16 вересня 2025 рокусправа № 380/7806/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Грень Н.М. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Львівській області до Приватного акціонерного товариства "Фірма "Львів-Петроль" про накладення арешту на кошти,
до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Львівській області до Приватного акціонерного товариства «Фірма «Львів-Петроль» з вимогами:
- накласти арешт на кошти Приватного акціонерного товариства "Фірма "Львів-Патруль", що знаходяться у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, емінентів електронних грошей.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що за відповідачем обліковується податковий борг по земельному податку, що складається із основного платежу та по орендній платі, пені у розмірі 139 246,56 грн. Речові права на інше нерухоме майно, що можуть бути джерелом його погашення, відсутні. У зв'язку із цим, позивач в межах наданих повноважень звернувся до суду з позовом про накладення арешту на кошти задля забезпечення виконання відповідачем свого грошового зобов'язання перед бюджетом.
Ухвалою судді від 24.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою від 08.07.2025 закрито підготовче провадження у справі. Призначено справу до розгляду по суті.
Протокольною ухвалою від 09.09.2025 ухвалено завершити розгляд справи у порядку письмового провадження.
Відповідач, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце судового розгляду, у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не надав, доказів, що спростовують вимоги Позивача, суду не подав. Представник Відповідача в судове засідання не з'явився. Відповідно до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд дослідив матеріали справи, всебічно і повно з'ясував усі фактичні обставини, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті та встановив таке.
Приватне акціонерне товариство «Фірма «Львів-Петроль» (далі - Відповідач) зареєстроване в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій і присвоєний ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 03482596.
Приватне акціонерне товариство «Фірма «Львів-Петроль» має податковий борг перед бюджетом, який складається із сум податкових зобов'язань по земельному податку (18010500), що складається із основного платежу та по орендні платі (18010600), що складається із основного платежу та пені. Заборгованість згідно відомостей ІКС «Податковий блок» інтегрованої картки платника податків станом на 25.03.2025 року становить 139 246,56 грн.
Згідно довідки про заборгованість №3528/5/13-01-13-02-12 від 26.03.2025 року станом на 25.03.2025 сума боргу становить 139246,56 грн.
- Земельний податок з юридичних осіб (18010500) (Пустомитівський р-н, село Пігірне) - 7010,03 грн.:
- податковий розрахунок земельного податку №9031577455 від 16.02.2024 року сума до стягнення становить 2829,66 грн;
- податковий розрахунок земельного податку №9038549169 від 20.02.2025 року сума до стягнення становить 4180,37 грн.
- Орендна плата з юридичних осіб (18010600)- 132 236,53 грн.:
1. Орендна плата з юридичних осіб (18010600) (за межами міста Буськ)-5804,43 грн:- податковий розрахунок земельного податку №9031493501 від 16.02.2024 року сума до стягнення становить 2 247,55 грн;
- податковий розрахунок земельного податку №9038549532 від 20.02.2025 року сума до стягнення становить 3 556,88 грн;
2. Орендна плата з юридичних осіб (18010600) (Бабинська сільська рада, Самбірський район)-8062,38 грн:
- податковий розрахунок земельного податку №9031583443 від 16.02.2024 року сума до стягнення становить 3 609,71 грн;
- податковий розрахунок земельного податку №9038549235 від 20.02.2025 року сума до стягнення становить 4 452,67 грн;
3. Орендна плата з юридичних осіб (18010600) (село Пісочна, Миколаївський район)-15 515,22 грн:
- податковий розрахунок земельного податку №9031512143 від 16.02.2024 року сума до стягнення становить 11 244,19грн;
- податковий розрахунок земельного податку №9038548798 від 20.02.2025 року сума до стягнення становить 4257,90 грн;
- Нараховано пені на суму 13,13 грн.
4. Орендна плата з юридичних осіб (18010600) (село Гостинцеве, село Твіржа, Мостиський район)-9 173,60 грн:
- податковий розрахунок земельного податку №9038549180 від 22.02.2025 року сума до стягнення становить 9 173,60грн;
5. Орендна плата з юридичних осіб (18010600) (село Підмостичі, Старосамбірський район)-19 090,63 грн:
- податковий розрахунок земельного податку №9031626470 від 16.02.2024 року сума до стягнення становить 8 392,87грн;
- податковий розрахунок земельного податку №9038549280 від 20.02.2025 року сума до стягнення становить 10 697,76грн;
6. Орендна плата з юридичних осіб (18010600) (територія Стрільбицької сільської ради та Торчиновицької сільської ради, Старосамбірський район)-38 518,82 грн:
- податковий розрахунок земельного податку №9031625531 від 16.02.2024 року сума до стягнення становить 12 827,95 грн;
- податковий розрахунок земельного податку №9038548746 від 20.02.2025 року сума до стягнення становить 25 690,87 грн;
7. Орендна плата з юридичних осіб (18010600) (село Варяж, Сокальський район)-4 593,74 грн:
- податковий розрахунок земельного податку №9038548491 від 20.02.2025 року сума до стягнення становить 4 593,74 грн;
8. Орендна плата з юридичних осіб (18010600) (село Рудники, Миколаївський район)-9 942,26 грн:
- податковий розрахунок земельного податку №9031504784 від 16.02.2024 року сума до стягнення становить 4 219,06 грн;
- податковий розрахунок земельного податку №9038548407 від 20.02.2025 року сума до стягнення становить 5 732,20 грн;
9. Орендна плата з юридичних осіб (18010600) (село Стрілки, Старосамбірський район)-21 535,45 грн:
- податковий розрахунок земельного податку №9031627317 від 16.02.2024 року сума до стягнення становить 8 174,26 грн;
- податковий розрахунок земельного податку №9038548732 від 20.02.2025 року сума до стягнення становить 13 361,19 грн.
