справа№ 380/22402/21
16 вересня 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді: Морської Г.М., розглянувши у письмовому провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
ОСОБА_1 (позивач) звернувся з позовною заявою до Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області (відповідач), в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення IX - сесії 8 демократичного скликання Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області № 179 від 02.06.2021 року «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в с.Басівка» ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Сокільницьку сільську раду Львівського району Львівської області (код ЄДРПОУ 04369682) прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер 4623682000:01:001:0663 площею 0,0400 га ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства та передати вказану земельну ділянку ОСОБА_1 у приватну власність.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 04.04.2022 позов задоволено:
- Визнано протиправним та скасувати рішення IX - сесії 8 демократичного скликання Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області № 179 від 02.06.2021 року «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в с.Басівка» ОСОБА_1 .
- Зобов'язано Сокільницьку сільську раду Львівського району Львівської області (місцезнаходження: вул.Січових Стрільців, 1, с.Сокільники, Львівська область, 81130; ЄДРПОУ 04369682) прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер 4623682000:01:001:0663 площею 0,0400 га ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) для ведення особистого селянського господарства та передати вказану земельну ділянку ОСОБА_1 у приватну власність.
- Стягнуто на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )за рахунок бюджетних асигнувань Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області (місцезнаходження: вул.Січових Стрільців, 1, с.Сокільники, Львівська область, 81130; ЄДРПОУ 04369682) сплачений судовий збір в сумі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09 серпня 2022 року рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2022 року залишено без змін.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 09.07.2025 касаційну скаргу Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області задоволено частково. Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2022 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09 серпня 2022 року у справі № 380/22402/21 скасовано, справу № 380/22402/21 направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями головуючою суддею визначено суддю Морську Г.М.
Ухвалою від 21.07.2025 прийнято до провадження адміністративну справу, визначено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання на 15.09.2025.
Відповідач у судове засідання не прибув, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, підготовче засідання відкладено до 13.10.2025.
Суд відмічає, що Верховний Суд у постанові від 09.07.2025 зазначив "...Підставою для відмови позивачу у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки згідно оскаржуваного рішення стало те, що розташування запроектованої земельної ділянки не відповідає генеральному плану с. Басівка.
Проте судами попередніх інстанцій не надано оцінку зазначеній у спірному рішенні підставі відмови.
Закон України від 17 лютого 2011 року № 3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі також Закон № 3038-VI) встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Згідно із пунктом 2 статті 1 Закону № 3038-VI генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту.
Своєю чергою за приписами пункту 7 статті 1 Закону № 3038-VI містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій.
Статтею 17 Закону № 3038-VI визначено, що генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.
Отже, у разі виникнення питання щодо погодження та затвердження документації із землеустрою на предмет її відповідності містобудівній документації необхідно при оцінці обставин справи застосовувати разом із Земельним кодексом України приписи Закону № 3038-VI.
Судами попередніх інстанцій не з'ясовувались та не встановлювались обставини щодо відповідності документації із землеустрою містобудівної документації, до якої відноситься і генеральний план населеного пункту.
В цьому аспекті суди попередніх інстанцій обмежились лише загальним покликанням на ЗК України, без встановлення та дослідження відповідності документації із землеустрою містобудівній документації...".
Суд зауважує, що матеріали справи містять надані відповідачем фотокопії фрагменту генерального плану с.Басівка дуже низької якості, та без надання будь яких пояснень, з яких не можливо встановити, що розташування земельної ділянки, проект відведення якої просить затвердити позивач, відповідає/не відповідає генплату села Басівка.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі: письмових, речових і електронних доказів; висновків експертів; показань свідків.
Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.(ч.3 ст. 77 КАС України).
Відповідно до ч. 6 ст. 80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали (ч. 7 ст. 80 КАС України).
У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом (ч. 8 ст. 80 КАС України).
З урахуванням наведеного та з метою повного з'ясування обставин справи, суд вважає за необхідне витребувати у Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області письмові пояснення (з наданням відповідних доказів) на підтвердження відповідності/не відповідності місця розташування земельної ділянки генеральному плану села Басівка.
Керуючись ст. 243, 248 КАС України,
ухвалив:
Зобов'язати Сокільницьку сільську раду Львівського району Львівської області у строк до 06.10.2025 надати до суду письмові пояснення (з наданням відповідних доказів у якісних копіях) на підтвердження того, що запроектована земельна ділянка не відповідає генеральному плану села Басівка.
Копію ухвали суду надіслати учасникам справи.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Суддя Морська Г.М.