Постанова від 15.09.2025 по справі 620/10161/24

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

01010, м. Київ, вул. Князів Острозьких, 8, корп. 30. тел/факс 254-21-99, e-mail: inbox@6aa.court.gov.ua

Головуючий у першій інстанції: Тихоненко О.М., Суддя-доповідач: Епель О.В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2025 року Справа № 620/10161/24

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Епель О.В.,

суддів: Карпушової О.В., Мєзєнцева Є.І.,

розглянувши у порядку письмового провадження в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_1 та Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2024 року у справі

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в

Чернігівській області

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Історія справи.

1. ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - Відповідач), в якому просив:

- визнати протиправними дії Відповідача щодо зменшення Позивачу розміру пенсії при проведенні перерахунку пенсії з 01.02.2023 на суму індексації пенсії відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118, від 24.02.2023 №168, від 23.02.2024 №185;

- зобов'язати Відповідача провести з 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії Позивачу на підставі оновленої довідки Чернігівського окружного адміністративного суду від 21.08.2023 №ФЧ47301, виходячи з розрахунку 59% сум грошового забезпечення з урахуванням індексації, проведеної на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118, від 24.02.2023 №168, від 23.02.2024 №185 та з урахуванням щомісячної доплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 в сумі 2000 грн та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

2. Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2024 року позовні вимоги задоволено частково, а саме:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії при проведенні перерахунку пенсії з 01.02.2023 на суму індексації пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році";

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести з 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням індексації, проведеної на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", з 01.03.2023 з урахуванням індексації, проведеної на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", з 01.03.2024 з урахуванням індексації, проведеної на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні позовних вимог в іншій частині - відмовлено.

Ухвалюючи зазначене рішення, суд першої інстанції виходив з того, що Постановами № 118, № 168, № 185 чітко визначено, що передбачене підвищення пенсії, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог про перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 21.08.2023 № ФЧ47301, виходячи з 59% грошового забезпечення, суд зазначив, що права Позивача в цій частині позовних вимог не порушені, пенсія йому виплачується з урахуванням вказаної довідки та відсоткового розміру пенсії.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог про зобов'язання Відповідача провести перерахунок та виплату Позивачу пенсії з 01.02.2023 на підставі оновленої довідки з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713, суд зазначив, що станом на момент призначення та нарахування пенсії диспропорція в її розмірах була відсутня, оскільки пенсія Позивачу перераховувалася у зв'язку із зміною (збільшенням) складових грошового забезпечення станом на 01.01.2023 через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023.

3. Не погоджуючись з таким судовим рішенням, Позивач подав апеляційну скаргу в якій просить рішення суду скасувати в частині відмови у задоволенні позовних вимог щодо перерахунку пенсії з урахуванням щомісячної доплати 2000,00 грн відповідно до постанови КМУ від 14.07.2021 №713 та ухвалити постанову, якою такі позовні вимоги задовольнити. Рішення суду в іншій частині - залишити без змін.

В обґрунтування своїх вимог ОСОБА_1 зазначає, що його право на перерахунок пенсії із щомісячною доплатою у розмірі 2000 грн відновлено рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2023 року по справі № 620/11941/23 та має виконуватися Відповідачем під час здійснення Позивачу перерахунків. Водночас ОСОБА_2 наполягає на тому, що набуте набуте право не може бути скасоване чи звужене.

Також Позивач акцунтує увагу на тому, що перерахунок його пенсії проведений, Головним управлінням Пенсійного фонду України на виконання рішення суду з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, не є перерахунком пенсії у зв?язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії,а тому він має право на спірну доплату.

При цьому ОСОБА_2 посилається на правові висновки Верховного Суду, виклаені зокрема у постановах від 17 липня 2024 року у справі №620/13669/23, від 11 червня 2024 року у справі № 320/11742/22, від 10 січня 2024 року у справі №240/4894/23, від 19 грудня 2023 року у справі №380/13249/22, від 02 березня 2023 року у справі № 600/870/22-a, від 10.01.2024 року по справі №240/4894/23.

