79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128
10.09.2025 Справа № 914/2933/24
За позовом: Виконавчого комітету Луцької міської ради (43025, м.Луцьк, вул.Б.Хмельницького, 19; ідент.код: 04051327)
до Відповідача: Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (79005, м.Львів, вул.Коперника, 4; ідент.код 20812013)
про: визнання недійсним Рішення Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №60/106-р/к від 26.09.2024 у справі №63/7-01-42-2024.
Суддя: Стороженко О.Ф.
Секретар: Мацейко А.Ю.
Представники:
Позивача: Загоруйко О.С. - Довіреність б/н від 26.07.2022;
Відповідача: Сигляк І.Я. - Витяг з ЄДР ЮО, ФОП та ГФ; Оленюк С.Л. - Витяг з ЄДР ЮО, ФОП та ГФ.
Процесуальні дії вчинено Cудом у приміщенні Господарського суду Львівської області: зал судового засідання №11.
Виходячи з обставин, зазначених у частині третій ст. 238 ГПК України, -
Суд встановив:
Виконавчим комітетом Луцької міської ради подано Позовну заяву (нова редакція якої надійшла 04.12.2024) з вимогою визнати недійсним Рішення Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №60/106-р/к від 26.09.2024 у справі №63/7-01-42-2024 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції».
Суд (у попередньому складі), Ухвалою від 23.12.2024, відкрив провадження у справі №914/2933/24.
Суд, у новому складі, Ухвалою від 12.03.2025, прийняв справу до розгляду та призначив розгляд справ спочатку.
Позивачем подано також Відповідь на відзив.
Позивачем підставами позову зазначено, зокрема, такі обставини:
-у Рішенні Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України зазначено про виявлення порушення антимонопольного законодавства при прийнятті Виконавчим комітетом Луцької міської ради Рішення від 12.04.2023 № 232-1 “Про правила розміщення та функціонування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади», а саме: антиконкурентні дії, які стосуються того, що зазначеними Правилами, для отримання паспорта прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності, від суб'єктів господарювання вимагаються документи, які не передбачені Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (затвердженим Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України від 21.10.2011 № 244), а саме:
1) отримання дозволу на встановлення тимчасової споруди у вигляді рішення Виконавчого комітету Луцької міської ради;
2) подання заяви до відділу Управління майном міської комунальної власності Луцької міської ради та укладення на підставі цієї заяви Договору на право тимчасового користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення тимчасових споруд з метою провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади;
3) укладення договору на прибирання території та вивіз сміття;
4) сплата гарантійного внеску, до початку проведення конкурсу на оформлення права користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення тимчасових споруд з метою провадження підприємницької діяльності, у розмірі дванадцятимісячної плати;
5) вимога надати кольорове фото тимчасової споруди з прилеглою територією/ панорамного кольорового фото місця розміщення тимчасової споруди з комп'ютерним макетом тимчасової споруди та благоустроєм прилеглої території на фоні оточуючої забудови;
-відповідно до статті 2 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», місцеве самоврядування - це гарантоване Державою право та реальна здатність територіальної громади самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України;
-місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст;
-статтею 5 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що система місцевого самоврядування включає:
· територіальну громаду;
· сільську, селищну, міську раду;
· сільського, селищного, міського голову;
· виконавчі органи сільської, селищної, міської ради;
-відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
-аналогічні норми зазначено у частині третій статті 24 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні, згідно з якою органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, прийнятими у межах їхньої компетенції;
-основні повноваження виконавчого комітету сільських, селищних, міських рад визначено статтями 27 - 41 Закону України України “Про місцеве самоврядування в Україні»;
-питання щодо утримання об'єктів благоустрою державної та комунальної власності, на яких розміщені тимчасові споруди торговельного призначення, також врегульовані Законами України “Про благоустрій населених пунктів», “Про регулювання містобудівної діяльності»;
-зокрема, частиною четвертою статті 28 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування;
-Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності затверджено Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244 (Порядок № 244);
-відповідно до зазначених нормативно-правових актів були розроблені Правила розміщення та функціонування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади, які затверджені Рішенням Виконавчого комітету Луцької міської ради від 12.04.2023 № 232-1 (Правила);
-проте, Західним міжобласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України, у Рішенні від 26.09.2024, зазначено про допущення Виконкомом певних порушень законодавства про захист економічної конкуренції, які нами не визнаються;
-щодо зазначеної у Правилах вимоги отримати дозвіл на встановлення тимчасової споруди для провадження тимчасової діяльності (ТС) у вигляді рішення Виконавчого комітету Луцької міської ради, то відповідно до пункту 2.1. Порядку № 244, підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив'язки тимчасової споруди, а пунктом 2.2. передбачено, що Замовник, який має намір встановити тимчасову споруду, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС;
-відповідно до частини першої статті 51 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень;
-частиною першою статті 52 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради;
-згідно з частиною шостою статті 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті ради в межах своїх повноважень приймає рішення;
-враховуючи зазначені норми законодавства, у разі надходження до виконавчого органу ради (виконавчого комітету) будь-якого звернення, зокрема і щодо можливості встановлення ТС для провадження підприємницької діяльності, виконавчим комітетом може бути надана відповідь лише шляхом прийняття відповідного акту - рішення виконавчого комітету, про що і зазначено у Правилах розміщення та функціонування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади (затверджених Рішенням Виконавчого комітету Луцької міської ради від 12.04.2023 № 232-1);
-стосовно зазначеної у Правилах вимоги подання заяви до відділу Управління майном міської комунальної власності Луцької міської ради та укладення на підставі цієї заяви Договору на право тимчасового користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення тимчасових споруд з метою провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади, то пунктом 3.8.1 Правил передбачено, що для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається не пізніше 20 днів після ухвалення рішення до уповноваженого органу з питань містобудування та архітектури Луцької міської ради із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС та заявою до відділу Управління майном міської комунальної власності Луцької міської ради щодо оформлення Договору на право тимчасового користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення тимчасових споруд з метою провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади (Договір), і додає:
· графічну схему розміщення ТС - графічні матеріали, виконані на топографо- геодезичній основі М 1:500 (термін давності не більше одного року з дати звернення) суб'єктом господарювання, який має у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат, або архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, які відображають розміщення ТС із прив'язкою до місцевості (будівлі, споруди, інженерні мережі тощо), планувальними обмеженнями та зазначенням заходів щодо благоустрою та озеленення прилеглої території (розташування квітників, під'їздів, урн, влаштування дорожнього покриття або мощення фігурними елементами тощо), згідно з Додатком 1 до Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності»;
· ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для нових ТС або у разі зміни зовнішнього вигляду ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, який має у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (Додаток 1 до Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності»), або фото в реальному часі в разі продовження розміщення ТС без змін;
· технічні умови щодо інженерного забезпечення ТС (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж;
-згідно з пунктом 3.11 Правил, паспорт прив'язки ТС оформляється уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури Луцької міської ради в термін до десяти робочих днів та передається до відділу Управління майном міської комунальної власності Луцької міської ради для укладання Договору;
-таким чином, наведеними нормами Правил чітко зазначено, що від суб'єкта господарювання, який бажає отримати Паспорт прив'язки ТС, не вимагається укладення Договору на право тимчасового користування окремими елементами благоустрою комунальної власності, оскільки такий Паспорт прив'язки вже виданий та переданий у відділ Управління майном міської комунальної власності Луцької міської ради;
-стосовно зазначеної у Правилах вимоги укладення договору на прибирання території та вивіз сміття, то відповідно до підпункту 7 пункту “а» частини першої статті 30 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських ради відноситься організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян;
-пунктом 2 частини першої статті 10 Закону України “Про благоустрій населених пунктів» визначено, що до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить затвердження правил благоустрою територій населених пунктів;
-пунктом 2.1. Правил благоустрою міста Луцька, затверджених Рішенням Луцької міської ради від 29.07.2009 № 44/2 (Правила благоустрою), передбачено, що організацію благоустрою міста забезпечують Луцька міська рада та її виконавчі органи відповідно до повноважень, установлених законом;
-зазначені Правила благоустрою наявні у відкритому загальному доступі та розміщені на офіційному сайті Луцької міської ради;
-пунктом 3.1.2. Правил благоустрою передбачено обов'язок суб'єктів благоустрою укладати договори на вивезення (збирання, зберігання, перевезення, знешкодження, видалення і захоронення) відходів згідно з вимогами чинного законодавства;
-крім того, аналогічні норми містяться у частині другій статті 31 Закону України “Про управління відходами», згідно з яким утворювачі побутових відходів зобов'язані:
· укладати договори з виконавцем послуги з управління побутовими відходами та вносити у встановленому порядку плату за послугу з управління побутовими відходами;
· забезпечувати передачу побутових відходів до системи управління побутовими відходами, а побутові відходи, на які поширюється розширена відповідальність виробника, - до системи приймання або роздільного збирання, створеної організаціями розширеної відповідальності виробників;
· забезпечувати у встановленому порядку роздільне збирання відходів за наявності об'єкта оброблення відходів;
