Рішення від 16.09.2025 по справі 585/2141/25

Справа № 585/2141/25

Номер провадження 2/585/879/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 вересня 2025 року м.Ромни

Роменський міськрайонний суд Сумської області у складі

головуючого судді - Євтюшенкової В.І.,

з участю секретаря судового засідання - Зубко К.В.,

справа № 585/2141/25, провадження № 2/585/879/25

учасники справи:

позивачі: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

відповідач: Роменська міська рада Сумської області,

треті особи: Державна інспекція архітектури та містобудування України,

розглянув в порядку загального позовного провадження, у відкритому судовому засіданні справу про визнання права власності на самочинне будівництво.

Представник позивача: Алфімов Віталій Віталійович, який діє на підставі довіреності від 07.07.2025

Представник відповідача: Роменської міської ради Сумської області в особі міського голови Стонія Олега Анатолійовича,

Представники третьої особи: Лісова Наргіз Шохрат Кизи, яка діє на підставі довіреностей від 07.08.2024, 01.04.2025.

Стислий виклад позицій учасників справи:

ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 звернулись до суду з позовом до Роменської міської ради Сумської області, третя особа: Державна інспекція архітектури та містобудування України , про визнання права власності на самочинне будівництво.

В обґрунтування позову позивачі посилаються на те, що на підставі Свідоцтва про право власності на житло, виданого 19.07.2001 року Органом приватизації ВАТ "Роменський племсервіс "Сула", зареєстрованого Комунальним підприємством "Роменське міськрайонне бюро технічної інвентаризації" в реєстрову книгу №37, за реєстровим №158 їм на праві приватної спільної часткової власності, по частці кожного, належить квартира за АДРЕСА_1 . Рішенням Виконавчого комітету Плавинищенської сільської ради Роменського району Сумської області №20 від 25.07.2001 року надано ОСОБА_1 дозвіл на будівництво добудови до житлового будинку і господарських будівель за указаною адресою на земельній ділянці площею 51,6 кв.м., виділеній рішенням сільської ради від 21.07.2001 року та зобов'язано ОСОБА_1 оформити паспорт забудовника в архітектурно-планувальному бюро в місячний термін. 13.08.2001 року госпрозрахунковим проектно-виробничим архітектурно-планувальним бюро ОСОБА_1 видано будівельний паспорт господарських будівель, зареєстрований за №70. В серпні 2001 року начальником інспекції ДБК Роменського району дозволено останньому приступити до будівництва добудови до житлового будинку відповідно до плану забудови на земельній ділянці по АДРЕСА_1 на основі рішення Плавинищенської сільської ради від 25.07.2001 року №20. У 2001 році було знесено коридор літ. 1 площею 5,1 кв.м. та вбудовану шафу літ. 2 площею 3,4 кв.м. та збудовано прибудову загальною площею 47,9 кв.м.: веранда літ. 3-1 площею 20,3 кв.м., коридор літ. 3-2 площею 3,6 кв.м., коридор літ. 3-3 площею 7,2 кв.м., санвузол літ. 3-4 площею 4,6 кв.м., кухня літ. 3-5 площею 12,2 кв.м. до квартири за АДРЕСА_1 . 19.08.2010 року на підставі рішення 39 сесії 5 скликання Плавинищенської сільської ради від 24.09.2009 року видано Державний акт на право власності на земельну ділянку серія ЯЛ №247531, зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №01.10.623.01755, яким посвідчено, що нам на праві спільної часткової власності, по частці кожного, належить земельна ділянка площею 0,0400 га, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер 5924187300:01:003:0122, розташована в АДРЕСА_1 .

15.11.2024 ними подано до Державної інспекції архітектури та містобудування України, через Центр надання адміністративних послуг, Декларацію про готовність до експлуатації об'єкта, будівництво якого здійснювалося на підставі будівельного паспорта: добудова до житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 на земельній ділянці площею 0,0400 га, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер 5924187300:01:003:0122.

