Справа № 640/17918/20
17 вересня 2025 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "УПРАВСЕРВІС-ГОЛОСІЇВ" до Головного управління Держпродспоживслужби в м.Києві, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю "Аркада Будівництво" про визнання протиправним та скасування рішення, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "Управсервіс-Голосіїв" (надалі, позивач) звернулося до суду з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в м.Києві (надалі, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю "Аркада Будівництво", в якому просить в якому просить скасувати рішення Головного управління Держпродспоживслужби в м.Києві "Про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін ТОВ "УПРАВСЕРВІС-ГОЛОСІЇВ" №5 від 01.04.2020.
Позов обґрунтований тим, що позивач вважає протиправним та таким, що підлягає до скасування спірне рішення відповідача про застосування адміністративно-господарських санкцій. Зокрема, позивач вважає, що в своїх діях у ведені господарської діяльності він не порушив норми діючого законодавства України. Просить врахувати, що відповідно до пункту 84 статті 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" №2019-УІІІ від 13.04.2017 - суб'єктом правових відносин у сфері електричної енергії як споживач (юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання за 2,54 грн. за 1кВт/годин, з ПДВ) є ТОВ "АРКАДА-БУДІВНИЦТВО" (забудовник), який невикористану (залишкову) електричну енергію у збиток для себе і для забезпечення будинків у безперебійній електроенергії надає через довірену (Договір №01/03/2018 від 01.03.2018 та довіреність від 01.03.2018) юридичну особу ТОВ "УПРАВСЕРВІС-ГОЛОСІЇВ" - власникам квартир в рахунок компенсації (відшкодування) у сумі 1,68 грн. за 1 кВт/годин, з ПДВ. Позивач вважає, що він не є суб'єктом правових відносин на ринку електричної енергії відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" №2019-УІІІ від 13.04.2017. Просить врахувати, що ні ТОВ "АРКАДА-БУДІВНИЦТВО", ні ТОВ "УПРАВСЕРВІС-ГОЛОСІЇВ" не отримують прибуток на електричній енергії. Зазначає, що Товариство отримує від власників квартир (нежитлових приміщень) - "компенсацію (відшкодування) електричної енергії", про що зазначено у квитанціях на сплату (до укладення власниками квартир (нежитлових приміщень) - прямих договорів з постачальником електричної енергії. у сумі 1,68 грн. за 1 кВт/годин, з ПДВ, та проводить перерахунок цих коштів - "компенсацію (відшкодування) електроенергії" на рахунок ТОВ "АРКАДА -БУДІВНИЦТВО" у повному обсязі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.08.2020 постановлено прийняти позовну заяву та відкрити спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі.
Заперечуючи проти позовних вимог, представник відповідача подав до суду відзив на позов, в якому просить відмовити у задоволенні позову повністю. Вважає, що відповідачем правомірно прийнято Рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін №5 від 01.04.2020, яким застосовано до ТОВ «УПРАВСЕРВІС-ГОЛОСІЇВ» штраф у розмірі 3400,00 грн., винесено начальником Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві Рубаном О.М. з урахуванням всіх фактичних обставин позапланової перевірки, у встановлений законом строк та у відповідності до вимог Законів України «Про ціни і ціноутворення», «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та Господарським кодексом України. Серед іншого, звернув увагу суду, що позовній заяві позивач не заперечує факт невиконання ним законної вимоги Головного управління, зазначеної у пункті 2 Припису від 23.01.2020 № 49, щодо усунення порушення, що полягає у обчисленні додатково отриманої суми нарахування та здійсненні перерахунку коштів за адресами: АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 , вул. Ломоносова, 85-Б, вул. Маршала Конєва, 5-Г, вул. Маршала Конєва, 5-Д за послугу з постачання електричної енергії за період з 01.01.2019 по 01.11.2019 року.
Представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якій підтримав позовні вимоги, просить позов задовольнити повністю.
