Ухвала від 17.09.2025 по справі 640/30897/21

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відмову в заміні сторони виконавчого провадження

17 вересня 2025 року № 640/30897/21

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді - Діски А. Б., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в місті Києві заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 січня 2022 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено частково: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо встановлення обмеження виплати ОСОБА_3 пенсії в розмірі десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, під час перерахунку з 01.04.2019; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії з 01.04.2019 без обмеження максимального розміру, з урахуванням виплаченого; в решті позовних вимог відмолено.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 15 червня 2022 року в справі № 640/30897/21, апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 січня 2022 року - без змін.

Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13 грудня 2022 року №2825-ІХ було постановлено ліквідувати Окружний адміністративний суд міста Києва. Крім того установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя. До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом. Окружний адміністративний суд міста Києва невідкладно, протягом десяти робочих днів, передає судові справи, які перебувають у його володінні, до Київського окружного адміністративного суду.

На виконання положень п. 2 розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 2825-ІХ справу скеровано за належністю до Київського окружного адміністративного суду.

13.08.2025 Київським окружним адміністративним судом зареєстровано заяву ОСОБА_1 від 11.10.2023 про заміну сторони виконавчого провадження у справі №640/30897/21, в якій просить замінити стягувача по справі № 640/30897/21 - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на його правонаступника, яким є - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , оскільки вона є спадкоємицею позивача.

Заявниця зазначає, що з 25.05.2022 Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві їй призначено довічно пенсію у разі втрати годувальника. Також заявниця є єдиним спадкоємцем на все майно її померлого чоловіка ОСОБА_2 .

У відповіді на її звернення щодо виплати ОСОБА_1 коштів, нарахованих ГУ ПФУ в м. Києві на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.01.2022 у справі 640/30897/21, відповідач пояснив, що виплата вказаних коштів здійснюється на підставі рішення суду про заміну сторони виконавчого провадження. Посилаючись на норми Цивільного Кодексу України та Закону "Про пенсійне забезпечення", заявниця вважає, що її заява підлягає задоволенню судом.

За результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями заяву про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 640/30897/21 розподілено судді Дісці А.Б.

Ухвалою від 10.09.2025 вказану заяву прийнято до свого провадження та призначено до розгляду в судовому засіданні на 17.09.2025.

Належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду заяви, представники сторін у судове засідання не з'явилися.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши заяву, обставини справи та докази, суд зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач перебував на обліку ГУ ПФУ в м. Києві та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

ІНФОРМАЦІЯ_3 позивач помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть, виданого 13.04.2022 Київським відділом державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є дружиною померлого ОСОБА_2 та спадкоємицею за законом, про що свідчить свідоцтво про право на спадщину за законом від 17.02.2023.

Спеціальним законом, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема на військовій службі, є Закон №2262-ХІІ, на підставі якого отримував пенсію померлий позивач.

Так, відповідно до частини першої статті 61 Закону №2262-ХІІ суми пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом та членів їх сімей і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, не включаються до складу спадщини і виплачуються тим членам його сім'ї, які належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника. Проте батьки і дружина (чоловік), а також члени сім'ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, мають право на одержання цих сум і в тому разі, якщо вони не належать до осіб, які забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника. Зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.

В свою чергу, порядок подання відповідною особою заяви про виплату недоодержаної пенсії, її форма, а також перелік необхідних документів визначені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до пункту 3 Порядку № 3-1 така заява подається заявником до органу, що призначає пенсію.

Згідно з пунктом 9 Порядку № 3-1 до заяви про виплату недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера додаються такі документи:

1) свідоцтво про смерть пенсіонера;

2) документи, що підтверджують належність членів сім'ї до осіб, які забезпечуються пенсією в разі втрати годувальника;

3) документи, що засвідчують родинні відносини з померлим пенсіонером, та відомості про проживання з пенсіонером на день його смерті (у разі неможливості надати такі документи факт проживання з пенсіонером встановлюється у судовому порядку) (для виплати членам сім'ї, що не належать до осіб, які забезпечуються пенсією в разі втрати годувальника).

Зміст статті 61 Закону №2262-ХІІ узгоджується з положеннями Цивільного кодексу України (далі - ЦК України).

Так, згідно зі статтями 1218, 1219 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Не входять до складу спадщини права та обов'язки, що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця, зокрема, права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом.

Статтею 1227 Цивільного кодексу України, в свою чергу, визначено, що суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

Отже, суд зазначає, що Закон № 2262-ХІІ визначає спеціальний правовий режим грошових коштів у вигляді пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю. Такий підхід до врегулювання цих правовідносин має соціальне спрямування через закріплення спеціального порядку переходу права на отримання зазначених сум до певного кола осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника або є членами сім'ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті. У цьому випадку право вимоги у зазначених осіб виникає не внаслідок спадкового правонаступництва, а через інший юридичний склад та у спеціально визначений законом порядок. Зокрема, відповідно до частини третьої статті 61 Закону № 2262-ХІІ зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.

Лише у разі відсутності у померлого пенсіонера з числа військовослужбовців (інших осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ) членів сім'ї, які належать до кола осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника або членів сім'ї, які проживали разом із ним на день його смерті, або у випадку, коли вказані особи у межах визначених законом строку не звернулися за отриманням сум пенсії, які належали померлому пенсіонерові, правовідносини пов'язані з отриманням цих сум пенсії, що підлягали виплаті такому пенсіонерові за його життя, стають спадковими.

Суд зазначає, що позовні вимоги, які заявлені позивачем у цій справі, нерозривно пов'язані з особою спадкодавця і не допускають правонаступництва, а тому заміна сторони у виконавчому провадженні чи стягувача, у цьому випадку, не є належним способом захисту прав заявника.

При цьому, суд звертає увагу ОСОБА_1 , що відмова пенсійного органу у виплаті ОСОБА_1 таких сум може бути підставою для звернення останньої до суду із позовом за захистом своїх прав.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 01.05.2023 у справі № 520/926/21, від 21.11.2023 у справі № 420/25799/21, від 15.02.2024 у справі №560/14067/21.

Таким чином, з огляду на вищевикладене, суд зазначає, що заявниця помилково вважає про наявність підстав для задоволення заяви про заміну стягувача у цій справі, а тому така заява не підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 248, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, Київський окружний адміністративний суд -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про заміну стягувача у справі №640/30897/21 - відмовити.

Копію цієї ухвали надіслати учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення тексту ухвали.

Суддя Діска А.Б.