Постанова від 16.09.2025 по справі 953/9089/25

Справа№ 953/9089/25

н/п 3/953/2529/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" вересня 2025 р.

Київський районний суд м. Харкова у складі судді Вітюка Р.В.

за участю секретаря судового засідання Соломонової К.О.

прокурора ,

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1

розглянув матеріали, які надійшли з Департаменту стратегічного розслідування Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення

ВСТАНОВИВ:

Опис обставин, установлених під час розгляду справи

До суду надійшов вказаний адміністративний матеріал.

Відповідно до витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 108 від 29.04.2024 ОСОБА_1 призначений на посаду старшого водія-санітара відділення забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 з 29.04.2024.

Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру декларацій ОСОБА_2 подав декларацію при звільнені 28.07.2025 о 17:35.

Відповідно до письмових пояснень ОСОБА_2 від 28.08.2025 декларацію подав тільки 28.07.2025, оскільки керівництво несвоєчасно повідомило про необхідність її подання.

У функціональних обов'язках старшого водія відділення забезпечення старшого солдату ОСОБА_1 викладено ряд застережень, передбачених законодавством про запобігання корупції. Указані обов'язки підписані ОСОБА_1 .

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 549 від 28.08.2025 ОСОБА_2 , перебуваючи на посаді старшого водія-санітара відділення забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_3 , будучи відповідно до пп. г п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам ч. 1 ст. 45 вказаного Закону несвоєчасно, а саме 28.07.2025 о 17:35 без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік (щорічну), чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 1726 КУпАП.

Процесуальні дії у справі

Суд призначив справу до розгляду на 16.09.2025, про що повідомив учасників адміністративного провадження.

У судове засідання 16.09.2025 з'явились прокурор та особа, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Прокурор в судовому засіданні зазначив, що обставини, викладені у протоколі, відповідають дійсності, просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у межах санкції вказаної норми.

У судовому засіданні ОСОБА_1 зазначив, що його не було повідомлено про необхідність подання декларації. При цьому вказав, що був ознайомлений із функціональними обов'язками. Провину визнав.

Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права

Відповідно до вимог ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час та за місцем вчинення правопорушення.

Частиною першою статті 172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Приміткою до ст. 172-6 КУпАП визначено, що суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до пп. г п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону "Про запобігання корупції" (далі - Закон) суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є військові посадові особи Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, курсантів вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, курсантів факультетів, кафедр та відділень військової підготовки, особовий склад штатних військово-лікарських комісій;

Згідно з ч. 7 ст. 45 Закону Суб'єкти декларування з числа військовослужбовців Державної прикордонної служби України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Управління державної охорони України, Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, а також поліцейських поліції особливого призначення, які під час дії воєнного стану залучені до ведення бойових дій у порядку, визначеному частиною четвертою статті 24 Закону України "Про Національну поліцію" (крім суб'єктів декларування із числа військовослужбовців, зазначених у пунктах 1-5 цієї частини), зобов'язані подати визначені цією статтею декларації не пізніше 90 календарних днів з дня настання першої з таких обставин - припинення або скасування воєнного стану чи звільнення з військової служби (служби в поліції).

Дія цієї частини не поширюється на суб'єктів декларування з числа військовослужбовців: 1) які проходять військову службу на посадах міністрів, заступників міністрів, керівників центральних та місцевих органів виконавчої влади та їх заступників, на інших посадах в апаратах міністерств, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів системи правосуддя або які відряджені на такі посади; 2) які входять до складу військово-лікарських комісій, лікарсько-льотних комісій або відряджені до них; 3) які проходять службу у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки або відряджені до них (крім осіб рядового складу підрозділів охорони відповідних центрів); 4) які здійснюють (беруть участь у здійсненні) підготовку, організацію, проведення закупівель товарів, робіт та послуг відповідно до Закону України "Про оборонні закупівлі", Закону України "Про публічні закупівлі" або інших актів законодавства у сфері публічних (оборонних) закупівель, укладення договорів (контрактів), контроль за якістю товарів, робіт та послуг оборонного призначення.

Тобто Законом не відносить до посаду ОСОБА_1 до посад передбачених ч. 7 ст. 45 Закону, які передбачають особливості декларування, навпаки вказане положення містить норму що на таких осіб не поширюється діє цієї норми. Відповідно підлягає застосування пп. г п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, згідно з якою особа є суб'єктом декларування.

У ході опрацювання Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено дату подачі щорічної декларації за 2024 рік ОСОБА_1 , а саме 28.07.2025, тобто з порушенням строку, встановленого Законом (до 01.04.2025).

Згідно зі статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

При цьому суд враховує пояснення ОСОБА_1 щодо ознайомлення з положеннями функціональних обов'язків, в яких містяться застереження щодо законодавства про запобігання корупції. А тому посилання особи щодо необізнаності з відповідними обов'язком визнаються необґрунтованими.

Суд, вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КпАП, тобто несвоєчасне подання декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави.

Отже, ОСОБА_1 , подавши декларацію 28.07.2025, вчинив правопорушення передбачене ч. 1 ст. 172-6 КпАП, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" така декларація має бути подана до 1 квітня. Жодних обставин, які перешкоджали своєчасному поданню декларації, ОСОБА_1 не навів.

Причин, які б свідчили про поважність несвоєчасного подання декларацій не встановлено.

Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення підтверджується матеріалами справи.

Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 суд не встановив.

Враховуючи обставини вчиненого правопорушення, дані про особу правопорушника, ступінь її вини, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накладає на нього стягнення в межах санкції зазначеної статті у вигляді штрафу на користь держави у розмір п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

На підставі ст. 40-1 КУпАП з правопорушника на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605 грн 60 коп.

Керуючись ст. 33, 38, 40-1, 172-6, 245, 252, 268, 283 - 285, 294 КУпАП, суд

УХВАЛИВ:

1. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави в розмірі 850,00 (вісімсот п'ятдесят) грн.

2. Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.

Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що у разі несплати штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем його проживання, роботи або за місцезнаходженням майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується: подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.

Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Київський районний суд м. Харкова протягом десяти днів з дня винесення такої постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Повний текст постанови складено 16.09.2025.

Суддя Роман ВІТЮК