17 вересня 2025 року справа № 320/43263/24
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Діски А. Б., розглянувши в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просить:
1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (ЄДРПОУ 42098368) щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 (РНОКП НОМЕР_1 ) з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01 квітня 2019 року.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (ЄДРПОУ 42098368) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКП НОМЕР_1 ) пенсію із розрахунку основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення, починаючи з 01 квітня 2019 року без обмеження максимальним розміром, з урахуванням сум вже отриманих Позивачем.
Свої вимоги позивач мотивував тим, що рішенням суду було зобов'язано відповідача провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до оновленої довідки станом на 05.03.2019 з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум. Відповідач провів такий перерахунок, при цьому зменшив розмір відсотка пенсії від сум грошового забезпечення, який було встановлено при призначенні пенсії до 70 %. Позивач вважає, що має право на перерахунок пенсії з 01.04.2019 із розрахунку відсотка грошового забезпечення, який було застосовано при призначенні йому пенсії. Проте, на думку позивача, таке право порушено відповідачем.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду у порядку спрощеного провадження без проведення судового засідання.
Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що основний розмір пенсії позивача, обчислений в розмірі 70 % грошового забезпечення відповідає вимогам законодавства.
Суд, перевіривши матеріали справи, повно та об'єктивно оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне.
Судом встановлено, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та перебуває на обліку в органі Пенсійного фонду України.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.12.2021 у справі № 640/18889/21 зобов'язано Головне управління здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до наданої оновленої довідки, з урахуванням раніше виплачених сум.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.07.2022 у справі №640/18889/21 рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 грудня 2021 року в частині задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки Фінансово-економічного управління Адміністрації Державної прикордонної служби України від 21.10.2020 № 11/2743 за період з 01.04.2019 по 31.10.2019 включно та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі вказаної довідки за період з 01.04.2019 по 31.10.2019 включно та позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві виплатити ОСОБА_1 пенсію без обмеження максимальним розміром - скасовано та ухвалено постанову, якою в задоволенні адміністративного позову в цій частині позовних вимог відмовлено.
В іншій частині рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 грудня 2021 року залишено без змін.
З матеріалів справи вбачається, що пенсію позивачу обраховано із 90% грошового забезпечення.
Крім того, рішенням Окружного адміністративного суду від 31.05.2021 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 з урахуванням основного розміру пенсії за вислугу років 90 % відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.
Із листа Головного управління Пенсійного фонду в м. Києві та протоколу перерахунку пенсії вбачається, що відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачу з 01.11.2019. Основний розмір пенсії обраховано із 70% грошового забезпечення.
На звернення позивача, відповідач листом повідомив, що за рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.12.2021 у справі № 640/18889/21 не зобов'язано Головне управління проводити перерахунок ОСОБА_1 виходячи з 90% сум грошового забезпечення.
Не погоджуючись із такими діями відповідача щодо здійснення перерахунку розміру його пенсії з розрахунку 70% грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Закон № 2262-XII).
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону № 2262-XII особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Частиною 1 ст. 13 Закону № 2262-XII визначено розміри пенсії за вислугу років служби при її призначенні.
У подальшому, Законами України змінювався максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті.
Суд зазначає, що Законами № 3668-VІ та № 1166-VІІ були внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-XII щодо розміру відсотку грошового забезпечення, з якого розраховується розмір пенсії.
При цьому, слід звернути увагу, що ні положеннями Закону № 3668-VІ, ні положеннями Закону №1166-VІІ, ні положеннями Закону №2262-XII не передбачено проведення після 01.04.2014 перерахунку раніше призначених пенсій, виходячи з нового (зменшеного) відсотку відповідних сум грошового забезпечення.
Суд зазначає, що процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Норми, які визначають механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, встановлені ст. 63 Закону № 2262-XII.
Необхідно відмітити, що згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей (рішення №5-рп/2002).
Порядок проходження служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях врегульовано спеціальними нормативно-правовими актами, які покладають на громадян, які перебувають на такій службі, додаткові обов'язки і відповідальність.
Також, у Рішенні від 11.10.2005 № 8-рп/2005 Конституційний Суд зазначив, що утвердження та дотримання закріплених у нормативно-правових актах соціальних стандартів є конституційним обов'язком держави. Діяльність її правотворчих і правозастосовчих органів має здійснюватися за принципами справедливості, гуманізму, верховенства і прямої дії норм Конституції України а повноваження - у встановлених Основним Законом України межах і відповідно до законів.
Отже, виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій військовослужбовців та прирівняних до них осіб, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17.
Як вбачається з матеріалів справи, пенсія позивачу призначена у розмірі 90 % грошового забезпечення, та відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.11.2019 виходячи із розміру 70 % грошового забезпечення.
Суд зазначає, що відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону №2262-XII, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.
Відповідно до ч. 2 ст. 19, ст. 22 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, зменшення максимального обсягу пенсії у відсотках при її перерахунку не може застосовуватися для зменшення встановленого законом на момент первісного її призначення чи досягнутого пізніше максимального обсягу пенсії.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до ст. 1-1 Закону України №2262-XII законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Звернувшись до суду, позивач просить визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01 квітня 2019 року та зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію із розрахунку основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення, починаючи з 01 квітня 2019 року без обмеження максимальним розміром, з урахуванням сум вже отриманих позивачем.
Суд зазначає, що з матеріалів справи, зокрема, з листа Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 02.08.2024 вбачається, що після виконання рішення суду у справі №640/18889/21 розмір пенсії позивача з 01.11.2019 перераховано з грошового забезпечення, зазначеного у довідці від 21.10.2020 №11/2743 у розмірі 70% грошового забезпечення, що не заперечується відповідачем.
При цьому, інших доказів на підтвердження зменшення відсотків грошового забезпечення основного розміру пенсії з 01.04.2019, як просить позивач, матеріали справи не містять. А тому, вимога про визнання протиправними дій та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії пенсію позивачу із розрахунку 90% з 01.04.2019 не підлягає задоволенню.
Разом з тим, враховуючи, що відповідачем вчинено дії, які порушили права позивача, а також те, що відповідач, здійснюючи виплату пенсії позивачу з вилученням з неї 20% грошового забезпечення з 01.11.2019, не дотримався вимог Закону № 2262-XII, такі дії не можуть відповідати приписам ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, тому належним та достатнім способом захисту прав позивача є визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення розміру грошового забезпечення з 90 % до 70 % при проведенні перерахунку раніше нарахованої пенсії та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.11.2019 на підставі довідки станом на 05.03.2019 із розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат, що не змінює суті позовних вимог.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання перерахувати та виплатити пенсію із розрахунку основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення, починаючи з 01 квітня 2019 року без обмеження максимальним розміром, суд зазначає, що вимога про перерахунок пенсії без обмеження максимальним розміром є передчасною, оскільки станом на час виникнення спірних правовідносин в матеріалах справи відсутні відомості щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром.
Враховуючи вимоги ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати зі сплати судового збору, сплачених позивачем при зверненні до суду.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугу років із 90% до 70% грошового забезпечення з 01.11.2019.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.н. НОМЕР_1 ), із розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення станом на 05.03.2019, згідно довідки Фінансово-економічного управління Адміністрації державної прикордонної служби України від 21.10.2020 №11/2743, починаючи з 01.11.2019, з урахуванням раніше проведених виплат.
У задоволенні інших вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Діска А.Б.