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165).
За правилами пункту 3 Порядку №1165, податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, складеної на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості хоча б одного з товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку, за винятком розрахунку коригування, визначеного підпунктом 7 цього пункту), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації).
Згідно пункту 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Критерії ризиковості платника податку на додану вартість наведені у додатку 1 до Порядку №1165, п.8 яких передбачено: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Відповідно до пункту 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У пункті 11 Порядку №1165 передбачено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. №520.
Комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, скарги на рішення комісій регіонального рівня про неврахування таблиці даних платника податку та скарги на рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку №1165).
Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном (пункт 26 Порядку №1165).
Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №520), згідно з пунктом 10 якого комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Відповідно до пункту 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно з пунктом 5 Порядку №520 платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:
договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
У разі, коли у квитанції до податкової накладної / розрахунку коригування зазначено код товару/ послуги згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності / умовним кодом товару / Державним класифікатором продукції та послуг, операція за яким стала підставою для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції.
Подання письмових пояснень та копій документів до розрахунків коригування, у яких передбачено зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, має право ініціювати отримувач (покупець), для чого:
отримувач (покупець) надсилає такі пояснення та копії документів постачальнику (продавцю) через електронний кабінет в електронній формі з накладенням кваліфікованого електронного підпису;
постачальник (продавець) подає такі пояснення та копії документів з накладенням кваліфікованого електронного підпису до контролюючого органу;
отримувачу (покупцю) надходить в електронний кабінет інформація щодо дати подання пояснень та копій документів постачальником (продавцем) і результату розгляду комісією регіонального рівня таких пояснень та копій документів.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування (п.6 Порядку №520).
У пункті 9 Порядку №520 визначено, що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
За приписами пункту 10 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Слід зазначити, що процедура зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування впроваджена з метою виконання функції податкового контролю, який здійснюється за діяльністю платників податку в цілому, та з метою перевірки додержання податкового законодавства при реєстрації в ЄРПН певно визначеної податкової накладної/розрахунку коригування.
Відповідач, на виконання контрольних функцій, за наявності рішення про відповідність платника податків критеріям ризиковості, зупинивши реєстрацію податкової накладної, запропонував платнику податків надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної у Реєстрі, без визначення переліку документів.
При цьому, обсяг документів, які надаються платником податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючого органу щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складено податкову накладну, яку подано для реєстрації в ЄРПН, хоч і є визначеним у Порядку №520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб'єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу.
Саме за результатами детального дослідження змісту документів (в тому числі договору), наданих на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, імовірним є формування висновків щодо можливості чи неможливості реєстрації є ЄРПН податкової накладної, реєстрація якої була зупинена згідно із відповідною квитанцією.
Аналогічний висновок викладено у постанові Верховного Суду від 01.02.2023 у справі №140/506/22.
Також, у постанові від 03.11.2021 у справі № 360/2460/20 Верховний Суд за наслідками аналізу положень Порядку №520 зазначив, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної до реєстрації в ЄРПН прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків із зазначенням необхідності надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.
Аналогічна позиція також висловлена у постанові Верховного Суду від 29.06.2022 у справі 380/5383/21.
Як слідує з квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних №15 від 27.12.2023 та №14 від 27.12.2024, такі містять інформацію про те, що платник податку відповідає вимогам п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН. Позивачу запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН.
Разом з тим, перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, визначений у п.5 Порядку №520, не означає, що платник податку повинен подати абсолютно всі, зазначені у ньому документи. Навпаки, зміст цього переліку свідчить на користь того, що враховується специфіка певних господарських операцій. Даний перелік є загальним і повинен диференціюватися в залежності від того, яка господарська операція покладена в основу виникнення податкових зобов'язань з ПДВ, тобто узгоджуватися з вимогами п.185.1 ст.185 ПК України.
Матеріали справи свідчать, що відповідно до пропозиції надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних №15 від 27.12.2023 та №14 від 27.12.2024, позивачем було надіслано детальні пояснення з документами, в підтвердження реальності здійснення господарських операцій.
Комісією Головного управління ДПС України у Тернопільській області прийнято оскаржувані рішення про відмову у реєстрації податкових накладних №12102614/2660614915 від 26.11.2024 та №12783733/2660614915 від 23.04.2025.
Як підставу відмови, зазначено про ненадання/часткове надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній /розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, платником податку.
