02 вересня 2025 року м. Дніпросправа № 340/4422/24
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),
суддів: Щербака А.А., Кругового О.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18 березня 2025 р. (суддя Черниш Я.В.) в адміністративній справі №340/4422/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у м. Києві, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просив суд визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції у м. Києвіщодо ненарахування та невиплати додаткової доплати до його грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020, за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 та з 01.01.2023 по 30.06.2023; зобов'язати Головного управління Національної поліції у м. Києві нарахувати та виплатити позивачу додаткову доплату до його грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020, за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 та з 01.01.2023 по 30.06.2023.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказував на те, що він проходив службу в поліції на посаді старшого слідчого відділення №4 (з розслідування злочинів, скоєних проти життя та здоров'я особи) слідчого відділу Голосіївського управління поліції ГУНП у м. Києві, з якої був звільнений у березні 2024 року. Всупереч вимогам постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020 відповідач не виплатив йому доплату до грошового забезпечення поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, за період з січня 2022 року по червень 2023 року.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18 березня 2025 р., ухваленим за результатом розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
У поданій апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, задовольнивши позовні вимоги.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги наведені доводи позовної заяви, а також зазначено про те, що відсутність коштів в Державному бюджеті не є підставою для позбавлення позивача права на доплати.
У письмовому відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить залишити оскаржене рішення суду першої інстанції без змін як законне та обґрунтоване, вказуючи на те, що персональний перелік осіб, яким установлюється додаткова доплата, визначається керівником відповідного органу. Доплата здійснюється не всім поліцейським, а лише окремим категоріям поліцейських, які внаслідок безпосереднього виконання своїх обов'язків забезпечують життєдіяльність населення у зв'язку з чим мають з населенням безпосередній контакт. Позивачем не надано будь-які докази, що у спірний період часу він забезпечував життєдіяльність населення, а також, що внаслідок виконання своїх обов'язків мав безпосередній контакт з населенням. Назва самої посади, яку займав позивач, безпосередньо не свідчить про наявність таких підстав для виплати доплати.
Розгляд апеляційної скарги здійснено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, як це передбачено статтею 311 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судом першої інстанції встановлено наступні обставини у справі:
ОСОБА_1 з 2015 року проходив службу в поліції, з серпня 2018 року - у Головному управлінні Національної поліції у м. Києві. З серпня 2019 року позивач займав посаду слідчого відділення №1 (з розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості) слідчого відділу Голосіївського управління поліції ГУНП у м. Києві. З травня 2022 року позивач обіймав посаду старшого слідчого відділення №4 (з розслідування злочинів, скоєних проти життя та здоров'я особи) слідчого відділу Голосіївського управління поліції ГУНП у м. Києві. За наказом начальника ГУНП у м. Києві №358о/с від 01.03.2024 року ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції на підставі пункту 2 (за станом здоров'я (через хворобу) - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції) частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" з 01.03.2024 року.
Позивач звернувся до суду з цим позовом 28.06.2024 року, стверджуючи, що ГУНП у м. Києві у період служби з січня 2022 року по червень 2023 року протиправно не здійснювало йому доплату до грошового забезпечення поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, на яку він має право.
Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Суд апеляційної інстанції переглядає справу в межах доводів та вимог апеляційної скарги, як це передбачено статтею 308 цього ж Кодексу.
Колегія суддів зазначає наступне.
Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" грошове забезпечення поліцейських складається з: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 р. N 375 передбачено, що на період дії карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. N 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" та протягом 30 днів з дня його відміни, окремим категоріям працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.
Згідно пункту 2 постанови № 375 встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї постанови, працівникам підприємств, установ та організацій, органів державної влади, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів, здійснюється у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення).
Перелік посад (професій) працівників, яким встановлюються такі доплати, визначається відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику. Персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного підприємства, установи та організації, органу державної влади. Доплати, визначені пунктами 2 і 3 цієї постанови, здійснюються за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 10 червня 2020 р. № 485 «Про виділення коштів для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я» затверджено Порядок використання коштів, виділених для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я.