Згідно із витягом з Реєстру будівельної діяльності Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, створеного 29.11.2024, реєстраційний номер ІУ101241115971, вказана декларація повернута на доопрацювання у зв'язку з відсутністю його у повному обсязі, причини відмови у видачі: В технічній інвентаризації відсутні відомості щодо земельної ділянки. Відсутність документа, що підтверджує право на виконання будівельних робіт (№ 70 від 25.01.2001) унеможливлює внесення відомостей до Реєстру будівельної діяльності. Відсутній документ що посвідчує право власності на земельну ділянку. У Державному земельному кадастрі відсутні відомості про земельну ділянку за кадастровим номером 5924187300:01:003:0122. Відсутність будівельного паспорта (скановані копії) унеможливлює внесення відомостей до Реєстру будівельної діяльності. Указана у технічній інвентаризації підстава проведення технічної інвентаризації суперечить вимогам частини другої статті 39-3 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Пунктом 10 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів передбачено, що у випадку визнання права власності на самочинно збудований об'єкт за рішенням суду він приймається в експлуатацію згідно з цим Порядком за умови можливості його надійної та безпечної експлуатації за результатами проведення технічного обстеження такого об'єкта. Технічне обстеження проводиться суб'єктом господарювання, який має у своєму складі відповідних виконавців, що згідно із Законом України "Про архітектурну діяльність" одержали кваліфікаційний сертифікат, або фізичною особою - підприємцем, яка згідно із зазначеним Законом має кваліфікаційний сертифікат.

Відповідно до абз.4 пункту 17 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів замовник (його уповноважена особа) заповнює і подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення чи через електронну систему здійснення декларативних процедур у будівництві до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю два примірники декларації, зокрема: щодо самочинно збудованого об'єкта, на яке визнано право власності за рішенням суду, за формою, наведеною у додатку 5 до цього Порядку.

Частиною 1 ст.376 Цивільного кодексу України визначено, що житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Згідно Висновку експерта за результатами будівельно-технічного дослідження №1845 від 14.12.2024 року приміщення не зданих в експлуатацію веранди літ. "а", прибудови літ. "а1" і прибудови літ. "а2" за адресою; АДРЕСА_1 відповідають державним будівельним, протипожежним, нормам та придатні до подальшої експлуатації.

Відповідно до ч. 3 ст.376 Цивільного кодексу України право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.

На вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб (ч.5 ст. 376 ЦК України).

У зв'язку з цим просять визнати за ними право спільної часткової власності, по частці кожного, на самочинно збудовану прибудову загальною площею 47,9 кв.м.: веранда літ. 3-1 площею 20,3 кв.м., коридор літ. 3-2 площею 3,6 кв.м., коридор літ. 3-3 площею 7,2 кв.м., санвузол літ. 3-4 площею 4,6 кв.м., кухня літ. 3-5 площею 12,2 кв.м. до квартири за АДРЕСА_1 на земельній ділянці площею 0,0400 га, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер 5924187300:01:003:0122.

Від представника третьої особи - Державної інспекції архітектури та містобудування України надійшли письмові пояснення у справі, в яких зазначено, що зі змісту ст. 376 ЦК України випливає, що для того, щоб будівництво не було самочинним, необхідною є наявність таких вимог: земельна ділянка повинна бути відведена для зведення житлового будинку, будівлі, споруди або іншого нерухомого майна; повинен бути належним чином оформлений дозвіл на забудову або належно затверджений проект; при забудові не були здійснені істотні порушення будівельних норм і правил. Звернення до суду з позовом про визнання права власності на самочинне будівництво має здійснюватися за наявності даних про те, що це питання було предметом розгляду компетентного державного органу, рішення якого чи його відсутність дають підстави вважати про наявність спору про право. Наведений висновок узгоджуються з правовим висновком Верховного Суду України, викладеним у постановах: від 27.05.2015 у справі № 6-159цс15, від 02.12.2015 у справі № 6-1328цс15, а також висновками Верховного Суду, викладеними у постановах: від 04.06.2018 у справі № 640/13030/16-ц та від 18.02.2019 у справі № 308/5988/17.