Представник відповідача подав до суду заперечення до відповіді на відзив, в яких заперечив проти позову, просить відмовити в його задоволенні повністю.
Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX (далі Закон № 2825-IX) ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя. Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України Про внесення зміни до пункту 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду щодо забезпечення розгляду адміністративних справ, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.
27.02.2025 дана справа надійшла до Тернопільського окружного адміністративного суду та Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.02.2025 справу передано на розгляд судді Дерех Н.В.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 28.02.2025 дану адміністративну справу прийнято до провадження судді Дерех Н.В.
Представник позивача подав до суду додаткові пояснення у справі, в яких підтримав позовні вимоги, просить позов задовольнити повністю. Серед іншого, просить врахувати, що ТОВ "УПРАВСЕРВІС-ГОЛОСІЇВ" не є надавачем універсальної послуги, а виконує функцію з організації відшкодування витрат мешканців за спожиту електроенергію до моменту укладення ними прямих договорів з надавачем універсальної послуги. Також, зауважує, що до позивача не застосовувались санкції НКРЕКП з приводу здійснення безліцензійної діяльності, що підтверджує його статус як суб'єкта , який не є учасником ринку енергетичних послуг.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 14.03.2025 постановлено позовну заяву в адміністративній справі №640/17918/20 залишити без руху, надати позивачу п'ятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для усунення недоліків.
У встановлений судом строк позивач усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху після відкриття провадження. Крім цього, представником позивача до заяви про усунення недоліків долучено клопотання про залучення Товариства з обмеженою відповідальністю "Аркада-Будівництво" як третьої особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 21.03.2025 постановлено продовжити розгляд справи за правилами письмового провадження, залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Аркада-Будівництво".
Від представника третьої особи письмових пояснень щодо позову або відзиву на адресу суду не надходило.
Як встановлено судом, річним планом здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на 2020 рік, затвердженим наказом Держпродспоживслужби від 28.11.2019 №1160 (Річний план), пункт 20490, передбачено проведення перевірки дотримання ТОВ «Управсервіс-Голосіїв» вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін. Річний план, відповідно до вимог статті 5 закону 877, розміщений на веб-сайті Держпродспоживслужби.
04.12.2019 Головне управління направило ТОВ «Управсервіс-Голосіїв» повідомлення №348, яким зазначено про проведення з 06.01.2020 по 17.01.2020 планової перевірки суб'єкта господарювання на предмет дотримання вимог законодавства.
На підставі річного плану Головне управління видало наказ №84 від 10.01.2020 про проведення з 13.01.2020 по 17.01.2020 планового заходу (перевірки) ТОВ «Управсервіс- Голосіїв» на предмет дотримання вимог законодавства щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін та направлення на проведення перевірки від 10.01.2020 №50.
Керівника суб'єкта господарювання з направленням ознайомлено 13.01.2020, про що свідчить розписка про ознайомлення на примірнику Головного управління.
Також, разом з направленням керівник ТОВ «Управсервіс-Голосіїв» отримав запит про надання інформації, яким зазначено вимогу суб'єкту господарювання підготувати належним чином завірені копії документів та інформацію з підтверджуючими матеріалами, за періоди, викладені в зверненнях громадян, відповідно до зазначених питань, зокрема - дані про нарахування споживачам вартості отриманих послуг з постачання та розподілу електричної енергії.
За результатами проведеного планового заходу в присутності керівника ТОВ «Управсервіс-Голосіїв» складений акт №84-10 перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 17 січня 2020 року. Примірник акту керівнику суб'єкта господарювання вручений, що засвідчено його підписом у відповідній графі акту.
В акті № 84-10 від 17.01.2020 зазначені виявлені під час перевірки порушення вимог нормативно-правових актів, а саме: частини першої статті 10, абзацу 2 частини другої статті 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» 2189-VIII, пункт 4 частини першої статті 7 Закону України « Про електропостачання», пункту 1.1. Тарифів на електроенергію, що відпускається населенню з 01 березня 2017 року, що затверджена постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 26.02.2015 № 220, частина перша статті 12, пункт 1 частини першої статті 20 Закону України «Про ціни і ціноутворення».