Головне управління ДПС у Львівській області надіслало на адресу відповідача податкову вимогу форми «Ю» від 20.12.2024 №0027351-1302-1301, відповідно до якої загальна сума податкового боргу платника податків становить 53 547,32 грн.
Зазначену податкову вимогу повернуто підприємством поштового зв'язку на адресу контролюючого органу з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання».
Суд встановив, що податкові повідомлення-рішення, на підставі яких у відповідача виник борг, та/чи податкова вимога в адміністративному або судовому порядку не оскаржувались.
Вважаючи, що відсутність майна є належною підставою для накладення арешту на кошти відповідача з метою погашення податкового боргу, контролюючий орган звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір суд керувався таким.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 67 Конституції України встановлений обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 ПК України передбачено, що податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Відповідно до підп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Підпунктом 16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України визначено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з п.38.1 ст.38 ПК України, виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до п.59.1 ст.59 ПК України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків. Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує шістдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.
Згідно з п.59.5 ст.59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Тобто податкова вимога є дійсною протягом усього терміну безперервного існування податкового боргу платника податків з моменту його утворення до моменту, зокрема, повного погашення податкового боргу платником за всіма видами податків і зборів. При цьому податковим законодавством не передбачено необхідності повторного направлення платнику податків податкової вимоги у разі зміни (крім зменшення до нуля) суми його податкового боргу.
На виконання вказаного положення Податкового кодексу України Головне управління ДПС у Львівській області надіслало на адресу відповідача податкову вимогу форми «Ю» від 20.12.2024 №0027351-1302-1301, відповідно до якої загальна сума податкового боргу платника податків становить 53547,32 грн.
Зазначену податкову вимогу повернуто підприємством поштового зв'язку на адресу контролюючого органу з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до п.42.2 ст.42 Податкового кодексу України, документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Згідно п.45.1 ст.45 Податкового кодексу України, платник податків - фізична особа зобов'язаний визначити свою податкову адресу. Податковою адресою платника податків - фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі.
Відповідно до п.66.3 ст.66 Податкового кодексу України, у разі проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження або місця проживання платника податків, внаслідок якої змінюється адміністративно-територіальна одиниця та контролюючий орган, в якому на обліку перебуває платник податків (далі - адміністративний район), а також у разі зміни податкової адреси платника податків, контролюючими органами за попереднім та новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків проводяться процедури відповідно зняття з обліку/взяття на облік такого платника податків. У такому разі платник податків, визначений у пункті 64.2 статті 64 цього Кодексу, зобов'язаний подати контролюючому органу за новим місцезнаходженням відповідну заяву у десятиденний строк від дня реєстрації зміни місцезнаходження (місця проживання) згідно з порядком обліку платників податків. У разі неподання такої заяви протягом 10 календарних днів платник податків або посадові особи платника податків несуть відповідальність відповідно до закону.
Суд враховує, що платник зобов'язаний забезпечити отримання ним кореспонденції за адресою, яка фактично являється його місцезнаходженням і за якою податковий орган правомірно надсилає усю адресовану платникові кореспонденцію. У разі невиконання цього обов'язку платник не вправі посилатись на неотримання ним документів як на обставину, що звільняє його від настання у зв'язку з цим негативних для такого платника наслідків.
Вказані висновку суду узгоджуються із висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 10.02.2023 року (справа №160/5278/19) та 23.02.2023 року (справа №120/14574/21-а).
Між тим суд враховує, що з моменту виставлення податкової вимоги, податковий борг ПАТ «Фірма «Львів-Петроль» не був погашений в повному обсязі. Докази протилежного матеріали справи не містять.