Згідно відомостей, що містяться що містяться в Реєстрі будівельної діяльності та підтверджується витягом доданим стороною позивача декларація про готовність до експлуатації об'єкта - реєстраційний номер ІУ101241115971 повернута на доопрацювання з підстав: «Виявлення недостовірних відомостей у поданих документах, а саме: 1. Виявлено невідповідність щодо типу об'єкту , зазначеними у декларації про готовність до експлуатації об'єкта "Добудова до житлового будинку", проте у технічній інвентаризації квартира "3" 2. 3. В технічній інвентаризації відсутні відомості щодо земельної ділянки; Відсутність документа, що підтверджує право на виконання будівельних робіт (№ 70 від 25.01.2001) унеможливлює внесення відомостей до Реєстру будівельної діяльності; 4. 5. Відсутній документ що посвідчує право власності на земельну ділянку. У Державному земельному кадастрі відсутні відомості про земельну ділянку за кадастровим номером 5924187300:01:003:0122 6. Відсутність будівельного паспорта (скановані копії) унеможливлює внесення відомостей до Реєстру будівельної діяльності 7. Указана у технічній інвентаризації підстава проведення технічної інвентаризації суперечить вимогам частини другої статті 39-3 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності". 8. вид будівництва, зазначений у технічній інвентаризації, не збігається із видом будівництва, зазначеним у декларації про готовність до експлуатації об'єкта.

Рішення ДІАМ про повернення на доопрацювання Декларації про готовність об'єкта до експлуатації за рішенням суду Позивачем не оскаржувалось, а отже він погоджується з його законністю ( а.с.75-79).

Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі.

12.06.2025 судом відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження з призначення підготовчого засідання (а.с.63).

02.07.2025 від представника відповідача надійшла заява про розгляд справи у відсутності представника відповідача (а.с.85)

08.07.2025 року судом закінчено підготовче провадження по справі, цивільну справу призначено до судового розгляду по суті (а.с.92).

Позивачі подали до суду клопотання про розгляд справи у їх відсутності, позовні вимоги підтримують (а.с.89)

Представник третьої особи Державної інспекції архітектури та містобудування України у судове засідання не з'явився, у письмових поясненнях просить про розгляд справи у її відсутності (а.с.79).

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Під час розгляду справи судом встановлені наступні обставини та відповідні ним правовідносини.

На підставі Свідоцтва про право власності на житло, виданого 19.07.2001 року Органом приватизації ВАТ "Роменський племсервіс "Сула", зареєстрованого Комунальним підприємством "Роменське міськрайонне бюро технічної інвентаризації" в реєстрову книгу №37, за реєстровим №158 ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_5 та ОСОБА_3 на праві приватної спільної часткової власності, по частці кожному, належить квартира за АДРЕСА_1 (а.с.9).

07.08.2015 ОСОБА_5 у зв'язку з реєстрацією шлюбу змінила прізвище на ОСОБА_5 (а.с.53).

Рішенням Виконавчого комітету Плавинищенської сільської ради Роменського району Сумської області №20 від 25.07.2001 року надано ОСОБА_1 дозвіл на будівництво добудови до житлового будинку і господарських будівель в АДРЕСА_2 на земельній ділянці площею 51,6 кв.м., виділеній рішенням сільської ради від 21.07.2001 року. Зобов'язано ОСОБА_1 оформити паспорт забудовника в архітектурно-планувальному бюро в місячний термін (а.с.12).

13.08.2001 року госпрозрахунковим проектно-виробничим архітектурно-планувальним бюро ОСОБА_1 видано будівельний паспорт господарських будівель, зареєстрований за №70 (а.с.10), видано проект забудови земельної ділянки (а.с.13), Акт розмітки будівель, затверджений районним архітектором Роменського району (а.с.14), проведено План добудови до житлового будинку в АДРЕСА_1 (а.с.15).

В серпні 2001 року начальником інспекції ДБК Роменського району дозволено ОСОБА_1 приступити до будівництва добудови до житлового будинку відповідно до плану забудови на земельній ділянці по АДРЕСА_1 на основі рішення Плавинищенської сільської ради від 25.07.2001 року №20 (а.с.11).