За змістом ст.1, ст.9 Закону України від "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію. Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. Первинні документи, складені в електронній формі, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.
Ведення зазначених документів передбачено Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88.
Стосовно діяльності, оформленої податковою накладною №15 від 27.12.2023, суд зазначає, що 04.01.2021 року між ФОП ОСОБА_1 та ТОВ "МАНН+ХУММЕЛЬ ФІЛЬТРЕЙШН ТЕКНОЛОДЖІ УКРАЇНА" (Код ЄДРПОУ 33727399 ) було укладено Договір купівлі - продажу товарiв №31-2021 LD вiд 04.01.2021, згідно якого покупець зобов'язувався замовляти, приймати і оплачувати вказаний товар передбачений договором, а замовник зобов'язувався здійснювати оптовий продаж.
Згідно із п. 2.8. Договору купівлі - продажу товарiв №31-2021 LD вiд 04.01.2021 Продавець має право змінювати ціну (в євро) на Товар, за умови попереднього письмового повідомлення Покупця в строк, не менший ніж 14 календарних днів до передбачуваної дати зміни ціни на товар. Зміна суми компенсації вартості товарів відбувається шляхом коригування ціни раніше придбаних товарів та оформляється окремим додатком до даної угоди.
Згідно із п. 6 Додаткової угоди - додаток №8 до договору купівлі - продажу товарiв №31-2021 LD від 31.01.2023 р., якщо вартість поставленого товару Покупцю в 2023 році Документ сформований в системі складе більше 240 000 (двісті сорок тисяч ) Євро без врахування ПДВ та за мінусом додаткової щоквартальноi знижки згідно п.4 даного Додатку, надається відповідний річний бонус (знижка) в розмірі 2,5 % , яка нараховується по закінченню 2023 року.
27.12.2023 Фоп ОСОБА_1 було складено акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) ТОВ "МАНН+ХУММЕЛЬ ФІЛЬТРЕЙШН ТЕКНОЛОДЖІ УКРАЇНА" (Код ЄДРПОУ 33727399) щодо застосування знижок на загальну суму 399242,03 грн, в т.ч. 66540,34 грн ПДВ.
Згідно даного акту Виконавцем - ФОП ОСОБА_1 отримується премія (бонус) за виконання обсягів поставок товару за 2023 рiк, відповідно до укладеного договору купівлі - продажу товарiв № 31-2021 LD вiд 04.01.2021.
Відтак, зміст господарської операції за наслідками якої було сформовано та подано на реєстрацію податкову накладну, це отримання додаткової премії за ефективну реалізацію фільтрів і фільтруючих елементів для автомобілів та дорожньої техніки попередньо закуплених у ТОВ "МАНН+ХУММЕЛЬ ФІЛЬТРЕЙШН ТЕКНОЛОДЖІ УКРАЇНА", третім в особам.
Оплата проведена повністю 29 грудня 2023 року (платіжна інструкція № 4YF1IYHW4J2WJKZ вiд 29.12.2023 р., акт звірки взаєморозрахунків від 17.05.2024 р.) За даною операцією була створена податкова накладна №15 від 27.12.2023 на загальну суму 258324,84 грн, в т.ч. ПДВ 43054,14 реєстрація якої зупинена.
За специфікою господарська операції, в рамках якої було виписано податкову накладну на реєстрацію, яка полягала у наданні премії за виконання обсягів поставок товару за 2023 рiк, - всі етапи здійснення господарської діяльності належним чином документувались з оформленням первинних бухгалтерських документів.
