Рішення від 15.09.2025 по справі 420/17281/25

Справа № 420/17281/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скупінської О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Одеській області до фермерського господарства «ВІКТОРІЯ», треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області, Міністерство фінансів України про стягнення коштів

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 02.06.2025 надійшла позовна заява Головного управління ДПС в Одеській області до фермерського господарства «ВІКТОРІЯ», треті особи: Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області, Міністерство фінансів України, в якій позивач просить суд стягнути з Ф/г «ВІКТОРІЯ», суму простроченої заборгованості перед державним бюджетом за бюджетними позичками, а саме:

- по позичці за постановою Кабінету Міністрів України №1003 від 11.02.1997 року - 1000,00 грн, на бюджетний рахунок - UA73899998031390404000715134, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ: 37983953, отримувач коштів ГУК у Березівському районі;

- по позичці за постановою Кабінету Міністрів України №1003 від 11.02.1997 року - 1143,00 грн, на бюджетний рахунок - UA658999980313020115000015134, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ: 37983953, отримувач коштів ГУК у Березівському районі.

Обгрунтовуючи позовні вимоги представник позивача зазначив, що станом на 05.01.2024, відповідно до довідки про суми простроченої заборгованості перед державним бюджетом за бюджетними позичками та фінансовою допомогою, що підлягають стягненню в судовому порядку та розрахунку суми простроченої заборгованості перед державним бюджетом за бюджетними позичками та фінансовою допомогою, що підлягають стягненню в судовому порядку податкова заборгованість Ф/г «ВІКТОРІЯ» перед бюджетом щодо стягнення простроченої заборгованості перед державним бюджетом за бюджетними позичками становить - 2 143,00 грн, а саме: - відповідно до подання Управління Державної казначейської служби України у Березівському районі Одеської області №109 від 17.07.2020 на виконання постанови Кабінету Міністрів України №174 від 02.03.2011 для здійснення заходів щодо стягнення простроченої заборгованості (основний борг за фінансовою допомогою згідно постанови Кабінету Міністрів України №1003 від 11.02.1997 на загальну суму - 1000,00 грн (основний платіж); - відповідно до подання Управління Державної казначейської служби України у Березівському районі Одеської області №110 від 17.07.2020 на виконання постанови Кабінету Міністрів України №174 від 02.03.2011 для здійснення заходів щодо стягнення простроченої заборгованості (пеня за фінансовою допомогою згідно постанови Кабінету Міністрів України №1003 від 11.02.1997 на загальну суму - 1143,00 грн (пеня). Постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 №174 затверджено Порядок обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993-1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості. Відповідно до пп. 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Ухвалою судді від 06.06.2025 позовну заяву залишено без руху встановивши 10-денний строк для усунення недоліків, шляхом надання до суду оформленої належним чином позовної заяви, відповідно до п.2 ч.5 ст.160 КАС України, в якій має бути зазначено відомості про наявність або відсутність електронного кабінету у сторін та зазначити наявність чи відсутність самостійних вимог щодо предмету спору третьої особи та на стороні позивача чи відповідача вона виступає.

13.06.2025 від представника позивача надійшла заява (вх. №ЕС/59614/25) про долучення позовної заяви в новій редакції, в якій визначено статус:

- Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача; наявний зареєстрований Електронний кабінет в підсистемі Електронний суд ЄСІТС;

- Міністерства фінансів України в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача; ; наявний зареєстрований Електронний кабінет в підсистемі Електронний суд ЄСІТС.

Ухвалою судді від 17.06.2025 прийнято до розгляду позовну заяву, відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Копія ухвали від 17.06.2025 була направлена на адресу відповідача та поштове відправлення повернулось до суду.

Крім того, позивач при зверненні до суду направляв на адресу позивача копію позовної заяви з додатками.

25.06.2025 до суду від Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області та 28.06.2025 від Міністерства фінансів України надійшли пояснення третіх осіб у яких вони просили суд позовні вимоги задовольнити.

Розглянувши наявні по суті справи докази на обґрунтування заявлених вимог, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, судом встановлено таке.

