Єдиний унікальний номер 725/8314/25
Номер провадження 3/725/2172/25
17.09.2025.
Суддя Чернівецького районного суду міста Чернівців Скуляк І. А., розглянувши адміністративну справу, яка надiйшла вiд Чернівецької митницi, про притягнення до адмiнiстративної вiдповiдальностi громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 cт. 483 Митного Кодексу України, -
13.08.2025 о 21 год. 42 хв. в зону митного контролю п/п «Порубне-Сірет» Чернівецької митниці в'їхав автомобіль марки «Мерседес», номерний знак НОМЕР_1 , під керуванням гр. України ОСОБА_1 , який прямував з України до Великобританії в приватних справах. В даному автомобілі слідували гр. України ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . Вказані громадяни до митного контролю надали контрольний талон для проходження митного контролю по «зеленому коридору», чим своїми діями заявили про те, що переміщувані ними через рмтнми кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними Платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо вивезення ' її межі митної території України.
Згідно ч. 5 ст. 366 МК України обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те. що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Згідно ч. 6 даної статті громадяни, які проходять (проїжджають) через "зелений коридор", звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.
При візуальному огляді гр. України ОСОБА_5 заявив про наявність особистих речей та посилок (передач) громадян.
Під час здійснення митного контролю, а саме огляду пред'явлених речей та посилок громадянином України ОСОБА_5 було виявлено не задекларовані та приховані від митного контролю друковані видання - книги: «НАРОДНАЯ ЕНЦИКЛОПЕДІЯ», 1911 року видання, в кількості - І шт., «ЕВРЕЙСКАЯ ЕНЦИКЛОПЕДІЯ», 1842 року видання, в кількості - 1 шт., «ХЕРСОНСКАЯ ОБЩЕСТВЕННАЯ БИБЛИОТЕКА», 1899 року видання, в кількості - 1 шт. Вказані друковані видання-книги знаходилась на дні картонної коробки, обклеєної клейкою стрічкою, на якій наклеєно логотип «Нова пошта», номер відправлення: 59001431978452, відправник ОСОБА_6 (м. Миколаїв. Відділення №2, т. 0677П1436) отримувач: ОСОБА_7 (м. Чернівці, відділення №3. Т. 0509396966). При відкритті даної коробки серед різних речей знаходився пакунок обклеєний поліетиленовою плівкою чорного кольору на якому був наклеєний логотип «Нова пошта», номер відправлення: 59001391303394, відправник ОСОБА_8 ( АДРЕСА_2 ) отримувач: ОСОБА_6 ( АДРЕСА_3 ). В даному пакунку знаходились вищевказані друковані видання - книги. Доступ та виїмка стали можливими після розрізання клейкої стрічки, якою була обмотана картонна коробка, виймання речей, діставання пакунку та розрізання поліетиленової плівки.
Вказані книги підпадають під дію Закону України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» від 21 вересня 1999 року, п.3 Списку творів друку, що не підлягають вивезенню (пересиланню) з України, Додатку №6 до «Інструкції про порядок переміщення через державний кордон України текстових, аудіо- та аудіовізуальних матеріалів» - періодичні і ті, що продовжуються (праці, записки. Відомості, вісники, збірники наукових праць тощо) видання, які вийшли до 1945 року включно, можуть бути вивезені за межі митної території України на підставі свідоцтва на право вивезення культурних цінностей.
Гр. України ОСОБА_5 митний контроль пройшов та вищевказані друковані видання -книги, не визнав своєю власністю та повідомив, що вказані книги отримав в м. Чернівці при отриманні транспортного засобу для виїзду закордон. Жодних дозвільних документів на право переміщення через державний кордон України вищевказаного предмета у нього не має.
Таким чином гр. України ОСОБА_5 вчинив дії, спрямовані на незаконне переміщення через митний кордон України товарів з приховуванням від митного контролю шляхом використання способів.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ч.1 ст. 483 Митного кодексу України.
Правопорушник в судове засідання не з'явився, хоча повідомлявся про час та місце розгляду справи. Про причини неявки в суд не повідомив.
Враховуючи практику Європейського суду з прав людини, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки, вважаю за можливе провести розгляд справи у відсутність її учасників.
Згідно ч. 4 ст. 526 МК України, справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.
Так, будучи повідомленим про час та місце розгляду справи громадянин України ОСОБА_1 не звертався до суду з відповідним клопотанням про перенесення розгляду справи, у зв'язку з чим, можливо розглянути справу за відсутності особи щодо якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності.
Факт вчинення громадянином України ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 Митного кодексу України, підтверджується наступними дослідженими та проаналізованими судом письмовими доказами, а саме: протоколом про порушення митних правил № 0494/UA408000/2025 від 13.08.2025 року та іншими матеріалами справи, а тому суд вважає, що в його діях є склад правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України.
Згідно висновку експерта №27 від 08 вересня 2025 року, судом встановлено, що вартість предметів порушення митних правил становить 18548,95 грн /а.с. 23-29/.
При накладенні на громадянина України ОСОБА_1 адміністративного стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника.
З урахуванням всіх обставин справи, суд вважає, що на України ОСОБА_1 слід накласти стягнення на підставі ч.1 ст. 483 МК України у вигляді накладення штрафу в розмірі 50 відсотків вартості цих товарів та конфіскації товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, оскільки даний вид адміністративного стягнення буде достатнім для його виправлення.
Відповідно до п.2 розділу 3 наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку відшкодування витрат за зберігання товарів та транспортних засобів на складах митних органів, Порядку обчислення сум витрат у справах про порушення митних правил та їх відшкодування та Розмірів відшкодувань за зберігання на складах митних органів товарів і транспортних засобів» № 731 від 15.06.2012 року витрати митного органу за зберігання товарів, транспортних засобів, тимчасово вилучених у справі про порушення митних правил, після набрання законної сили рішенням, винесеним у справі про порушення митних правил, відшкодовуються у разі, якщо особу визнано винною, а вилучені у справі про порушення митних правил товари та/або транспортні засоби підлягають поверненню власнику.
Враховуючи вищевказану норму Закону, суд прийшов до висновку, що витрати вказані за зберігання товарів на складах митних органів стягненню з правопорушника не підлягають.
На пiдставi ст. 483 ч.1 та керуючись ст.ст. 461, 462, 467, 522, 524, 525 Митного Кодексу України, п.2 розділу 3 наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку відшкодування витрат за зберігання товарів та транспортних засобів на складах митних органів, Порядку обчислення сум витрат у справах про порушення митних правил та їх відшкодування та Розмірів відшкодувань за зберігання на складах митних органів товарів і транспортних засобів»,-
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 9274 грн 47 коп. та конфіскації - товару, а саме книг: «НАРОДНАЯ ЕНЦИКЛОПЕДІЯ», 1911 року видання, в кількості - І шт., «ЕВРЕЙСКАЯ ЕНЦИКЛОПЕДІЯ», 1842 року видання, в кількості - 1 шт., «ХЕРСОНСКАЯ ОБЩЕСТВЕННАЯ БИБЛИОТЕКА», 1899 року видання, в кількості - 1 шт., які вилучені згідно протоколу про порушення митних правил № 0494/UA408000/2025 від 13.08.2025 року.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави, судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог ст. 307 КпАП України, штраф має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти діб з дня винесення постанови до Чернівецького апеляційного суду через Чернівецький районний суд міста Чернівців.
Суддя Чернівецького районного
суду міста Чернівців Скуляк І. А.