Справа № 308/12316/25
1-кп/308/1035/25
17 вересня 2025 року м. Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі: головуючої судді - ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 , прокурора - ОСОБА_3 , підозрюваного- ОСОБА_4 , захисника- ОСОБА_5 , розглянувши у підготовчому судовому засіданні у залі суду в місті Ужгороді клопотання прокурора Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про звільнення від кримінальної відповідальності у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №72023071350000010 від 15.08.2023 року, за підозрою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, українця, уродженець с. Минай, Ужгородського району, Закарпатської області, фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , із вищою освітою, раніше не судимого, який працює головою ОК ЖБК «Нікос», зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого, підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України,
До Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області із Закарпатської обласної прокуратури надійшло клопотання прокурора Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_3 про звільнення від кримінальної відповідальності у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №72023071350000010 від 15.08.2023 року, за підозрою ОСОБА_4 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України.
Клопотання мотивовано тим, що 19.08.2025 року у кримінальному провадженні №72023071350000010 від 15.08.2023, повідомлено про підозру ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про те, що він підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст. 212 КК України, тобто в умисному ухиленні від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введений у встановленому законом порядку, вчинено службовою особою товариства, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у значних розмірах.
ОК ЖБК «Нікос» (код ЄДРПОУ: 43484699) станом на теперішній час діє на основі Статуту (нова редакція), затвердженого протоколом зборів членів ОК ЖБК «Нікос», протокол №25/10/22 від 25.10.2022, який визначає правові та організаційні засади створення, функціонування та припинення діяльності Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Нікос» (далі - ЖБК), захисту прав членів кооперативу, а також виконання ними обов'язків щодо спільного будівництва будинку(ів) з метою забезпечення членів кооперативу житлом та нежитловими приміщеннями на засадах самоврядування. У відповідності п.1.6, п. 1.7 ч.1 розділу 1 Статуту ОК ЖБК «Нікос» ЖБК діє на підставі статуту, прийнятого відповідно до вимог Закону України «Про кооперацію», Конституції України, Цивільного кодексу України, інших нормативних актів України та зареєстрованого встановленому законом порядку. Зміни і доповнення, що вносяться до статут ЖБК, тягнуть за собою викладення статуту у новій редакції та подальшу реєстрацію. З дня своєї реєстрації ЖБК набуває прав юридичної особи, користується штампом і печаткою з зазначенням свого найменування. У своїй діяльності керується даним Статутом, чинним житловим, земельними, цивільним законодавством України, іншими нормативно-правовими актами України. До питань, неврегульованих даним статутом застосовуються вимоги чинного законодавства України. Кооператив має право здійснювати такі види діяльності (2.2.): організація будівництва будинку (ів) з комерційними приміщеннями і житловими квартирами (2.2.1.); введення збудованого будинку в експлуатацію (2.2.2.); належне утримання будинку (ів) та прибудинкової території (2.2.3.); сприяння членам (асоційованим членам), які у повному обсязі внесли пайовий внесок, у оформленні права власності на нерухоме майно (2.2.4.). Згідно з п.3.3. п.3.4. розділу 3 Статуту ОК ЖБК «Нікос» вступ до кооперативу здійснюється на підставі письмової згоди (особисто або через законного представника) та оформляється рішенням Правління (Голови кооперативу) ЖБК. Особа, яка подала заяву про вступ до кооперативу, вносить вступний внесок і пай у порядку та розмірах, визначених рішенням загальних зборів. Черговість прийому до членів ЖБК визначається за часом (датою) подачі заяви про вступ до ЖБК. Рішення Правління чи Голови кооперативу про прийняття до кооперативу підлягає затвердженню загальним зборами його членів. У відповідності до п.4.1. п.4.2. Розділу 4 Статуту ОК ЖБК «Нікос» члени ЖБК можуть приймати участь у діяльності ЖБК як своєю трудовою діяльністю, так і шляхом внесення майна або коштів. Форми та порядок прийняття участі у діяльності ЖБК членами ЖБК визначаються на загальних зборах ЖБК. Згідно з п.5.3 Розділу 5 Статуту ОК ЖБК «Нікос» замовником по будівництву жилих будинків є кооператив. Технічний нагляд у цих випадках здійснюється в установленому порядку за рахунок коштів, які передбачаються у зведених кошторисних розрахунках вартості будівництва жилих будинків. Контроль за будівництвом будинку здійснюється Правлінням (Головою кооперативу). Відповідно до п.5.4.5 Розділу 5 Статуту ОК ЖБК «Нікос» ЖБК має право укладати договори, пов'язані з будівництвом, експлуатацією і ремонтом житлових будинків, а також інші договори відповідно до цілей його діяльності. Окрім того, згідно п.5.5.1. п.5.5.2. Розділу 5 Статут ОК ЖБК «Нікос» ЖБК зобов'язаний після закінчення будівництва та прийняття будинка в експлуатацію сприяти членам кооперативу у реєстрації за ними права власності на закріплені приміщення та протягом місяця після закінчення фінансового року подавати на затвердження загальних зборів членів ЖБК звіт про фінансово-господарську діяльність за минулий рік та кошторис доходів і витрат на поточний рік. Розділом 6 Статуту ОК ЖБК «Нікос» п.6.2. передбачено, що джерелами формування майна ЖБК є: вступні, членські, цільові внески його членів, паї та додаткові паї, майно, добровільно передане ЖБК його членам та інші надходження, не заборонені законодавством для неприбуткових організацій (доходи у вигляді пасивних доходів). Згідно п.6.4. та п.6.5 розділу 6 Статуту ОК ЖБК «Нікос» встановлено, що пайові внески вносяться членами ЖБК у розмірі визначеному Загальними зборами членів ЖБК, вступні і пайові внески вносяться членами ЖБК на його рахунок в установі банку, де акумулюються та зберігаються кошти ЖБК. Відповідно до п.7.2. - п.7.2.14. розділу 7 Статуту ОК ЖБК «Нікос» встановлено, що загальні збори членів ЖБК є вищим органом управління ЖБК. До їх компетенції належить: затвердження Статуту ЖБК та внесення до нього змін; обрання Голови кооперативу, утворення Правління, Спостережної ради та Ревізійної комісії (ревізора) ЖБК та обрання їх членів; визначення умов оплати праці, преміювання та інші форм заохочення Голови кооперативу (Правління), Голови Ревізійної комісії (ревізора), інших членів ЖБК, а також кошторису на утримання апарату управління та органів контролю; затвердження рішення Правління або Голови кооперативу про прийняття нових членів та припинення членства; затвердження проекту і зведеного кошторис на будівництво будинку, а в разі потреби вносять до них зміни; визначення розміру і строків внесення вступного, членського внесків і паїв, внесення на утримання та ремонт будинку; затвердження розрахунку вартості квадратного метра житлових і нежитлових приміщень. розподіл житлових і нежитлових приміщень між членами та асоційованими членами ЖБК; прийняття рішення про порядок експлуатації будинку; заслуховування та затвердження звіту Голови кооперативу (Правління) про фінансово-господарську діяльність ЖБК за минулий рік і фінансово-господарський план на поточний рік; звітів інших органів управління та контролю про свою діяльність; прийняття рішення щодо житлового (нежитлового) приміщення, що звільнилося у будинку ЖБК у зв'язку із припиненням членства у ЖБК, пайовий внесок за яке внесено не повністю; прийняття рішення про утворення спеціальних фондів, встановлюють їх розмір, порядок формування та використання; встановлення порядку витрачання інших надходжень; розгляд скарг на дії правління і ревізійної комісії ЖБК; затвердження річного звіту і балансу ЖБК. П.7.11. розділу 7 Статуту ОК ЖБК «Нікос» встановлено, що Голова кооперативу (Голова правління у випадку обрання Правління): здійснює управління ЖБК у період між Загальними зборами, забезпечує виконання його рішень (п.7.11.1.); укладає від імені ЖБК договори та інші угоди, пов'язані з його діяльністю (п.7.11.3.); забезпечує додержання ЖБК та його членами законодавства з питань діяльності ЖБК і статуту ЖБК (п.7.11.4.); забезпечує складання звіту про фінансово-господарську діяльність ЖБК за минулий рік та фінансово-господарського плану, кошторису доходів і витрат на поточний рік та подає їх на затвердження загальних зборів членів ЖБК (п.7.11.7.); розпоряджається коштами ЖБК відповідно до затвердженого загальними зборами членів ЖБК кошторису доходів і витрат на поточний рік (п.7.11.8.); контролює надходження від членів ЖБК усіх видів платежів (вступних, членських, пайових, інших), веде точний облік заборгованості і забезпечує збереження зобов'язань членів ЖБК до повного погашення заборгованості (п.7.11.10.); забезпечує ведення діловодства, бухгалтерського обліку і складання звітності; (п.7.11.12.); грошові документи підписуються Головою кооперативу (Головою правління) (п.7.13.); для контролю за фінансово-господарською діяльністю ЖБК обирається ревізійна комісія. Якщо у кооперативі входить менше ніж 10 членів, функції ревізійної комісії виконує ревізор (п.7.14.); ревізійна комісія (ревізор) підзвітна загальним зборам членів ЖБК і обирається Загальними зборами з числа членів кооперативу у кількості 3-ох осіб строком на 5 років. Ревізійна комісія обирає з свого складу голову комісії. Членами ревізійної комісії (ревізором) не можуть бути члени правління ЖБК чи його спостережної ради. (п.7.15.). Порядок обліку та звітності у Кооперативі передбачений п.8.1. Розділу 8 Статуту ОК ЖБК «Нікос» відповідно до якого облік і звітність в Кооперативі ведуться відповідно до діючого законодавства.
Стаття 67 Конституції України вказує, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.133.1.1. ст.133 ПКУ платниками податку на прибуток підприємства є суб'єкти господарювання - юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність як на території України, так і за її межами. Об'єктом оподаткування податку на прибуток відповідно до п.134.1.1 ст.134 ПКУ є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу. Відповідно до п.135.1 ст.135 ПКУ базою оподаткування податком на прибуток є грошове вираження об'єкту оподаткування, визначеного згідно із статтею 134 цього Кодексу з урахуванням положень цього Кодексу.
Пунктом 133.4. ст.133 ПКУ передбачено, що не є платниками податку неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених цим пунктом. Неприбутковим підприємством, у відповідності до п.133.4.1. ст.133 ПКУ є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам: утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації; установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників у розумінні Цивільного кодексу України), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункту; внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Різниці, які виникають при здійсненні фінансових операцій, визначаються згідно з вимогами статті 140 Податкового кодексу України. Відповідно до підпункту 140.5.10 пункту 140.5 статті 140 Податкового кодексу України, фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується: на суму перерахованої безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) особам, що не є платниками податку (крім фізичних осіб, які є платниками податку на доходи фізичних осіб), платникам податку, які є пов'язаними особами (у разі якщо отримувачем фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) задекларовано від'ємне значення об'єкта оподаткування за податковий (звітний) рік, що передує року, в якому отримано таку безповоротну фінансову допомогу (безоплатно надані товари, роботи, послуги), за умови що така допомога була врахована у складі витрат при визначенні фінансового результату до оподаткування), та платникам податку, які оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до пункту 44 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу, крім безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг), перерахованої неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг, для яких застосовується положення підпункту 140.5.9 цього пункту.
Фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму перерахованої безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг), наданої платникам податку на прибуток, які є пов'язаними особами (у разі якщо отримувачем фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) задекларовано від'ємне значення об'єкта оподаткування за податковий (звітний) рік, що передує року, в якому отримано таку безповоротну фінансову допомогу (безоплатно надані товари, роботи, послуги), за умови що така допомога була врахована у складі витрат при визначенні фінансового результату до оподаткування).
