Постанова від 11.09.2025 по справі 361/5174/25

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

вул. Солом'янська, 2-а, м. Київ,03110

inbox@kia.court.gov.ua

Унікальний номер справи № 361/5174/25 Апеляційне провадження № 33/824/4462/2025Головуючий у суді першої інстанції - Анікушин В.М. Доповідач у суді апеляційної інстанції - Оніщук М.І.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 вересня 2025 року місто Київ

Київський апеляційний суд у складі судді Оніщука М.І. розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 06 серпня 2025 року про притягнення

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , працюючої головою комісії з припинення політичної партії «Браво»

до адміністративної відповідальності, передбаченої статтею 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 06.08.2025 ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП та застосовано до неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 грн. Стягнуто з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 605,60 грн.

Не погодившись з постановою суду ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що партія ліквідована судом в 2021 році, а відтак вона не може діяти як юридична особа. Посилається на те, що НАЗК самочинно вирішило, що голова ліквідаційної комісії має подавати звіти, однак чинне законодавство не містить такої норми. При цьому, здати документи до архіву, що на переконання апелянта є єдиним обов'язком партії після анулювання свідоцтва, неможливо через воєнні дії, а тому політична партія не може бути припиненою.

Зазначає, що отримати документи для звітування неможливо, а на звернення політичної партії щодо надання документів НАЗК відмовило.

ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася. Про день, час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, про причини неявки суд не сповістила. З огляду на таке, судом визнано за можливе розглянути справу у її відсутність, оскільки її неявка не перешкоджає розгляду справи (ч. 6 ст. 294 КУпАП).

Вивчивши та дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, з огляду на наступне.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.

Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідальність за ст. 212-21 КУпАП настає за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.

Як встановив суд першої інстанції, 23.04.2025 Національним агентством з питань запобігання корупції на ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення № 50-33/904, оскільки всупереч вимогам ст. 17 Закону України «Про політичні партії в України» нею не подано звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за IV квартал 2024 року, чим вчинено адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП.

Згідно витягу з єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 є головою комісії з припинення політичної партії «Браво», яка станом на дату формування витягу (23.04.2025) не припинена.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд першої інстанції дійшов висновку, що оскільки політична партія у ІV кварталі 2024 року не була припинена, ОСОБА_1 , як уповноважена особа партії (голова комісії з припинення політичної партії) була зобов'язана в силу вимог ст.17 Закону України «Про політичні партії в Україні» подати не пізніше ніж на сороковий день після закінчення ІV кварталу 2024 року (10.02.2025) до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру політичної партії «Браво». Проте, ОСОБА_1 свій обов'язок щодо подання звіту за вказаний період не виконала і ці обставини не спростовуються особою, яка притягається до відповідальності.

Суд апеляційної інстанції погоджується із такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Положеннями статті 1 КУпАП передбачено, що завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Згідно з вимогами статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі та в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Вимогами статті 8 КУпАП передбачено, що особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.

Відповідно до вимог статей 245, 280 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, а орган чи посадова особа при розгляді справи про адміністративне правопорушення, з урахуванням положень, викладених у статтях 251, 252 КУпАП, зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи і, керуючись законом та правосвідомістю, оцінити докази за своїм внутрішнім переконанням в їх сукупності.

Висновок про наявність чи відсутність в діях особи складу адміністративного правопорушення повинен бути обґрунтований, тобто зроблений на підставі всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин і доказів, які підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення. Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі встановлення вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.

Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, а також іншими документами.

Як зазначено в ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Також стаття 62 Конституції України зазначає, що вина особа, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належним чином, а не ґрунтуватися на припущеннях.

З матеріалів справи вбачається, що 23.04.2025 на ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення № 50-33/904, в якому зазначено, що ОСОБА_1 , будучи головою комісії з припинення політичної партії, не подала звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за IV квартал 2024 року.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 16.06.2021 у справі № 640/2935/20 апеляційну скаргу Міністерства юстиції України задоволено частково. Рішення Окружного адміністративного суду міська Києва від 31.03.2021 скасовано та прийнято нове рішення, яким позовні вимоги задоволено частково. Анульовано реєстрацію поілтичної партії «Браво» (07400, Київська область, Броварський район, м. Бровари, вул. Гагаріна, 16, код ЄДРПОУ 36087987).

Згідно ч. 3 ст. 24 Закону України «Про політичні партії в Україні», у разі якщо в рішенні суду про скасування реєстрації політичної партії не призначена комісія з припинення (ліквідаційна комісія) політичної партії, її структурних утворень, які мають статус юридичної особи, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, або його територіальні органи призначають голову, членів такої комісії або ліквідатора політичної партії, її структурних утворень в рішенні про їх припинення.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 10.02.2025, ОСОБА_1 призначено головою комісії з припинення. Політична партія «Браво» перебуває в стані припинення.

Так, в ч. 3 ст. 24 Закону України «Про політичні партії в Україні» зазначено, що головою комісії з припинення (ліквідаційної комісії) або ліквідатором призначається, якщо інше не встановлено рішенням суду, керівник органу управління політичної партії або особа, яка згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, а якщо такі керівник та особа відсутні або повідомили про відмову від виконання відповідних обов'язків у формі заяви, справжність підпису на якій нотаріально засвідчено, - інша особа, яка надала на це свою згоду у формі заяви, справжність підпису на якій нотаріально засвідчено.

Положеннями ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» визначено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції. Протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Національне агентство з питань запобігання корупції на своєму офіційному веб-сайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом

Згідно з п. 1, 2 розділу ІІ Порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 19.02.2021 № 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за № 507/36129, звіт політичної партії є структурованими даними, містять інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання звіту, до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису керівника (уповноваженої особи) політичної партії.

Поданню звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону України «Про політичні партії в Україні».

З наведеного апеляційний суд робить висновок, що оскільки ОСОБА_1 призначено головою комісії з припинення, остання повинна вчиняти дії від імені юридичної особи та виконувати покладені на неї законодавством обов'язки, тому доводи апеляційної скарги про те, що партія самостійно визначає особу, яка має подавати звіт політичної партії, апеляційним судом відхиляються.

Не приймаються до уваги доводи апеляційної скарги про те, що політична партія «Браво» є припиненою, оскільки цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення, що визначено ч. 4 ст. 91 Цивільного кодексу України.

Як вже зазначалося, згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 10.02.2025 політична партія «Браво» перебуває в стані припинення, проте не є припиненою.

З урахуванням викладеного апеляційний суд вказує, що звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру повинен подаватися уповноваженою особою до моменту припинення діяльності юридичної особи, тобто політичної партії. При цьому, моментом припинення діяльності юридичної особи є запис у єдиному державному реєстрі про припинення такої юридичної особи.

В частині доводів ОСОБА_1 щодо неможливості подати звіт політичної партії, оскільки неможливо отримати документи для звітування, апеляційний суд звертає увагу на наступне.

Пунктом 8 Заключних положень Закону України «Про політичні партії в Україні» визначено, що протягом строку дії воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-IX, до дня його припинення або скасування, політична партія звільняється від встановленої законом відповідальності за подання до Національного агентства з питань запобігання корупції неповної та/або недостовірної інформації у звіті політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи), якщо таку інформацію неможливо отримати в повному обсязі у зв'язку із: 1) втратою (знищенням чи псуванням) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання внаслідок воєнних дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України; 3) іншими обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами).

Обставини, що свідчать про неможливість отримання політичною партією інформації в повному обсязі, мають бути документально підтверджені. Перелік документів, які підтверджують існування таких обставин та свідчать про неможливість отримання політичною партією інформації в повному обсязі, визначається Кабінетом Міністрів України. Такі документи мають бути подані політичною партією до Національного агентства з питань запобігання корупції протягом трьох робочих днів з дня подання звіту про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевими організаціями, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи).

Політична партія звільняється від встановленої законом відповідальності за неподання чи подання до Національного агентства з питань запобігання корупції неповної та/або недостовірної інформації у звіті політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) у разі неможливості отримання політичною партією такої інформації в повному обсязі від її місцевих організацій, місцем знаходження яких є територія територіальних громад, що належить до територій, на яких ведуться активні бойові дії, або тимчасово окупованих територій відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованої Російською Федерацією території України.

Обставини, що свідчать про неможливість отримання політичною партією інформації в повному обсязі від її місцевих організацій, документального підтвердження не потребують. Про існування таких обставин політична партія письмово повідомляє Національне агентство з питань запобігання корупції протягом трьох робочих днів з дня подання відповідного звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру. У такому повідомленні політична партія зазначає відомості про її місцеві організації, від яких неможливо в повному обсязі отримати інформацію, необхідну для подання такого звіту, та місцем знаходження яких є територія територіальних громад, що належить до територій, на яких ведуться активні бойові дії, або тимчасово окупованих територій відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованої Російською Федерацією території України.

Таким чином, вказуючи на неможливість подати звіт політичної партії через відсутність документів, які були втрачені через воєнні дії, ОСОБА_1 не довела, що нею було ужито усіх необхідних заходів для отримання таких документів, а в разі неможливості їх отримати - повідомити в установленому порядку, визначеному п. 8 Заключних положень Закону України «Про політичні партії в Україні», Національне агентство з питань запобігання корупції про неможливість подати звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за відповідний період.

Відповідно до ст. 212-21 КУпАП, порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог тягнуть за собою накладення штрафу від трьохсот до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Зважаючи на те, що політична партія не є припиненою, а ОСОБА_1 , як головою комісії з припинення політичної партії, не було подано звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру у визначені строки, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про у діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП.

Таким чином, суд першої інстанції на підставі наявних в матеріалах справи доказах, дійшов законного та обґрунтованого висновку, що ОСОБА_1 , будучи головою комісії з припинення політичної партії «Браво», порушила строк подання звіту політичної партії, чим вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 212-21 КУпАП.

Отже, доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції, тому не можуть бути підставою для скасування ухваленого судом рішення.

З огляду на викладене, доводи апеляційної скарги є необґрунтованими та безпідставними.

Таким чином, постанова суду першої інстанції відповідає вимогам закону, підстав для її скасування суд апеляційної інстанції не вбачає, у зв'язку з чим приходить до висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення, а оскаржуваної постанови - без змін.

Враховуючи викладене, керуючись статтею 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 06 серпня 2025 року відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.

Суддя Максим Оніщук