Постанова від 16.09.2025 по справі 297/2848/25

Справа №: 297/2848/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 вересня 2025 року м. Берегове

Суддя Берегівського районного суду Закарпатської області Ільтьо І. І., розглянувши матеріали, які надійшли з відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , мешканку АДРЕСА_1 , студентку, громадянку України,

за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ЗхРУ №356699 від 18.08.2025 року, вбачається, що 18.08.2025 року, о 14:30 год. у міжнародному пункті пропуску через державний кордон України для автомобільного сполучення «Дзвінкове» під час проходження прикордонного контролю на напрямку «Виїзд», прикордонним нарядом «Перевірка документів» убуло виявлено громадянку України ОСОБА_2 , яка під и надала закордонний паспорт громадянки Франції виданий на своє ім'я, чим здійснила спробу незаконного перетину державного кордону України без відповідних документів.

Окрім того, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення ЗхРУ №356698 від 18.08.2025 року, вбачається, що 20.07.2025 року о 11:12, у міжнародному пункті пропуску через державний кордон України для автомобільного сполучення «Дзвінкове» громадянка України ОСОБА_2 , здійснила незаконне перетинання державного кордону України в пункті пропуску через державний кордон України з Угорщини без відповідних документів, а саме пред'явила для перевірки документів закордонний паспорт громадянки Франції.

Своїми діями ОСОБА_2 порушила вимоги ст. ст. 2, 3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» від 01.10.2016 року, визначених п. 2 Правил перетинання державного кордону України, затверджених Кабінетом Міністрів України у Постанові від 27.01.1995 року № 57, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 204-1 КУпАП.

В судове засідання ОСОБА_2 не з'явилася. При цьому, згідно заяви, яка міститься в матеріалах просила розглянути справу без її участі.

Перевіривши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.

Диспозицією статті 204-1 КУпАП передбачена відповідальність за перетинання або спроба перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або за документами, що містять недостовірні відомості про особу чи без дозволу відповідних органів влади.

При цьому посадова особа ДПС, яка склала протокол про адміністративне правопорушення вважає, що ОСОБА_2 як громадянка України не вправі була подавати паспорт громадянки Франції, і таким чином дійшла висновку, що ОСОБА_2 намагалася перетнути кордон України без відповідних документів, чим вважав, що ОСОБА_2 скоїла правопорушення, передбачене ч.1 ст. 204-1 КУпАП.

Суд не може погодитися з таким висновком і вважає, що трактування вимог закону про вчинення ОСОБА_2 адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП є помилковим та необґрунтованим.

Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Статтею 248 КУпАП визначено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється на засадах рівності перед законом і органом (посадовою особою), який розглядає справу, всіх громадян незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мови та інших обставин.

Під час розгляду справи встановлено, що ОСОБА_2 їхала через державний кордон України на підставі документів, які надають їй право в'їзду/виїзду, а саме закордонного паспорту громадянки Франції.

З наданих суду документів вбачається, що ОСОБА_2 є громадянкою Франції, має паспорт громадянки Франції, зазначеним паспортом користується як громадянка Франції.

Отже, 20.07.2025 року та 18.08.2025 року Франції при перетині кордону подала належний правовстановлюючий документ.

Таким чином, висновок, що ОСОБА_2 намагалася перетнути кордон України без відповідних документів не ґрунтується на фактичних обставинах справи.

Також суд звертає увагу, що тлумачення громадянства із запереченнями його множинності суперечить принципам Європейської Конвенції "Про громадянство" від 06.11.1997 року (ратифікованою Україною Законом від 20.09.2006), згідно якої Україна зобов'язалася гарантувати права громадян із множинним громадянством, зокрема, ст. 17, відповідно до якої, визначаючи права та обов'язки, пов'язані із множинним громадянством: громадяни держави-учаcниці, які мають інше громадянство, мають на території держави учасниці, в якій вони проживають, ті самі права та обов'язки, як і інші громадяни держави-учасниці.

З наведених підстав, суд приходить до висновку про відсутність складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП, тому провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі ч.1 ст. 247 КУпАП.

У відповідності до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановлено за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про можливість об'єднання в одне провадження матеріалів справи, які надійшли з відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 204-1 КУпАП.

Керуючись ст. 247 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за №297/2848/25 та №297/2849/25 об'єднати в одне провадження та присвоїти єдиний унікальний номер №297/2848/25.

Адміністративне провадження відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП, закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності протягом десяти днів з дня винесення постанови через Берегівський районний суд до Закарпатського апеляційного суду.

Суддя Іван ІЛЬТЬО