Рішення від 03.09.2025 по справі 440/6849/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/6849/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Головка А.Б.,

за участю:

секретаря судового засідання - Гаврильєва С.С.,

представника позивача - Зеленого С.М.,

представника відповідача - Басана Д.С.,

представника третьої особи - Нікогосяна Г.М.,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАНСПОРТНО -ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ "АВТО-ЕКСПРЕС" до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, третя особа: Головне управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення.

ВСТАНОВИВ:

Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "ТРАНСПОРТНО -ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ "АВТО-ЕКСПРЕС" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків №947/ж10/31-00-07-03-03-24 від 30.04.2025 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що не згоден з висновками акту фактичної перевірки № 4830/16-31-09-02-01/44368000 від 11.04.2025 року про незабезпечення нарахування та сплати підприємством акцизного податку та порушенням вимог пунктів 231.1, 231.6 статті 231 Податкового кодексу України, оскільки факту реалізації (поставки товару) між позивачем та ТОВ "Ойлтрейд - ЛТД" не було. Відповідно до положень абзацу першого підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14, пункту 231.1 статті 231 Податкового кодексу підстав для реєстрації акцизної накладної на реалізацію пального (метанолу, код УКТ ЗЕД 2905110000) в обсязі 24,46 тонни не було.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 30.05.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/6849/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАНСПОРТНО -ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ "АВТО-ЕКСПРЕС" до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення. Справу ухвалено розглядати за правилами загального позовного провадження.

13.06.2025 року від Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог, просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. В обґрунтування відзиву зазначав, що в ході фактичної перевірки встановлено реалізацію (відвантаження) ТОВ "ТЛК "АВТО-ЕКСПРЕС" покупцю ТОВ "Ойлтрейд-ЛТД" (код ЄДРПОУ 38708255) підакцизного пального - метанолу (код УКТ ЗЕД 2905110000) в обсязі 24,46 тонни вартістю (без ПДВ) 883492,20 грн., підтвердженням чому є податкова накладна від 25.03.2025 року № 1, зареєстрована в ЄРПН за № 9077132468 від 25.03.2025 року. В порушення п. 231.1, п. 231.6 ст. 231 Податкового кодексу України ТОВ "ТЛК "АВТО-ЕКСПРЕС" не складено та не зареєстровано в установленому порядку акцизну накладну на реалізацію підакцизного пального - метанолу в обсязі 24,46 тонни. В ході перевірки платником ТОВ "ТЛК "АВТО-ЕКСПРЕС" не надані документи, які спростовували б факт реалізації метанолу контрагенту ТОВ "Ойлтрейд-ЛТД". В ході проведення фактичної перевірки підстави вважати податкову накладну від 25.03.2025 року № 1 (реєстраційний №9077132468) як сформовану по факту попередньої оплати (а не по факту реалізації) були відсутні. При наданні заперечення на акт перевірки ТОВ "ТЛК "АВТО-ЕКСПРЕС" надано копію оборотно-сальдової відомості по рахунку 361 (окремо по контрагенту ТОВ "Ойлтрейд-ЛТД") та копію платіжної інструкції від 25.03.2025 № А50563, які підтверджували б факт попередньої оплати за товар (метанол) без фактичного відвантаження пального. При цьому в порушення п.п. 20.1.2 п.20.1 ст. 20 та п. 85.8 ст. 85 Податкового кодексу України копії наданих документів та оборотно-сальдова відомість по рахунку 361 не засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та не скріплені печаткою (оригінали цих документів також не надані), внаслідок чого не можуть бути прийняті до уваги та бути підставою для скасування висновку перевірки.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18.06.2025 року залучено до участі у справі № 440/6849/25 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Головне управління ДПС у Полтавській області.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 07.08.2025 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, а представник відповідача проти позову заперечував з підстав, зазначених у заявах по суті справи.

Заслухавши вступне слово учасників справи та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю "ТРАНСПОРТНО -ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ "АВТО-ЕКСПРЕС" зареєстроване як юридична особа (код 44368000) та є платником акцизного податку.

07.04.2025 року Головним управлінням ДПС у Полтавській області проведено фактичну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАНСПОРТНО -ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ "АВТО-ЕКСПРЕС", за результатами якої складений акт № 4830/16-31-09-02-01/44368000 від 11.04.2025 року.

Перевіркою встановлено:

- порушення п. 231.1, п. 231.6 ст. 231 Податкового кодексу України - відсутність в ЄРАН зареєстрованої в установленому порядку акцизної накладної на реалізацію пального (метанолу, код УКТ ЗЕД 2905110000) в обсязі 24,46 тонни;

- порушення ст. 44, пп. 85.2 статті 85 Податкового кодексу України - ненадання платником податків контролюючим органам документів, що належать або пов'язані з предметом перевірки.