За положеннями підп.20.1.33 п.20.1 ст.20 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо накладення арешту на кошти та інші цінності, що знаходяться в банку, іншій фінансовій установі, небанківському надавачу платіжних послуг, емітенті електронних грошей, платника податків, який має податковий борг, у разі якщо у такого платника податків відсутнє майно та/або його балансова вартість менша суми податкового боргу, та/або таке майно не може бути джерелом погашення податкового боргу.
Така норма встановлює одночасно як право податкового органу на звернення до суду з вимогою про накладення арешту на кошти платника податків, так і підстави для реалізації цього повноваження. Такими підставами є: 1) відсутність майна, за рахунок якого може бути погашений податковий борг; 2) недостатність такого майна для погашення суми податкового боргу через те, що балансова вартість цього майна менша за відповідну суму податкового боргу; 3) майно не може бути джерелом погашення податкового боргу у відповідній сумі.
Отже, відсутність у платника податків майна, яке може бути використане для погашення податкового боргу, як підстава для накладення арешту на кошти платника податку у банку, має бути підтверджена під час судового розгляду.
До того ж, така відсутність відповідного майна має бути саме на момент, коли у контролюючого органу виникає право на стягнення податкового боргу, ефективність реалізації якого забезпечується спеціальними заходами, зокрема адміністративним арештом коштів.
Підставами для накладення арешту на кошти та інші цінності платника податків є наявність у цього платника податків податкового боргу та відсутність майна та/або наявність майна, балансова вартість якого менша суми податкового боргу.
Тобто, законодавець передбачив два види арешту майна в залежності від підстав та порядку його застосування: адміністративний арешт майна, в тому числі грошових коштів на банківському рахунку, як спосіб забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом, який в залежності від виду майна застосовується за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу або судовим рішенням; арешт коштів та інших цінностей платника податків, що знаходяться у банку, який застосовується за рішенням суду як спосіб забезпечення погашення податкового боргу, підставою для застосування якого є відсутність або недостатність у платника податків майна для погашення податкового боргу.
Водночас сума коштів, на яку накладається арешт, не повинна перевищувати суму податкового боргу, право на стягнення якої наявне в контролюючого органу на момент прийняття судом рішення про накладення арешту. Таким чином, арешт може стосуватися лише тих коштів, які є необхідними для виконання певних зобов'язань платника податків, зокрема, щодо погашення податкового боргу.
Подібна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 01.11.2023 року у справі №380/4604/20, від 06.02.2020 року у справі №826/8691/16, від 24.04.2020 року у справі №802/2067/15-а, від 30.04.2020 року у справі №813/3003/14, від 14.05.2020 року у справі №820/5660/16 та від 30.05.2022 року у справі №825/2335/18.
При цьому, відсутність підстав для застосування арешту коштів платника податків, передбачених підпунктом 20.1.33 пункту 20.1 статті 20 ПК України, серед підстав для застосування адміністративного арешту, що входять до переліку, встановленого пунктом 94.2 статті 94 ПК України, не може розглядатися як перешкода для застосування арешту коштів на рахунках платника податків у відповідних випадках, оскільки норма підп.20.1.33 п.20.1 ст.20 ПК України є чіткою і обов'язковою до виконання.
Як вбачається із поданих суду доказів, у відповідача відсутнє майно, яке б можна було використати як джерело погашення податкового боргу, а у контролюючого органу наявне право на стягнення суми боргу.
За змістом ст.59 Закону України «Про банки і банківську діяльність», арешт на майно банку (крім коштів, що знаходяться на кореспондентських рахунках банку), арешт на кошти та інші цінності юридичних або фізичних осіб, що знаходяться в банку, здійснюються виключно за постановою державного виконавця, приватного виконавця або за рішенням суду про стягнення коштів або про накладення арешту в порядку, встановленому законом. Зняття арешту з майна та коштів здійснюється за постановою державного виконавця, приватного виконавця або за рішенням суду.
Оскільки судом встановлено наявність у відповідача податкового боргу, відсутність доказів його сплати, а також встановлено відсутність майна відповідача для погашення цього податкового боргу, то наявні усі підстави для накладення арешту на кошти, що знаходяться в банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, емітентів електронних грошей, на суму податкового боргу відповідача.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд висновує, що позов ГУ ДПС у Львівській області необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 72-77, 90, 139, 243-246, 255, 293, 295, КАС України, суд
1.Адміністративний позов Головного управління ДПС у Львівській області (м. Львів, вул. Стрийська, 35, 79026, ЄДРПОУ 43968090) до Приватного акціонерного товариства «Фірма «Львів-Петроль» (м.Львів, вул. Листопадового Чину, 8, 79007, ЄДРПОУ 03482596) про накладення арешту на кошти - задовольнити повністю.
2. Накласти арешт на кошти Приватного акціонерного товариства "Фірма "Львів-Патруль", що знаходяться у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, емінентів електронних грошей.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяГрень Наталія Михайлівна