З цих та інших підстав Позивач вважає, що оскаржуване ним рішення суду не ґрунтується на засадах верховенства права, є незаконним і необгрунтованим, оскільки ухвалене судом не у відповідності до норм матеріального права і без дотримання норм процесуального права. Також рішення Чернігівського окружного адміністративного суду повністю не відповідає завданню адміністративного судочинства, визначеному КАС України та прийняте без урахування висновків, які викладені в низці постанов Верховного Суду.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням Відповідач також подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити постанову про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В обґрунтування вимог скарги пенсійний орган зазначає, що пенсія Позивача перераховувалася після 1 січня 2023 року у зв?язку з підвищенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а відтак ця обставина є підставою, яка в силу приписів Закону №2262 та Постанов №118, 168 виключає можливість встановлення індексації за 2022-2023 рік.

При цьому, Відповідач відзначив, що перерахунок пенсії Позивача з 01.02.2023 хоч і здійснений на виконання рішення суду з метою захисту його права на належний рівень пенсії, але обумовлений підвищенням розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців.

З цих та інших підстав Відповідач вважає, що оскаржуване ним рішення суду прийнято за неповно встановлених обставин та з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення спору в цілому.

4. Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 30.10.2024, 25.11.2024 та від 04.12.2024 було відкрито апеляційне провадження, встановлено строк для подання відзиву на апеляційну скаргу та призначено справу до судового розгляду в порядку письмового провадження.

5. Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу Відповідача в якому він просить таку скаргу залишити без задоволення, а рішення суду - без змін, наполягаючи на необґрунтованості доводів Апелянта.

У відзиві Позивач зокрема стверджує, що сума індексації враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

Крім того Позивач посилається на правові висновки Верховного Суду, викладені зокрема у постанові від 10.01.2024 року по справі №240/4894/23.

6. Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 27.01.2024 провадження у справі було зупинено до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №400/6254/24.

7. Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 15.09.2025 провадження у справі було поновлено.

8. Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Відповідача підлягає задоволенню частково, апеляційна скарга Позивача підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду - скасуванню в частині з наступних підстав.

9. Обставини справи, установлені судом.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, Позивач перебуває на обліку у Відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 14.11.2023 у справі № 620/11941/23 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області задоволено повністю: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 № 713; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити з 10.02.2023 нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 № 713, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 20.11.2023 у справі № 620/14841/23 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.02.2023 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 21.08.2023 №ФЧ47301, складеної ІНФОРМАЦІЯ_2 ; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 21.08.2023 №ФЧ47301, складеної ІНФОРМАЦІЯ_2 та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум. В решті вимог відмовлено.

Згідно розрахунку, наявного в матеріалах справи станом на 01.02.2023 індексація пенсії у Позивача відсутня /т. 1 а.с. 22/.

Згідно розрахунків пенсії позивача станом на 01.03.2023, 01.02.2024 позивачу нараховується індексація пенсії за 2022-2023 роки /т.1 а.с.18-19/.

Згідно розрахунків пенсії позивача станом на 01.03.2024 позивачу нараховується індексація пенсії за 2022-2024 роки /т.1 а.с.20/, станом на 01.06.2024 - за 2024 рік /т.1 а.с.21/.

8. Нормативно-правове обґрунтування.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначає Закон № 2262-XII.

Згідно із частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Постанови № 118 установлено, що з 1 березня 2022 року:

- перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (далі - Порядок № 124), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14;

- у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Відповідно до пункту 2 Постанови № 118 з 1 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-XII (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою № 713.

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2021 року відповідно до Закону № 2262-XII, та перерахунку пенсії відповідно до Закону № 2262-XII, крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 1 січня 2021 року до 28 лютого 2022 року за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 зазначеного Закону.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII.

Пунктом 1 Постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197.

Згідно з пунктом 2 Постанови № 168 з 1 березня 2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-XII (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 Постанови № 118 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою № 713.

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2022 року відповідно до Закону № 2262-XII, та перерахунку пенсії відповідно до цього Закону, крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII.

Висновки суду апеляційної інстанції.

9. Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку дозволяє колегії суддів стверджувати, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

10. Надаючи оцінку доводам Апелянта щодо нарахування та виплати індексації пенсії 2022 - 2024 роки та доплати до пенсії відповідно до постанови КМУ №713, апеляційний суд зазначає наступне.