Фермерське господарство «ВІКТОРІЯ» перебуває на обліку як платник податків у Головному управлінні ДПС в Одеській області, що підтверджується даними наявними в ідентифікаційній картці платника податків станом на 05.01.2024

Відповідно до довідки про суми простроченої заборгованості перед державним бюджетом за бюджетними позичками та фінансовою допомогою, що підлягають стягненню в судовому порядку та розрахунку суми простроченої заборгованості перед державним бюджетом за бюджетними позичками та фінансовою допомогою, що підлягають стягненню в судовому порядку податкова заборгованість відповідача перед бюджетом щодо стягнення простроченої заборгованості перед державним бюджетом за бюджетними позичками становить - 2 143,00 грн, а саме:

- відповідно до подання Управління Державної казначейської служби України у Березівському районі Одеської області №109 від 17.07.2020 на виконання постанови Кабінету Міністрів України №174 від 02.03.2011 для здійснення заходів щодо стягнення простроченої заборгованості (основний борг за фінансовою допомогою згідно постанови Кабінету Міністрів України №1003 від 11.02.1997 на загальну суму - 1000,00 грн (основний платіж);

- відповідно до подання Управління Державної казначейської служби України у Березівському районі Одеської області №110 від 17.07.2020 на виконання постанови Кабінету Міністрів України №174 від 02.03.2011 для здійснення заходів щодо стягнення простроченої заборгованості (пеня за фінансовою допомогою згідно постанови Кабінету Міністрів України №1003 від 11.02.1997 на загальну суму - 1143,00 грн (пеня).

Вважаючи за необхідне суму простроченої заборгованості перед державним бюджетом за бюджетними позичками стягнути з відповідача, податковий орган звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Згідно зі статтею 16 Бюджетного кодексу України (далі - Кодекс, БК України) державні запозичення здійснюються в межах, визначених законом про Державний бюджет України (крім випадків, передбачених частиною четвертою статті 15 цього Кодексу та абзацом першим частини сьомої цієї статті), з дотриманням граничного обсягу державного боргу на кінець бюджетного періоду (крім випадку, передбаченого частиною четвертою статті 15 цього Кодексу). Право на здійснення державних внутрішніх та зовнішніх запозичень належить державі в особі члена Кабінету Міністрів України, відповідального за формування та реалізацію державної фінансової і бюджетної політики, або особи, яка виконує його обов'язки, за дорученням Кабінету Міністрів України.

Кабінет Міністрів України визначає основні умови здійснення державних запозичень, у тому числі основні умови кредитних договорів та основні умови випусків і порядок розміщення державних цінних паперів.

Кредити (позики) від іноземних держав, банків і міжнародних фінансових організацій для реалізації інвестиційних проектів залучаються державою на поставі міжнародних договорів України і відносяться до державних зовнішніх Порядок здійснення місцевих запозичень і надання місцевих гарантій встановлюється Кабінетом Міністрів України відповідно до умов, визначених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 17 Бюджетного кодексу України, суб'єкти господарювання, щодо яких приймається рішення про надання кредитів (позик), залучених державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста), або державних (місцевих) гарантій, зобов'язані надати майнове або інше забезпечення виконання зобов'язань та сплатити до Державного бюджету України (відповідного місцевого бюджету) плату за їх отримання у розмірі, встановленому Кабінетом Міністрів України (Верховною Радою Автономної Республіки Крим чи міською радою), якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет).

Згідно з п. 8 ст. 17 Бюджетного кодексу України у разі виконання державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) гарантійних зобов'язань перед кредиторами шляхом здійснення платежів за рахунок коштів державного (місцевого) бюджету або шляхом укладання з такими кредиторами договорів про реструктурування сум, повернення яких гарантовано, у суб'єктів господарювання, зобов'язання яких гарантовані, з моменту такого виконання.

Якщо договором між Кабінетом Міністрів України (Радою міністрів Автономної Республіки Крим чи виконавчим органом міської ради за рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи міської ради) та суб'єктом господарювання передбачаються зобов'язання такого суб'єкта господарювання з погашення та обслуговування кредитів (позик), залучених державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста), невиконання або неналежне виконання таких зобов'язань за договором тягне перехід до держави (Автономної Республіки Крим чи територіальної громади міста) права стягнення простроченої заборгованості у повному обсязі незалежно від стану виконання державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) зобов'язань за такими кредитами (позиками).

Пунктом 9 статті 17 Бюджетного кодексу України визначено, що прострочена заборгованість суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню), стягується з суб'єктів господарювання органами ДПС, що є органами стягнення такої заборгованості у порядку, передбаченому Податковим кодексом України або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб'єкта господарювання.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 №174 затверджено Порядок обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993-1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості.

