16 вересня 2025 року справа №320/13960/25
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, та просить суд:
- визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про заробітну плату ВАТ «Пересувна механізована колона №24» за період з 01.01.1991 по 31. 12.1996;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити з 01.12.2024 ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки про заробітну плату ВАТ «Пересувна механізована колона №24» за період з 01.01.1991 по 31.12.1996.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Київській області та одержував пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-1V (далі - Закон №1058-ІV). Вказує, що він звернувся до відповідача з заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-ІV з урахуванням заробітної плати за 60 місяців до 01.07.2000. Зазначив, що його переведено на пенсію за віком з 09.08.2024, що підтверджується рішенням від 16.08.2024 №932500169719. Проте, відповідачем до розрахунку коефіцієнта заробітної плати не взято до уваги довідку про заробітну плату за період з 1991-1996 роки, яка видана ВАТ «ПМК-24», яка знаходиться в матеріалах пенсійної справи та яка була врахована при призначенні позивачу пенсії по інвалідності.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 31.03.2025 відкрито провадження у даній адміністративній справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Даною ухвалою запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву, а також роз'яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
Згідно з довідкою про направлення електронного листа на адресу відповідача в системі «Електрпонний суд», вищезазначену ухвалу суду отримано відповідачем.
На час прийняття рішення у даній справі відзив на позовну заяву або заява про визнання позову від відповідача до суду не надходили.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , з 29.11.2010 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Київській області та одержував пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-1V.
09.08.2024 позивач звернувся до відповідача з заявою про переведення па пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-ІV з урахуванням заробітної плати за 60 місяців до 01.07.2000. Позивача переведено на пенсію за віком з 09.08.2024, що підтверджується рішенням від 16.08.2024 №932500169719.
Проте, відповідачем до розрахунку коефіцієнта заробітної плати не взято до уваги довідку про заробітну плату за період з 1991-1996 роки, яка видана ВАТ «ПМК-24», яка знаходиться в матеріалах пенсійної справи та яка була врахована при призначенні позивачу пенсії по інвалідності.
Заробітна плата позивача визначена за весь період з 01.10.1991 по 31.12.200 та з 01.01.2001 по 31.01.2024.
У зв'язку з цим представник позивача звернувся до відповідача з відповідним запитом.
Листом від 04.03.2025 вих.№1000-0202-8/28207 ГУ ПФУ у Київській області повідомило, згідно заяви ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-ІУ з 09.08.2024. Розрахунок пенсії за віком проведено з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Оскільки довідка від 06.12.2010 №86, видана ВАТ «Пересувна механізована колона №24» за період з 01.01.1991 по 31.12.1996 не була підтверджена первинними документами, розрахунок пенсії з 09.08.2024 проведено з урахуванням заробітної плати за період з 01.07.2000 по 31.01.2024 за даними персоніфікованого обліку.
При перевірці виявлені розбіжності в сумах заробітної плати. Після надходження до Головного управління нової довідки від 14.11.2024 №1.13.06-05/Б-137, виданої ВАТ «Пересувна механізована колона №24» та на підставі заяви ОСОБА_2 від 22.11.2024 проведено перерахунок пенсії з 01.12.2024.
Страховий стаж становить 38 років 1 місяць 0 днів. Стаж враховано по 31.01.2024. Заробітна плата визначена за весь період з 01.10.1991 по 31.12.200 та з 01.01,2001 по 31.01.2024.
Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 статті 40 Закону №1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 незалежно від перерв.
Згідно із абз. 5 ч. 1 ст. 40 Закону №1058-ІV заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Частиною 1 ст. 44 Закону №1058- ІV передбачено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
За змістом частини третьої статті 44 Закону №1058- ІV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з підпунктом 3 пункту 2.1 Порядку №22-1, до заяви про призначення (перерахунок) пенсії за віком, крім іншого, за бажанням пенсіонера, ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Відповідно до п. 2.10 Порядку №22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Пункт 4.7 Порядку 22-1 передбачає, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Зміст зазначених норм права свідчить, що роботодавець має право видати довідку про розмір заробітної плати відповідно до даних, що містяться у відповідних первинних документах за відповідний період. При цьому, єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01.07.2000 є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
Аналогічна правова позиція щодо застосування норм права у подібних правовідносинах викладена у постановах Верховного Суду України від 17.03.2015 у справі №21-11а15, від 15.12.2015 у справі №2-а/576/29/14 та Верховного Суду від 13.02.2018 у справі №358/1179/17, від 17.04.2018 у справі №376/2559/17, від 25.09.2018 у справі №539/1386/17, від 10.07.2019 у справі №539/2726/16-а та від 05.03.2020 у справі №539/3234/16-а, від 23.01.2020 у справі №711/6882/17, від 21.05.2020 у справі №711/10373/17, від 22.09.2020 у справі №361/7431/15-а, від 14.09.2020 у справі №404/5731/16-а, від 09.11.2020 у справі №202/9474/15-а тощо.
Судом встановлено, що при призначенні пенсії по інвалідності при розрахунку коефіцієнта заробітної плати відповідачем враховано довідку про заробітну плату за період з 1991-1996 роки, яка видана ВАТ «ПМК-24». Дана довідка міститься у матеріалах пенсійної справи, та на підставі неї позивач отримував пенсію.
Також, у постанові від 12.04.2021 у справі № 219/4550/17 Верховний Суд дійшов наступного висновку: «посилання відповідача в обґрунтування касаційної скарги на неможливість врахування заробітної плати в зв'язку з неможливістю проведення перевірки обґрунтованості її видачі є безпідставним і висновки судів попередніх інстанцій не спростовує, оскільки надана позивачем довідка містила посилання на особові рахунки, як на первинні документи, на підставі яких вона видана, підприємство яке її видало на той час перебувало на обліку, а тому підстави для проведення перевірки поданої довідки у відповідача були відсутні».
Подібного висновку дійшов Верховний Суд також у постановах від 26.10.2022 у справі № 808/1735/18, від 24.03.2020 у справі № 280/1411/16-а.
Враховуючи, що подана позивачем довідка видана на підставі особових рахунків по нарахуванню заробітної плати, містить інформацію про загальний розмір заробітної плати за цей період та про розмір заробітної плати із розбивкою по місяцях, а також відомості про підстави її видачі, така довідка відповідала вимогам Порядку №22-1, а тому у відповідача були відсутні підстави для проведення перевірки поданої довідок, та, відповідно, були відсутні й підстави для відмови в перерахунку пенсії позивача на підставі такої довідки за період з 01.01.1991 по 31.12.1996.
Як вбачається з розрахунку заробітної плати позивача, заробітна плата визначена за весь період з 01.10.1991 по 31.12.200 та з 01.01.2001 по 31.01.2024, а не за бажанням позивача за 60 місяців за період до 2000 року.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що дії ГУ ПФУ у Київській області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії позивача на підставі довідки про заробітну плату ВАТ «Пересувна механізована колона №24» за період з 01.01.1991 по 31.12.1996 є протиправними.
Водночас, згідно пункту 4 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Відповідно до ч.4 ст. 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача -суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Таким чином, позовні вимоги в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити з 01.12.2024 ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки про заробітну плату ВАТ «Пересувна механізована колона №24» за період з 01.01.1991 по 31.12.1996, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Під час звернення до суду позивачкою сплачено судовий збір у сумі 1211,20 грн., зважаючи на задоволення позовних вимог, понесені позивачкою судові витрати у вигляді сплаченого судового збору на суму 1211,20 грн. підлягають стягненню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 9, 14, 72-78, 90, 139, 143, 242-246, 251, 255, 291 КАС України, суд,-
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про заробітну плату ВАТ «Пересувна механізована колона №24» за період з 01.01.1991 по 31.12.1996.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити з 01.12.2024 ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки про заробітну плату ВАТ «Пересувна механізована колона №24» за період з 01.01.1991 по 31.12.1996.
4. Стягнути сплачений судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп. на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Щавінський В.Р.