На підставі акту фактичної перевірки № 4830/16-31-09-02-01/44368000 від 11.04.2025 року Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків прийнято податкове повідомлення - рішення № 947/ж10/31-00-07-03-03-24 від 30.04.2025 року, яким ТОВ "ТРАНСПОРТНО -ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ "АВТО-ЕКСПРЕС" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем акцизний податок 397 790, 40 грн., в тому числі за податковим зобов'язанням 389 990,59 грн., за штрафними санкціями 7799,81 грн.

Не погодившись із вказаним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду із позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, визначено нормами Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПК України, у редакції, чинній на час спірних правовідносин).

Згідно підп. 14.1.212 п.14.1 ст. 14 ПК України реалізація пального або спирту етилового для цілей розділу VI цього Кодексу - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального або спирту етилового з переходом права власності на таке пальне або спирт етиловий чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/ акцизного складу пересувного: до акцизного складу; до акцизного складу пересувного; для власного споживання чи промислової переробки; будь-яким іншим особам.

Відповідно до п.120-2.1 ст.120-2 ПК України порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в ЄРАН, встановлених статтею 231 цього Кодексу, тягне за собою накладення штрафу в розмірі, визначеному цією нормою.

Відповідно до абзацу першого п.231.1 статті 231 ПК України платник податку при ввезенні на митну територію України пального або спирту етилового, з якого сплачено акцизний податок, або на умовах, визначених статтею 229 цього Кодексу, або реалізації пального або спирту етилового зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального або спирту етилового з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати таку акцизну накладну в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Платник податку зобов'язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального або спирту етилового, використаного для власного споживання; реалізованого та/або використаного для виробництва непідакцизної продукції на умовах, встановлених статтею 229 цього Кодексу; втраченого у межах та/або понад встановлені норми втрат; зіпсованого, знищеного, в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування у процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального або спирту етилового, а також при здійсненні операцій, які не підлягають оподаткуванню або звільняються від оподаткування (абзац другий цієї норми).

Абзацом першим п.231.3 ст.231 ПК України визначено, що акцизна накладна складається платником податку в день ввезення на митну територію України пального або спирту етилового чи в день реалізації пального або спирту етилового при кожній повній або частковій операції з реалізації пального або спирту етилового.

Згідно абзацом сьомим вказаної норми особа, яка реалізує пальне або спирт етиловий, зобов'язана скласти акцизну накладну в одному примірнику у разі реалізації пального або спирту етилового: а) з акцизного складу: для власного споживання чи промислової переробки або на обсяги втраченого у межах та/або понад встановлені норми втрат, зіпсованого, знищеного, у тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування у процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування пального або спирту етилового; будь-яким іншим особам - не платникам податку; платнику податку, суб'єкту господарювання, який не є платником податку, особі, яка не є суб'єктом господарювання, у паливний бак транспортного засобу через паливороздавальну або оливороздавальну колонку з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним; платнику податку в паливний бак транспортного засобу через паливороздавальну або оливороздавальну колонку з акцизного складу, який не є місцем роздрібної торгівлі пальним; пального у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно); у паливний бак транспортного засобу, обладнання або пристрою; при заправленні повітряних суден бензинами авіаційними або паливом для реактивних двигунів.

За приписами пункту 231.5 статті 231 ПК України при реалізації пального або спирту етилового особа, яка реалізує пальне або спирт етиловий, зобов'язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального або спирту етилового. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального або спирту етилового, та акцизні накладні/розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального або спирту етилового суб'єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Абзацами першим-одинадцятим п.231.6 ст.231 ПК України передбачено, що реєстрація в Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється: акцизних накладних, складених при реалізації пального через паливороздавальну або оливороздавальну колонку у паливний бак транспортного засобу з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, - не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання; першого примірника акцизної накладної при реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу - у день складання такої акцизної накладної, але не пізніше здійснення операції з реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу; першого примірника акцизної накладної при реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу пересувного до іншого акцизного складу пересувного - у день складання такої акцизної накладної, але не пізніше здійснення операції з реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу пересувного; першого примірника акцизної накладної при реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу пересувного до акцизного складу - після фактичного отримання пального або спирту етилового на акцизний склад, але не пізніше трьох календарних днів, наступних за датою складання акцизної накладної; першого примірника акцизної накладної при реалізації пального з акцизного складу пересувного до паливного баку транспортного засобу, обладнання або пристрою, до місця зберігання пального, яке не є акцизним складом, - протягом трьох календарних днів з дня фактичного отримання пального; першого примірника зведеної акцизної накладної та акцизної накладної, складеної на операції, визначені в підпункті 1 підпункту 229.8.10 пункту 229.8 статті 229 цього Кодексу, - не пізніше 15 календарних днів з дня їх складання; акцизної накладної при ввезенні пального або спирту етилового на митну територію України - не пізніше дня, наступного за днем оформлення належним чином митної декларації; першого примірника акцизної накладної, що складається при вивезенні пального за межі митної території України, - протягом трьох календарних днів з дня фактичного вивезення пального за межі митної території України, що підтверджено належним чином оформленою митною декларацією; другого примірника акцизної накладної - після фактичного отримання пального або спирту етилового на акцизний склад/акцизний склад пересувний, але не пізніше трьох календарних днів, наступних за днем отримання пального або спирту етилового на акцизний склад/акцизний склад пересувний розпорядником акцизного складу/акцизного складу пересувного - отримувачем пального або спирту етилового; розрахунку коригування - не пізніше трьох календарних днів, наступних за датою його складання.