-таким чином, укладення договорів на вивіз сміття є обов'язком як суб'єктів господарювання, так і органів місцевого самоврядування, відповідальних за дотримання благоустрою населених пунктів, а не документом, який безпідставно вимагається для отримання Паспорта прив'язки, як зазначено в оскаржуваному Рішенні Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України;
-також, укладення договорів на вивіз сміття кореспондується з іншими законами України, що мають вищу юридичну силу, ніж накази міністерств, у тому числі - Наказ, яким затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності;
-стосовно зазначеної у Правилах вимоги сплати гарантійного внеску, до початку проведення конкурсу на оформлення права користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення тимчасових споруд з метою провадження підприємницької діяльності, у розмірі дванадцятимісячної плати, то її передбачено Положенням про проведення конкурсу на оформлення права на користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення тимчасових споруд з метою провадження підприємницької діяльності (Положення про конкурс), який також затверджено Рішенням Виконавчого комітету Луцької міської ради від 12.04.2023 № 232-1 “Про правила розміщення та функціонування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади»;
-згідно із затвердженим Положенням про конкурс, гарантійний внесок - це грошова сума, яку сплачує учасник конкурсу, як гарантію участі та виконання своїх зобов'язань у розмірі дванадцятимісячної плати за користування окремими елементами благоустрою комунальної власності;
-встановлення учаснику конкурсу обов'язку перерахувати гарантійний внесок є типовою нормою, передбаченою чинним законодавством, що регулює суспільні відносини у сфері проведення публічних торгів (аукціонів, конкурсів тощо), оскільки дозволяє залучити до таких заходів дійсно зацікавлених суб'єктів господарювання;
-також важливо, що законодавством не передбачено конкретні розміри гарантійного внеску, а тому такі розміри встановлюються у кожному випадку окремо;
-зокрема, на території Луцької міської територіальної громади розмір гарантійного внеску визначається відповідно до Методики розрахунку плати за тимчасове користування окремими елементами благоустрою комунальної власності, затвердженої Рішенням міської ради від 22.02.2023 № 41/96 “Про тимчасове користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення тимчасових споруд з метою провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади»;
-при прийнятті Виконавчим комітетом Луцької міської ради Рішення від 12.04.2023 №232-1 "Про правила розміщення та функціонування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади" було повністю проведено регуляторну процедуру відповідності вимогам Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності";
-у ході проведення регуляторної діяльності жодних зауважень як щодо проведення конкурсу загалом, так і щодо розміру та порядку повернення гарантійного внеску учасникам конкурсу - не надходило;
-крім того, на адресу Луцької міської ради не надійшло жодної скарги щодо дискримінаційності Положення про конкурс (після його затвердження Виконавчим комітетом Луцької міської ради), а також скарг щодо неповернення гарантійного внеску учасникам конкурсу;
-стосовно зазначеної у Правилах вимоги надати кольорове фото тимчасової споруди з прилеглою територією/панорамного кольорового фото місця розміщення тимчасової споруди з комп'ютерним макетом тимчасової споруди та благоустроєм прилеглої території на фоні оточуючої забудови, то, як вже зазначалось, статтею 30 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що організація благоустрою є власним (самоврядним) повноваженням виконавчих органів сільських, селищних, міських рад;
-Виконком врахував, що встановлення тимчасових споруд може негативно впливати на благоустрій населених пунктів (неестетичний чи застарілий зовнішній вигляд ТС, утворення сміття тощо), а тому потребує певного регулювання в межах повноважень, наданих органам місцевого самоврядування, і з цією метою прийнято Рішення від 22.04.2021 № 327-1 “Про концепцію зовнішнього архітектурного вигляду тимчасових споруд та зупинок громадського транспорту», згідно з яким Управління містобудування та архітектури Луцької міської ради, правонаступником якого є Департамент містобудування, земельних ресурсів та реклами Луцької міської ради, при наданні паспорту прив'язки тимчасової споруди, зобов'язано використовувати за основу Концепцію зовнішнього архітектурного вигляду тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та зупинок громадського транспорту з торговими павільйонами;
-зазначеним Рішенням (від 22.04.2021) визначено вид фасадів, розміри та варіанти зовнішнього вигляду ТС, тому, з метою дотримання вказаного Рішення Виконавчого комітету Луцької міської ради, вимагається відповідне фото або макет тимчасової споруди, за паспортом прив'язки якої звертаються суб'єкти господарювання;
-важливо, що при цьому з'являється визначеність, оскільки суб'єкти господарювання, як замовники паспорта прив'язки, відразу розуміють вимоги щодо зовнішнього вигляду ТС, його розмірів та місця встановлення;
-крім того, доступність виготовлення однієї фотографії чи макету на цей час не створює бар'єрів, які б унеможливили суб'єкту господарювання подати заяву на отримання паспорта прив'язки ТС;
-враховуючи викладене, вимога надати одну фотографію чи комп'ютерний макет ТС не створює обставин, які значно ускладнюють доступ до отримання паспорта прив'язки ТС, тому не підлягає регулюванню антимонопольним законодавством.
Відповідачем подано Відзив з обґрунтуванням безпідставності позову, у якому, зокрема, зазначено:
-згідно з абзацом 2 статті 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції», економічна конкуренція - змагання між суб'єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб'єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб'єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб'єкт господарювання не може визначати умови обороту товарів на ринку;
-відповідно до частини першої статті 4 Закону України «Про захист економічної конкуренції», державна політика у сфері розвитку економічної конкуренції та обмеження монополізму, здійснення заходів, які сприяють розвитку конкуренції, здійснюється, у тому числі, органами місцевого самоврядування;
-частина друга статті 4 Закону України «Про захист економічної конкуренції» визначає, що органи місцевого самоврядування зобов'язані сприяти розвитку конкуренції та не вчиняти будь-яких неправомірних дій, які можуть мати негативний вплив на конкуренцію;
-тобто, виконання органами місцевого самоврядування зобов'язання щодо сприяння розвитку конкуренції та невчинення будь-яких дій, які можуть мати негативний вплив на конкуренцію, здійснюється шляхом створення умов, за яких здобуття суб'єктами господарювання переваг над іншими суб'єктами господарювання здійснюється завдяки власним досягненням;
-здійснення таких заходів забезпечує реалізацію державної політики у сфері розвитку економічної конкуренції та обмеження монополізму;
-натомість, недотримання зазначених засад може призводити до спотворення конкуренції та, відповідно, до нездійснення органами місцевого самоврядування заходів, які сприяють розвитку конкуренції;
-відповідно до пункту 3 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», порушенням законодавства про захист економічної конкуренції є антиконкурентні дії органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю;
-згідно з приписами частини першої статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції», антиконкурентними діями органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю є прийняття будь яких актів (рішень, наказів, розпоряджень, постанов тощо), надання письмових чи усних вказівок, укладення угод або будь-які інші дії чи бездіяльність органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно - господарського управління та контролю, які призвели або можуть призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції;
-всупереч наведеному, Виконком Луцької міської ради прийнято Рішення від 12.04.2023 № 232-1 «Про Правила розміщення та функціонування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади», яким затверджено Правила розміщення та функціонування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади (Правила) та Положення про проведення конкурсу на оформлення права на користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення тимчасових споруд з метою провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади, норми яких не відповідають вимогам Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства від 21.10.2011 № 244) та встановлюють додаткові адміністративні бар'єри доступу на ринок реалізації товарів, робіт, послуг в тимчасових спорудах;
-з метою здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції, адміністративною колегією Відділення прийнято Рішення від 26.09.2024 № 63/106-р/к (Рішення 106), згідно з яким наведені дії Виконкому є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим частиною першою статті 15 та пунктом 3 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, що можуть призвести до обмеження конкуренції на ринку реалізації товарів, робіт, послуг в тимчасових спорудах;
-Рішення 106 містить виклад фактологічних та правових обставин, необхідних для відмови в позові;
-питання визначення порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на законодавчому рівні регламентується частиною четвертою статті 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»: «Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування»;
-такий порядок встановлений згідно з Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності»;
-відповідно до пункту 1.1 розділу І вказаного Порядку: «Цей Порядок визначає механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності»;
-Виконкомом прийнято Рішення від 12.04.2023 № 232-1, яким затверджено Правила, які повинні відповідати вимогам Порядку;
-пунктом 2.2 Порядку передбачено, що замовник, який має намір встановити тимчасову споруду (ТС), звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідно заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС;
-відповідно до пункту 2.3 Порядку, до заяви додаються:
· графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1:500 кресленнями контурів ТС з прив'язкою до місцевості;
· реквізити замовника (найменування, П.І.Б., місцезнаходження ТС, контактна інформація) та напрям підприємницької діяльності;
-цей перелік документів є вичерпним;
-згідно з пунктом 2.4 Порядку, для визначення відповідності намірів щодо місця розташування ТС містобудівній документації, будівельним нормам, відповідний комплект документів направляється до органу з питань містобудування та архітектури сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації;
-про відповідність намірів замовника щодо місця розташування ТС містобудівній документації, будівельним нормам, замовник повідомляється відповідним органом з питань містобудування та архітектури письмово протягом десяти робочих днів з дня отримання відповідного комплекту документів або замовнику надається аргументована відмова щодо реалізації намірів розміщення ТС (пункт 2.5 Порядку);
