Рішення від 16.09.2025 по справі 686/23946/25

Справа № 686/23946/25

Провадження № 2-а/686/475/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 вересня 2025 рік м. Хмельницький

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області у складі:

головуючого судді Колієва С.А.

при секретарі Кучерук Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

До Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області звернувся ОСОБА_1 із позовом в якому просив скасувати постанову №7466 від 03.06.2025 року у справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП та закрити провадження у справі.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 03.06.2025 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі ІНФОРМАЦІЯ_3 ) ОСОБА_2 було винесено постанову №7466 у справі про адміністративне правопорушення якою він був визнаний винуватим у тому, що особисто не повідомив органам, в яких перебуває на військовому обліку, персональні дані, передбачені у п.16 ч.1 ст. 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а саме серія, номер, дата видачі, заклад освіти, що видав, рівень освіти, професія, галузь знань, спеціальність, цим порушив у період проведення мобілізації та протягом дії правового режиму воєнного стану вимоги п.п.8 п.1 додатку 2 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів та абз. 6 ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу».

Зазначив, що він перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 і має відстрочку від призову до 10.01.2026 року. 24.05.2025 року працівниками ІНФОРМАЦІЯ_5 при перевірці його військово-облікових документів, згідно яких на той час він перебував на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_6 , йому було запропоновано пройти ВЛК. Прибувши до ІНФОРМАЦІЯ_5 працівник цього відділу повідомив, що у його персональних даних відсутні відомості щодо освіти. Зазначив, що ще у травні 2024 року він оновив свої персональні дані, в тому числі і щодо освіти. Також просив врахувати, що у його військовому квитку (у паперовій формі), який був пред'явлений працівнику ТЦК у відповідній графі внесені відомстві про його освіту.

Вважав, що протокол про адміністративне правопорушення був складений із порушеннями вимог законодавства не уповноваженою особою. Крім того відповідні працівники ТЦК та СП є користувачами та адміністраторами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та могли отримати відповіді дані в порядку електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.

Також просив врахувати, що порушення, яке йому інкримінується стосується порушення правил військового обліку та не охоплюється диспозицією ст.210-1 КУпАП.

Позивач в судове засідання не з'явився. Подав заяву в якій просив розглянути справу за його відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Причини своєї неявки суд не повідомив, відзив на позов не подав.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився. Про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Причини своєї неявки суд не повідомив, письмових пояснень щодо позову не подав.

Дослідивши матеріали справи судом встановлені наступні обставини.

03 червня 2025 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_5 підполковником ОСОБА_2 було винесено постанову №7466 у справі про адміністративне правопорушення згідно якою ОСОБА_1 був визнаний винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у сумі 17 000,00 гривень. Відповідно до вказаної постанови ОСОБА_1 був визнаний винуватим у тому, що він в період проведення мобілізації та протягом дії правового режиму воєнного стану особисто не повідомив органам, в яких перебуває на військовому обліку, відомості про зміну персональних даних, зазначених у пункті 16 частини першої статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (серія, номер, дата видачі, заклад освіти, що видав, рівень освіти, професія, галузь знань, спеціальність), чим порушив вимогу підпункту 8 пункту 1 додатку 2 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Предметом вищезазначеного позову є спір про притягнення до адміністративної відповідальності.

Так, відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданим заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.

Згідно ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

За правилами ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У п. 1 ст. 247 КУпАП визначено, що обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.

Ст. 283 КУпАП закріплено, що розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі. Постанова повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; опис обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення.

Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності, можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.

Згідно із статтею 235 Кодексу України про адміністративні правопорушення, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України). Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Положеннями ст. 1 Закону України «Про оборону України» визначено, що особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Особливий період в Україні розпочався з 17.03.2014, коли було оприлюднено Указ Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію».

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан, який триває до теперішнього часу.

Пунктом 10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» встановлені обов'язки громадян, які перебувають у запасі Збройних Сил України. Відповідно до п.9 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військовозобов'язані це особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

Частиною 1 статті 210 КУпАП встановлено, що адміністративна відповідальність настає за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку. Частиною 3 статті 210 КпАП України встановлено відповідальність за вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період.

Частиною 1 статті 210-1 КУпАП визначено, що адміністративна відповідальність настає за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Частиною 3 статті 210-1 КпАП України встановлено відповідальність за вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період.

Зазначені норми визначають різні склади правопорушень та є бланкетними, і при їх застосуванні необхідно використовувати законодавчі акти, які визначають правила військового обліку, законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію та запровадження в Україні особливого періоду.

Відповідно до оскаржуваної постанови ОСОБА_1 ставиться у провину те, що в період дії проведення мобілізації та протягом дії правового режиму воєнного стану особисто не повідомив органам, в яких перебуває на військовому обліку, відомості про зміну персональних даних, зазначених у пункті 16 частини першої статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (серія, номер, дата видачі, заклад освіти, що видав, рівень освіти, професія, галузь знань, спеціальність), чим порушив вимогу підпункту 8 пункту 1 додатку 2 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Разом з цим суд звертає свою увагу на те, що в оскаржуваній постанові не розкрито склад адміністративного правопорушення передбаченого статтею 210-1 КУпАП, яка ставиться в вину ОСОБА_1 а в описі складу правопорушення по суті зазначено порушення правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що охоплюється диспозицією статті 210 КУпАП.

За таких обставин висновок начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, як порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період, є безпідставним.

Також суд зазначає, що згідно представленої копії військового квитка ОСОБА_1 останній з 15.11.2007 року перебував на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 . При цьому, у відповідній графі військового квитка містяться відомості щодо його освіти (вища, КНУВС 2011 рік). Жодних даних, що у ОСОБА_1 змінилися його персональні дані щодо його освіти, про які він зобов'язаний був повідомити орган, в якому перебував на військовому обліку, матеріали справи не містять. На обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 став перебувати лише з 24.05.2025 року.

З огляду на викладене слід визнати, що винесена постанова про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності є незаконною, винесена без достатніх доказів, які б підтверджували його вину за ч.3 ст.210-1 КУпАП.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що оскаржувана постанова підлягає скасуванню, а провадження у справі слід закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 17-20, 69-72, 86, 158-163 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 підполковника ОСОБА_2 №7466 у справі про адміністративне правопорушення від 03.06.2025 року про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП скасувати, а провадження у даній справі закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.

Рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Повний текст рішення виготовлено 16.09.2025 року.

Суддя: С.А.Колієв