Після цього, посадовими особами Головного управління 23 січня 2020 року складений обов'язковий до виконання припис №49 про усунення порушень вимог законодавства, яким зазначено, що ТОВ «УПРАВСЕРВІС-ГОЛОСІЇВ»: 1) нарахування за послугу з централізованого опалення проводило без затвердженого у відповідному уповноваженому органі тарифу за весь період господарської діяльності суб'єкта господарювання, 2) здійснювало нарахування на послугу з постачання електричної енергії за тарифом 1,68 грн. (з ПДВ) починаючи з 1-го кВт, в порушення вимог чинного законодавства проводити нарахування до 100 кВт за тарифом 0,90 грн. (з ПДВ).
З метою усунення виявлених порушень, суб'єкту господарювання приписано: 1. В 30-денний термін подати документи на отримання ліцензії на теплопостачання та подати розрахункові матеріали для затвердження відповідного тарифу на теплопостачання до відповідного уповноваженого органу. 2. В 30-енний термін усунути порушення, що полягає у обчисленні додатково отриманої суми нарахування та здійсненні перерахунку коштів за адресами: АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 , вул. Маршала Конєва, 5-Г, вул. Маршала Конєва, 5-Д за послугу з постачання електричної енергії за період з 01.01.2019 по 01.11.2019 року.
26 лютого 2020 року Головним управлінням прийнято наказ №1121 на проведення з 28.02.2020 по 13.03.2020 позапланового заходу (перевірки) стану виконання ТОВ «Управсервіс-Голосіїв» припису №49 від 23.01.2020, а також видано направлення на проведення заходу від 27.02.2020 №880.
За результатами проведення позапланового заходу посадовими особами Головного управління складений акт № 1121-10 перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 11 березня 2020 року. В акті №1121-10 зазначено, що проведеною перевіркою встановлено невиконання п. 2 Припису Головного управління Держпрподспоживслужби в м. Києві від 23.01.2020 № 49 про усунення порушень вимог законодавства щодо порядку встановлення та застосування державних (регульованих) цін.
В подальшому, 01.04.2020 року Начальник Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві Рубан О.М. розглянув матеріали позапланової перевірки ТОВ «Управсервіс-Голосіїв» (Акт перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів від 11.03.2020 № 1121-10). За результатами розгляду матеріалів перевірки, у відповідності до вимог п. 6 ч. 1 ст. 18 та п. 4 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про ціни та ціноутворення», ст. 12 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», було винесено Рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін №5 від 01.04.2020, яким застосовано до ТОВ «Промінь-С» штраф у розмірі 3400 грн.
Вважаючи протиправним вказане рішення відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України (всі нормативно-правові акти наведені в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі також - Закон № 877-V).
Так, за визначенням статті 1 цього Закону, заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Згідно з абз. 5 ч. 1 статті 6 Закону № 877-V, підставами для здійснення позапланових заходів є звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється територіальним органом державного нагляду (контролю) за наявністю погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.
Відповідно до п. 1 Положення про Головне управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в області, в місті Києві, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 12 квітня 2017 року № 209та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 травня 2017 року за № 604/30472 (далі також - Положення), Головне управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в області, в місті Києві (далі - Головне управління) є територіальним органом Держпродспоживслужби та їй підпорядковане.
Головному управлінню підпорядковуються установи та організації, що належать до сфери управління Держпродспоживслужби та розташовані на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці. Повноваження Головного управління поширюються на територію відповідної області, міста Києва.