-пунктом 2.6 Порядку визначено, що для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає:
· схему розміщення ТС;
· ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, який має у своєму складі архітектора, що має відповідний кваліфікаційний сертифікат або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат;
· технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж;
-зазначені документи замовником отримуються самостійно;
-згідно з пунктом 2.12 Порядку, паспорт прив'язки ТС підписується керівником (заступником керівника) відповідного органу з питань містобудування та архітектури сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації;
-пунктом 2.13 Порядку забороняється, при оформленні паспорта прив'язки ТС, вимагати від замовників додаткові документи та отримання ним погоджень, не передбачених законом та цим Порядком;
-відповідно до пункту 2.14 Порядку, паспорт прив'язки ТС не надається за умов:
· подання неповного пакету документу, визначених п. 2.6 Порядку;
· подання недостовірних відомостей, визначених п. 2.6 Порядку;
-ненадання паспорта прив'язки з інших підстав не допускається;
-отже, єдиним відповідальним органом у складі виконавчого органу відповідної міської ради в процесі оформлення паспортів прив'язки ТС, Порядком визначено управління містобудування та архітектури, а виключними підставами для надання відмови у його оформленні - невідповідність намірів щодо місця розташування ТС містобудівній документації та будівельним нормам (на початковій стадії) або ж подання замовником неповного пакету документів чи недостовірних відомостей (на стадії оформлення паспорта прив'язки ТС);
-натомість, Правилами (затвердженими Рішенням Виконкому) визначено механізм отримання замовником паспорту прив'язки ТС, який передбачає:
-пункт 3.2: суб'єкт господарювання (замовник), який має намір розміщувати ТС, звертається до відповідного виконавчого органу Луцької міської ради із:
· заявою встановленого зразка про можливість розміщення/продовження розміщення ТС з вказаними реквізитами замовника (найменування/прізвище, ім'я та по батькові/місцезнаходження ТС/контактна інформація), напрямом підприємницької діяльності та періодом розміщення і функціонування ТС;
· топографо-геодезичною зйомкою М 1:500 місця розміщення ТС, виконаною спеціалізованою організацією/суб'єктом господарювання/з наявним відповідним сертифікатом на виконання топографо-геодезичних робіт, перевіреною та внесеною в електронну карту міста уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури Луцької міської ради (терміном давності не більше одного року з дати звернення);
· графічною схемою розміщення ТС, виконаною у довільній формі, в тому числі з кресленнями контурів ТС з прив'язкою до місцевості та вказаними розмірами ТС, площею по зовнішньому контуру ТС (для нових ТС, та у разі зміни площі та/або архітипу ТС) або копією паспорта прив'язки (у випадку продовження паспорта прив'язки ТС без змін);
· витягом з протоколу конкурсу на оформлення права на користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення ТС на території Луцької міської територіальної громади (не пізніше 60 днів від дати проведення конкурсу - для нових ТС);
· копіями правовстановлюючих документів на землю (за наявності) (право власності, право постійного користування, договір оренди/суборенди/крім договорів, укладених з Луцькою міською територіальною громадою);
· кольоровим фото ТС з прилеглою територією для благоустрою (для суб'єктів господарювання існуючих (встановлених у попередні періоди) ТС, які звертаються для отримання послуги повторно, в разі пропозиції розміщення нової ТС або зміни зовнішнього вигляду
· панорамним кольоровим фото місця розміщення ТС з комп'ютерним макетом ТС та благоустроєм прилеглої території на фоні оточуючої забудови (об'ємне зображення в комп'ютерній графіці);
-пункт 3.3: відповідність намірів щодо місця розміщення ТС містобудівній документації, будівельним нормам визначає уповноважений орган з питань містобудування та архітектури Луцької міської ради протягом десяти робочих днів з дня реєстрації зазначеної заяви;
-пункт 3.4: про відповідність намірів щодо місця розміщення ТС містобудівній документації, будівельним нормам замовник повідомляється уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури Луцької міської ради протягом десяти робочих днів з дня отримання відповідного комплекту документів шляхом надання Висновку про відповідність намірів щодо місця розміщення ТС, або замовнику надається аргументована відмова щодо реалізації намірів розміщення ТС;
-пункт 3.5: за умови позитивного Висновку про відповідність намірів щодо розміщення ТС уповноважений орган з питань містобудування та архітектури Луцької міської ради отримує від відповідних виконавчих органів Луцької міської ради та /або державних органів інформацію стосовно наявності державної реєстрації юридичної особи чи фізичної особи-підприємця з відповідними видами діяльності та, в разі необхідності, інформацію щодо статусу земельної ділянки, відсутності заборгованості з платежів за користування землею (територією, окремими елементами благоустрою) місця розміщення ТС;
-пункт 3.6: на підставі поданих документів та наявності позитивного Висновку про відповідність намірів щодо розміщення ТС, уповноважений орган з питань містобудування та архітектури Луцької міської ради готує проєкт Рішення Виконавчого комітету міської ради щодо погодження розміщення/продовження розміщення та функціонування ТС;
-пункт 3.7: у разі ухвалення Виконавчим комітетом міської ради рішення щодо погодження або відмови у розміщенні ТС, у п'ятиденний термін уповноважений орган Луцької міської ради інформує заявника про прийняте рішення;
-тобто, всупереч вимогам пунктів 2.3 та 2.13 Порядку, Виконком у пунктах 3.2 та 3.6 Правил встановив не передбачені (Порядком) вимоги замовникам для отримання паспорта прив'язки ТС щодо надання:
· кольорового фото ТС з прилеглою територією для благоустрою (для суб'єктів господарювання існуючих (встановлених у попередні періоди) ТС, які звертаються для отримання послуги повторно, в разі пропозиції розміщення нової ТС або зміни зовнішнього вигляду - панорамного кольорового фото місця розміщення ТС з комп'ютерним макетом ТС та благоустроєм прилеглої території на фоні оточуючої забудови;
· отримання дозволу у вигляді Рішення Виконкому за умови позитивного Висновку про відповідність намірів щодо розміщення ТС;
-у пункті 3.8.1 Правил встановлено алгоритм для оформлення/продовження паспорта прив'язки ТС, який передбачає, що для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається не пізніше 20 днів після ухвалення рішення до уповноваженого органу з питань містобудування та архітектури Луцької міської ради із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС та заявою до відділу Управління майном міської комунальної власності Луцької міської ради щодо оформлення Договору на право тимчасового користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення тимчасових споруд з метою провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади (Договір), та додає:
· графічну схему розміщення ТС - графічні матеріали, виконані на топографо-геодезичній основі М 1:500 (термін давності не більше одного року з дати звернення) суб'єктом господарювання, який має у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат, або архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, які відображають розміщення ТС із прив'язкою до місцевості (будівлі, споруди, інженерні мережі тощо), планувальними обмеженнями та зазначенням заходів щодо благоустрою та озеленення прилеглої території (розташування квітників, під'їздів, урн, влаштування дорожнього покриття або мощення фігурними елементами тощо), згідно з додатком 1 наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності»;
· ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для нових ТС або у разі зміни зовнішнього вигляду ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, який має у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1 до наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України від 21.10.2011 № 244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності»), або фото в реальному часі в разі продовження розміщення ТС без змін;
· технічні умови щодо інженерного забезпечення ТС (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж;
-тобто, положення Правил не відповідають вимогам Порядку: у підпункті 3.8.1 Правил зазначено про необхідність звернення замовника, при оформленні паспорта прив'язки ТС, із заявою до Управління майном комунальної власності Луцької міської ради для оформлення Договору з наданням документів, що не передбачено Порядком;
-натомість, єдиним відповідальним органом у складі виконавчого органу міської ради в процесі оформлення паспортів прив'язки ТС, згідно з пунктом 2.4 Порядку, визначено управління містобудування та архітектури;
- всупереч вимогам пункту 2.14 Порядку, пунктом 3.14 Правил визначено, що паспорт прив'язки не надається замовнику за умов:
· надання неповного пакета документів;
· подання недостовірних відомостей;
· неукладення договору на прибирання території та вивіз сміття;
· неукладення договору на право тимчасового користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення ТС з метою провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади протягом 20 днів (є підставою для скасування рішення Виконавчого комітету міської ради за поданням відділу Управління майном міської комунальної власності Луцької міської ради);
-пунктом 2 Рішення Виконкому від 12.04.2023 № 232-1 затверджено Положення про проведення конкурсу на оформлення права на користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення ТС з метою провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади (Положення про проведення конкурсу), у пункті 1.4 якого зазначено: «гарантійний внесок - грошова сума, яку сплачує учасник конкурсу, як гарантію участі та виконання своїх зобов'язань у розмірі дванадцятимісячної плати за користування окремими елементами благоустрою комунальної власності, визначеної відповідно до Методики розрахунку плати за тимчасове користування окремими елементами благоустрою комунальної власності, затвердженої Рішенням Міської ради від 22.02.2023 № 41/96 «Про тимчасове користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення тимчасових споруд з метою провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади»;
-зазначений гарантійний внесок у розмірі річної плати за користування окремими елементами благоустрою комунальної власності суперечить критеріям визначення переможця конкурсу згідно з пунктом 5.5 Положення про проведення конкурсу, а саме: «Переможцем конкурсу визначається особа, що запропонувала найвищий розмір місячної плати за користування елементами благоустрою комунальної власності для розміщення ТС»;
-вимога щодо сплати гарантійного внеску до початку проведення конкурсу створює додаткове фінансове навантаження для суб'єкта господарювання та є додатковим бар'єром вступу на ринок реалізації товарів, робіт, послуг в ТС, а також може мати негативний наслідок для конкуренції на цьому ринку у вигляді її обмеження;
-таким чином, Рішенням Виконкому від 12.04.2023 № 232-1 створено перешкоди для суб'єктів господарювання, які мають намір розмістити ТС в межах Луцької міської територіальної громади.
