Рішення від 16.09.2025 по справі 360/1587/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

16 вересня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/1587/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов адвоката Стецюк Олени Володимирівни (далі позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі відповідач), в якому позивач просить суд:

-визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, які полягають у не здійсненні перерахунку та виплати основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України 22.07.2025 №11/24627-суд, виходячи із розміру сум грошового забезпечення станом на 01.01.2023;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , починаючи з 01.02.2023, на підставі оновленої довідки наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України від 22.07.2025 №11/24627-суд з врахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 , пенсіонер Державної прикордонної служби України, отримує пенсію за вислугу років та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області.

22 липня 2025 року на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 06.03.2025 по адміністративній справі №360/20/25, набрало законної сили 19.06.2025, Адміністрація Державної прикордонної служби України направила на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області копію оновленої Довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 для проведення перерахунку пенсії за вислугу років з 01.02.2023 за №11/24627-суд.

25 липня 2025 року позивач звернулась із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області через особистий електронний кабінет Пенсійного фонду з проханням здійснити в добровільному порядку перерахунок пенсії.

04.08.2025 Головне управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області надало позивачу відповідь №. 7019-7505/С-02/8- 1200/25, в якій зазначило, що з часу призначення пенсії нормативно-правових актів, що стосуються перерахунку пенсій пенсіонерів Державної прикордонної служби України з 01.02.2023 за нормами частини четвертої статті 63 Закону 2262, Урядом не прийнято. Законні підстави для проведення перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення, визначеного станом на 01.01.2023 відсутні. Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 06.03.2025 року по справі №360/20/25 жодних зобов'язань вчинити певні дії на Головне управління покладено не було. Пенсія нараховується та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства. Отримавши довідку від 22.07.2025 № 11/24627 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, Головним управлінням інформовано Адміністрацію Державної прикордонної служби України щодо відсутності підстав для проведення перерахунку відповідно частини 4 статті 63 Закону 2262.

З таким твердженням відповідача позивач не погодилася та звернулася до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач через підсистему «Електронний суд» надав відзив від 22.08.2025 №1200-0803-7/21511, в якому зазначив, що згідно електронної бази даних пенсіонерів силових структур Луганської області ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262 по лінії Державної прикордонної служби України (дата звільнення 23.12.2010).

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» Головним управлінням проведено ОСОБА_1 перерахунок пенсії з урахуванням норм Закону № 2262.

23.07.2025 за вх № 1272/5 до управління надійшов лист від Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо надіслання довідки про розмір грошового забезпечення від 22.07.2025 № 11/24627-суд, видану Адміністрацією Державної прикордонної служби України станом на 01.01.2023 на ім'я ОСОБА_1 .

Головним управлінням розглянуто довідку про розмір грошового забезпечення за січень 2023 ОСОБА_1 від 22.07.2025 № 11/24627-суд, видану Адміністрацією Державної прикордонної служби України, про результати розгляду зазначеної довідки надіслано лист від 30.07.2025 № 1200-0308-5/19424.

28.07.2025 за вх № 7505/С-1200-25 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області надійшла заява позивача від 25.07.2025 про проведення перерахунку відповідно до довідки від 22.07.2025 № 11/24627-суд, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України станом на 01.01.2023 на ім'я ОСОБА_1 .

До електронної копії заяви позивача від 25.07.2025 про перерахунок пенсії додано скановану копію (в форматі PDF) довідки про розмір грошового забезпечення від 22.07.2025 № 11/24627-суд, видану Адміністрацією Державної прикордонної служби України станом на 01.01.2023 на ім'я ОСОБА_1 без накладення електронного підпису позивача, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Звернення ОСОБА_1 від 25.07.2025, вважається непідписаним позивачем, а отже, не має юридичної сили та не може бути кваліфікована як волевиявлення пенсіонера на перерахунок пенсії.

За результатом розгляду звернення позивача, що надійшло на електронну пошту, відповідач не приймав ані рішення про відмову в перерахунку пенсії, ані про перерахунок пенсії позивача.

У відповідача не виник обов'язок розглянути звернення позивача у порядку, визначеному Законом України № 2262 та Порядком № 3-1.

Розглянувши звернення від 25.07.2025, зареєстроване за вхід. № 7505/С-1200-25 , за нормами Закону України “Про звернення громадян» Головне управління надало позивачу відповідні роз'яснення, у тому числі роз'яснено порядок та способи звернення осіб до органів Пенсійного фонду України із заявами, зокрема, про перерахунок пенсії.

Підстав для проведення перерахунку пенсії відповідно до оновлених довідок немає.

Лист відповідача має суто роз'яснювальний характер та не тягне для позивача правових наслідків, оскільки не є актом індивідуальної дії - рішенням суб'єкта владних повноважень.

Просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Указом Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102- ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб (стаття 1), який в подальшому був неодноразово продовжений та Указом Президента України від 14 липня 2025 року №478/2025 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 07 серпня 2025 року строком на 90 діб.

