Ухвала від 16.09.2025 по справі 127/28752/25

Справа № 127/28752/25

Провадження № 2-а/127/250/25

УХВАЛА

16.09.2025 року м. Вінниця

Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Бессараб Н.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови.

Даний адміністративний позов не відповідає вимогам ст. ст. 160, 161 КАС України, а тому підлягає залишенню без руху з таких підстав.

Як вбачається з позовної заяви позивач просить: поновити процесуальний строк на звернення до суду з адміністративним позовом про скасування постанови ІНФОРМАЦІЯ_1 від 07.07.2025 №5039; скасувати постанову ІНФОРМАЦІЯ_1 від 07.07.2025 №5039 про притягнення гр. ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 17 000 гривень, а справу про адміністративне правопорушення - закрити у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, однак до матеріалів справи додано постанову №5034 за справою про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП від 07.07.2025.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними.

Як передбачає ч. 1 ст. 120 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

Згідно з ч. 1 ст. 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Відповідно до ч. 1-4 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

Правовий припис "в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого законом" означає, що позов має подаватися лише в тих межах часу, який встановлений законом. Крім того, можливість захисту прав та інтересів залежить від дотримання строків, встановлених на цей випадок законом.

Встановлення процесуальних строків законом та судом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними певних процесуальних дій, передбачених КАС України не зловживаючи ними.

Відповідно до ч. 2 ст. 286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).

Згідно з ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

У постанові №5034 за справою про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП від 07.07.2025 вказано, що «Згідно наданих пояснень ОСОБА_1 стверджує, що до ТЦК та СП прибував, дані оновив, користується правом на відстрочку. Однак будь-які підтверджуючі документи відсутні, крім того, згідно відомостей АІКС «Оберіг» громадянин ОСОБА_1 вчасно свої персональні дані не оновив. Громадянин ОСОБА_1 про час, дату та місце розгляду справи то адміністративне правопорушення належним чином повідомлений, про що свідчить підпис у відповідній графі протоколу.»

З огляду на викладене, до матеріалів адміністративного позову не додано належних та допустимих доказів, що ОСОБА_1 не був присутнім при складенні відносно нього протоколу №3119 про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП від 23.06.2025, а якщо це мало місце, то не додано також належних та допустимих доказів поважності причин неявки до ІНФОРМАЦІЯ_1 на розгляд справи про адміністративне правопорушення (хвороба, тощо) для розгялду цього протоколу.

Крім того, матеріали адміністративного позову не містять належних доказів щодо поважності причин пропуску ОСОБА_1 строку звернення до адміністративного суду (хвороба, тривале відрядження, обставини, які були чи об'єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулася з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду).

Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

За таких обставин, дану позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк для усунення зазначених недоліків.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 161, 169 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови - залишити без руху та надати строк для усунення недоліків терміном п'ять днів з дня отримання позивачем ухвали про залишення позову без руху.

Роз'яснити позивачу, що у разі невиконання вимог, зазначених в ухвалі, адміністративний позов буде повернуто позивачу.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя: