Ухвала від 16.09.2025 по справі 920/992/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

16.09.2025м. СумиСправа № 920/992/22

Господарський суд Сумської області у складі судді Вдовенко Д.В., за участю секретаря судового засідання Шишло Н.С., розглянувши заяву Управління Державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області (вх. №4007 від 17.07.2025) про зміну способу і порядку виконання судового рішення по справі №920/992/22 за позовом Керівника Окружної прокуратури міста Суми до відповідачів: 1) Сумської міської ради, 2) Товариства з обмеженою відповідальністю “Грейткепіталсіті», за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів державного реєстратора виконавчого комітету Сумської міської ради Швайкус Лілії Вікторівни, про визнання незаконним та скасування рішення, визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок, скасування рішень державного реєстратора,

представники прокуратури, позивача, відповідача, третьої особи, заявника у судове засідання не з'явилися; у судове засідання з'явився представник Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради - Ромась І.М.;

УСТАНОВИВ:

Рішенням від 15.06.2023 у справі № 920/992/22 господарський суд позов задовольнив повністю; визнав незаконним та скасував рішення Сумської міської ради від 24 листопада 2021 року №2496-МР “Про надання в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю “Грейткепіталсіті» земельних ділянок за адресами: м. Суми, вул. Ковпака, 32, площею 0,2800 га та вул. Ковпака, 32 А площею 0,2800 га»; визнав недійсним договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 5910136600:05:002:0081 від 26.11.2021, укладений між Сумською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю “Грейткепіталсіті»; визнав недійсним договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 5910136600:05:002:0082 від 26.11.2021, укладений між Сумською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю “Грейткепіталсіті»; скасував рішення державного реєстратора виконавчого комітету Сумської міської ради Сумської області Швайкус Лілії Вікторівни про державну реєстрацію права оренди за Товариством з обмеженою відповідальністю “Грейткепіталсіті» на земельну ділянку з кадастровим номером 5910136600:05:002:0081 (номер запису про інше речове право: 45321430, індексний номер рішення про державну реєстрацію прав: 61901277 від 29.11.2021); скасував рішення державного реєстратора виконавчого комітету Сумської міської ради Сумської області Швайкус Лілії Вікторівни про державну реєстрацію права оренди за Товариством з обмеженою відповідальністю “Грейткепіталсіті» на земельну ділянку з кадастровим номером 5910136600:05:002:0082 (номер запису про інше речове право: 45322200, індексний номер рішення про державну реєстрацію прав: 61902428 від 29.11.2021); стягнув з Сумської міської ради на користь Сумської обласної прокуратури 6202 грн 50 коп. витрат по сплаті судового збору; стягнув з Товариства з обмеженою відповідальністю “Грейткепіталсіті» на користь Сумської обласної прокуратури 6202 грн 50 коп. витрат по сплаті судового збору.

12.12.2023 на виконання рішення від 15.06.2023 Господарський суд Сумської області видав відповідні накази.

17.07.2025 Управління Державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області подало заяву (вх. № 4007 від 17.07.2025), в якій просить суд змінити спосіб і порядок виконання наказу Господарського суду Сумської області від 12.12.2023 по справі №920/992/22 про стягнення з Сумської міської ради на користь Сумської обласної прокуратури 6202 грн 50 коп. витрат по сплаті судового збору шляхом зазначення належного боржника, який має відкриті рахунки в органах Казначейства.

Ухвалою від 18.07.2025 господарський суд призначив заяву до розгляду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи на 29.07.2025, 11:00.

Судове засідання 29.07.2025 по справі № 920/992/22 не відбулось, у зв'язку з перебуванням судді Вдовенко Д.В. у відпустці з 21.07.2025 до 08.08.2025.

Ухвалою від 11.08.2025 господарський суд призначив заяву до розгляду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи на 26.08.2025, 11:00.

У судовому засіданні 26.08.2025 представник Управління Державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області зазначив, що відкриті рахунки в Управлінні має Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, який відмовився у добровільному порядку виконувати рішення суду, про що повідомив у листі на адресу Управління. Суд постановив протокольну ухвалу про відкладення розгляду заяви (вх. №4007 від 17.07.2025) про зміну способу і порядку виконання судового рішення по справі №920/992/22 на 04.09.2025, 11 год. 00 хв.

Управління Державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області подало клопотання (вх. № 4545/25 від 28.08.2025, вх. № 4595/25 від 01.09.2025) в межах розгляду заяви про зміну способу та порядку виконання рішення, в якому просить суд змінити боржника у справі з Сумської міської ради на Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, який обслуговується в Управлінні Державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області та має відкритті рахунки для проведення безспірного списання.

Суд розцінив вказану заяву як уточнення до заяви про зміну способу та порядку виконання наказу Господарського суду Сумської області від 12.12.2023 по справі №920/992/22 в частині зазначення належного боржника, прийняв відповідну заяву до розгляду (ухвала суду від 04.09.2025).

Таким чином Управління Державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області просить суд змінити спосіб і порядок виконання наказу Господарського суду Сумської області від 12.12.2023 по справі №920/992/22 про стягнення з Сумської міської ради на користь Сумської обласної прокуратури 6202 грн 50 коп. витрат по сплаті судового збору шляхом зазначення боржником Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, який має відкриті рахунки в органах Казначейства.