Враховуючи дистанційний режим роботи суддів та працівників апарату Луганського окружного адміністративного суду з 02.05.2022, з метою збереження життя і здоров'я та забезпечення безпеки суддів і працівників апарату суду, судом розглянуті матеріали електронної справи.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

З даних КП «ДСС» вбачається, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 06 березня 2025 року у справі № 360/20/25 позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Адміністрації Державної прикордонної служби України (ідентифікаційний номер 00034039, місцезнаходження: м. Київ, вул. Володимирська, буд. 26), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний номер 21782461, місцезнаходження: Луганська область, м. Сіверськодонецьк, вул. Шевченка, буд. 9), про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.

Визнано протиправними дії Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо не підготовлення та не надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 для перерахунку її пенсії.

Зобов'язано Адміністрацію Державної прикордонної служби України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт, а також із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 пенсії ОСОБА_1 .

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Адміністрації Державної прикордонної служби України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 коп.).

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 19 червня 2025 року рішення Луганського окружного адміністративного суду від 06 березня 2025 р. у справі №360/20/25 залишено без змін.

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 06 березня 2025 року у справі № 360/20/25 Адміністрацією Державної прикордонної служби України видано довідку від 22.07.2025 № № 11/24627-суд про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії з 01.02.2023 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», виходячи із розрахункової величини розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня відповідного календарного року за посадою, відповідною (аналогічною) його останній штатній посаді: Інспектор прикордонної служби 3 категорії оператор групи забезпечення функціонування інформаційно телекомунікаційної системи "Гарт-2" центру управління службою штабу ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Так, в довідці зазначено: Посадовий оклад (ПО) (5 тарифний розряд, коефіцієнт 1,60*2684 грн. (прожитковий мінімуму для працездатних осіб на 01.01.2023) - 4290,00 грн; оклад за військовим званням (ОВЗ) старшина (коефіцієнт 0,50*2684 грн. (прожитковий мінімуму для працездатних осіб на 01.01.2023) - 1340,00 грн; надбавка за вислугу років (НВР), від (ПО+ОВЗ) (45,00%) - 2533,50 грн; надбавка за особливості проходження служби, від (ПО+OB3+HBP) (40,00%) - 3265,40 грн; премія, від (ПО) (255,00%) - 10939,50 грн; всього - 22368,40 грн.

Листом від 23.07.2025 №09/57492-25-Вих Адміністрацією Державної прикордонної служби України направлено на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області оновлену довідку станом на 01.01.2023 (№ 11/24627-суд від 22.07.2025) про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 пенсії.

Відповідно до інформації зазначеної в листі №09/C-6720/14525 від 24.07.2025 Адміністрації Державної прикордонної служби України на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 06.03.2025 по справі №360/20/25, яке залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 19.06.2025, листом Адміністрації Держприкордонслужби від 23.07.2025 № 09/57492-25-Вих до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області надіслано оновлену довідку станом на 01.01.2023 (№ 11/24627-суд від 22.07.2025) про розмір грошового забезпечення, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 пенсії.

Відповідач надіслав до Адміністрації Державної прикордонної служби України лист від 30.07.2025 №1200-0308-5/19424, в якому вказано, що підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням грошового забезпечення станом на 01.01.2023, зазначеного у довідці від 22.07.2025 № 11/24627-суд, відсутні.

25.07.2025 позивач звернулась через вебпортал з заявою, в якій вказано, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 06 березня 2025 року по адміністративній справі №360/20/25, яке залишено без змін Постановою Першого апеляційного адміністративного суду 19 червня 2025 року, Адміністрація Державної прикордонної служби України направила на адресу оновлену довідку від 22 липня 2025 року №11/24627-суд для здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, виходячи із сум грошового забезпечення зазначених в цій довідці. Таким чином, враховуючи вищевикладене, а саме норму частини 1,4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", просила в добровільному порядку виконати рішення Луганського окружного адміністративного суду від 06.03.2025 по адміністративній справі №360/20/25 шляхом здійснення перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 . Копію оновленої довідки до заяви додала.

На вищевказану заяву відповідачем надано відповідь від 04.08.2025 №7019-7505/С-02/8-1200/25, в якій вказано, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 06.03.2025 по справі №360/20/25 жодних зобов'язань вчинити певні дії на Головне управління покладено не було. Пенсія нараховується та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства. Отримавши довідку від 22.07.2025 № 11/24627 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, Головним управлінням інформовано Адміністрацію Державної прикордонної служби України щодо відсутності підстав для проведення перерахунку відповідно частини 4 статті 63 Закону 2262.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 43 Конституції України встановлено: кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується, та на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Відповідно до частин першої, другої та четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі Закон №2262-ХІІ), перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для здійснення такого перерахунку.

Згідно частини вісімнадцятої статті 43 Закону №2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини третьої статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

При вирішенні цієї справи, суд враховує висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 02.08.2022 у справі №440/6017/21:

(1) з 01.01.2020 положення п.4 постанови №704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою №704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;

(2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом України «Про Державний бюджет на 2021 рік» №1082-IX від 15.12.2020 (далі Закон №1082-ІХ), у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування п.4 постанови №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік);

(3) встановлене положеннями п.3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону №1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою №704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.