Передумовою для укладення акту від 27.12.2023 було заключення та виконання договору купівлі - продажу товарiв № 31-2021 LD вiд 04.01.2021 на оптовий продаж Покупцеві фільтрів і фільтруючих елементів для автомобілів та дорожньої техніки, Додаток №2 до договору купівлі - продажу товарiв № 31-2021 LD від 04.01.2021, Додаток №3 від 04.01.2021 р. до договору купівлі - продажу товарiв № 31-2021 LD, Додаткова угода - додаток №1 до договору купівлі - продажу товарiв №31-2021 LD від 04.01.2021, Додаткова угода - додаток №2 до договору купівлі - продажу товарiв №31-2021 LD від 02.04.2021, Додаткова угода - додаток №2 до договору купівлі - продажу товарiв № 31-2021 LD від 12 липня 2021 р., Додаткова угода - додаток №3 до договору купівлі - продажу товарiв №31-2021 LD від 13.10.2021 р., Додаткова угода - додаток №4 до договору купівлі - продажу товарiв №31-2021 LD від 30.12.2021, Додаткова угода - додаток №5 до договору купівлі - продажу товарiв № 31-2021 LD від 30.08.2022 р., Додаткова угода - додаток №6 до договору купівлі - продажу товарів № 31-2021 LD від 29.12.2022 р., Додаткова угода - додаток №7 до договору купівлі - продажу товарiв № 31-2021 LD від 12.01.2023 р., Додаткова угода - додаток №8 до договору купівлі - продажу товарів № 31-2021 LD від 31.01.2023 р., Додаткова угода - додаток №9 до договору купівлі - продажу товарів № 31-2021 LD від 27.10.2022, Акт здачі-приймання робіт № 1 від 27 грудня 2023 року, Акт звірки взаєморозрахунків від 17.05.2024.
Стосовно діяльності, оформленої податковою накладною №14 від 27.12.2024, суд зазначає що 02.01.2024 року між ФОП ОСОБА_1 та ТОВ "МАНН +ХУММЕЛЬ ФІЛЬТРЕЙШН ТЕКНОЛОДЖІ УКРАЇНА" (Код ЄДРПОУ 33727399 ) було укладено Договір купівлі - продажу товарiв №31-2024 вiд 01.01.2024, згідно якого покупець зобов'язувався замовляти, приймати і оплачувати вказаний товар передбачений договором, а замовник зобов'язувався здійснювати оптовий продаж.
Згідно із п. 2.8. Договору купівлі - продажу товарiв №31-2024 вiд 02.01.2024 Продавець має право змінювати ціну (в євро) на Товар, за умови попереднього письмового повідомлення Покупця в строк, не менший ніж 14 календарних днів до передбачуваної дати зміни ціни на товар. Зміна суми компенсації вартості товарів відбувається шляхом коригування ціни раніше придбаних товарів та оформляється окремим додатком до даної угоди.
Згідно із п. 6 Додаткової угоди - додаток №5 до договору купівлі - продажу товарiв №31-2024 від 07.12.2024 р., якщо вартість поставленого товару Покупцю в 2024 році складе більше 170 000 (сто сімдесят тисяч) Євро без врахування ПДВ та за мінусом додаткової знижки згідно п.4 даного Додатку, тодi надається відповідний річний бонус (знижка) в розмірі 2 % , яка нараховується по закінченню 2024 року.
Впродовж 2024 року Позивачем придбано товару на суму 7598724,73 грн, що еквівалентно більш як 170000 Євро відповідно до укладеного договору купівлі - продажу товарiв №31-2024 вiд 02.01.2024 р. з врахуванням додатків №2 від 03.01.2024, №2 від 11.01.2024, №3 від 19.01.2024, №4 від 08.02.2024, №5 від 07.12.2024, №5 від 30.12.2024.
На виконання вищенаведеного у грудні 2024 року, а саме 27.12.2024 ФОП ОСОБА_1 було складено акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) ТОВ "МАНН +ХУММЕЛЬ ФІЛЬТРЕЙШН ТЕКНОЛОДЖІ УКРАЇНА" (Код ЄДРПОУ 33727399) щодо застосування знижок на загальну суму 150369,29 грн., в т.ч. 25061,55 грн. ПДВ.
Згідно даного акту Виконавцем - ФОП ОСОБА_1 отримується премія (бонус) за виконання обсягів поставок товару за 2024 рiк, відповідно до укладеного договору купівлі - продажу товарiв № 31-2024 вiд 02.01.2024.
Відтак, зміст господарської операції за наслідками якої було сформовано та подано на реєстрацію податкову накладну, це отримання додаткової премії за ефективну реалізацію фільтрів і фільтруючих елементів для автомобілів та дорожньої техніки попередньо закуплених у ТОВ "МАНН+ХУММЕЛЬ ФІЛЬТРЕЙШН ТЕКНОЛОДЖІ УКРАЇНА", третім в особам.
Оплата проведена повністю 30 грудня 2024 року (платіжна інструкція № 564U6NO0TJNE6PU вiд 30.12.2024 р., акт звірки взаєморозрахунків за період з 01.01.2024 по 31.12.2024) За даною операцією була створена податкова накладна №14 від 27.12.2024 р. на загальну суму 150369,29 грн, в т.ч. ПДВ 25061,55 грн реєстрація якої зупинена.
