Постанова від 16.09.2025 по справі 240/28139/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 240/28139/23

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Черняхович Ірина Едуардівна

Суддя-доповідач - Сторчак В. Ю.

16 вересня 2025 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сторчака В. Ю.

суддів: Матохнюка Д.Б. Граб Л.С. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2025 року позов задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо неврахування заробітної плати, вказаної в довідках Виконавчого комітету Чуднівської міської ради Чуднівського району Житомирської області від 31.12.2020 №3737 (за ф. №1) та від 31.12.2020 №3737 (за ф.№3) при здійсненні на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 14.01.2022 у справі №240/18209/21 переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до пункту 12 Розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" та статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XІІ "Про державну службу".

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області врахувати при переведенні ОСОБА_1 на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 14.01.2022 у справі №240/18209/21 із пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до пункту 12 Розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 10.12.2015 №889-VIII "Про державну службу" та статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XІІ "Про державну службу" інформацію про заробітну плату, вказану в довідках Виконавчого комітету Чуднівської міської ради Чуднівського району Житомирської області від 31.12.2020 №3737 (за ф. №1) та від 31.12.2020 №3737 (за ф.№3).

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить скасувати рішення суду та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити. В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступних висновків.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного розгляду справи, що з 01.03.1998 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

З метою реалізації свого права на пенсійне забезпечення, як особи, яка має стаж роботи на посадах державної служби, ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою від 31.12.2020, в якій просила перевести її на пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

Розглянувши подану позивачем заяву та додані до неї документи, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області 17.02.2021 відмовило їй переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" через відсутність станом на 01.05.2016 необхідного стажу роботи 20 років на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби.

Не погодившись із такою відмовою, ОСОБА_1 оскаржила її до суду.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 14 січня 2022 року у справі №240/18209/21 позов ОСОБА_1 було задоволено: визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у переведенні ОСОБА_1 на пенсію за статтею 37 Закону України "Про державну службу", а також зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перевести ОСОБА_1 на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ та п. 12 Розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про державну службу" №889 з 31.12.2020.

У зв'язку із тим, що розмір пенсії після набрання законної сили рішенням суду від 14.01.2022 у справі №240/18209/21 не змінився, ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою від 26.06.2023 (вх.№24875/К-0600-23), в якій просила виконати вказане рішення суду та призначити їй пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XІІ "Про державну службу" з урахуванням заробітної плати, вказаної в довідках Виконавчого комітету Чуднівської міської ради Чуднівського району Житомирської області про складові заробітної плати від 31.12.2020 №3737 (за ф. №1) та від 31.12.2020 №3737 (за ф. №3).

За наслідками розгляду зазначеної заяви Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надіслало позивачу листа від 29.06.2023, в якому повідомило, що рішенням суду від 14.01.2022 у справі №240/18209/21 управління було зобов'язано перевести її з 31.12.2020 на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XІІ "Про державну службу" та пункту 12 Розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу". Будь-які інші зобов'язання у вказаному судовому рішенні відсутні. Оскільки судом не розглядалось питання порядку обчислення заробітної для призначення пенсії державного службовця, то підстави враховувати при обчисленні пенсії довідки Виконавчого комітету Чуднівської міської ради Чуднівського району Житомирської області від 31.12.2020 № 3737 про складові заробітної плати, відсутні.

Крім того, у вказаному листі Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області роз'яснило позивачці, що відповідно до норм чинного законодавства, пенсії встановлюються у розмірі не меншому за розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законом, що з 01.01.2021 становив 1769,00 гривень, з 01.07.2021 - 1854,00 грн, з 01.12.2021 - 1934,00 грн, а з 01.12.2022 - 2093,00 грн. Водночас, розмір її пенсійної виплати становить 3775,81 грн, а отже внаслідок переведення її на виконання рішення суду з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", розмір її пенсійної виплати зменшиться та становитиме 2093,00 гривень. У зв'язку з цим, на підставі пункту 4 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія виплачується їй в раніше встановленому розмірі, тобто в розмірі 3775,81 гривень.

Вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не врахування заробітної плати, вказаної в довідках Виконавчого комітету Чуднівської міської ради Чуднівського району Житомирської області про складові заробітної плати від 31.12.2020 №3737 (за ф. №1) та від 31.12.2020 №3737 (за ф. №3), при визначенні їй розміру пенсії за віком відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XІІ "Про державну службу", ОСОБА_1 звернулась з даним позовом до суду.

Ухвалюючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з обгрунтованості вимог позивача, відтак і наявності підстав для задоволення позовних вимог.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції по суті спору та, відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги відповідача.

Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII визначаються принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців.

Відповідно до п. 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII, з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 28.12.1993 №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.

Зокрема, п. 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб, згідно з Законом №889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" (далі - Порядок №622 в редакції на момент спірних правовідносин).

Згідно з пунктом 4 Порядку №622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

- у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 року на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць;

- матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Пунктами 5 та 6 Порядку №622 передбачено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.