Згідно з пп. 11 п. 4 Положення, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань забезпечує реалізацію державної політики, а саме: у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін:
здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
здійснює державний нагляд (контроль) за достовірністю інформації, зазначеної у документах про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
приймає рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
надає органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог законодавства щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Основні засади цінової політики і регулює відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення визначає Закон України «Про ціни і ціноутворення» (далі також - Закон № 5007-VI).
Так, за правилами статті 17 Закону № 5007-VI, основними функціями уповноважених органів є: 1) виконання контрольно-наглядових функцій за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; 2) здійснення державного спостереження у сфері ціноутворення; 3) запобігання порушенням у сфері ціноутворення.
Положеннями статті 18 Закону № 5007-VI встановлено, що уповноважені органи мають право: 1) проводити у суб'єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки: достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів незалежно від способу подання інформації, пов'язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін; наявності виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також документів, що посвідчують особу, в посадових осіб; 2) одержувати відповідно до законодавства у письмовій формі пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час проведення перевірки; 3) одержувати безоплатно від суб'єктів господарювання, що перевіряються, копії документів та інші відомості, необхідні для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, документів, що можуть підтверджувати їх порушення, платіжних доручень, квитанцій, що підтверджують факт перерахування до бюджету коштів у разі застосування адміністративно-господарських санкцій, а також довідки, підготовлені суб'єктами господарювання на їх вимогу; 4) робити запити та одержувати від органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в повному обсязі інформацію та документи, необхідні для виконання покладених на них функцій; 5) вимагати від суб'єктів господарювання, що перевіряються, усунення виявлених порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; 6) приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; 7) надавати органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; 8) звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі прийняття рішення про порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Статтею 11 Закону № 877-V встановлено, що суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний: допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом; виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; одержувати примірник акта та/або припису органу державного нагляду (контролю) за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу.
Відповідно до ч. 1 статті 12 Закону № 877-V, невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.
Водночас, згідно з п. 4 ч. 1 статті 20 Закону № 5007-VI, до суб'єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за невиконання приписів уповноважених органів або створення перешкод для виконання покладених на них функцій - штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Поряд з цим, Ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону (Частина перша статті 10 ЗУ «Про житлово- комунальні послуги» 2189-VIII).
На житлово-комунальні послуги державне регулювання цін запроваджено Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 року № 1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)».
Комунальні послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії надаються виключно на підставі індивідуальних договорів (Абзац 2 частини 2 статті 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» 2189-VIII).
У цій справі позивачем не заперечується, що ТОВ «УПРАВСЕРВІС-ГОЛОСІЇВ» забезпечує надання мешканцям будинку комунальних послуг, веде абонентський облік з електричної енергії у будинках житлового комплексу «ЕВРИКА» у Голосїївському районі м. Києва, здійснює збір коштів за використану електричну енергію побутовими споживачами (підтверджується договором №01/03/2018 від 01.03.2018, пункти 1.6,2.1,2.3), та у подальшому зазначені кошти перераховуються на рахунок ТОВ «Аркада-Будівництво» із оформленням відповідного акту (підтверджується договором №01/03/2018 від 01.03.2018, пункти 3.2, 3.3). Наведене також підтверджується, крім договору №01/03/2018 від 01.03.2018, також довіреністю від 01.03.2018, Наказами ТОВ «Аркада- Будівницто» про затвердження обслуговуючої та експлуатуючої організації житлових будинків.
Доказів наявності ліцензій на право провадження діяльності пов'язаної із продажу електричної енергії чи надання універсальної послуги з постачання електричної енергії, а також договорів із побутовими споживачами на момент проведення перевірки судом не здобуто, та учасниками справи суду не подано.
Суд відмічає, що відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках, є предметом регулювання Закону № 2189-VIII.
Відтак, послуги з постачання та розподілу електричної енергії належать до житлово- комунальних послуг, які відповідно до пункту 5 частини першої статті 1 вищевказаного Закону визначаються як результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово- комунальних послуг.