Представники Сторін надали пояснення стосовно обставин спору.
Справу, згідно з нормами статей 12, 247 ГПК України, розглянуто за правилами загального позовного провадження.
У ході дослідження обставин справи та поданих доказів, - Суд встановив:
26.09.2024 Західним міжобласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України прийнято Рішення у справі №63/7-01-42-2024, яким:
1) Визнано дії Виконавчого комітету Луцької міської ради щодо прийняття Рішення №232-1 від 12.04.2023 «Про Правила розміщення та функціонування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади», яким затверджено Правила розміщення та функціонування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади та Положення про проведення конкурсу на оформлення права на користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення ТС з метою провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади, норми яких не відповідають вимогам Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства №244 від 21.10.2011) та встановлюють додаткові адміністративні бар'єри доступу на ринок реалізації товарів, робіт, послуг в тимчасових спорудах, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого ч.1 ст.15, п.3 ст.50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, які можуть призвести до обмеження конкуренції на ринку реалізації товарів, робіт, послуг в тимчасових спорудах.
2) Зобов'язано Виконавчий комітет Луцької міської ради припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зазначене у п.1 Рішення, у тримісячний строк.
Нормами Закону України «Про захист економічної конкуренції» встановлено:
-Закон регулює відносини органів державної влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю із суб'єктами господарювання; суб'єктів господарювання з іншими суб'єктами господарювання, із споживачами, іншими юридичними та фізичними особами у зв'язку з економічною конкуренцією (ч.1 ст.2);
-Закон застосовується до відносин, які впливають чи можуть вплинути на економічну конкуренцію на території України (ч.2 ст.4);
-економічна конкуренція (конкуренція) - змагання між суб'єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб'єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб'єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб'єкт господарювання не може визначати умови обороту товарів на ринку (ст.1);
-державний контроль за додержанням законодавства про захист економічної конкуренції, та захист інтересів суб'єктів господарювання і споживачів від його порушень здійснюються органами Антимонопольного комітету України (ч.4 ст.4).
Отже, відповідно до зазначених норм, до повноважень органів Антимонопольного комітету України належить здійснення контролю за дотриманням виключно законодавства про захист економічної конкуренції, а не всього законодавства України.
Тому, при розгляді даного спору, встановленню підлягають обставини стосовно наявності (відсутності) факту порушення Позивачем виключно вимог законодавства про захист економічної конкуренції.
Відповідно до норми ст.1 Закону, економічна конкуренція (конкуренція) - змагання між суб'єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб'єктами господарювання (внаслідок чого споживачі, суб'єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб'єкт господарювання не може визначати умови обороту товарів на ринку).
Згідно з нормами ч.1, 2 ст.15 Закону «Про захист економічної конкуренції», антиконкурентними діями органів місцевого самоврядування є прийняття будь-яких актів (рішень) чи інші діяння, які призвели або можуть призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції, зокрема:
-заборона або перешкоджання створенню нових підприємств чи здійснення підприємництва в інших організаційних формах у будь-якій сфері діяльності, а також встановлення обмежень на здійснення окремих видів діяльності, на виробництво, придбання чи реалізацію певних видів товарів;
-пряме або опосередковане примушення суб'єктів господарювання до вступу в асоціації, концерни, міжгалузеві, регіональні чи інші форми об'єднань або здійснення узгоджених дій концентрації суб'єктів господарювання в інших формах;
-пряме або опосередковане примушення суб'єктів господарювання до пріоритетного укладення договорів, першочергової поставки товарів певному колу споживачів чи першочергового їх придбання у певних продавців;
-будь-яка дія, спрямована на централізований розподіл товарів, а також розподіл ринків між суб'єктами господарювання за територіальним принципом, асортиментом товарів, обсягом їх реалізації чи закупівель або за колом споживачів чи продавців;
-встановлення заборони на реалізацію певних товарів з одного реґіону країни в іншому або надання дозволу на реалізацію товарів з одного реґіону в іншому в певному обсязі чи за виконання певних умов;
-надання окремим суб'єктам господарювання або групам суб'єктів господарювання пільг чи інших переваг, які ставлять їх у привілейоване становище стосовно конкурентів, що призводить або може призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції;
-дія, внаслідок якої окремим суб'єктам господарювання або групам суб'єктів господарювання створюються несприятливі чи дискримінаційні умови діяльності порівняно з конкурентами;
-дія, якою встановлюються не передбачені законами України заборони та обмеження самостійності підприємств, у тому числі щодо придбання чи реалізації товарів, ціноутворення, формування програм діяльності та розвитку, розпорядження прибутком.
Рішенням Відповідача від 26.09.2024 визнано дії Виконавчого комітету Луцької міської ради щодо прийняття Рішення №232-1 від 12.04.2023 «Про Правила розміщення та функціонування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади», яким затверджено Правила розміщення та функціонування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади (Правила) та Положення про проведення конкурсу на оформлення права на користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення ТС з метою провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади (Положення), «порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим ч.1 ст.15, п.3 ст.50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, які можуть призвести до обмеження конкуренції на ринку реалізації товарів, робіт, послуг в тимчасових спорудах», так як, за ствердженням Відповідача, окремі норми Правил і Положення не відповідають вимогам Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства №244 від 21.10.2011) та встановлюють додаткові адміністративні бар'єри доступу на ринок реалізації товарів, робіт, послуг в тимчасових спорудах.