За специфікою господарська операції, в рамках якої було виписано податкову накладну на реєстрацію, яка полягала у наданні премії за виконання обсягів поставок товару за 2024 рiк, - всі етапи здійснення господарської діяльності належним чином документувались з оформленням первинних бухгалтерських документів.
Передумовою для укладення акту від 30.12.2024 р. було заключення та виконання договору купівлі - продажу товарiв №31-2024 вiд 02.01.2024 на оптовий продаж Покупцеві фільтрів і фільтруючих елементів для автомобілів та дорожньої техніки, Додаткова угода - додаток №2 до договору купівлі - продажу товарiв № 31-2024 від 03.01.2024, Додаткова угода - додаток №2 до договору купівлі - продажу товарiв №31-2024 від 11.01.2024, Додаткова угода - додаток №3 до договору купівлі - продажу товарiв №31-2024 від 19.01.2024, Додаткова угода - додаток №4 до договору купівлі - продажу товарiв №31-2024 від 08.02.2024, Додаткова угода - додаток №5 до договору купівлі - продажу товарiв №31-2024 від 07.12.2024, Додаткова угода - додаток №5 до договору купівлі - продажу товарiв №31-2024 від 30.12.2024, Акт здачі-приймання робіт № 1 від 27 грудня 2024 року, Акт звірки взаєморозрахунків за період з 01.01.2024 по 31.12.2024.
Суд зауважує, що надіслані позивачем письмові пояснення з копіями первинних та інших документів повністю відображають зміст господарських операцій позивача із його контрагентом та були достатніми для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної, сформованої за першою подією.
Суд наголошує, що податковий орган має в першу чергу враховувати первинні документи, які відображають сутність та зміст господарської операції та стали підставою для складання податкової накладної. При цьому, саме видаткова накладна є первинним документом, яка підтверджує передачу матеріалів, сировини, палива, товарів, необоротних активів тощо від продавця до покупця.
У випадку неконкретизації переліку документів платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
У той же час, головною рисою індивідуальних актів є їхня конкретність (гранична чіткість), а саме: чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб'єктами адміністративного права, які видають такі акти; розв'язання за їх допомогою конкретних, а саме індивідуальних, справ або питань, що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата, конкретної особи або осіб; виникнення конкретних адміністративно-правових відносин, обумовлених цими актами; чітка відповідність такого акту нормам чинного законодавства.
Натомість, оскаржуване рішення контролюючого органу не відповідає наведеним вище вимогам щодо чіткості та зрозумілості, та породжує його неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на не можливість реалізації свого права або обов'язку платником податків щодо виконання юридичного волевиявлення суб'єкта владних повноважень.
Серед іншого, аналіз реальності господарської діяльності повинен здійснюватися на підставі даних податкового, бухгалтерського обліку платника податків та відповідності їх дійсному економічному змісту. При цьому, в первинних документах, які є підставою для бухгалтерського обліку, фіксуються дані лише про фактично здійснені господарські операції.
Приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України. У свою чергу, при реєстрації податкової накладної фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому і суд за результати розгляду цієї справи не робить висновків щодо реальності господарських операцій за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної.
Отже, зважаючи на наявність достатніх документів для спростування сумнівів щодо ризиковості здійснення операції, та на те, що наданих контролюючому органу документів та письмових пояснень було достатньо для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних.
Відповідачі не надали суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не навели обґрунтованих мотивів прийняття рішення про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування.
У постановах від 12.11.2019 у справі №816/2183/18, від 21.05.2019 у справі №0940/1240/18, від 18.02.2020 у справі №360/1776/19, від 27.04.2020 у справі №360/1050/19, від 18.06.2020 у справі №824/245/19-а Верховний Суд наголошував на тому, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Саме лише зазначення про відсутність певних документів не є достатньою підставою для відмови в реєстрації податкової накладної, оскільки контролюючим органом повинно бути зазначено об'єктивні обставини, які перешкоджають реєстрації податкової накладної з урахуванням відсутності таких документів, при цьому, обов'язково повинна бути надана оцінка тим документам, що фактично подано платником податку. Сама собою наявність або відсутність окремих документів, а так само помилки у їх оформленні не є самостійною та достатньою підставою для висновків про відсутність господарської операції, якщо з інших даних вбачається, що фактичний рух активів або зміни у власному капіталі чи зобов'язаннях платника податків у зв'язку з його господарською діяльністю мали місце.