12. Так, підвищення на коефіцієнт збільшення застосовується також у разі перерахунку пенсії відповідно до Закону № 2262-XII, крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом, а тому перерахунок пенсії у зв'язку зі зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, що мало наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу), є підставою для припинення виплати індексації в розмірі, передбаченому Постановами № 118, 168.

13. При цьому колегія суддів враховує правові висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у постанові від 13 березня 2025 року у справі № 400/6254/24 згідно з якими перерахунок пенсії військовослужбовця на підставі рішення суду з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на 1 січня 2021 року, 1 січня 2022 року, 1 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», є таким перерахунком пенсії з підвищенням, який відповідно до абзацу третього пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» є правомірною підставою для невиплати доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн та індексації за 2022, 2023 роки.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

14. Ураховуючи викладене, апеляційний суд зазначає, що оскільки пенсія Позиваки на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 20.11.2023 у справі № 620/14841/23 перераховувалася з урахуванням підвищеного розміру грошового забезпечення у зв'язку зі зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на 1 січня 2023 року, то підстави для її індексації в силу приписів постанов № 118 та № 168 відсутні.

Окрім того, апеляційний суд відзначає, що пенсія Позивача з 01.03.2024 виплачується з урахуванням індексації, проведеної на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», а тому право Позивача у цій частині не порушене.

Також апеляційний суд не приймає до уваги доводи Позивача про те, що його право на перерахунок пенсії із щомісячною доплатою у розмірі 2000 грн захищено рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2023 року по справі № 620/11941/23, оскільки судом у зазначеній справі захищено право Позивача на таку доплату, яке було порушено Відповідачем після перерахунку його пенсії з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії за нормами чинними на 05.03.2019.

Так, перерахунок пенсії Позивача, проведений Головним управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 27.09.2021 у справі № 620/8068/21 з 2019 року на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови № 713 поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.

Втім, як правильно зазначив суд першої інстанції, на відміну від перерахунку пенсії з 01.04.2019, який був проведений з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01.03.2018 (врахування додаткових складових грошового забезпечення під час перерахунку пенсії, а не зміна їх розміру), перерахунок пенсії з 01.02.2023 на виконання рішення суду у справі № 620/14841/23 був проведений саме у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що є правомірною підставою для невиплати доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн.

Аналогічна правова позиція викладена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 13 березня 2025 року у справі № 400/6254/24 та яка є обов'язковою для врахування судом у цій справі.

Отже, правовідносини у справах № 620/11941/23 та № 620/10161/24 є різними, а тому посилання Позивача на неможливість звуження або скасування набутого права у цьому випадку є необґрунтованим.

Посилання ОСОБА_1 на правові висновки Верховного Суду, викладені зокрема у постановах від 17 липня 2024 року у справі №620/13669/23, від 11 червня 2024 року у справі № 320/11742/22, від 10 січня 2024 року у справі №240/4894/23 апеляційний суд до уваги не приймає, оскільки вони викладені за інших обставин справи та нормативно-правового регулювання, а тому не є релевантними у цій справі № 620/10161/24.

15. Отже, колегія суддів приходить до висновку, що підстави для задоволення позовних вимог у цій частині - відсутні.

17. Надаючи оцінку всім доводам апеляційної скарги, колегія суддів також приймає до уваги рішення ЄСПЛ по справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, в якому Суд зазначив, що «…хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожний довід…».

18. Відповідно до ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

19. Таким чином, апеляційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області підлягає задоволенню частково, апеляційна скарга ОСОБА_1 підлягає залишенню без задоволення, рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2024 року - скасуванню в частині задоволених позовних вимог, а у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.

20. Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 6 ст. 139 КАС України якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

Оскільки у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Чернігівській області у цій справі відмовлено повністю, підстави для стягнення на користь Позивача судових витрат за рахунок Відповідача, зокрема зі сплати судового збору за подання позовної заяви - відсутні.

Керуючись ст.ст. 242-244, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області - задовольнити частково

Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2024 року - скасувати в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії та ухвалити постанову, якою у задоволенні позовних вимог в цій частині - відмовити повністю.

Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2024 року в іншій частині - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.

Судове рішення виготовлено 15 вересня 2025 року.

Головуючий суддя О.В. Епель

Судді: О.В. Карпушова

Є.І. Мєзєнцев