У мотивувальній частині вказаного Рішення Відповідача підставами його прийняття вказано, зокрема, такі обставини:
-частиною четвертою статтею 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування (п.30);
-Виконкомом прийнято Рішення від 12.04.2023 № 232-1 «Про Правила розміщення та функціонування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади», яким затверджені Правила розміщення та функціонування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади та Положення про проведення конкурсу на оформлення права на користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення ТС з метою провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади (п.33);
-ці Правила повинні відповідати вимогам Порядку (п.34);
-відповідно до пункту 2.1 Порядку, підставою для розміщення тимчасових споруд є паспорт прив'язки (п.35);
-Паспорт прив'язки ТС - комплект документів, у яких визначено місце встановлення ТС та благоустрій прилеглої території на топографо-геодезичній основі М 1:500, інженерне забезпечення, зовнішній архітектурний вигляд ТС та напрям підприємницької діяльності(п.36);
-порівняльним аналізом положень Порядку і Правил встановлено, що окремі положення Правил не відповідають вимогам Порядку в частині встановлення неправомірних вимог для суб'єктів господарювання щодо надання переліку документів для отримання Висновку про відповідність намірів щодо місця розміщення ТС та паспорта прив'язки ТС: подання заяви до відділу Управління майном міської комунальної власності Луцької міської ради, укладення додаткових договорів для суб'єктів господарювання щодо отримання/продовження паспорта прив'язки ТС з метою провадження підприємницької діяльності, а також вимоги щодо сплати гарантійного внеску, до початку проведення конкурсу на оформлення права на користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення ТС, у розмірі дванадцятимісячної плати (п.37 Рішення);
-пунктом 2.2 Порядку передбачено, що замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС (п.42 Рішення);
-відповідно до пункту 2.3 Порядку, до Заяви додаються:
-графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1:500 креслення контурів ТС з прив'язкою до місцевості;
-реквізити замовника (найменування, ПІБ, місцезнаходження ТС, контактна інформація) та напрям підприємницької діяльності;
-цей перелік документів є вичерпним (п.43 Рішення);
-згідно з пунктом 2.4 Порядку, для визначення відповідності намірів щодо місця розташування ТС містобудівній документації, будівельним нормам, відповідний комплект документів направляється до органу з питань містобудування та архітектури сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації (п.44 Рішення);
-згідно з п.2.5 Порядку, про відповідність намірів замовника щодо місця розташування ТС містобудівній документації, будівельним нормам, замовник повідомляється відповідним органом з питань містобудування та архітектури письмово протягом десяти робочих днів з дня отримання відповідного комплекту документів або замовнику надається аргументована відмова щодо реалізації намірів розміщення ТС (п.43 Рішення);
-пунктом 2.6 Порядку визначено, що для оформлення паспорта прив'язки
замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із
додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає:
-схему розміщення ТС;
-ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, що має у своєму складі архітектора і має відповідний кваліфікаційний сертифікат або архітектор, який має відповідний
кваліфікаційний сертифікат;
-технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані
замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж;
-зазначені документи замовником отримуються самостійно (п.46 Рішення);
-пунктом 2.13 Порядку забороняється, при оформленні паспорта прив'язки ТС, вимагати від замовників додаткові документи та отримання ним погоджень, не передбачених законом і цим Порядком (п.48 Рішення);
-відповідно до пункту 2.14 Порядку, паспорт прив'язки ТС не надається за умов:
· подання неповного пакета документів, визначених пунктом 2.6 Порядку;
· подання недостовірних відомостей, зазначених у пункті 2.6 Порядку;
ненадання паспорта прив'язки ТС з інших підстав не допускається (п.49 Рішення);
-єдиним відповідальним органом у складі виконавчого органу відповідної міської ради в процесі оформлення паспортів прив'язки ТС Порядком передбачено управління містобудування та архітектури, а виключними підставами для надання відмови у його оформленні - невідповідність намірів щодо місця розташування ТС містобудівній документації та будівельним нормам (на початковій стадії) або ж подання замовником неповного пакету документів чи недостовірних відомостей (на стадії оформлення паспорта прив'язки ТС) (п.50 Рішення);
-у п.51 Рішенням Відповідача вказано: натомість, Правилами визначено наступний механізм отримання замовником паспорту прив'язки ТС згідно з пунктами:
3.2. Суб'єкт господарювання (замовник), який має намір розміщувати ТС, звертається до відповідного виконавчого органу Луцької міської ради із:
· заявою встановленого зразка про можливість розміщення/продовження розміщення ТС з вказаними реквізитами замовника (найменування/прізвище, ім'я та по батькові/місцезнаходження ТС/контактна інформація), напрямом підприємницької діяльності та періодом розміщення і функціонування ТС;
· топографо-геодезичною зйомкою М 1:500 місця розміщення ТС, виконаною спеціалізованою організацією/суб'єктом господарювання/з наявним відповідним сертифікатом на виконання топографо-геодезичних робіт, перевіреною та внесеною в електронну карту міста уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури Луцької міської ради (терміном давності не більше одного року з дати звернення);
· графічною схемою розміщення ТС, виконаною у довільній формі, в тому числі з кресленнями контурів ТС з прив'язкою до місцевості та вказаними розмірами ТС, площею по зовнішньому контуру ТС (для нових ТС, та у разі зміни площі та/або архітипу ТС) або копією паспорта прив'язки (у випадку продовження паспорта прив'язки ТС без змін);
· витягом з протоколу конкурсу на оформлення права на користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення ТС на території Луцької міської територіальної громади (не пізніше 60 днів від дати проведення конкурсу - для нових ТС);
· копіями правовстановлюючих документів на землю (за наявності) (право власності, право постійного користування, договір оренди/суборенди крім договорів, укладених з Луцькою міською територіальною громадою);
· кольоровим фото ТС з прилеглою територією для благоустрою (для суб'єктів господарювання існуючих (встановлених у попередні періоди) ТС, які звертаються для отримання послуги повторно, в разі пропозиції розміщення нової ТС або зміни зовнішнього вигляду - панорамним кольоровим фото місця розміщення ТС з комп'ютерним макетом ТС та благоустроєм прилеглої території на фоні оточуючої забудови (об'ємне зображення в комп'ютерній графіці) (п.52 Рішення).
3.3Відповідність намірів щодо місця розміщення ТС містобудівній документації, будівельним нормам визначає уповноважений орган з питань містобудування та архітектури Луцької міської ради протягом десяти робочих днів з дня реєстрації зазначеної заяви (п.53 Рішення).
3.4Про відповідність намірів щодо місця розміщення ТС містобудівній документації, будівельним нормам замовник повідомляє уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури Луцької міської ради протягом десяти робочих днів з дня отримання відповідного комплекту документів шляхом надання Висновку про відповідність намірів щодо місця розташування ТС, або замовнику надається аргументована відмова щодо реалізації намірів розміщення ТС.
3.5. За умови позитивного Висновку про відповідність намірів щодо розміщення ТС, уповноважений орган з питань містобудування та архітектури Луцької міської ради отримує від відповідних виконавчих органів Луцької міської ради та /або державних органів інформацію стосовно наявності державної реєстрації юридичної особи чи фізичної особи-підприємця з відповідними видами діяльності та, в разі необхідності, інформацію щодо статусу земельної ділянки, відсутності заборгованості з платежів за користування землею (територією, окремими елементами благоустрою) місця розміщення ТС (п.55 Рішення).
3.6. На підставі поданих документів та наявності позитивного Висновку про
відповідність намірів щодо розміщення ТС, уповноважений орган з питань
містобудування та архітектури Луцької міської ради готує проект рішення
виконавчого комітету міської ради щодо погодження розміщення/продовження розміщення та функціонування ТС, зазначаючи у пояснювальній записці до рішення Виконавчого комітету про погодження відповідними керівниками або уповноваженими особами структурних підрозділів Луцької міської ради (п.56 Рішення).
3.7. У разі ухвалення рішення Виконавчим комітетом міської ради щодо
погодження або відмови у розміщенні ТС, у п'ятиденний термін уповноважений орган Луцької міської ради інформує про прийняте рішення заявника (п.57 Рішення).
-тобто, дозвіл у вигляді рішення Виконкому є підставою для оформлення паспорту прив'язки ТС, що суперечить пункту 2.13 розділу II Порядку , яким передбачено, що при оформлені паспорту прив'язки ТС забороняється вимагати від замовника додаткові документи та отримувати погодження, не передбачені законом і Порядком (п.58).
-всупереч вимогам пунктів 2.3 та 2.13 Порядку, Виконком у пунктах 3.2 та 3.6 Правил встановив не передбачені законодавством вимоги для отримання паспорта прив'язки ТС щодо надання кольорового фото ТС з прилеглою територією для благоустрою (для суб'єктів господарювання існуючих (встановлених у попередні періоди ТС), які звертаються для отримання послуги повторно, в разі пропозиції розміщення нової ТС або зміни зовнішнього вигляду - панорамного кольорового фото місця розміщення ТС з комп'ютерним макетом ТС та благоустроєм прилеглої території на фоні оточуючої забудови та отримання дозволу у вигляді рішення Виконкому за умови позитивного Висновку про відповідність намірів щодо розміщення ТС (п.59 Рішення).
-таким чином, положення пунктів 3.2 та 3.6 Правил встановлює додаткові, не передбачені Порядком, вимоги до замовників (п.60 Рішення).
-крім того, за результатами аналізу пункту 3.8. Правил, встановлено наступний алгоритм для оформлення/продовження паспорта прив'язки ТС:
3.8.1. Для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається не пізніше 20 днів після ухвалення рішення до уповноваженого органу з питань містобудування та архітектури Луцької міської ради із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС та заявою до відділу Управління майном міської комунальної власності Луцької міської ради щодо оформлення Договору на право тимчасового користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення тимчасових споруд з метою провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади (далі - Договір), та додає:
· графічну схему розміщення ТС - графічні матеріали, виконані на топографо- геодезичній основі М 1:500 (термін давності не більше одного року з дати звернення) суб'єктом господарювання, який має у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат, або архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, які відображають розміщення ТС із прив'язкою до місцевості (будівлі, споруди, інженерні мережі тощо), планувальними обмеженнями та зазначенням заходів щодо благоустрою та озеленення прилеглої території (розташування квітників, під'їздів, урн, влаштування дорожнього покриття або мощення фігурними елементами тощо), згідно з додатком 1 Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 №244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності»;
· ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для нових ТС або у разі зміни зовнішнього вигляду ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, який має у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1 до Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 №244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності»), або фото в реальному часі в разі продовження розміщення ТС без змін;
· технічні умови щодо інженерного забезпечення ТС (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж (п.61 Рішення);
-у результаті проведеного порівняння виявлено невідповідність окремих положень Правил вимогам Порядку, зокрема в підпункті 3.8.1 Правил зазначено необхідність звернення замовника, при оформленні паспорта прив'язки ТС, із заявою до Управління майном комунальної власності Луцької міської ради для оформлення Договору з наданням документів, що не передбачено Порядком (п.62 Рішення).
-єдиним відповідальним органом у складі виконавчого органу відповідної міської ради в процесі оформлення паспортів прив'язки ТС, згідно з пунктом 2.4 Порядку, визначено управління містобудування та архітектури (п.63 Рішення);
-всупереч вимогам пункту 2.14 Порядку, пунктом 3.14 Правил визначено, що паспорт прив'язки не надається замовнику за умов:
· надання неповного пакета документів;
· подання недостовірних відомостей;
· неукладення договору на прибирання території та вивіз сміття;
· неукладення договору на право тимчасового користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення ТС з метою провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади протягом 20 днів (є підставою для скасування рішення виконавчого комітету міської ради за поданням відділу управління майном міської комунальної власності Луцької міської ради) (п.64 Рішення).
-крім того, пунктом 2 Рішення Виконкому від 12.04.2023 № 232-1 затверджено Положення про проведення конкурсу на оформлення права на користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення ТС з метою провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади (Положення про проведення конкурсу), в пункті 1.4 якого зазначено: «гарантійний внесок - грошова сума, яку сплачує учасник конкурсу, як гарантію участі та виконання своїх зобов'язань у розмірі дванадцятимісячної плати за користування окремими елементами благоустрою комунальної власності, визначеної відповідно до Методики розрахунку плати за тимчасове користування окремими елементами благоустрою комунальної власності, затвердженої Рішенням міської ради від 22.02.2023 №41/96 «Про тимчасове користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення тимчасових споруд з метою провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади» (п.65 Рішення);
-зазначений гарантійний внесок у розмірі річної плати за користування окремими елементами благоустрою комунальної власності суперечить критеріям визначення переможця конкурсу згідно з пунктом 5.5 Положення про проведення конкурсу, а саме, що «Переможцем конкурсу визначається особа, що запропонувала найвищий розмір місячної плати за користування елементами благоустрою комунальної власності для розміщення ТС» (п.66 Рішення);
-вимога щодо сплати гарантійного внеску до початку проведення конкурсу створює додаткове фінансове навантаження для суб'єкта господарювання та є додатковим бар'єром вступу на ринок реалізації товарів, робіт, послуг в ТС, а також може мати негативний наслідок для конкуренції на цьому ринку у вигляді її обмеження (п.67 Рішення);
-таким чином, Рішенням Виконкому №232-1 від 12.04.2023 «Про Правила розміщення та функціонування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади» створено додаткові перешкоди для суб'єктів господарювання, які мають намір розмістити ТС в межах Луцької міської територіальної громади (п.68 Рішення);
-так як пунктом 2.13 Порядку забороняється, при оформленні паспорта прив'язки ТС, вимагати від замовників додаткові документи та отримання ним погоджень, не передбачених законом і Порядком, а також не допускається неподання паспорта прив'язки з інших підстав, крім передбачених пунктом 2.14 Порядку, тому такі дії Виконкому можуть призвести до обмеження конкуренції на ринку реалізації товарів, робіт, послуг у ТС (п.72 Рішення);
-на питання Відділення щодо правових підстав внесення учасником конкурсу гарантійного внеску у розмірі дванадцятимісячної плати за користування окремими елементами благоустрою комунальної власності Виконком зазначив, що після закінчення конкурсу гарантійний внесок повертається учасникам конкурсу (крім переможця), а учаснику, який переміг у конкурсі, вказані кошти зараховуються в рахунок оплати за користування окремими елементами благоустрою міської комунальної власності для розміщення тимчасової споруди (п.73 Рішення);
-водночас, Виконком не зазначив, що згідно з пунктом 3.6 Положення про проведення конкурсу, у разі відмови переможця від підписання протоколу або договору учасником конкурсу, якому надається таке право, гарантійний внесок цьому учаснику не повертається, а зараховується до бюджету Луцької міської територіальної громади (п.74 Рішення);
-також, відповідно до пункту 5.5 Положення визначено, що у разі відмови переможця підписувати протокол, право переможця та підпису протоколу надається наступному учаснику, що запропонував найвищий розмір місячної плати' за користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення тимчасової споруди; якщо і друга особа відмовляється від підпису протоколу, конкурс вважається таким, що не відбувся, гарантійні внески цих учасників не повертаються, а зараховуються до бюджету Луцької міської територіальної громади (п.75 Рішення);
-отже, у випадку відмови переможця підписати протокол, Виконкомом передбачено можливість визначення переможцем конкурсу на оформлення права на користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення ТС учасника, який зайняв 2 місце, тому зазначена відмова переможця конкурсу не несе негативних вимог для Луцької міської ради (п.76 Рішення);
-встановлені Виконкомом додаткові адміністративні бар'єри - подання заяви до відділу Управління майном міської комунальної власності Луцької міської ради, укладення додаткових договорів для суб'єктів господарювання щодо отримання/продовження паспорта прив'язки ТС з метою провадження підприємницької діяльності, вимога щодо сплати гарантійного внеску до початку проведення конкурсу на оформлення права на користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення ТС, у розмірі дванадцятимісячної плати, вимога щодо надання не передбачених Порядком документів та отримання дозволу у вигляді рішення Виконкому, який є підставою для оформлення паспорту прив'язки ТС, створюють перешкоди для вступу на ринок відповідних послуг, а також створюють додаткове фінансове навантаження та є безпідставними (п.77 Рішення);
-таким чином, Виконкомом в Правилах встановлено необґрунтовані вимоги щодо надання окремих документів для суб'єктів господарювання, які бажають здійснювати підприємницьку діяльність у ТС на території Луцької міської територіальної громади (п.78);
-у період воєнного стану, який діє у нашій державі, на територію західної частини України здійснюється релокація бізнесу (в тому числі і малого підприємництва), який в подальшому здійснює наповнення місцевих бюджетів, а створення додаткових адміністративних бар'єрів, зокрема і на ринку реалізації товарів, робіт, послуг в ТС, не передбачених чинним законодавством України (подання заяви до відділу Управління майном міської комунальної власності Луцької міської ради, укладення додаткових договорів, сплата гарантійного внеску до початку проведення конкурсу на оформлення права на користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення ТС у розмірі дванадцятимісячної плати, вимога щодо надання не передбачених Порядком документів та отримання дозволу у вигляді рішення Виконкому, який є підставою для оформлення паспорту прив'язки ТС), матиме безпосередньо негативний вплив на конкуренцію на зазначеному ринку (п.79 Рішення);
-застосування положень Правил могло призвести до обмеження конкуренції на ринку реалізації товарів, робіт, послуг в тимчасових спорудах, оскільки Виконкомом встановлено необґрунтовані вимоги щодо розміщення ТС: подання заяви до відділу управління майном міської комунальної власності Луцької міської ради, укладення додаткових договорів, сплати гарантійного внеску до початку проведення конкурсу на оформлення права на користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення ТС у розмірі дванадцятимісячної плати, вимога щодо надання не передбачених Порядком документів (кольорового фото ТС з прилеглою територією/панорамного кольорового фото місця розміщення ТС з комп'ютерним макетом ТС та благоустроєм прилеглої території на фоні оточуючої забудови та отримання дозволу у вигляді рішення Виконкому, який є підставою для оформлення паспорту прив'язки ТС) (п.107 Рішення).
Отже Відповідач, приймаючи оскаржене Рішення, керувався, зокрема:
-нормою ч.4 ст.28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», якою встановлено, що «розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування державної політики у сфері містобудування»;
-нормами Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого Наказом №244 від 21.10.2011 Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України (Порядок);
-нормами статей 1, 4, 15, 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції».
Механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності визначається Порядком від 21.10.2011, проте, враховуючи, що при розміщенні на території населеного пункту тимчасової споруди виникає необхідність вирішення низки питань, які регулюються іншими нормами законодавства, при вирішенні даного спору необхідно:
-враховувати усі норми законодавчих актів, що регулюють відносини, які виникають у процесі розміщення тимчасових споруд;
-перевіряти норми Правил розміщення та функціонування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади і Положення про процедуру конкурсу на оформлення права на користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення ТС з метою провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади (які затверджені Рішенням Виконкому Луцької міської ради №232-1 від 12.04.2023) на відповідність нормам чинного законодавства, але лише через призму законодавства про захист економічної конкуренції, оскільки до повноважень органів Антимонопольного комітету належить здійснення державного контролю за дотримання виключно законодавства про захист економічної конкуренції (ч.4 ст.4 Закону «Про захист економічної конкуренції»);
-встановлювати, виходячи з норм статей 15, 50 Закону «Про захист економічної конкуренції», чи застосування Правил та Положення Позивача можуть призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення економічної конкуренції, і, відповідно, - чи дії Позивача є антиконкурентним;
-враховувати, що, згідно з нормою ст.1 Закону «Про захист економічної конкуренції», економічна конкуренція - це змагання між суб'єктами господарювання з метою здобуття, завдяки власним досягненням, переваг над іншими суб'єктами господарювання, тому, виходячи із зазначеної норми та норми ст.15 Закону, встановлювати, чи норми Правил і Положення Позивача можуть призвести до обмеження змагальності суб'єктів господарювання і створити несприятливі чи дискримінаційні умови окремим суб'єктам порівняно з іншими (конкурентами).
В оскарженому Рішенні Відповідача зазначено, що Позивач, у п.3.2 Правил, зазначив вимогу про надання кольорового фото тимчасової споруди з прилеглою територією, що не відповідає нормам п.2.3 Порядку, які встановлюють:
-обов'язок подання суб'єктом, із заявою про можливість розміщення тимчасової споруди (першою заявою):
· графічних матеріалів із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М1:500 кресленнями контурів ТС з прив'язкою до місцевості;
· реквізитів замовника (найменування/прізвище, ім'я та по-батькові (за наявності)/місцезнаходження ТС/ контактна інформація) та напрям підприємницької діяльності);
-зазначений перелік документів є вичерпним.
Проте, зазначення Позивачем, у п.3.2 Правил, вимоги про надання з першою заявою, разом з графічними матеріалами, ще й фото ТС з прилеглою територією, не суперечить нормі п.2.3 Правил, так як фотосвітлина лише доповнює графічні матеріали і її виконання, враховуючи сучасні технологічні можливості, не потребує понесення суб'єктом надмірного фінансового навантаження і не створює певних труднощів, які б обмежили конкуренцію.
Отже, незважаючи на те, що зазначена Позивачем (у п.3.2 Правил) вимога про надання фотосвітлини не передбачена нормою п.2.3 Порядку, така вимога не може створювати для суб'єктів господарювання жодних обмежень для їх змагальності (економічної конкуренції), оскільки не може створювати несприятливі чи дискримінаційні умови для одних суб'єктів порівняно з іншими (конкурентами).
Враховуючи зазначене, відсутній факт порушення законодавства про захист економічної конкуренції при зазначенні Позивачем, у п.3.2 Правил, вимоги стосовно надання, разом з графічними матеріалами, також і фотосвітлини.
При цьому важливо, що зазначення Позивачем, у п.3.2 Правил, вимоги про надання фотосвітлини зумовлене необхідністю належної організації благоустрою.
Згідно з нормою ст.30 (п.7) Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», організація благоустрою населеного пункту є власним (самоврядним) повноваженням виконавчих органів місцевих рад.
Відповідно до Концепції зовнішнього архітектурного вигляду тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженої Рішенням Виконкому Луцької міської ради №327-1 від 22.04.2021, при наданні паспорту привязки тимчасової споруди необхідно враховувати вимоги вказаної Концепції, зокрема - стосовно необхідності подання фотосвітлини ТС.
Тобто вимога, зазначена Позивачем у п.3.2 Правил, про надання фотосвітлини ТС, відповідає локальному нормативному акту - Концепції зовнішнього архітектурного вигляду тимчасових споруд, затвердженої Рішенням Виконкому Луцької міської ради, та обумовлена необхідністю належної організації благоустрою міста відповідно до вимог Закону України «Про благоустрій населених пунктів».
Також важливо, що нормами п.2.4, 2.5 Порядку встановлено необхідність перевірки і визначення повноважним органом Міської ради відповідності намірів суб'єкта щодо місця розташування тимчасової споруди містобудівній документації.
Проте, визначальною обставиною при розгляді даного питання є відсутність факту порушення Позивачем, при зазначенні у п.3.2 Правил вимоги про надання фотосвітлини ТС, норм законодавства про захист економічної конкуренції, оскільки така вимога не обмежує суб'єктів господарювання у їх змагальності (конкуренції), так як не створює несприятливих чи дискримінаційних умов одним суб'єктам порівняно з іншими.
У п.3.6 затверджених Позивачем Правил зазначено: «на підставі поданих документів та наявності позитивного Висновку про відповідність намірів щодо місця розміщення ТС, уповноважений орган з питань містобудування та архітектури Луцької міської ради готує проєкт рішення Виконавчого комітету Міської ради щодо погодження розміщення ТС».
Зазначена норма п.3.6 Правил не суперечить нормам п.2.4, 2.5 Порядку, так як:
-пунктом 2.4 Порядку передбачено, що, для визначення відповідності намірів стосовно місця розташування ТС містобудівній документації і будівельним нормам, поданий суб'єктом, із першою заявою, комплект документів направляється на розгляд органу з питань містобудування та архітектури міської ради;
-пунктом 2.5 Порядку передбачено обов'язок органу з питань містобудування повідомляти суб'єкта про відповідність його намірів щодо місця розташування ТС містобудівній документації та будівельним нормам;
-зазначення Позивачем у п.3.6 про прийняття Виконкомом, на підставі позитивного Висновку про відповідність намірів щодо розміщення ТС, Рішення щодо погодження розміщення ТС не суперечить нормам п.2.4, 2.5 Порядку, оскільки передбачене п.2.5 Порядку «повідомлення» може мати різні форми, у тому числі - у формі «рішення»;
-прийняття Виконкомом «рішень» з питань, що входять у його компетенцію, передбачено нормою ч.6 ст.59 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні».
Проте, визначальною обставиною при розгляді даного питання є відсутність факту порушення Позивачем, при зазначенні у п.3.6 Правил про прийняття Виконкомом відповідного рішення, вимог законодавства про захист економічної конкуренції, так як:
-прийняття вказаного рішення жодним чином не може обмежити змагальність (конкуренцію) суб'єктів;
-норма п.3.6 Правил не створює для окремих суб'єктів несприятливих чи дискримінаційних умов порівняно з іншими (конкурентними).
Нормою п.2.6 Порядку визначено порядок подання суб'єктом, після погодження йому розміщення тимчасової споруди, другої заяви про оформлення паспорту прив'язки ТС, яка подається до органу з питань містобудування та архітектури.
Нормою п.3.8.1 Правил (затверджених Позивачем) передбачено подання такої заяви до органу з питань містобудування, а також - подання заяви про оформлення Договору на право тимчасового користування окремими елементами благоустрою для розміщення ТС до Управління майном комунальної власності Луцької міської ради, і Відповідач, в оскарженому Рішенні, зазначив, що подання заяви до вказаного Управління суперечить вимозі Порядку про подання заяви лише до органу з питань містобудування та архітектури.
Проте, визначення повноважень виконавчих органів Луцької міської ради є внутрішнім питанням Міської ради, тому саме їй належить право на визначення органу, який здійснюватиме розгляд питань, які стосуються містобудування та архітектури.
Відповідно, визначення Управління майном комунальної власності Луцької міської ради органом, уповноваженим на розгляд заяв Переможців конкурсу про оформлення Договору на право користування окремими елементами благоустрою міста для розміщення ТС, не є порушенням норм чинних законів України.
Обов'язковість укладення із Переможцем конкурсу Договору на право тимчасового користування окремими елементами благоустрою міста Луцька для розміщення ТС зумовлена нормами Положення про проведення конкурсу на оформлення права на користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення ТС з метою провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади.
Згідно з нормою ст.1 (п.13) Закону України «Про публічні закупівлі», процедура закупівлі (тендер) є конкурентною процедурою з відбору учасників.
Оскільки, відповідно до вказаного Закону, процедура закупівлі створює конкурентне середовище, тому, виходячи із аналогії закону, надання суб'єкту права на користування окремими елементами благоустрою міста Луцька для розміщення ТС за результатами проведення відповідного конкурсу, з укладенням, при цьому, з Переможцем конкурсу Договору на право користування окремими елементами благоустрою для розміщення ТС не є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції.
Також важливо, що в оскарженому Рішенні Відповідачем безпідставно зазначено про невідповідність пункту 3.8.1 Правил нормі п.2.4 Порядку, так як норма п.2.4 застосовується при розгляді першої заяви суб'єкта (про можливість розміщення ТС), а подання суб'єктом другої заяви (про оформлення паспорту прив'язки ТС) регулюється нормою п.2.6 Порядку.