Прозорість адміністративних процедур є ефективним запобіжником державному свавіллю. Вмотивоване рішення демонструє особі, що вона була почута, дає стороні можливість апелювати проти нього. Лише за умови прийняття обґрунтованого рішення може забезпечуватися належний публічний та, зокрема, судовий контроль за адміністративними актами суб'єкта владних повноважень.
Про дотримання контролюючим органом вимог обґрунтованості під час прийняття відповідного акта індивідуальної дії свідчитиме належна мотивація його висновку, зокрема зі встановленням обставин, що мають значення для реєстрації податкової накладної, а також за умови посилання на докази, якими такі обставини обґрунтовані, із зазначенням причин їх прийняття чи відхилення.
Ненаведення мотивів прийнятих рішення не дає змоги суду встановити дійсні підстави та причини, за яких цей орган дійшов саме таких висновків, надати їм належну правову оцінку, та встановити законність, обґрунтованість, пропорційність прийнятого рішення.
За приписами частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Аналогічна позиція стосовно обов'язку доказування була висловлена Європейським судом з прав людини у п.36 справи "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), від 01.07.2003 №37801/97, в якому він зазначив, що хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення).
Таким чином, беручи до уваги те, що податкові накладні видано в межах господарських операцій, які є об'єктом оподаткування, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, які подано для реєстрації у встановлений п.201.10 ст.201 ПК України строк, а також враховуючи те, що відповідачами не доведено наявності інших підстав для відмови у реєстрації податкових накладних та судом не встановлено обставин, які б перешкоджали видачі податкових накладних та прийняттю рішень про їх реєстрацію, суд дійшов висновку про відсутність підстав для відмови у реєстрації податкових накладних №15 від 27.12.2023 та №14 від 27.12.2024 в ЄРПН шляхом прийняття оскаржуваних рішень та невідповідність таких критеріям правомірності рішення суб'єкта владних повноважень, в контексті ч.2 ст.2 КАС України, і, як наслідок, вони підлягають скасуванню.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження. При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
За приписами частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Суд звертає увагу на вимоги пункту 19 Порядку№1246, згідно якими податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Відповідно до пункту 20 Порядку№1246 внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.
Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Таким чином, реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України і нормами чинного законодавства України чітко визначено настання такої події, як набрання законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної або визначення в судовому рішенні конкретної дати, яку слід вважати датою реєстрації або скасування реєстрації податкової накладної.
При цьому, судом не встановлено обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкових накладних №15 від 27.12.2023 та №14 від 27.12.2024.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про необхідність для належного захисту порушеного права позивача зобов'язати ДПС України зареєструвати податкові накладні №15 від 27.12.2023 та №14 від 27.12.2024. Задоволення такої позовної вимоги є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
Наведене узгоджується із правовою позицією, що викладена Верховним Судом у постановах від 28.04.2023 у справі №640/24227/19, від 17.05.2023 у справі №140/14282/20, від 18.04.2024 у справі № 160/18840/22.
Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами статті 90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (частина перша статті 139 КАС України).
Враховуючи задоволення позовних вимог повністю, відповідно до частини першої статті 139 КАС України на користь позивача слід стягнути сплачений ним при поданні позовної заяви до суду судовий збір відповідно до платіжної інструкції №1685 від 22.05.2025 на суму 6056,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Тернопільській області (Комісія якого прийняла рішення, що стали підставою звернення до суду з цим позовом).
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області №12102614/2660614915 від 26.10.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №15 від 27.12.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних та №12783733/2660614915 від 23.04.2025 про відмову у реєстрації податкової накладної №14 від 27.12.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних, подані на реєстрацію Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 .
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №15 від 27.12.2023 та №14 від 27.12.2024 датою їх первинного подання на реєстрацію Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Тернопільській області на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судовий збір у сумі 6056,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено і підписано 17 вересня 2025 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 );
відповідачі:
- Державна податкова служба України (місцезнаходження: пл. Львівська, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ: 43005393);
- Головне управління ДПС у Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Білецька, 1, м. Тернопіль, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 46003, код ЄДРПОУ: 44143637).
Головуючий суддя Мартиць О.І.