Відповідно до п. 2 Порядку обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993-1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості боржник - суб'єкт господарювання, який отримав кредит, залучений державою або під державні гарантії, бюджетну позичку/фінансову допомогу на умовах, визначених кредитною (субкредитною) угодою, угодою про надання бюджетної позички/фінансової допомоги, та не забезпечив своєчасне і повне виконання своїх зобов'язань за такою угодою;

- бюджетна позичка/фінансова допомога - сума коштів, надана Мінфіном у1993-1998 роках позичальнику на поворотній основі за рахунок коштів державного бюджету на умовах угоди про надання бюджетної позички/фінансової допомоги;

- заборгованість за кредитом, бюджетною позичкою/фінансовою допомогою - зобов'язання перед державою, що виникають у суб'єкта господарювання, який отримав кредит, залучений державою або під державні гарантії, бюджетну позичку/ фінансову допомогу на умовах, визначених кредитною (субкредитною) угодою, угодою про надання бюджетної позички/фінансової допомоги;

- прострочена заборгованість за бюджетною позичкою/фінансовою допомогою - заборгованість боржника перед державою за бюджетною позичкою/ фінансовою допомогою (в тому числі за основним боргом, відсотками тощо), не погашена у строк, визначений угодою про надання бюджетної позички/фінансової допомоги.

Відповідно до п. 6 Порядку обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993-1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості облік простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою ведеться органами Державної казначейської служби у валюті бюджетної позички/ фінансової допомоги, в якій вони надані.

Згідно з п. 10 Порядку обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993-1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості з метою примусового стягнення в установленому законодавством порядку простроченої заборгованості з боржника територіальні органи Державної казначейської служби до кінця місяця, що настає за звітним періодом: інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за кредитами та суму нарахованої на неї пені.

Згідно з п. 15 Порядку Порядок обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993-1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості прострочена заборгованість за кредитами, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, яка не погашена боржником протягом 30 календарних днів після настання строку платежу, а також нарахована на суму простроченої заборгованості за кредитом, бюджетною позичкою/фінансовою допомогою пеня стягуються в установленому законодавством порядку органами державної податкової служби за місцем реєстрації боржника відповідно до подання територіальних органів Державної казначейської служби.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з пп. 19-1.1.38 п. 19-1 ст. 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи забезпечують стягнення сум простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи міською територіальною громадою) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи міською територіальною громадою) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позичками) та пеню) в порядку, визначеному цим Кодексом або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб'єкта господарювання.

Відповідно до пп. 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Відповідно до ст.9 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1 ст.72 та ч.1 ст.73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Частиною 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Під час перевірки правомірності оскаржуваних рішень суд керується критеріями закріпленими у ст.2 КАС України, які повною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

З огляду на вищезазначене, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Відповідно до п.58 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 року, заява 4909/04, Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 09.12.1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Відповідно до приписів ст.139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 90, 132, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області до фермерського господарства «ВІКТОРІЯ», треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області, Міністерство фінансів України про стягнення коштів - задовольнити.

Стягнути з фермерського господарства «ВІКТОРІЯ» суму простроченої заборгованості перед державним бюджетом за бюджетними позичками, а саме:

- по позичці за постановою Кабінету Міністрів України №1003 від 11.02.1997 - 1000,00 грн, на бюджетний рахунок - UA73899998031390404000715134, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ: 37983953, отримувач коштів ГУК у Березівському районі;

- по позичці за постановою Кабінету Міністрів України №1003 від 11.02.1997 - 1143,00 грн, на бюджетний рахунок - UA658999980313020115000015134, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ: 37983953, отримувач коштів ГУК у Березівському районі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Учасники справи:

Позивач - Головне управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, РНКОПП 44069166);

Відповідач - фермерське господарство «ВІКТОРІЯ» (67031, Одеська область, Подільський район, с. Переселенці, вул. Котовського, буд. 26, код ЄДРПОУ 19051891);

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача:

- Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області (65023, м. Одеса, вул. Садова, 1А, код ЄДРПОУ 37607526);

- Міністерство фінансів України (01008, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 12/2, код ЄДРПОУ 00013480).

Суддя Олена СКУПІНСЬКА