про роз'яснення судового рішення
17 вересня 2025 року м. Київ 320/9944/24
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Головенко О.Д., розглянувши в порядку письмового провадження заяву про роз'яснення судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язати вчинити дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області та просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548) щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 15 років, починаючи з 01.09.2023;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548) перерахувати та виплачувати пенсію за віком ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 15 років, починаючи з 01.09.2023, з урахуванням раніше проведених виплат.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 24.06.2024 позов задоволено повністю.
Представником позивача було подано до суду заяву про роз'яснення судового рішення, в якій він просив суд з метою правильного виконання судового рішення роз'яснити ухвалене Київським окружним адміністративним судом рішення, шляхом викладення 2 та 3 частин резолютивної частини рішення в такій редакції:
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплаті пенсії зі збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад стаж 15 років, у відповідності до положень п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції, чинній до 01.10.2017, а саме без застосування ч.2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування» (двоскладової формули при її обчисленні), починаючи з 01.09.2023.
Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії зі збільшенням на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад стаж 15 років, у відповідності до положень п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 01.10.2017, а саме без застосування ч.2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування» (двоскладової формули при її обчисленні) починаючи з 01.09.2023, з урахуванням раніше проведених виплат.
Відповідно до ч. 3 ст. 254 КАС України встановлено, що суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження.
Таким чином, суд вважає за можливе розглянути заяву представника позивача про роз'яснення судового рішення у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали адміністративної справи та зміст поданої заяви про роз'яснення рішення суду, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 254 КАС України, за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
За загальними нормами права, роз'яснення судом ухваленого ним рішення здійснюється насамперед з метою усунення такого недоліку, як незрозумілість судового рішення (наприклад, можливість неоднакового тлумачення висновків суду), що перешкоджає його належному виконанню.
Таким чином, роз'яснено може бути рішення суду у разі, якщо без такого роз'яснення її тяжко виконати внаслідок незрозумілості стороною саме резолютивної частини рішення. При цьому суд, роз'яснюючи рішення, не вносить будь-які зміни в рішення. Процесуальна процедура роз'яснення судового рішення виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього рішення.
В заяві про роз'яснення судового рішення заявник просить суд роз'яснити йому резолютивну частину рішення суду в цій справі оскільки листом від 18.09.2024 Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повідомило позивача про те, що за результатами проведення розрахунку пенсії на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду відповідно до положень ч. 2 ст. 56 Закону України № 796 від 28.02.1991 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон № 796) позивачу недоцільно проводити перерахунок у зв'язку із зменшенням розміру пенсії.
Тобто, підставою для подання заяви про роз'яснення судового рішення є його незрозумілість при виконанні для органів Пенсійного фонду України.
Пунктом 19 постанови "Про судове рішення в адміністративній справі" від 20.05.2013 № 7 Верховний Суд України зазначає, що роз'яснення судового рішення можливо тоді, коли воно є незрозумілим. Поставлені у заяві питання розглядаються тільки судом, який ухвалив судове рішення. За правовою природою роз'яснення судового рішення є продовженням його ухвалення, а ухвала про роз'яснення є його складовою, тому заява про роз'яснення судового рішення розглядається у тому ж провадженні, в якому було ухвалене судове рішення, про роз'яснення якого ставиться питання. В ухвалі про роз'яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.
Отже, роз'яснення судового рішення є за своєю суттю одним із способів усунення його недоліків, але без виправлення і ухвалення додаткового рішення цим же судом.
Підставою для роз'яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового акту є його неясність, невизначеність. При цьому суд, роз'яснюючи рішення, не вносить зміни в існуюче рішення.
Таким чином, процесуальна процедура роз'яснення судового акту виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення, навіть у разі подальшого виявлення судом правових помилок, допущених під час його ухвалення.
Таким чином, суд зазначає, що заява представника позивача про роз'яснення рішення суду шляхом викладення тексту резолютивної частини рішення суду від 24.06.2024 в іншій редакції не підлягає задоволенню.
Водночас, суд зазначає, що вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим правова норма не містить, а із змісту закону виходить, що їх має навести особа, яка звертається із заявою про роз'яснення судового рішення.
Виходячи з викладеного, роз'яснення судового рішення - це засіб виправлення недоліків судового акту, який полягає в усуненні неясності судового акту і викладенні рішення суду у більш ясній і зрозумілій формі, роз'яснено може бути рішення у разі, якщо без такого роз'яснення його важко виконати, оскільки існує значна ймовірність його виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення.
Аналогічний висновок міститься в ухвалі Верховного Суду від 31.07.2018 у справі 823/361/18.
Суд зазначає, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 24.06.2024 у цій справі було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548) перерахувати та виплачувати пенсію за віком ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 15 років, починаючи з 01.09.2023, з урахуванням раніше проведених виплат.
Як вбачається судом із мотивувальної частини рішення, судом досліджувалось питання наявності права на перерахунок пенсії позивачки із збільшенням її на 1 % за кожен рік роботи понад 15 років, а також встановлювались обставини на підтвердження наявності такого права.
Приймаючи рішення, суд виходив з того, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 3, на яку розповсюджується дія ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому перерахунок пенсії позивача повинен здійснюватись за кожен повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.
При цьому, судом було встановлено, що пенсія позивачу призначена до внесення до закону змін, які передбачили дану умову (тобто до 11.10.2017), а попередня редакція вказаної статті передбачала пільгове обчислення понаднормативного стажу без умови призначення пенсії на підставі ч. 2 ст. 27 Закону України № 1058 від 09.07.2003 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Зазначені зміни стосуються тих пенсій, які були призначені вперше та після внесення зазначених змін.
Оскільки у спірних правовідносинах пенсія позивачу не призначається вперше, а належить до перерахунку, то на неї не поширюється вказана умова.
Аналогічні висновки сформовано Верховним Судом в постанові від 25.06.2024 у справі № 300/3435/21 та їх суд при розгляді цієї справи враховує відповідно до приписів ч. 5 ст. 242 КАС України.
Застосовуючи наведені вище правові висновки Верховного Суду до спірних правовідносин, які виникли у справі, яка переглядається, суд у рішенні від 24.06.2024 дійшов висновку про те, що оскільки пенсія за віком призначена позивачу до внесення змін до п. 2 ст. 56 Закону № 796, то в силу вимог ст. 58 Конституції України такі зміни не позбавляють позивача права на пенсію в повному розмірі із доплатою за понаднормовий стаж, оскільки таке право він набув значно раніше, ніж набрав чинності Закон № 2148-VIII, яким було внесено зміни до п. 2 ст. 56 Закону № 796.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 02.10.2024 у справі № 460/6767/23.
З урахуванням викладеного, з метою усунення неясності рішення суду від 24.06.2024 суд частково задовільнити клопотання представника позивача про роз'яснення судового рішення.
Керуючись ст. 248, 254, 256, 294, 295 КАС України суд,
Заяву представника позивача про роз'яснення судового рішення в адміністративній справі № 320/9944/24 - задовольнити частково.
Роз'яснити, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 24.06.2024 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548) перерахувати та виплачувати пенсію за віком ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", без застосування двоскладової формули при її обчисленні, передбаченої ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 15 років, починаючи з 01.09.2023, з урахуванням раніше проведених виплат.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженнні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного ухвали.
Суддя Головенко О.Д.