Проте, визначальною обставиною є відсутність факту порушення Позивачем, нормою п.3.8.1 Правил, законодавства про захист економічної конкуренції, так як:
-визначення Управління майном комунальної власності Луцької міської ради органом, уповноваженим на розгляд заяв суб'єктів (Переможців конкурсу) про оформлення Договору, не обмежує змагальність (конкуренцію) суб'єктів;
-норма п.3.8.1 Правил не створює несприятливих чи дискримінаційних умов для окремих суб'єктів порівняно з іншими (конкурентами).
Згідно з нормою п.2.13 Порядку, при оформленні паспорта прив'язки ТС забороняється вимагати від суб'єкта додаткові документи та отримання ним погоджень, які не передбачено законом та цим Порядком.
Тобто, нормою п.2.13 Порядку передбачено обов'язковість врахування також і вимог законів України та можливість встановлення окремими законами вимог про подання додаткових документів та отримання певних погоджень.
Отже, при поданні та розгляді заяви про оформлення паспорта прив'язки ТС законами можуть встановлюватись певні вимоги, які не передбачені Порядком (про що і зазначено у пункті 2.13).
Позивач, враховуючи, що закони України мають вищу юридичну силу порівняно з Порядком, затвердженим Міністерством, та керуючись вимогами Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про благоустрій населених пунктів», «Про публічні закупівлі» і іншими, вирішив надавати право на користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення ТС суб'єктам за результатами проведення відповідного конкурсу (переможцям конкурсу), що закріплено у Положенні про проведення конкурсу (затвердженого Рішенням Позивача №232-1 від 12.04.2023).
Оскільки, відповідно до розділу 6 Положення, після проведення конкурсу обов'язковим є укладення з переможцем Договору на право тимчасового користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення ТС, тому у п.3.14 Правил Відповідача зазначено про обов'язковість укладення вказаного Договору, а у п.3.8.1 зазначено про обов'язковість подання (до Управління) заяви про оформлення Договору.
Положення про проведення конкурсу на оформлення права користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення ТС на території Луцької міської територіальної громади є чинним локальним нормативним актом і, відповідно до норми ст. 26 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні», є обов'язковим для виконання.
Вказане Положення не суперечить законодавству про захист економічної конкуренції, так як:
-не обмежує змагальність (конкуренцію) суб'єктів;
-не створює несприятливих чи дискримінаційних умов для окремих суб'єктів порівняно з іншими (конкурентами).
Відповідач, в оскарженому Рішенні, не навів належного обґрунтування невідповідності Положення вимогам законодавства про захист економічної конкуренції і лише зазначив про певну невідповідність п.1.4 Положення, у якому вказано про внесення учасниками конкурсу «гарантійного внеску», так як, за його ствердженням, «вимога про сплату гарантійного внеску створює додаткове фінансове навантаження на суб'єкта господарювання та є додатковим бар'єром вступу на ринок реалізації товарів, робіт, послуг в ТС, а також може мати негативний наслідок для конкуренції на цьому ринку у вигляді її обмеження».
Проте, сплата гарантійного внеску учасниками конкурсу відповідає практиці проведення окремих аукціонів, зокрема: з продажу (приватизації) державного і комунального майна відповідно до Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна», і є гарантією участі та виконання учасником конкурсу своїх зобов'язань. Вказаний Закон підлягає застосуванню відповідно до норми ч.1 ст.8 ЦК України (за аналогією), так як регулює подібні за змістом цивільні відносини.
Отже, таке «фінансове навантаження» як сплата учасником конкурсу «гарантійного внеску» передбачене нормами Закону (ст.14, 15), який регулює подібні відносини і підлягає застосуванню за аналогією. Зазначене зумовлює безпідставність ствердження, що вимога про сплату гарантійного внеску є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції (так як може обмежити конкуренцію на відповідному ринку), оскільки вимога щодо сплати гарантійного внеску при проведенні аукціону законодавчо визначена і обґрунтована.
Також важливо, що Відповідачем не доведено встановлення Позивачем, у Положенні, неспівмірності суми гарантійного внеску (і не визначено суми внеску), що унеможливлює перевірку наявності (відсутності) надмірного фінансового навантаження на учасників конкурсу і, відповідно, - можливості обмеження конкуренції (змагальності) учасників.
Вимога п.3.14 Правил про укладення Переможцем конкурсу Договору на вивезення (збирання, зберігання, перевезення і захоронення) відходів зумовлена нормами чинних законів, зокрема:
-ч.2 ст.10 Закону «Про благоустрій населених пунктів», згідно з якою до повноважень Виконкому належить:
· розроблення та реалізація місцевих планів управління відходами і організація забезпечення на території населеного пункту чистоти;
· забезпечення виконання місцевих програм та здійснення заходів з благоустрою населеного пункту;
-ч.1 ст.10 Закону «Про благоустрій населених пунктів», відповідно до якої до повноважень місцевої ради належить затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населеного пункту і затвердження правил благоустрою, що зумовило затвердження Луцькою міською радою, Рішенням №44/2 від 29.07.2009, Правил благоустрою міста Луцька, пунктом 3.1.2 якого передбачено обов'язок суб'єктів укладати договори на вивезення відходів;
-ст.31 Закону «Про управління відходами», якою встановлено обов'язок утворювачів побутових відходів укладати договори з виконавцем послуги з управління побутовими відходами та забезпечувати передачу побутових відходів до системи управління відходами.
Враховуючи вимоги зазначених Законів та керуючись нормами ст.19 Конституції України і ст.24 (ч.3) Закону «Про місцеве самоврядування», Виконкомом Луцької міської ради, як виконавчий орган місцевого самоврядування, діяв на підставі, в межах та у спосіб, передбачені Конституцією і Законами України.
Виходячи із зазначених обставин, Відповідачем не доведено можливості обмеження змагальності (економічної конкуренції) суб'єктів господарювання вказаними локальними нормативними актами Позивача, які:
-обумовлені необхідністю застосування низки норм чинного законодавства при регулюванні відносин, пов'язаних з утриманням об'єктів благоустрою, на яких розміщуються ТС;
-спрямовані на упорядкування відносин органу місцевого самоврядування та суб'єктів господарювання у зазначеній сфері;
-встановлюють єдині правила для всіх суб'єктів і не містять вимог, які б обмежували їх змагальність (економічну конкуренцію).
Враховуючи усі зазначені обставини, Відповідачем не доведено можливості обмеження нормами Правил та Положення (затверджених Рішенням Виконкому №232-1 від 12.04.2023) економічної конкуренції (змагальності) для певних суб'єктів господарювання порівняно з іншими суб'єктами, які мають намір розміщення на території Луцької міської територіальної громади тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.
Тому, не відповідає фактичним обставинам висновок Відповідача, зазначений у Рішенні від 26.09.2024, що дії Виконкому з прийняття Рішення №232-1 від 12.04.2023 є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції (статей 15, 50 Закону «Про захист економічної конкуренції») у вигляді антиконкурентних дій, що можуть призвести до обмеження конкуренції на ринку реалізації товарів, робіт, послуг в тимчасових спорудах.
Враховуючи зазначене, вимога Позивача про визнання Рішення Відповідача від 26.09.2024 (у справі №63/7-01-42-2024) недійсним - повністю обґрунтована, що зумовлює наявність підстав для її задоволення.
Також важливо, що обставини стосовно відповідності Рішення Позивача №232-1 від 12.04.2023 усім нормам чинного законодавства не входять у предмет доказування, тому встановленню - не підлягають (ч.2 ст.76 ГПК України), так як при вирішенні даного спору встановленню підлягали лише обставини стосовно відповідності Рішення Позивача вимогам законодавства про захист економічної конкуренції.
Згідно з нормою п.2 ч.1 ст.129 ГПК України, наявні підстави для покладення на Відповідача витрат на судовий збір (у сумі 3028,00грн), понесених Позивачем.
Виходячи з наведеного та керуючись нормами статей 2, 12-14, 73-80, 86, 91, 123, 129, 233, 236-238 Господарського процесуального кодексу України,-
Суд вирішив:
1.Позов задоволити повністю.
2.Визнати недійсним Рішення Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №60/106-р/к від 26.09.2024 у справі №63/7-01-42-2024.
Дане Рішення набирає законної сили відповідно до норм статей 240, 241, 254, 256, 257 ГПК України, а саме:
- у випадку відсутності апеляційного оскарження у 20-денний строк - після закінчення вказаного строку, встановленого на подання апеляційної скарги (до Західного апеляційного господарського суду), який обчислюється з дня складення повного Рішення;
- у випадку апеляційного оскарження (у 20-денний строк) і відсутності факту скасування - після ухвалення Західним апеляційним господарським судом відповідного судового рішення.
Повне рішення складено 15.09.2025.
Суддя Стороженко О.Ф.