Справа № 605/344/25
Іменем України
17 вересня 2025 рокум.Підгайці
Суддя Підгаєцького районного суду Тернопільської області Лелик О. М., розглянувши матеріали, які надійшли з СПД №2 (м.Підгайці) відділу поліції №1 (м.Бережани) Тернопільського районного управління поліції ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, посвідчення серія НОМЕР_1 від 01.06.2024 року, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , місце реєстрації АДРЕСА_2 ,-
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 173-2, частиною 2 статті 173-8 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Постановою Підгаєцького районного суду Тернопільської області від 17.09.2025 суддя об'єднала в одне провадження справу №605/344/25 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 ст. 173-2 КУпАП із справою №605/345/25 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 173-8 КУпАП присвоївши справі номер № 605/344/25.
ОСОБА_1 08 серпня 2025 року о 16:00 год. за адресою: АДРЕСА_1 виражався нецензурними словами та словесно погрожував своїй співмешканці ОСОБА_2 , чим завдав шкоду її психологічному здоров'ю, чим вчинив правопорушення, передбачене частиною 1 статті 173-2 КУпАП.
Також, ОСОБА_1 12 серпня 2025 року о 15:30 год. за адресою: АДРЕСА_1 порушив терміновий заборонний припис серія АА № 304064, а саме заборона на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи, чим вчинив правопорушення, передбачене частиною 2 статті 173-8 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 повторно не прибули, причин неприбуття суду не повідомили, заяв про відкладення судового засідання ними подано не було.
Згідно з статтею 268 КУпАП явка особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за статтями 173-2, 173-8 КУпАП не обов'язкова, а тому суд приходить до висновку про можливість розгляду справи у відсутність ОСОБА_1 на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення відповідний орган чи посадова особа зобов'язані з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом ст. 279 КУпАП ці обставини встановлюються в ході дослідження доказів під час розгляду справи.
Розглянувши справу на підставі досліджених доказів орган (посадова особа) відповідно до статті 283 КУпАП виносить постанову.
Диспозицією частини 1 статті 173-2 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» від 7 грудня 2017 року № 2229-VIII домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Диспозиція частини 2 статті 173-8 КУпАП передбачає відповідальність за невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази кожний окремо та у сукупності, перевіривши їх на належність, допустимість, достатність та достовірність суд дійшов висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 173-2 КУпАП - умисне вчинення будь-яких діянь психологічного характеру, за частиною 2 статті 173-8 КУпАП - невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений.
Вважаю, що дії ОСОБА_1 правильно кваліфіковано за частиною 1 ст. статті 173-2 КУпАП - умисне вчинення будь-яких діянь психологічного характеру, за частиною 2 статті 173-8 КУпАП - невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, що стверджується зібраними по справі доказами.
Вина ОСОБА_1 у скоєному стверджується даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №620284 від 11.08.2025, даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №620285 від 12.08.2025р, терміновим заборонним приписом стосовно кривдника серії АА №304064 від 11.08.2025 року, рапортом працівників поліції, письмовими поясненнями потерпілої ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та іншими доказами, які містяться у матеріалах справи.
Так згідно з терміновим заборонним приписом серії АА №304064 від 11.08.2025 року ОСОБА_1 заборонено на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи строком на 10 діб з 11 год. 30 хв. 11.08.2025 року та діє до 11 год. 30 хв. 21.08.2025 року.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених частиною 1 статті 173-2 КУпАП, частиною 2 статті 173-8 КУпАП, а саме: умисне вчинення будь-яких діянь психологічного характеру, невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений.
Відповідно до статті 24 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до статті 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно статті 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.
Обставина, що обтяжує відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.
Враховуючи особу ОСОБА_1 та обставини справи вважаю, що до нього необхідно застосувати адміністративне стягнення за частиною 1 статті 173-2 КУпАП у виді штрафу у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, за частиною 2 статті 173-8 КУпАП- у виді штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У відповідності до ч.1 ст.36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» необхідно стягнути з особи, яка притягується до адміністративної відповідальності та на якого накладено адміністративне стягнення, судовий збір в розмірі 605 грн.60 коп.
Керуючись ст. 33, 40-1, 173-2, 173-8, 221, 279, 280, 283, 284, 287, 294 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір, суддя -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 173-2 та частиною 2 статті 173-8 КУпАП та накласти адміністративне стягнення:
за частиною 1 статті 173-2 КУпАП - у виді штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становись 340 / триста сорок гривень 00 копійок;
за частиною 2 статті 173-8 КУпАП у виді штрафу у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян 510 /п'ятсот десять гривень 00 копійок/.
У відповідності до статті 36 КУпАП призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 остаточне стягнення, встановленого за більш серйозне правопорушення, у виді штрафу у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян 510 /п'ятсот десять гривень 00 копійок/.
Реквізити для сплати штрафу: Отримувач коштів -ГУК у Терн.обл/тг м.Підгайці /21081100, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37977599, Банк отримувача Казначейство України(ел. адм. подат), Код банку отримувача (МФО) 899998, Рахунок отримувача UA738999980313080106000019765, Код класифікації доходів бюджету 21081100).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь державного бюджету України (Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп.
Строк пред'явлення до виконання три місяці з дня постановлення постанови.
Строк позбавлення спеціального права обчислювати з дня постановлення постанови.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, за винятком штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення, якщо інше не встановлено законодавством України.
У разі несплати штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення документ, що підтверджує його сплату, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку, передбаченого частиною першою цієї статті, надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення цього штрафу.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;
витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
У разі добровільної сплати штрафу та судового збору, оригінали квитанцій необхідно надати в канцелярію суду.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Тернопільського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її постановлення.
Суддя: О. М. Лелик