Отже, вказані висновки Верховного Суду зводяться до того, що починаючи із 2020 року підлягають застосуванню положення п.4 постанови №704, в частині, що не суперечить нормативно-правовим актам, які мають вищу юридичну силу, а саме Законам України: «Про Державний бюджет України на 2020 рік», «Про Державний бюджет України на 2021 рік», «Про Державний бюджет України на 2022 рік» та «Про Державний бюджет на 2023 рік» із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

У рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у адміністративній справі №160/8324/19 від 17.12.2019 зазначено, що до моменту отримання належної довідки у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

При цьому, згідно з п.4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

З огляду на викладене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення. Передумовою для його проведення є довідка Адміністрації Державної прикордонної служби України від 22.07.2025 №11/24627-суд про розмір грошового забезпечення позивача.

За висновком Верховного Суду у постанові від 20.11.2018 у справі №328/4303/16-а, органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.

Таким чином, у зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.01.2023, та враховуючи те, що Адміністрацією Державної прикордонної служби України була складена довідка від 22.07.2025 №11/24627-суд, у відповідача, з урахуванням положень статей 51, 63 Закону №2262-ХІІ та Порядку №45, виникає обов'язок здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.02.2023 згідно грошового забезпечення станом на 01.01.2023.

Відтак, бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо нездійсненні перерахунку та виплати основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України від 22.07.2025 №11/24627-суд, виходячи із розміру сум грошового забезпечення станом на 01.01.2023 є протиправною.

Відновленням порушених прав позивача є зобов'язання відповідача провести такий перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , починаючи з 01.02.2023, на підставі оновленої довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 07.05.2025 №11/23813-суд, з урахуванням раніше виплачених сум.

Надаючи правову оцінку доводам відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Частиною другою цієї статті передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Матеріалами позову підтверджено, що позивач оскаржує бездіяльність відповідача, яка полягає у не здійсненні відповідачем перерахунку та виплати основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України від 22.07.2025 №11/24627-суд, виходячи із розміру сум грошового забезпечення станом на 01.01.2023.

При цьому, обов'язок відповідача на перерахунок за даною довідкою виникає з моменту отримання такої довідки від Адміністрації Державної прикордонної служби України або при отриманні її від пенсіонера разом з заявою про перерахунок пенсії.

Судом встановлено, що листом від 23.07.2025 №09/57492-25-Вих Адміністрацією Державної прикордонної служби України направлено на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області оновлену довідку станом на 01.01.2023 (№ 11/24627-суд від 22.07.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 пенсії.

В подальшому, позивач звернулася до відповідача за заявою від 25.07.2025 через вебпортал, в якій просила на підставі довідки від 22 липня 2025 року №11/24627-суд здійснити перерахунок пенсії за вислугу років.

Листом від 04.08.2025 №7019-7505/С-02/8-1200/25 відповідачем фактично відмовлено у здійсненні перерахунку на підставі отриманої довідки.

Отже, у даному випадку, саме з моменту отримання відмови або коли позивачу стало відомо про бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку за вказаною довідкою Адміністрації Державної прикордонної служби України від 07.05.2025 №11/23813-суд у позивача розпочинається перебіг шестимісячного строку, встановленого статтею 122 КАС України, для звернення до суду за захистом порушених прав.

З позовом до суду позивач звернулась вже 07.08.2025.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що позов подано своєчасно, а тому доводи відповідача щодо пропуску строку звернення до суду з даним позовом є необґрунтованими.

Щодо твердження відповідача про звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії не встановленого зразка, яка не підписана електронним цифровим підписом, суд зазначає, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути, як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Адміністрація Державної прикордонної служби України довідкою від 22.07.2025 №11/24627-суд повідомила відповідача про зміну розміру грошового забезпечення, яке обраховується при перерахунку пенсії позивача. Сама довідка перебувала в розпорядженні відповідача, у зв'язку з чим безпосереднє звернення позивача у вигляді заяви про перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки є не обов'язковим.

Таким чином, твердження відповідача про те, що позивачем не дотримано вимог звернення за перерахунком пенсії, передбачених Порядком № 3-1 суд вважає неприйнятним.

У зв'язку з цим, отримавши довідку № від 22.07.2025 №11/24627-суд, відповідач безпідставно не здійснив перерахунок пенсії позивачу на підставі оновленої довідки.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Згідно частин першої та другої статі 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити зі словесним корегуванням способу захисту порушеного права.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду із позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн, що підтверджується платіжною інструкцією № 0.0.4474612438.1 від 25.07.2025.

Оскільки судом встановлено порушення відповідачем конституційного права позивача на пенсію, як складової частини права на соціальний захист, внаслідок чого позовні вимоги підлягають задоволенню, суд присуджує позивачу відшкодування судових витрат по сплаті судового збору у розмірі 968,96 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м.Сіверськодонецьк (Сєвєродонецьк), вул. Шевченка, будинок 9) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо нездійснення перерахунку та виплати основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 22.07.2025 №11/24627-суд, виходячи із розміру сум грошового забезпечення станом на 01.01.2023.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , починаючи з 01.02.2023, на підставі оновленої довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 22.07.2025 №11/24627-суд, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області витрати зі сплати судового збору у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.М. Басова