У пункті 1 даного Порядку вказано, що він визначає механізм використання коштів державного бюджету за програмами, зокрема: здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками.
Згідно з пунктом 2 Порядку головним розпорядником бюджетних коштів є МВС. Відповідальними виконавцями бюджетних програм є МВС, Національна гвардія, Адміністрація Держприкордонслужби, ДСНС та Національна поліція.
Абзацами 1 та 2 пункту 4 Порядку визначено, що кошти, отримані органами системи МВС відповідно до пункту 3 цього Порядку, використовуються виключно для: доплати до грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії та Адміністрації Держприкордонслужби, особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
На виконання пункту 4 Постанови № 375 Міністерством внутрішніх справ України видано наказ від 03 червня 2020 р. № 431 «Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину, яким визначено керівникам, зокрема, Національної поліції України забезпечити встановлення на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, додаткової доплати у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах (пункт 1); виплату додаткової доплати здійснювати поліцейським, які перебувають відповідно на штатних посадах в органах (підрозділах) Національної поліції України (пункт 2); нарахування додаткової доплати здійснювати у відсотковому співвідношенні до заробітної плати (грошового забезпечення) з розрахунку всіх складових, у тому числі премії, за винятком виплат, що носять одноразовий та компенсаційний характер (пункт 3); персональний перелік осіб, яким установлюється додаткова доплата, визначається керівником відповідного органу, закладу, зазначених у пункті 1 цього наказу (пункт 4).
Таким чином, підставою для отримання доплати за Постановою № 375 є сукупність наступних умов: особа є поліцейським; забезпечує життєдіяльність населення, зокрема, шляхом забезпечення правопорядку і безпеки громадян, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України; внаслідок виконання своїх обов'язків має безпосередній контакт з населенням.
Як встановив суд першої інстанції, позивач у період карантину, який тривав з 12.03.2020 по 30.06.2023 , проходив службу в поліції у Голосіївському управлінні поліції ГУНП у м. Києві на посадах слідчого з розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості та старшого слідчого з розслідування злочинів, скоєних проти життя та здоров'я особи. У цей період начальник ГУНП у м. Києві видавав накази №532 о/с від 10.07.2020 року, №659 о/с від 13.08.2020 року, №745 о/с від 11.09.2020 року, №1042 о/с від 22.12.2020 року, №923 о/с від 27.07.2021 року, №924 о/с від 27.07.2021 року "Про визначення персонального переліку поліцейських ГУНП у м. Києві, які забезпечували правопорядок та безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов'язків мали безпосередній контакт з населенням", які стосувалися виплати поліцейським додаткової доплати до грошового забезпечення за березень - грудень 2020 року, січень - лютий 2021 року.
Щодо спірного періоду з січня по грудень 2022 року та з січня по 30.06.2023 слід зазначити про відсутність доказів відповідності позивача в даний період, встановленим Постановою КМУ N 375 критеріям. Недостатньо самого лише факту перебування поліцейського на посаді, яка передбачає забезпечення життєдіяльності населення та виконання своїх обов'язків з безпосереднім контактом з населенням у період дії встановленого Кабінетом Міністрів України карантину. Доведення потребує і обставина того, чи дійсно в спірний період поліцейський мав безпосередній контакт з населенням. Крім того, передбачена Постановою КМУ N 375 доплата, не носить регулярного характеру, а виплачується лише окремо визначеним категоріям поліцейських і тільки на підставі прийнятих керівником наказів (з переліком працівників), а виплати та їх розміри залежать від наявності бюджетного фінансування.
Зважаючи на те, що доводи апеляційної скарги висновки суду першої інстанції не спростовують, підстави для скасування оскарженого рішення суду, передбачені статтею 317 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Апеляційну ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18 березня 2025 р. в адміністративній справі №340/4422/24 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 02 вересня 2025 р. і касаційному оскарженню не підлягає відповідно до частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя А.В. Шлай
суддя А.А. Щербак
суддя О.О. Круговий