У разі, якщо отримувачем безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) виступають інші платники податку на прибуток, то коригування фінансового результату до оподаткування відповідно до п.п. 140.5.10 п. 140.5 ст. 140 Податкового кодексу України не здійснюється.
У разі списання дебіторської заборгованості, яка відповідає ознакам, встановленим п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, щодо якої не створено резерв сумнівних боргів, фінансовий результат до оподаткування згідно з п.п. 139.2.1 п. 139.2 ст. 139 ПКУ підлягає збільшенню на всю суму списаної заборгованості.
Згідно підпункту 139.2.1 пункту 139.2 статті 139 Податкового кодексу України, фінансовий результат до оподаткування збільшується: на суму витрат на формування резерву сумнівних боргів або резерв очікуваних кредитних збитків (зменшення корисності активів) відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності; на суму витрат від списання дебіторської заборгованості понад суму резерву сумнівних боргів або понад резерв очікуваних кредитних збитків (зменшення корисності активів).
Відповідно до статті 1 Закону України від 16.07.1999 №996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (із змінами та доповненнями, далі - Закон №996-ХІV), первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію. Господарська операція - це дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями.
Згідно статті 42 Господарського кодексу України від 16.01.2003 №436-IV (зі змінами та доповненнями, далі - Господарський кодекс України) підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Організація, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначаються Законом України від 16.07.1999 №996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», із змінами та доповненнями. Виходячи з вимог пункту 2 статті 3 Закону №996-ХІV, бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку. Правила податкового обліку визначаються відповідними нормативними документами, що регламентують порядок оподаткування в Україні.
Необхідність підтвердження господарських операцій первинними документами визначена пунктом 1.2 глави 1, пунктом 2.1 глави 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05.06.1995 за №168/704, первинні документи - це документи, створені у паперовій або в електронній формі, які містять відомості про господарські операції, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. При реалізації товарів за готівку допускається складання первинного документа не рідше одного разу на день на підставі даних касових апаратів, чеків тощо. Для контролю та впорядкування обробки інформації на основі первинних документів можуть складатися зведені документи (далі первинні документи). Згідно абзацу першого пункту 2.3 глави 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом МФУ від 24.05.1995 №88 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 №168/704, визначено, що первинні документи повинні мати такі обов'язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у грошовому та за можливості у натуральних вимірниках), посади і прізвища (крім первинних документів, вимоги до яких встановлюються Національним банком України) осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Пунктами 1 та 2 статті 9 Закону №996-ХІV встановлено вимоги до первинних документів, які є підставою для бухгалтерського та податкового обліку. Згідно з даною нормою, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади і прізвища (крім первинних документів, вимоги до яких встановлюються Національним банком України) осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Отже, будь-які документи мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції. Якщо ж фактичного здійснення господарської операції не було, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення бухгалтерського обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені чинним законодавством. З урахуванням викладеного для підтвердження даних бухгалтерського обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції.
Статтею 44 Податкового кодексу України визначено вимоги до підтвердження даних, визначених у податковій звітності, а також документального підтвердження виконання вимог податкового та іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до абзацу першого та другого пункту 44.1 статті 44 Податкового кодексу України визначено, що: для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством; платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Оскільки первинний документ є інформаційним першоджерелом бухгалтерського обліку, в ході документування необхідно дотримуватися певних критеріїв, згідно з якими він у подальшому може бути визнаний доброякісним та юридично доказовим.
Відповідно підпункт 140.4.4 пункту 140.4 статті 140 Податкового кодексу України, фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму від'ємного значення об'єкта оподаткування платника (крім великих платників податків) минулих податкових (звітних) років.
Великі платники податків зменшують фінансовий результат до оподаткування на частину суми від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років до повного його погашення у такому порядку.
Великі платники податків мають право зменшувати фінансовий результат до оподаткування податкового (звітного) періоду (прибуток, збиток або нульове значення) не більше ніж на 50 відсотків непогашеної суми від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років.
Сума від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років, не погашена позитивним значенням об'єкта оподаткування податкового (звітного) року, зменшує фінансовий результат до оподаткування (прибуток, збиток або нульове значення) майбутніх податкових (звітних) періодів у розмірі не більше 50 відсотків такої непогашеної суми до її повного погашення.
Якщо непогашена сума від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років становить не більше 10 відсотків позитивного значення об'єкта оподаткування податкового (звітного) періоду, обрахованого відповідно до підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 цього Кодексу без урахування непогашеного від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років, така сума від'ємного значення зменшує фінансовий результат до оподаткування цього податкового (звітного) періоду в повному обсязі.
Положення цього підпункту застосовуються з урахуванням пунктів 3 та 4-2 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу.
Для цілей цього підпункту погашеними вважаються суми від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років, для яких одночасно виконуються дві такі умови: а) ці суми були включені до розрахунку об'єкта оподаткування майбутніх податкових (звітних) періодів; б) за рахунок цих сум було зменшено позитивне значення об'єкта оподаткування (прибуток) відповідних податкових (звітних) років, обраховане відповідно до підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 цього Кодексу без урахування непогашеного від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років.
Наказом № 3-к від 30.11.2020 на посаду голови ОК «ЖБК «Нікос» (ЄДРПОУ 43484699) призначено ОСОБА_4 . Відповідно до положень п.7.11 розділу 7 статуту ОК ЖБК «Нікос», з якими ознайомлений ОСОБА_4 , на останнього покладено обов'язки із укладения від імені ЖБК договорів та інших угод, пов'язаних з його діяльністю (7.11.3.), забезпечення додержання ЖБК та його членами законодавства з питань діяльності ЖБК і статуту ЖБК (7.11.4.), забезпечення складання звіту про фінансову-господарську діяльність ЖБК за минулий рік та фінансово-господарського плану, кошторису доходів і витрат на поточний рік та подання їх на затвердження загальних зборів членів ЖБК (7.11.7.), розпорядження коштами ЖБК відповідно до затвердженого загальними зборами членів ЖБК кошторису доходів і витрат на поточний рік (7.11.8.), контролю надходжень від членів ЖБК усіх видів платежів (вступних, членських, пайових, інших) та ведения точного обліку заборгованостей і забезпечення збереження зобов'язань членів ЖБК до повного погашення заборгованості (7.11.10.), забезпечения ведення діловодства, бухгалтерського обліку і складання звітності (7.11.12.), підписання грошових документів (7.13.)
ОСОБА_4 , являючись відповідальним відповідно до ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996-XIV (із змінами та доповненнями) за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, а також, згідно ст. 36 Податкового кодексу України (далі за текстом ПК України) від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами та доповненнями), зобов'язаний обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку в порядку і строки, визначені цим Кодексом.
Таким чином ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді голови ОК ЖБК «Нікос», з 30.11.2020 здійснював адміністративно-господарські функції та згідно з положеннями ч. 3 ст. 18 Кримінального кодексу України являється службовою особою, та відповідно с особою, яка у зв'язку з виконанням своїх прямих обов'язків зобов'язана забезпечити належне нарахування та своєчасну сплату податків у встановленому законом порядку і розмірах.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОК ЖБК «Нікос» за період 2022-2023 років отримало грошові кошти, які вносились головою ОК ЖБК «Нікос» ОСОБА_4 згідно прибуткових касових ордерів з призначеннями платежів «Пайові внески» на загальну суму 25 599 700,00 грн, зокрема: 03.02.2022 на суму 1971 200,00 грн., 21.02.2022 на суму 1 100 000,00 грн., 25.03.2022 на суму 540 000,00 грн., 27.04.2022 на суму 487 500,00 гри., 10.05.2022 на суму 498 000,00 грн., 07.06.2022 на суму 1 845 000,00 грн.. 28.06.2022 на суму 1 480 000,00 грн., 19.07.2022 на суму 2 948 000,00 грн., 26.07.2022 на суму 1 500 000,00 грн., 11.08.2022 на суму 700 000,00 грн.. 24.08.2022 на суму 1 550 000,00 грн., 23.09.2022 на суму 2 040 000,00 грн.. 03.10.2022 на суму 2 000 000,00 грн., 08.02.2023 на суму 2 390 000,000 грн., 15.03.2023 на суму 200 000,00 грн., 30.03.2023 на суму 2 350 000,00 грн.. 08.06.2023 на суму 2 000 000,00 грн.