Пунктом 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 (далі - Постанова № 1-3) затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України від10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII "Про державну службу":

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Таким чином, зміст вищезазначених правових норм Порядку №622 свідчить на користь висновку, що призначенні пенсії державного службовця на умовах пунктів 10, 12 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України від 10.12.2015 №889-VІІІ "Про державну службу" розмір такої пенсії визначається із заробітної плати особи, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - із заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому, призначення пенсії державного службовця здійснюється за заявою особи, до якої долучаються довідки про заробітну плату.

Під час розгляду справи судом встановлено, що при зверненні із заявою про переведення з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" ОСОБА_1 надала пенсійному органу довідки Виконавчого комітету Чуднівської міської ради Чуднівського району Житомирської області про складові заробітної плати для призначення пенсії від 31.12.2020 №3737 (за ф.№1) та від 31.12.2020 №3737 (за ф. № 3).

Проаналізувавши надані позивачем довідки від 31.12.2020 №3737, суд встановив, що вони складені за формами, затвердженими постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям", та містить відображення складових заробітної плати. Відтак, вказані довідки є джерелом інформації про доходи позивача, що впливають на розмір пенсії ОСОБА_1 , право на призначення їй якої, підтверджене рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 14.01.2022 у справі №240/18209/21.

Однак під час виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 14.01.2022 у справі №240/18209/21 та переведення ОСОБА_1 на пенсію за державного службовця відповідно до пункту 12 Розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" та статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XІІ "Про державну службу", відповідач, всупереч вимогам статті 37 Закону №3723-XII, пункту 4 Порядку №622 не врахував розмір заробітної плати позивача, зазначений в довідках Виконавчого комітету Чуднівської міської ради Чуднівського району Житомирської області про складові заробітної плати від 31.12.2020 №3737 (за ф. №1) та від 31.12.2020 №3737 (за ф.№3).

При цьому, жодного доказу наявності правових підстав не враховувати вказану в довідках від 31.12.2020 №3737 (за ф. №1 та за ф.№3) інформацію про заробітну плату відповідач не надав, а посилався лише на те, що у рішенні Житомирського окружного адміністративного суду від 14.01.2022 у справі №240/18209/21 зобов'язання щодо врахування при призначенні ОСОБА_1 пенсії державного службовця заробітної плати, вказаної в довідках Виконавчого комітету Чуднівської міської ради Чуднівського району Житомирської області від 31.12.2020 №3737 (за ф. №1) та від 31.12.2020 №3737 (за ф.№3), були відсутні.

З даного приводу суд першої інстанції вірно вказав, що предметом судового розгляду у справі №240/18209/21 була наявність у ОСОБА_1 права на призначення пенсії державного службовця відповідно до пункту 12 Розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" та статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XІІ "Про державну службу". В той час, як обов'язок пенсійного органу врахувати при призначенні особі даного виду пенсії заробітної плати цієї особи, а для особи, яка на час звернення за призначенням пенсії не є державним службовцем, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, визначений правовими нормами пункту 4 Порядку №622.

Вказані обставини свідчать про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо неврахування заробітної плати, вказаної в довідках Виконавчого комітету Чуднівської міської ради Чуднівського району Житомирської області від 31.12.2020 №3737 (за ф. №1) та від 31.12.2020 №3737 (за ф.№3) при переведенні ОСОБА_1 на пенсію державного службовця відповідно до пункту 12 Розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" та статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XІІ "Про державну службу".

Застосовуючи механізм захисту та ефективного відновлення порушених прав позивача, суд обгрунтовано зобов"язав Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області врахувати при переведенні ОСОБА_1 на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 14.01.2022 у справі №240/18209/21 із пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до пункту 12 Розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 10.12.2015 №889-VIII "Про державну службу" та статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XІІ "Про державну службу" інформацію про заробітну плату, вказану в довідках Виконавчого комітету Чуднівської міської ради Чуднівського району Житомирської області від 31.12.2020 №3737 (за ф. №1) та від 31.12.2020 №3737 (за ф.№3).

Враховуючи встановлені у справі обставини, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог. При вирішенні даного публічно-правового спору, суд правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку і, а доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.

Щодо інших доводів скаржника, колегія суддів зазначає, що у рішення ЄСПЛ по справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії», заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, Суд зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.

Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Зазначеним вимогам закону рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2025 року, в межах доводів апеляційної скарги відповідача відповідає.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Апеляційний суд вважає, що Житомирський окружний адміністративний суд не допустив неправильного застосування норм матеріального права чи порушень норм процесуального права при ухваленні судового рішення, внаслідок чого апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а судове рішення без змін.

Одночасно слід зазначити, що в контексті положень п.6 ч.6 ст.12 КАС України дана справа відноситься до категорій справ незначної складності, а тому відповідно до п.2 ч.5 ст.328 цього Кодексу судове рішення за результатами її розгляду судом апеляційної інстанції в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2025 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Сторчак В. Ю.

Судді Матохнюк Д.Б. Граб Л.С.