Отже, суд погоджується з доводами відповідача, що фактично суб'єкт господарювання взяв на себе зобов'язання з надання такої комунальної послуги, як універсальна послуга з постачання електричної енергії (проводить придбання електричної енергії, обслуговує електричні мережі, як у середині будинку, так і зоні його, веде облік використаної електричної енергії кожним побутовим споживачем окремо, виставляє рахунки та проводить збір коштів за послугу).
Універсальна послуга - постачання електричної енергії побутовим та малим непобутовим споживачам, що гарантує їхні права бути забезпеченими електричною енергією визначеної якості на умовах, визначених відповідно до цього Закону, на всій території України (пункт 93 частини 1 статті 1 ЗУ «Про ринок електричної енергії»).
Частиною третьою ст.64 Закону України «Про ринок електричної енергії» визначено, постачальник надає універсальні послуги за економічно обґрунтованими, прозорими та недискримінаційними цінами, що формуються ним відповідно до методики (порядку), затвердженої Регулятором, та включають, зокрема, ціну купівлі електричної енергії на ринку електричної енергії, ціну (тариф) на послуги постачальника універсальних послуг, ціни (тарифи) на послуги оператора системи передачі та оператора системи розподілу відповідно до укладених договорів про надання відповідних послуг.
Постачальник універсальних послуг оприлюднює ціни на універсальні послуги не пізніше ніж за 20 днів до їх застосування.
Для забезпечення постачання електричної енергії споживачам постачальник універсальних послуг здійснює купівлю-продаж електричної енергії на ринку електричної енергії за вільними цінами. Методика (порядок) розрахунку ціни електричної енергії, що застосовується постачальником універсальних послуг при формуванні цін на універсальні послуги, затверджується Регулятором.
При цьому позивачем не спростовано доводи відповідача про невиконання ТОВ «Управсервіс-Голосіїв» разом із третьою особою ТОВ «Аркада-Будівництво» вимог Технічних умов на приєднання до електричних мереж єдиного виконавця універсальної послуги з постачання електричної енергії в місті Києві, чим унеможливили отримання даної послуги побутовими споживачами житлового будинку м. Київ, вул. Воскресенська, буд. 18 за тарифами для побутових споживачів, встановленими Національним регулятором.
Побутовий споживач - це індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об'єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність). Можливість визнання суб'єкта господарювання юридичною особою, яка за рішенням співвласників багатоквартирного будинку (уповноваженого органу управління об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ)), яка від імені та за рахунок усіх співвласників багатоквартирного будинку управителем або іншою уповноваженою співвласниками особою має право укладати колективний договір, спростовується абзацом 2 частини 2 статті 14 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» 2189-VIII., а також тим фактом, що у житлових будинках, що обслуговуються суб'єктом господарювання не створено жодного Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ).
Відповідно до пункту 62 частини першої статті 1 Закону №2019-VIII побутовий споживач - це індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об'єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність).
Пунктом 2 частини першої статті 5 Закону № 2189-VIII визначено, що до житлово-комунальних послуг належать, зокрема, комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону № 2189-VIII споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.
Згідно з пунктом 3 частини другої статті 8 Закону №2189-VIII виконавець комунальної послуги зобов'язаний без додаткової оплати надавати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про ціни/тарифи, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, норми споживання та порядок надання відповідної послуги, а також про її споживчі властивості та іншу інформацію, передбачену законодавством.
Частиною п'ятою статті 20 Закону №2189-VIII встановлено, що послуга з постачання електричної енергії надається згідно з умовами договору та вимогами правил, затверджених Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону №2189-VIIІ ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.
Відповідно до частини третьої статті 191 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання використовують у своїй діяльності вільні та державні регульовані ціни.
Тарифи на універсальну послугу з постачання електричної енергії підлягають державному регулюванню (пункт 4 частини першої статті 7 Закону №2019-VIII).
Частина 2 статті 20 Закону України «Про ціни і ціноутворення» регламентує, що сума необгрунтованої виручки, одержаної суб'єктами господарювання, які на постійній основі надають житлово-комунальні послуги або мають адресного споживача, повертається споживачам.
У контексті наведеного вище, суд вважає, що всі надходження коштів на розрахунковий рахунок підприємства є виручкою (прибутком), а внаслідок порушення Постанови НКРЕКП від 26.02.2015 №220 ТОВ «УПРАВСЕРВІС-ГОЛОСІЇВ» отримає необґрунтовану виручку.
З наведеного мотиву, суд вважає, що побутового споживача не повинен стосуватись той факт, що надавач послуги купує електричну енергію за високою ціною. Права споживача не повинні бути порушеними. У разі виконання всіх зобов'язань при будівництві, введенні в експлуатацію будинків та подальшим їх обслуговуванням кінцевий споживач (мешканець) мав би можливість отримувати якісну послугу по тарифу, передбаченому чинним законодавством.
ТОВ «УПРАВСЕРВІС-ГОЛОСІЇВ» є прибутковим товариством, а кошти, які виставлені мешканцям та сплачені ними на розрахунковий рахунок підприємства більш, ніж це передбачено Постановою НКРЕКП від 26.02.2015 № 220, є отриманою виручкою.
Між тим, у пункті 2 Припису №49 від 23.01.2020 встановлено, що позивач здійснював нарахування за послугу з постачання електричної енергії за тарифом 1,68 грн. (з ПДВ), починаючи з 1-го кВт, в порушення вимог чинного законодавства проводити нарахування до 100 кВт за тарифом 0,90грн (з ПДВ.
Отож, суд дійшов висновку, що ТОВ «УПРАВСЕРВІС-ГОЛОСІЇВ» допущено порушення, яке полягає у невиконання п. 2 Припису Головного управління Держпрподспоживслужби в м. Києві від 23.01.2020 №49 про усунення порушень вимог законодавства щодо порядку встановлення та застосування державних (регульованих) цін, яким суб'єкту господарювання було приписано в 30 денний термін усунути порушення, що полягає у обчисленні додатково отриманої суми нарахування та здійсненні перерахунку коштів за адресами: АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 , вул. Маршала Конєва, 5-Г, вул. Маршала Конєва, 5-Д за послугу з постачання електричної енергії за період з 01.01.2019 по 01.11.2019 року.
Між тим, вирішуючи спір по суті, суд враховує, що Припис №49 від 23.01.2020 позивачем в судовому порядку не оскаржувався, про що судом не здобуто доказів, та учасниками справи таких доказів суду не подано.
При цьому, вимоги пункту 1 Припису №49 від 23.01.2020, - подати документи на отримання ліцензії на теплопостачання та подати розрахункові матеріали для затвердження відповідного тарифу на теплопостачання до відповідного уповноваженого органу, позивачем виконано, що не заперечується відповідачем у справі.
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На переконання суду, відповідачем доведено правомірність оскаржуваного рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 КАС України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Оскільки суд дійшов висновку, що у задоволенні даного позову слід відмовити повністю, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено та підписано 17 вересня 2025 року.
Копію рішення надіслати учасникам справи.
Реквізити учасників справи:
позивач: - Товариство з обмеженою відповідальністю "Управсервіс-Голосіїв" (місцезнаходження: вул. Лятошинського композитора, 4А, оф.289/1,м. Київ,03191, код ЄДРПОУ/РНОКПП 36998602);
відповідач: - Головне управління Держпродспоживслужби в м.Києві (місцезнаходження: вул. Волинська, 12,м. Київ,03151, код ЄДРПОУ/РНОКПП 40414833);
третя особа: - Товариство з обмеженою відповідальністю "Аркада Будівництво" (місцезнаходження: вул. Ольгинська, 3,м. Київ,01001, код ЄДРПОУ/РНОКПП 34882504) .
Головуюча суддя Дерех Н.В.