У подальшому, 24.12.2024 року між головою ОК ЖБК «Нікос» ОСОБА_4 та ОК ЖБК «Нікос» в особі ОСОБА_6 укладено «Договір про надання безповоротної фінансової допомоги», відповідно до якого грошові кошти, які вносились головою ОК ЖБК «Нікос» протягом 2022-2023 року згідно прибуткових касових ордерів з призначеннями платежів «Пайові внески» на загальну суму 25 599 700,00 грн. вважаються безповоротною фінансовою допомогою, тобто грошовими коштами, безоплатно переданими на потреби забезпечення діяльності ОК ЖБК «Нікос».
25.12.2024 протоколом №25/12/24 Загальних зборів членів обслуговуючого кооперативу «Житлово-Будівельний кооператив» «Нікос» учасниками зборів прийнято рішення вважати пайові внески у сумі 25 599 700,00 грн., які внесені головою ОК ЖБК «Нікос» ОСОБА_4 протягом 2022-2023 років через касу ОК «ЖБК «Нікос», безповоротною фінансовою допомогою, відобразити її у декларації ОК «ЖБК» «Нікос» з податку на прибуток підприємства за 2024 рік та здійснити нарахування податку на прибуток ОК «ЖБК «Нікос» за 2024 рік на суму отриманої безповоротної фінансової допомоги.
Достовірно знаючи все викладене, ОСОБА_4 , в порушення вимог п. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14, п. 165.1.31 п. 165.1 статті 165, п. 134.1.1 п. 134.1, ст. 134, ст. 140, п. 140.5.10 п. 140.5 ст. 140, 140.5.10 п. 140.5 ст. 140, п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14, п.п. 139.2.1 п. 139.2 ст. 139 п.139.2.1 п. 139.2 ст. 139 Податкового кодексу України, будучи головою ОК ЖБК «Нікос» та відповідальним за формування, ведення бухгалтерського та податкового обліків, подачу податкової, фінансової та статистичної звітності, умисно, протиправно, ігноруючи покладені на нього обов'язки щодо подання податкових декларацій та відповідно нарахування і сплати податків, для збереження обігових коштів на рахунках товариства, знаходячись на своєму робочому місці в офісному приміщенні за адресою: м. Ужгород, вул. Миколи Бобяка, буд. 1, у період грудня 2024 року, підготував декларацію з податку на прибуток підприємства ОК ЖБК «Нікос» за 2024 рік, у якій не зазначив «Фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток), визначений у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності» за звітний період 2024 року у розмірі 25 599 700 гри, чим занизив показник на загальну суму 25599 700 грн., що призвело до заниження податкових зобов'язань зі сплати податку на прибуток підприємства на загальну суму 4 607 946 гривень.
Таким чином, ОСОБА_4 , будучи службовою особою підприємства, діючи умисно, усупереч вимог пункту 44.1, пункту 44.2 статті 44, підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134, пункту 136.1 статті 136, підпунктів 139.2.1, 139.2.2. пункту 139.2 статті 139, підпункту 140.5.10 пункту 140.5 статті 140 Податкового кодексу України, пункту 6 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 1999 р. № 318, ч. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» при заповненні фінансової звітності товариства за 2024 рік умисно вказав недостовірні відомості, наслідком чого стала несплата ОК ЖБК «Нікос» податку на прибуток підприємств на загальну суму 4607 946 грн., що становить 3043 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та є значним розміром.
Своїми діями, які виразились в умисному ухиленні від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчиненому службовою особою товариства, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів в значних розмірах, ОСОБА_4 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 212 КК України.