31.01.2001 виготовлений технічний паспорт на квартиру АДРЕСА_1 , згідно якого указана квартира розташована на 1 поверсі 1 поверхового будинку та складається з 2 кімнат житловою площею 22,2 кв.м. у тому числі: 1-а кімната 12,4 кв.м, 2 кімната 9,8 кв.м. Кухня окрема (загальна) площею 10,2 кв.м., коридор 5, 1 кв.м.. Загальна площа квартири 40,9 кв.м., висота приміщень 2,80 м. (а.с.18-19).

19.02.2004 виготовлений технічний паспорт на квартиру АДРЕСА_1 , згідно якого указана квартира розташована на 1 поверсі 1 поверхового будинку та складається з 2 кімнат житловою площею 22,2 кв.м. у тому числі: 1-а кімната 12,4 кв.м, 2 кімната 9,8 кв.м, кухня окрема (загальна) площею 12,2 кв.м.,ванна кімната площею 4,6 кв.м., коридор 13,6 кв.м., передкова 7,2 кв.м., веранда 20,3 кв.м. Загальна площа квартири 80,3 кв.м., висота приміщень 2,80 м (а.с.20-21).

02.07.2010 року на підставі рішення 39 сесії 5 скликання Плавинищенської сільської ради від 24.09.2009 року видано Державний акт на право власності на земельну ділянку серія ЯЛ №247531, зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №01.10.623.01755, яким посвідчено, що нам на праві спільної часткової власності, по частці кожного, належить земельна ділянка площею 0,0400 га, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер 5924187300:01:003:0122, розташована в АДРЕСА_1 (а.с.16, 17).

В експлікації приміщень квартири за указаною адресою ( АДРЕСА_3 ) в технічному паспорті від 25.09.2024 вказані: веранда загальною площею 20,3 кв.м., коридор 3,6 кв.м., коридор 7,2 кв.м., санвузол 4,6 кв.м., кухня 12,2 кв.м., вітальня 11,0 кв.м. житлова кімната 13,2 кв.м., житлова кімната 9,9 кв.м (а.с.22-24).

Згідно Висновку експерта за результатами будівельно-технічного дослідження №1845 від 14.12.2024 року приміщення не зданих в експлуатацію веранди літ. "а", прибудови літ. "а1" і прибудови літ. "а2" за адресою; АДРЕСА_1 відповідають державним будівельним, протипожежним, нормам та придатні до подальшої експлуатації (а.с.25-34).

Позивачами до інспекції ДАБК Роменської райдержадміністрації подана Декларація про готовність до експлуатації об'єкта, будівництво якого здійснено на підставі будівельного паспорта (а.с.35-38), з Додатками (а.с.39-42, 43-46,47-50).

Згідно із витягом з Реєстру будівельної діяльності Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, створеного 29.11.2024 року, реєстраційний номер ІУ101241115971, вказана декларація повернута на доопрацювання у зв'язку з відсутністю його у повному обсязі, причини відмови у видачі: В технічній інвентаризації відсутні відомості щодо земельної ділянки. Відсутність документа, що підтверджує право на виконання будівельних робіт(№ 70 від 25.01.2001) унеможливлює внесення відомостей до Реєстру будівельної діяльності. Відсутній документ що посвідчує право власності на земельну ділянку. У Державному земельному кадастрі відсутні відомості про земельну ділянку за кадастровим номером 5924187300:01:003:0122. Відсутність будівельного паспорта (скановані копії) унеможливлює внесення відомостей до Реєстру будівельної діяльності. Указана у технічній інвентаризації підстава проведення технічної інвентаризації суперечить вимогам частини другої статті 39-3 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (а.с.51-52).

Вартість прибудови за адресою сумська область, АДРЕСА_1 , площею 47,9 кв.м. станом на 26.05.2025 становить 137000 грн., вартість квартири - 247000 грн.(а.с.55).

Між сторонами склалися спірні правовідносини з приводу набуття права власності на новостворене нерухоме майно, які регулюються Цивільним кодексом України (далі ЦК України).