Для повідомлення Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради про розгляд судом заяви Управління Державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області про зміну способу та порядку виконання наказу Господарського суду Сумської області від 12.12.2023 по справі №920/992/22, в якій належним боржником визначено Департамент, для надання можливості подати пояснення щодо своєї позиції, суд ухвалою від 04.09.2025 відклав розгляд заяви на 16.09.2025, 10:30, встановив Департаменту п'ятиденний строк з дня отримання ухвали для надання пояснень щодо заяви.

Ухвала суду від 04.09.2025 отримана Департаментом забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради 05.09.2025, про що свідчить довідка господарського суду про доставку електронного листа.

У судовому засіданні 16.09.2025 представник Департаменту зазначив, що заперечує проти задоволення заяви, оскільки судовий збір стягнутий з Сумської міської ради, а не Департаменту і підстави для процесуального правонаступництва відсутні. Також представник зазначив, що стягувач пропустив строк пред'явлення наказу до виконання.

Відповідно до ст. 331 Господарського процесуального кодексу України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Про встановлення чи зміну способу та порядку виконання рішення або відмову у вчиненні відповідних процесуальних дій постановляється ухвала, яка може бути оскаржена. У необхідних випадках ухвала надсилається установі банку за місцезнаходженням боржника або державному виконавцю, приватному виконавцю.

Під зміною способу і порядку виконання рішення розуміється прийняття господарським судом нових заходів та визначення інших дій для виконання рішення у разі неможливості його виконання у порядку та у спосіб, раніше встановлені.

В обґрунтування заяви Управління Державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області вказує на те, що Сумська міська рада не має відкритих рахунків в органах Казначейства, що унеможливлює виконання рішення суду. Відповідно до Положення «Про Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради» саме Департамент є належним боржником, який обслуговується в Управлінні та має відкриті рахунки для проведення безспірного списання.

Суд зазначає, що відсутність відкритих рахунків у Сумської міської ради не може бути підставою для звільнення органу місцевого самоврядування від обов'язку виконання судового рішення.

Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що судові рішення є обов'язковими до виконання.

Згідно зі ст. 326 Господарського процесуального кодексу України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.

Принцип обов'язковості судового рішення закріплений також у статті 2 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до ст. 10 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до ст. 16 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Згідно зі ст. 11 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами міських рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи міських рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам.

Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради є виконавчим органом Сумської міської ради (п. 1 Положення «Про Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради», затвердженого рішенням Сумської міської ради від 28 вересня 2016 року № 1128-МР зі змінами).

Відповідно до п. 3.2.97 Положення, Департамент несе зобов'язання по сплаті коштів, стягнутих за судовими рішеннями з Сумської міської ради, Сумського міського голови по оплаті судового збору, виконавчого збору, витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, штрафів та інших зобов'язань, що виникають з діяльності Департаменту.

За викладених обставин, оскільки у боржника Сумської міської ради відсутні відкриті рахунки в органах Казначейства, що унеможливлює виконання рішення Господарського суду Сумської області від 15.06.2023 у справі № 920/992/22, при цьому Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради є виконавчим органом Сумської міської ради, несе зобов'язання по сплаті коштів, стягнутих за судовими рішеннями з Сумської міської ради відповідно до Положення, має відкриті рахунки в Управлінні Державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області суд задовольняє заяву Управління Державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області (вх. №4007 від 17.07.2025) про зміну способу і порядку виконання судового рішення по справі №920/992/22, змінює порядок виконання рішення шляхом стягнення 6202 грн 50 коп. витрат по сплаті судового збору на користь Сумської обласної прокуратури з Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради.

Щодо доводів Департаменту про пред'явлення наказу до виконання з пропуском строку суд зазначає, що постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 27 грудня 2024 року у справі № 480/1571/24 визнано протиправним рішення Управління Державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області про відмову у прийнятті до виконання наказу Господарського суду Сумської області про примусове виконання рішення від 15.06.2023 у справі № 920/992/22 про стягнення з Сумської міської ради на користь Сумської обласної прокуратури 6202,50 грн витрат по сплаті судового збору, зобов'язано Управління Державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області прийняти до виконання наказ Господарського суду Сумської області про примусове виконання рішення від 15.06.2023 у справі № 920/992/22. Наказ Господарського суду Сумської області про примусове виконання рішення від 15.06.2023 у справі № 920/992/22 перебуває на виконанні в Управлінні Державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області.

Керуючись ст. 2, 234, 235, 326, 331 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Заяву Управління Державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області (вх. №4007 від 17.07.2025) про зміну способу і порядку виконання судового рішення по справі №920/992/22 - задовольнити.

2. Змінити порядок виконання рішення Господарського суду Сумської області від 15.06.2023 у справі № 920/992/22 (наказ Господарського суду Сумської області на примусове виконання рішення суду виданий 12.12.2023) в частині стягнення з Сумської міської ради на користь Сумської обласної прокуратури 6202 грн 50 коп. витрат по сплаті судового збору

шляхом стягнення витрат по сплаті судового збору в сумі 6202 грн 50 коп. на користь Сумської обласної прокуратури (вул. Г.Кондратьєва, буд. 33, м. Суми, код ЄДРПОУ 03527891) з Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради (вул. Садова, буд. 33, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 40456009).

3. Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтями 255-257 Господарського процесуального кодексу України. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення до Північного апеляційного господарського суду.

Повний текст ухвали складений та підписаний суддею 17.09.2025.

Суддя Д.В. Вдовенко