Підтвердженням особі, яка реалізує пальне або спирт етиловий, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня (абзац дванадцятий цієї норми).

Матеріалами справи підтверджується, що 25.03.2025 року між ТОВ "ТК "АВТО-ЕКСПРЕС" (Постачальник) та ТОВ "Ойлтрейд - ЛТД" (Покупець) укладений договір поставки нафтопродуктів №250325 - 1, відповідно до якого постачальник зобов'язується поставити та передати у власність покупця нафтопродукти, а саме метанол, в кількості, що погоджена сторонами відповідно до умов цього договору, в подальшому - товар, а покупець зобов'язується прийняти товар від постачальника та оплатити його вартість на умовах цього Договору.

25.03.2025 року ТОВ "ТК "АВТО-ЕКСПРЕС" виписано рахунок на оплату № 496 - метанол в кількості 24,46 тонни на загальну суму 1 060 194,24 грн., в тому числі ПДВ 176 699,04 грн.

25.03.2025 року покупцем ТОВ "Ойлтрейд - ЛТД" згідно рахунку № 496 від 25.03.2025 року проведена оплата за товар на загальну суму з ПДВ 1 060 194,24 грн.

За першою подією - дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів позивачем складено податкову накладну № 1 від 25.03.2025 року на загальну суму 1 060 194,24 грн., у тому числі ПДВ - 176699,04 грн.

Згідно пояснень представника позивача факту реалізації (поставки товару) між позивачем та ТОВ "Ойлтрейд - ЛТД" не було. Відповідно до положень абзацу першого підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14, пункту 231.1 статті 231 Податкового кодексу підстав для реєстрації акцизної накладної на реалізацію пального (метанолу, код УКТ ЗЕД 2905110000) в обсязі 24,46 тонни не було.

Суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні первинні документи, які б підтверджували факт реалізації (поставки товару) від ТОВ "ТК "АВТО-ЕКСПРЕС" покупцю ТОВ "Ойлтрейд - ЛТД".

Відповідних доказів представником відповідача також суду не надані.

Отже, відповідачем у ході судового розгляду справи не доведено наявності достатніх підстав для складання та реєстрації позивачем акцизної накладної на реалізацію підакцизного пального у зв'язку відсутністю факту реалізації пального.

За таких обставин, висновки акту фактичної перевірки № 4830/16-31-09-02-01/44368000 від 11.04.2025 року про незабезпечення нарахування та сплати підприємством акцизного податку та порушенням вимог пунктів 231.1, 231.6 статті 231 Податкового кодексу України є необґрунтованими та безпідставними.

Частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Водночас частина друга статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як актів правозастосування, є їх обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав їх прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів їх прийняття.

Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

З огляду на вищезазначене, суд приходить до висновку про протиправність спірного податкового повідомлення - рішення Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків №947/ж10/31-00-07-03-03-24 від 30.04.2025 року.

Враховуючи викладене, суд приходить висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАНСПОРТНО -ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ "АВТО-ЕКСПРЕС" підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАНСПОРТНО -ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ "АВТО-ЕКСПРЕС" (вул. Чумацький шлях, 78б, м. Полтава, 36034; код ЄДРПОУ 44368000) до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (вул. Кошиця, 3, м. Київ, 02068; код ЄДРПОУ 44082145), третя особа: Головне управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36000; код ЄДРПОУ 44057192) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків №947/ж10/31-00-07-03-03-24 від 30.04.2025 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАНСПОРТНО -ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ "АВТО-ЕКСПРЕС" судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 5966,86 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 15 вересня 2025 року.

Головуючий суддя А.Б. Головко