Справа № 761/10345/25
Провадження № 2-о/761/259/2025
19 червня 2025 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі: головуючого судді Левицької Т.В., при секретарі Кулініч Т.О., за участю представника заявника ОСОБА_1 - адвоката Мневця Олександра Миколайовича, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , Заінтересована особа: Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті, -
ОСОБА_1 звернулась до Шевченківського районного суду м. Києва із заявою, відповідно до якої просила встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Бердянськ Запорізької області.
Заява обґрунтована тим, що ОСОБА_1 є спадкоємицею померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Бердянськ Запорізької області ОСОБА_2 на підставі заповіту від 15.03.2018 року, посвідченого приватним нотаріусом Бердянського районного нотаріального округу Спіциною О.В.
Зазначає, що вона 04.02.2025 року через свого представника звернулась до Шевченківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) із заявою про реєстрацію смерті померлого ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 04.04.2024 року Територіальним відділом ЗАЦС міста Бердянськ і Бердянського района Управління ЗАЦС Запорізької області та отримала відмову у проведенні державної реєстрації смерті від 04.02.2025 року № 363/33.10-87, оскільки реєстрація смерті особи, що померла на тимчасово окупованій території України відбувається на підставі рішення суду. Відсутність реєстрації факту смерті померлого ОСОБА_2 перешкоджає реалізації права заявника оформити спадщину на підставі заповіту.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.03.2025 року визначено суддю Левицьку Т.В.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 14 березня 2025 року відкрито провадження у справі за вказаною заявою та призначено справу до судового розгляду в порядку окремого провадження.
У судове засідання представник Заінтересованої особи - Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) не з'явився, до суду направив клопотання про розгляд справи без його участі.
В судовому засіданні представник заявника підтримав заяву, просив задовольнити заяву з підстав, наведених у ній.
Заслухавши думку представника заявника, вивчивши та дослідивши матеріали цивільної справи за заявою ОСОБА_1 , а саме: копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 04.04.2024 року Територіальним відділом ЗАЦС міста Бердянськ і Бердянського району Управління ЗАЦС Запорізької області; довідки про смерть № С-00719, виданої 04.04.2024 року Територіальним відділом ЗАЦС міста Бердянськ і Бердянського району Управління ЗАЦС Запорізької області; паспорта на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , Серія НОМЕР_2 ; відмови у проведенні державної реєстрації смерті від 04.02.2025 року № 363/33.10-87, заповіту, складеного та посвідченого 15.03.2018 року за № 321 нотаріусом Бердянського районного нотаріального округу Запорізької області Спіциною О.В., витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 51237954 від 15.03.2018 року, паспорта на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , Серія НОМЕР_3 , картки платника податків на ім'я ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 , свідоцтво про народження на ім'я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , Серії НОМЕР_5 , свідоцтво про укладення шлюбу між ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , Серії НОМЕР_6 , свідоцтво про укладення шлюбу між ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , Серії НОМЕР_7 , паспорту на ім'я ОСОБА_6 , Серії НОМЕР_8 , довідки від 01.10.2002 року № 1031, виданої ОСОБА_2 , про те, що 09.02.1974 року у відділі реєстрації актів громадянського стану Бердянського міськуправління юстиції зареєстровано одруження між ОСОБА_2 та ОСОБА_7 , довідки від 01.10.2002 року № 1032, виданої ОСОБА_2 про те, що 20.12.1978 року зареєстровано розірвання шлюбу між ОСОБА_2 та ОСОБА_6 , фототаблиці з місця поховання ОСОБА_2 , суд дійшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Бердянськ Запорізької області.
Місто Бердянськ Запорізької області на сьогоднішній день є тимчасово окупованою територією України.
Факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підтверджується:
копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 04.04.2024 року Територіальним відділом ЗАЦС міста Бердянськ і Бердянського району Управління ЗАЦС Запорізької області;
копією довідки про смерть № С-00719, виданої 04.04.2024 року Територіальним відділом ЗАЦС міста Бердянськ і Бердянського району Управління ЗАЦС Запорізької області;
Відтак, заявник позбавлений можливості інакше, ніж через рішення суду підтвердити факт смерті ОСОБА_2 .
Правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану врегульовано Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 року /з відповідними змінами/.
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Для державної реєстрації актів цивільного стану подається паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця заявника та документи, які підтверджують факти, що підлягають державній реєстрації.
Відповідно до ч. 6 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров'я, де настала смерть, та інших осіб.
Згідно ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
У свою чергу, відповідно до положень ч. 1-3 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року /з відповідними змінами/, тимчасово окупована територія є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Правовий статус тимчасово окупованої території, а також правовий режим на тимчасово окупованій території визначаються цим Законом, іншими законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, принципами та нормами міжнародного права. Перелік таких об'єктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Частинами 1-3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення. Суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті (п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України).
Згідно положень ч. 1, 2 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.
У відповідності до ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів в їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), які містяться у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
При цьому, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч. 1 ст. 76 ЦПК України).
З урахуванням наведеного, а саме того, що встановлення зазначеного у заяві факту має для заявника юридичне значення, оскільки безпосередньо породжує юридичні наслідки, зокрема, надасть можливість здійснити державну реєстрацію смерті матері заявника та отримати відповідне свідоцтво про смерть. При цьому, встановлення вказаного факту в позасудовому порядку за вищевказаних обставин неможливе.
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що заява є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання (ч. 4 ст. 317 ЦПК України).
Керуючись Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року /з відповідними змінами/, Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 року /з відповідними змінами/, ст. 3, 4, 10, 17, 18, 258, 259, 264, 265, 268, 273, 293-294, 315-319, 352, 354-355 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_4 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ), Заінтересована особа: Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (код ЄДРПОУ: 26088771, місцезнаходження: м. Київ, вул. Академіка Ромоданова, 17) про встановлення факту смерті - задовольнити.
Встановити факт смерті громадянина України - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженця м. Бердянськ Запорізької області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Бердянськ Запорізької області.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Копію рішення суду невідкладно направити до Органу державної реєстрації актів цивільного стану для державної реєстрації смерті померлої особи.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Київського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: