Рішення від 10.09.2025 по справі 153/1155/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" вересня 2025 р. Справа153/1155/25

Провадження2/153/405/25-ц

Ямпільський районний суд Вінницької області

у складі головуючого судді Дзерина М.М.

за участю секретаря судового засідання Поліш Н.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Ямпільського районного суду Вінницької області у місті Ямпіль Вінницької області за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про зміну розміру стягнення аліментів,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із даним позовом. Вказав, що він має двох синів від різних жінок, які зазначені відповідачами в позовній заяві: ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 . На даний момент існує два виконавчі документи щодо стягнення аліментів з позивача: рішення Ямпільського районного суду Вінницької області по справі №153/87/18 про стягнення аліментів у розмірі 1/4 частини доходів на користь ОСОБА_2 на утримання ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 1/4 частини від доходів позивача. Судовий наказ про стягнення виданий суддею Погребищенского районного суду Вінницької області по справі №143/1005/24 за заявою ОСОБА_3 про стягнення з ОСОБА_1 на користь стягувача аліментів на утримання малолітньої дитини ОСОБА_5 у розмірі 1/4 частини всіх доходів. Обидва рішення було винесені без врахування наявності іншої дитини. Ця обставина має істотне значення оскільки відповідно до ст.182 Сімейного кодексу України, при визначенні розміру аліментів враховується наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина. Таким чином, з позивача одночасно стягується 1/2 доходу на утримання двох дітей, що суперечить закону, судовій практиці та створює надмірне навантаження на його матеріальне становище. Його матеріальний стан не дозволяє виконувати обов'язки по сплаті аліментів у розмірі 1/2 доходу без істотного погіршення життєвого рівня. Позивач отримує щомісячний дохід у розмірі приблизно 20 000 грн., з якого відрахування аліментів у розмірі 50% залишає йому суму, що не покриває навіть базові потреби - оплату житла, комунальних послуг, харчування, транспорту. Крім того, на ньому лежить зобов'язання щодо власного утримання та участі у фінансовій підтримці інших членів родини, зокрема матері похилого віку. Таким чином, збереження чинного навантаження у 1/2 його доходу ставить позивача у скрутне матеріальне становище, що також суперечить загальновизнаним стандартам забезпечення гідного рівня життя платника аліментів. З урахуванням вищевикладеного, позивач просить суд змінити розмір стягнення аліментів з ОСОБА_1 на утримання ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 - з 1/4 до 1/6 частини доходу та на утримання ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 - з 1/4 до 1/6 частини доходу.

Ухвалою судді Ямпільського районного суду Вінницької області від 28 липня 2025 року відкрито провадження у справі та вирішено розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином.

Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, за відсутності всіх осіб, які беруть участь у справі, суд проводить розгляд цивільної справи без фіксування технічними засобами, за наявними у справі матеріалами.

Судом встановлені такі обставини та визначені відносно них правовідносини:

Із досліджених судом письмових доказів, а саме із копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 народився ОСОБА_4 , батьками якого є ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (а.с.9).

З копії заочного рішення Ямпільського районного суду Вінницької області від 03 травня 2018 року встановлено, що із ОСОБА_1 , на користь ОСОБА_2 , стягуються аліменти на утримання дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 1/4 частки від його заробітку (доходу), але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно починаючи із дня набрання рішенням законної сили та до досягнення дитиною повноліття (зворотня сторона а.с.10-а.с.11).

З копії судового наказу виданого Погребищенським районним судом Вінницької області від 26.11.2024 року встановлено, що з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_3 стягуються аліменти на утримання малолітньої дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , щомісячно у розмірі частини від всіх видів його заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку (зворотня сторона а.с.9-10).

Оцінюючи усі докази, що є у справі в їх сукупності, суд вважає встановленим, що між сторонами виникли спірні правовідносини щодо розміру стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей.

Відповідно до положень ст.ст.1-3 Конвенції ООН «Про права дитини» в усіх діях щодо дітей першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Зокрема, передбачено, що дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживаються всі відповідні законодавчі і адміністративні заходи.

У відповідності до ст.2 ЦПК України завданнями цивільного судочинства є справедливий та неупереджений розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ст.ст.12,13 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд розглядає справи не інакше, як за зверненням особи в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбаченому цим Кодексом випадках.

Згідно ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ст.77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

У відповідності до ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Згідно з ст.51 Конституції України сім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняється державою. Батьки зобов'язані утримувати дітей до їх повноліття.

Ст.180 Сімейного Кодексу України також передбачено обов'язок батьків утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Згідно ст.192 Сімейного Кодексу України розмір аліментів, визначений за рішенням суду, може бути згодом зменшений або збільшений за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них.

Аналіз цієї норми права дає підстави для висновку що підставами зміни розміру аліментів є як зміна матеріального, так і зміна сімейного стану як самостійна підстава для зменшення або збільшення розміру аліментів.

При цьому такі положення закону не виключають одночасне настання обох підстав для зміни розміру аліментів: і зміни сімейного і зміни матеріального стану. Однак, зміна сімейного стану є самостійною, не залежною від зміни матеріального стану підставою для зміни розміру аліментів.

У відповідності зі ст.182 Сімейного Кодексу України при визначенні аліментів суд враховує стан здоров'я та матеріальне становище дитини; стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення. Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

У відповідності до ст.8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного та соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

З правових позицій, викладених у абз.3 п.17 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 15.05.2006 року «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», видно, що вирішуючи питання щодо розміру аліментів, суд повинен ураховувати: стан здоров'я, матеріальне становище дитини і платника аліментів; наявність в останнього інших неповнолітніх дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, повнолітніх дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення. Розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж зазначений у ч.2 ст.182 СК України. При цьому необхідно мати на увазі, що зміна законодавства в частині визначення мінімального розміру аліментів на одну дитину не є підставою для перегляду постановлених раніше судових рішень про їх стягнення.

Також у п.23 даної Постанови, зазначено, що відповідно до ст.192 СК України розмір аліментів, визначений судовим рішенням або за домовленістю між батьками, суд може змінити за позовом платника або одержувача аліментів у зв'язку зі зміною матеріального чи сімейного стану, погіршення чи поліпшення здоров'я когось із них. У новому розмірі аліменти сплачуються з дня набрання рішенням законної сили. Отже, дані норми права дозволяють констатувати, що при вирішенні вимог щодо зменшення розміру раніше стягнутих аліментів суд зобов'язаний з'ясувати матеріальний та сімейний стан як платника аліментів, так і одержувача, у тому числі і враховувати стан здоров'я та потреби дитини в її розвитку.

Відповідно до ч.3 ст.70 Закону України «Про виконавче провадження», загальний розмір усіх відрахувань під час кожної виплати заробітної плати та інших доходів боржника не може перевищувати 50 відсотків заробітної плати, що має бути виплачена працівнику, у тому числі у разі відрахування за кількома виконавчими документами. Це обмеження не поширюється на відрахування із заробітної плати у разі відбування боржником покарання у виді виправних робіт і стягнення аліментів на неповнолітніх дітей. У таких випадках розмір відрахувань із заробітної плати не може перевищувати 70 відсотків.

Судом встановлено, що платник аліментів за рішенням суду має право змінювати спосіб стягнення аліментів, ОСОБА_1 користуючись своїм правом звернувся до суду із позовом про зміну розміру стягнення аліментів, оскільки при винесенні судового наказу 26 листопада 2024 року про стягнення аліментів із позивача не було даних, що також стягуються аліменти на утримання сина на підставі заочного рішення Ямпільського районного суду Вінницької області від 03 травня 2018 року. Ця обставина має істотне значення оскільки відповідно до ст.182 Сімейного кодексу України, при визначенні розміру аліментів враховується наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина. З позивача одночасно стягується 1/2 доходу на утримання двох дітей, що створює надмірне навантаження на його матеріальне становище.

Виходячи із засад справедливості та захисту прав неповнолітніх дітей, зважаючи на наявність на утриманні ще однієї дитини від іншого відповідача, суд дійшов висновку, що з метою забезпечення потреб та інтересів дітей, стану здоров'я та матеріального становища платника аліментів, який є здоровим та працездатним, зобов'язаний працювати і надавати утримання своїм дітям, розмір аліментів необхідно зменшити та стягувати з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліменти на утримання дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 в розмірі 1/6 частки всіх видів доходів, але не менше 50% прожиткового мінімуму, встановленого для дитини відповідного віку, щомісячно, з часу набрання рішенням суду законної сили, до досягнення дитиною повноліття. Окрім цього, стягувати з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_3 аліменти на утримання дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 в розмірі 1/6 частки всіх видів доходів, але не менше 50% прожиткового мінімуму, встановленого для дитини відповідного віку, щомісячно, з часу набрання рішенням суду законної сили, до досягнення дитиною повноліття. Зменшення розміру аліментів саме в такій частині не буде порушувати права дітей на належне матеріальне забезпечення. Таким чином, загальний розмір аліментів, стягнутих з позивача, буде становити 1/3 частину його доходів.

Відповідно до ст.141 ЦПК України судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову на відповідача. Позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до вимог ст.5 Закону України «Про судовий збір», а тому судовий збір необхідно стягнути з відповідачів в дохід держави.

Керуючись ст.ст.2, 10,13, 247, 211, 263, 265 ЦПК України, ст.180, 182, 183, 192 СК України, постановою Пленуму Верховного Суду України №3 від 15.05.2006 року «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», суд

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про зміну розміру стягнення аліментів - задоволити.

Змінити розмір стягнення аліментів, визначених заочним рішенням Ямпільського районного суду Вінницької області від 03 травня 2018 року у справі №153/87/18.

Стягувати із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , жителя АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , жительки АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , аліменти на утримання дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 1/6 частки від його заробітку (доходу), але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно починаючи із дня набрання рішенням законної сили та до досягнення дитиною повноліття.

Змінити розмір стягнення аліментів, визначених судовим наказом Погребищенського районного суду Вінницької області від 26 листопада 2024 року у справі №143/1005/24.

Стягувати із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , жителя АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 на користь ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , зареєстрованої по АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 аліменти на утримання дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі 1/6 частки від його заробітку (доходу), але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно починаючи із дня набрання рішенням законної сили та до досягнення дитиною повноліття.

Стягнути із ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , жительки АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 на користь держави судовий збір у сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 (двадцять) копійок.

Стягнути із ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , зареєстрованої по АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 на користь держави судовий збір у сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 (двадцять) копійок.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , житель АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , жителька АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .

Відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , жителька АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .

Суддя: Дзерин М.М.

Попередній документ
130253418
Наступний документ
130253420
Інформація про рішення:
№ рішення: 130253419
№ справи: 153/1155/25
Дата рішення: 10.09.2025
Дата публікації: 18.09.2025
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Ямпільський районний суд Вінницької області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них; про стягнення аліментів
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Відмовлено у відкритті провадження: рішення набрало законної сили (25.11.2025)
Дата надходження: 22.10.2025
Предмет позову: за позовом Опанасова Ярослава Валерійовича до Опанасової Наталії Миколаївни, Червонцевої Ганни Петрівни про зміну розміру стягнення аліментів
Розклад засідань:
10.09.2025 10:00 Ямпільський районний суд Вінницької області