Ухвала від 17.09.2025 по справі 240/11771/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про витребування доказів та зупинення провадження у справі

17 вересня 2025 року м. Житомир справа № 240/11771/25

категорія 106030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Шувалової Т.О., розглядаючи у письмовому провадженні питання щодо витребування доказів та зупинення провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії, у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області яка полягає у незастосуванні при нарахуванні ОСОБА_1 індексації за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року коефіцієнтів місяця підвищення тарифної ставки (окладу) січень 2008 року;

- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області перерахувати та доплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року з урахуванням для обчислення індексації коефіцієнтів місяця підвищення тарифної ставки (окладу) січень 2008 року;

- визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області щодо неврахування вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 08.04.2025 року;

- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області здійснити перерахунок та доплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 08.04.2025 року із врахуванням абзаців 4, 5, 6 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, обчисливши щомісячний розмір індексації як різницю між сумою індексації, обчисленої в березні 2018 року з застосуванням для обчислення індексації коефіцієнтів місяця підвищення тарифної ставки (окладу) січень 2008 року, і розміром підвищення доходу в березні 2018 року.

Так, предметом розгляду у даній адміністративній справі є правильність проведення перерахунку та виплати індексації грошового забезпечення позивача.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 30 квітня 2025 року позов прийнято до провадження, призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та визначено відповідачу строк для подання відзиву на позов, витребувано у відповідача документи.

Зокрема, вказаною ухвалою витребовувались у Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області:

- належним чином засвідчені накази про зарахування до списків особового складу та про звільнення;

- архівна відомість та особисту картку грошового забезпечення позивача за спірний період про види грошового забезпечення, що нараховані позивачу або довідку про грошове забезпечення позивача за вказаний період із зазначенням окремо всіх складових, розрахунок індексації грошового забезпечення позивачу за спірний період у формі довідки;

- у разі виплати позивачу індексації грошового забезпечення за спірний період, надати відповідні докази;

- всі документи, що були або мали бути взяті до уваги при прийнятті рішень, вчиненні дій, з приводу яких подано позов.

08 травня 2025 року відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, однак, жодного з витребуваних документів до суду на виконання вимог ухвали не надав.

Таким чином, станом на 17 вересня 2025 року витребувані документи у матеріалах справи відсутні.

Суд зауважує, що за відсутності інформації щодо факту та сум нарахованих та виплачених сум індексації, суд позбавлений можливості в повній мірі оцінити правильність проведеного розрахунку із позивачем.

Згідно з частиною першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з приписами частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до абз. 1-2 частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з частиною третьою статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Відповідно до частини третьої, шостої статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України про витребування доказів за власною ініціативою суд постановляє ухвалу. Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

З огляду на наявні матеріали справи, для об'єктивного, повного і всебічного розгляду справи, суд дійшов висновку про повторне витребування доказів за власною ініціативою.

На момент постановлення цієї ухвали на території України указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану» із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан, який продовжено до цього часу.

З огляду на викладене, суд уважає, що виконання цієї ухвали може бути ускладнено у зв'язку з проведенням на території України військових дій, а тому потребуватиме додаткового часу, який визначити заздалегідь не уявляється за можливе.

Відповідно до положень пункту 6 частини другої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі направлення судового доручення щодо збирання доказів.

Отже, відсутня норма, яка б урегульовувала порядок дій суду у випадку необхідності надання учасникам справи часу для виконання вимоги суду про надання витребуваних документів.

Проте, відповідно до положень частини шостої статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

З огляду на викладене, суд доходить висновку про необхідність застосувати аналогію закону та зупинити провадження у справі на підставі пункту 6 частини другої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 9, 72, 77, 79, 80, 236, 243, 248, 250, 256, 293, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

Витребувати у Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області:

- належним чином засвідчені накази про зарахування до списків особового складу та про звільнення;

- архівна відомість та особисту картку грошового забезпечення позивача за спірний період про види грошового забезпечення, що нараховані позивачу або довідку про грошове забезпечення позивача за вказаний період із зазначенням окремо всіх складових, розрахунок індексації грошового забезпечення позивачу за спірний період у формі довідки;

- у разі виплати позивачу індексації грошового забезпечення за спірний період, надати відповідні докази;

- всі документи, що були або мали бути взяті до уваги при прийнятті рішень, вчиненні дій, з приводу яких подано позов.

Зобов'язати відповідача надіслати витребувані докази засобами електронного зв'язку через підсистему ЄСІТС Електронний суд протягом трьох днів з дня отримання ухвали.

Попередити Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області, що невиконання ухвали суду про витребування доказів може мати наслідком застосування заходів процесуального примусу, передбачених статтями 145, 149 Кодексу адміністративного судочинства України.

Зупинити провадження в адміністративній справі № 240/11771/25 до дати отримання судом витребуваних доказів.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в частині зупинення провадження у справі до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дати її постановлення.

Суддя Т.О. Шувалова