Під час досудового розслідування ОСОБА_4 свою вину у вчиненні кримінального правопорушення злочину, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України, визнав повністю, щиро розкаявся.
Вина ОСОБА_4 в інкримінованому йому кримінальному правопорушенні підтверджується зібраними в ході досудового розслідування доказами, а саме: протоколом допиту свідка ОСОБА_6 від 29.07.2025; протоколом допиту підозрюваного ОСОБА_4 від 19.08.2025; висновком судово-економічної експертизи № 52 від 15.08.2025; податковою декларацією з податку на прибуток підприємства за 2024 рік юридичної особи ОК ЖБК «Нікос» від 03.03.2025; уточнюючою податковою декларацією з податку на прибуток підприємства за 2024 рік юридичної особи ОК ЖБК «Нікос» від 15.08.2025.
Сплата завданих державі збитків у вигляді ненадходження до державного бюджету податків та інших обов'язкових платежів на суму - 4 607 946 гривень підтверджується: платіжною інструкцією № 78 від 13.08.2025 про сплату ОК ЖБК «Нікос» податку на прибуток підприємства за 2024 рік в сумі 4 607 946, 00 гривень; листом Головного управління ДПС у Закарпатській області від 19.08.2025 № 8061/5/07-16-04-01-07 щодо повного погашення єдиних податкових зобов'язань відповідно до поданої 15.08.2025 уточнюючої податкової декларації податку на прибуток підприємства ОК ЖБК «Нікос» за 2024 рік в сумі 4 607 946 гривень, (чотири мільйона шістсот сім тисяч дев'ятсот сорок шість) гривень.
19.08.2025 підозрюваному ОСОБА_4 роз'яснено зміст ч. 1, 4 ст. 212 КК України та зміст ч. 2 ст. 284 КПК України, на що останній заявив про бажання та необхідність у застосуванні відносно нього норми ч. 4 ст. 212 КК України, тобто звільнити його від кримінальної відповідальності у передбаченому законом порядку.
20.08.2025 прокурору у кримінальному провадженні ОСОБА_3 надійшла заява від підозрюваного ОСОБА_4 щодо надання згоди на звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення-злочину, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України, у зв'язку із відшкодуванням завданих збитків у кримінальному провадженні у повному обсязі, тобто на підставі ч. 4 ст. 212 КК України.
У відповідності до вимог ч. 1 ст. 212 КК України: «Умисне ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності або особою, що займається підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи чи будь-якою іншою особою, яка зобов'язана їх сплачувати, якщо ці діяння призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у значних розмірах», - «карається штрафом від п'яти тисяч до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого».
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 286 КПК України при встановленні на стадії досудового розслідування підстав для звільнення від кримінальної відповідальності та отримавши згоду підозрюваного на таке звільнення, прокурор складає клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності та без проведення досудового розслідування у повному обсязі надсилає його до суду.
Потерпілих внаслідок вчиненого кримінального правопорушення не встановлено.
Враховуючи вищевикладене, а також, те, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні нетяжкого злочину, є несудимим, проти звільнення від кримінальної відповідальності не заперечує та надав згоду на звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із відшкодуванням завданих державі збитків у вигляді ненадходження до бюджету податків та зборів, кримінальне провадження підлягає направленню до суду для вирішення питання про звільнення його від кримінальної відповідальності.
На підставі наведеного просить, звільнити підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від кримінальної відповідальності за вчинення умисного ухилення від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчиненому службовою особою товариства, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у значних розмірах, тобто вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України, на підставі ч. 4 ст. 212 КК України, у зв'язку з тим, що ОК ЖБК «Нікос» погашено суму з податку на прибуток підприємств на загальну суму 4 607 946 грн. та відшкодовано суму з його не своєчасною сплатою.
Прокурор у підготовчому судовому засіданні підтримав клопотання та просив задовольнити таке.
Захисник підозрюваного у підготовчому судовому засіданні підтримав клопотання та просив звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності.
Підозрюваний у підготовчому судовому засіданні підтримав клопотання.