Норми права, застосовані судом:

Статтею 2 ЦПК України визначено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно ч.1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

За загальними правилами, визначеними ч. 1 ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Тобто, звернення до суду з позовом про визнання права власності на самочинне будівництво має здійснюватися за наявності даних про те, що порушене питання було предметом розгляду компетентного державного органу, рішення якого, чи його відсутність, дають підстави вважати про наявність спору.

Відповідно до ст.331 Цивільного кодексу України якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Згідно ст.39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви. Форма декларації про готовність об'єкта до експлуатації, порядок її подання і реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року №461 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2015 року №750).

Згідно пункту 1 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів цей Порядок визначає механізм прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів (далі - об'єкти).

Пунктом 3 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів передбачено, що прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації (далі - декларація).

Згідно пункту 19 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів у разі подання чи оформлення декларації з порушенням установлених вимог орган державного архітектурно-будівельного контролю повертає її замовнику (його уповноваженій особі) у спосіб, відповідно до якого були подані документи, з письмовим обґрунтуванням причин повернення у строк, передбачений для її реєстрації.

Пунктом 10 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів передбачено, що у випадку визнання права власності на самочинно збудований об'єкт за рішенням суду він приймається в експлуатацію згідно з цим Порядком за умови можливості його надійної та безпечної експлуатації за результатами проведення технічного обстеження такого об'єкта. Технічне обстеження проводиться суб'єктом господарювання, який має у своєму складі відповідних виконавців, що згідно із Законом України "Про архітектурну діяльність" одержали кваліфікаційний сертифікат, або фізичною особою - підприємцем, яка згідно із зазначеним Законом має кваліфікаційний сертифікат (далі - виконавці).

Відповідно до абз.4 пункту 17 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів замовник (його уповноважена особа) заповнює і подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення чи через електронну систему здійснення декларативних процедур у будівництві до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю два примірники декларації, зокрема: щодо самочинно збудованого об'єкта, на яке визнано право власності за рішенням суду, за формою, наведеною у додатку 5 до цього Порядку.

Пунктом 2 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 30.03.2012 року за № 6 «Про практику застосування судами ст. 376 ЦК України (про правовий режим самочинного будівництва )» визначено, що відповідно до ст. 376 ЦК України суди розглядають справи щодо самочинного будівництва, зокрема, про визнання права власності на самочинно збудоване майно власником земельної ділянки; про визнання права власності на самочинно збудоване майно на земельній ділянці, що не була відведена особі, яка здійснила самочинно будівництво.

Відповідно до вимог ст. 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього. Право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети. На вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.

Згідно правової позиції висловленої Верховним Судом України при розгляді справи N 6-1328цс15 зазначено, що згідно із ч. 1 ст. 376 ЦК України самочинне будівництво визначається через сукупність ознак, що виступають умовами або підставами, за наявності яких об'єкт нерухомості вважається самочинним, а саме, якщо: він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена в установленому порядку для цієї мети; об'єкт нерухомості збудовано без належного дозволу чи належно затвердженого проекту; об'єкт нерухомості збудований з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Отже, наявність хоча б однієї із трьох зазначених у ч. 1 ст. 376 ЦК України ознак свідчить про те, що об'єкт нерухомості є самочинним.

П.2 Постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 30.03.2012 року за № 6 «Про практику застосування судами ст. 376 ЦК України (про правовий режим самочинного будівництва )» визначено, що відповідно до ст. 376 ЦК України суди розглядають справи щодо самочинного будівництва, зокрема, про визнання права власності на самочинно збудоване майно власником земельної ділянки; про визнання права власності на самочинно збудоване майно на земельній ділянці, що не була відведена особі, яка здійснила самочинно будівництво.

Відповідно до ч.2 ст.5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» якщо законодавством передбачено прийняття в експлуатацію об'єкта нерухомого майна, державна реєстрація прав на такий об'єкт проводиться після прийняття його в експлуатацію в установленому законодавством порядку.