Заслухавши думку учасників кримінального провадження, дослідивши клопотання та додані до нього додатки, оцінивши в сукупності надані докази, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 4 ст. 286 КПК України, якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 284 КПК України передбачено, що кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Відповідно до ч.1 ст.286 КПК України звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом.
Як вбачається з ч. 2 ст. 286 КПК України, встановивши на стадії досудового розслідування підстави для звільнення від кримінальної відповідальності та отримавши згоду підозрюваного на таке звільнення, прокурор складає клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності та без проведення досудового розслідування у повному обсязі надсилає його до суду.
Статтею 44 КК України визначено, що особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом. Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом, здійснюються виключно судом. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності встановлюється законом.
Відповідно до ч. 4 ст. 212 КК України особа, яка вчинила діяння, передбачені частинами першою, другою цієї статті, або діяння, передбачені частиною третьою (якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах) цієї статті, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення її до кримінальної відповідальності сплачено податки, збори (обов'язкові платежі), а також відшкодовано шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).
Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно п. 16.1.4 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків, зокрема зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
Згідно платіжної інструкції АТ АКБ «Укргазбанк» №78 від 13.08.2025 встановлено, що 13.03.2025 ОК ЖБК «Нікос» (ЄДРПОУ 43484699) відшкодувало ГУК у Закарпатській області 4607946,00 грн збитків по кримінальному провадженню №72023071350000010 від 15.08.2023.
Згідно листа ГУ ДПСУ в Закарпатській області стало відомо, що відповідно до відомостей з інтегрованої картки інформаційно-комунікаційної системи ДПС України ОК «ЖИТЛОВО-БУДІВЕЛЬНИЙ КООПЕРАТИВ «НІКОС», відповідно до поданої уточнюючої декларації з податку на прибуток за 2024 рік, сплачено податок на прибуток в сумі 4 607 946 гривень.
Також, судом з'ясовано, що підозрюваному ОСОБА_4 було роз'яснено зміст ч. 2 ст. 285 КК України та застосування відносно нього ч. 4 ст. 212 КК України, у зв'язку з тим що ОК ЖБК «Нікос» погашено суму з податку на прибуток підприємства на загальну суму 4 607 946 грн. та відшкодовано суму з його не своєчасною сплатою.
19.08.2025 ОСОБА_4 подав прокурору письмову згоду на звільнення його від кримінальної відповідальності у кримінальному провадженні №72023071350000010 від 15.08.2023 на підставі ч. 4 ст. 212 КК України.
Таким чином, враховуючи викладене, зважаючи, що ОСОБА_4 є несудимим, проти звільнення його від кримінальної відповідальності не заперечує та надав згоду на звільнення від кримінальної відповідальності, враховуючи ті обставини, що в повному обсязі погашено суму з податку на прибуток підприємства на загальну суму 4 607 946 грн. та відшкодовано суму з його не своєчасною сплатою, та виконані всі умови, передбачені ч. 4 ст. 212 КК України, тому суд, з огляду на згоду ОСОБА_4 на його звільнення від кримінальної відповідальності, вважає за можливе, у відповідності до ч. 4 ст. 212 КК України та ч. 3 ст. 288 КПК України, звільнити останнього від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 212 КК України, на підставі ч. 4 ст. 212 КК України, а кримінальне провадження №72023071350000010 від 15.08.2023 закрити.
Керуючись ст. ст. 284-288, 314, 369-372, 376, 392, 395 КПК України, суд,
Клопотання прокурора Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_3 про звільнення від кримінальної відповідальності у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №72023071350000010 від 15.08.2023 року, за підозрою ОСОБА_4 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності за вчинене кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 212 КК України, на підставі ч. 4 ст. 212 КК України.
Кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №72023071350000010, відомості про яке 15.08.2023 внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України - закрити.
На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом семи днів з дня її оголошення.
Повний текст ухвали складено 17 вересня 2025 року.
Суддя Ужгородського міськрайонного суду
Закарпатської області ОСОБА_1