Водночас згідно ч. 3 ст. 376 ЦК України право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, а саме об'єкт нерухомості збудовано без належного дозволу чи належно затвердженого проекту. Ця умова є єдиною для визнання права власності на самочинно збудований об'єкт нерухомості за такою особою на підставі рішення суду.

Згідно Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року №461 у випадку визнання права власності на самочинно збудований об'єкт за рішенням суду він приймається в експлуатацію згідно з цим Порядком за умови можливості його надійної та безпечної експлуатації за результатами проведення технічного обстеження такого об'єкта.

Ч. 3 ст. 375 ЦК України передбачено, що право власника на забудову здійснюється ним за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а також за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням.

Мотиви суду

Проаналізувавши обставини справи, оцінивши надані докази за власним переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному та безпосередньому їх дослідженні, кожен окремо та в сукупності, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

При цьому суд виходить з того, що право власності позивачів на прибудови до належного їм на праві власності будинку, які самочинно збудовані на в подальшому наданій для цих потреб земельній ділянці ніким не заперечується, і даних, що це порушує права інших осіб, сторонами не надано.

Також суд враховує, що механізм прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів визначено Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів», затвердженим постановою КМУ від 13.11.2011 № 461 з наступними змінами і доповненнями.

Так, згідно п. 10 вказаного порядку у випадку визнання права власності на самочинно збудований об'єкт за рішенням суду він приймається в експлуатацію згідно з цим Порядком за умови можливості його надійної та безпечної експлуатації за результатами проведення технічного обстеження такого об'єкта. Технічне обстеження проводиться суб'єктом господарювання, який має у своєму складі відповідних виконавців, що згідно із Законом України «Про архітектурну діяльність» одержали кваліфікаційний сертифікат, або фізичною особою - підприємцем, яка згідно із зазначеним Законом має кваліфікаційний сертифікат.

Наданий позивачами висновок експерта за результатами будівельно-технічного дослідження №1845, згідно якого приміщення не зданих в експлуатацію веранди літ «а», прибудови літ. «а-1» і прибудови літ «а-2» за адресою: АДРЕСА_1 відповідають державним будівельним, пожежним нормам та придатні до подальшої експлуатації, є належним і допустимим доказом, враховуючи, що він наданий судовим експертом, який має свідоцтво про присвоєння кваліфікації №430 від 25.04.2001, видане Центральною експертно-кваліфікаційною комісією при Міністерстві юстиції України, кваліфікацію якого підтверджено 12.09.2023, зі стажем експертної роботи 23 роки (а.с.25-34).

Також судом застосовані норми процесуального права, передбачені ст. ст. 17,18, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України.

Суд вирішив:

Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Роменської міської ради Сумської області, третя особа: Державна інспекція архітектури та містобудування України , про визнання права власності на самочинне будівництво, задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 право спільної часткової власності, по частці кожного, на самочинно збудовану прибудову загальною площею 47,9 кв.м.: веранда літ. 3-1 площею 20,3 кв.м., коридор літ. 3-2 площею 3,6 кв.м., коридор літ. 3-3 площею 7,2 кв.м., санвузол літ. 3-4 площею 4,6 кв.м., кухня літ. 3-5 площею 12,2 кв.м. до квартири за АДРЕСА_1 на земельній ділянці площею 0,0400 га, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер 5924187300:01:003:0122.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.

Позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , тел. НОМЕР_2 .

Позивач: ОСОБА_2 адреса: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_3 . Позивач: ОСОБА_3 , адреса: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_4 .

Позивач: ОСОБА_4 , адреса: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_5 .

Відповідач: Роменська міська рада Сумської області, адреса: 42000, Сумська обл., м. Ромни, б. Шевченка,2 , Код ЄДРПОУ 35425618, E-mail: misto@romny-vk.gov.ua

Третя особа: Державна інспекція архітектури та містобудування України, адреса: 01133 м. Київ, б-р Лесі Українки,26, Код ЄДРПОУ 44245840, тел..: +38 (044) 3655075, E-mail: office@diam.gov.ua.

СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ В. І. Євтюшенкова