Іменем України
16 вересня 2025 рокум. ДніпроСправа № 640/24029/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області, як відокремленого підрозділу ДПС України, до Державного підприємства «Укрліктрави» про стягнення заборгованості,
Головне управління Державної податкової служби у Полтавській області, як відокремлений підрозділ ДПС України, звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державного підприємства «Укрліктрави», в якому просить стягнути кошти з відкритих у фінансових установах рахунків ДП «Укрліктрави» у загальному розмірі 1162273,03 грн:
- земельний податок з юридичних осіб в розмірі 1117627,98 грн на р/р UA258999980334149811000016708, код класифікації доходів бюджету 18010500, отримувач ГУК у Полт.обл/тг м.Лубни/18010500, код отримувача 37959255, банк отримувача Казначейство України (ЕАП);
- рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в розмірі 9,01 грн на р/р UA568999980333129366000016708, код класифікації доходів бюджету 13030100, отримувач ГУК у Полт.обл/тг м.Лубни/13030100, код отримувача 37959255, банк отримувача Казначейство України (ЕАП);
- єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий період (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків в розмірі 44636,04 грн на р/р UA, код класифікації доходів бюджету 18050500, отримувач ГУК у Полт.обл/тг м.Лубни/18050500, код отримувача 37959255, банк отримувача Казначейство України (ЕАП).
Позовні вимоги мотивовано тим, що Державне підприємство «Укрліктрави» згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, громадських формувань зареєстроване Шевченківською районною в м. Києві державною адміністрацією 04.02.2011, номер державної реєстрації 10741020000038886, взяте на податковий облік 14.02.2011 в ГУ ДП у м. Києві, ДПІ у Шевченківському районі (Шевченківський район м. Києва) платнику присвоєно індивідуальний номер платника податків - 37471692.
Державне підприємство «Укрліктрави» (далі - відповідач, ДП «Укрліктрави») в ДПС у Полтавській області перебуває в реєстрі платників окремих видів податків, як платник податків за неосновним місцем обліку.
За відповідачем рахується податковий борг у розмірі 1162273,03 грн:
- з земельного податку з юридичних осіб в розмірі 1117627,98 грн, (в т.ч. нарахована пеня в розмірі 76402,17 грн), а саме:
самостійно задекларованих зобов'язань згідно податкового розрахунку земельного податку № 9031389280 грн від 20.02.2020 по терміну сплати: 29.06.2020 - 63589,9 грн;
самостійно задекларованих зобов'язань згідно податкового розрахунку земельного податку № 9031389280 від 20.02.2020 по терміну сплати: 30.06.2020 з розмірі 72452,29 грн, 30.07.2021 в розмірі 72452,29 грн, 30.08.2021 в розмірі 72452,29 грн, 30.09.2021 в розмірі 72452,29 грн, 30.10.2021 в розмірі 72452,29 грн, 30.11.2021 в розмірі 72452,29 грн, 30.12.2021 в розмірі 72452,29 грн, 01.02.2021 в розмірі 72452,33 грн;
- самостійно задекларованих зобов'язань згідно податкового розрахунку земельного податку № 9029545120 від 18.02.2021 грн по терміну сплати: 02.03.2021 в розмірі 72452,29 грн, 30.03.2021 в розмірі 72452,29 грн, 30.03.2021 в розмірі 72452,29 грн, 30.04.2021 в розмірі 72452,29 грн, 30.05.2021 в розмірі 72452,29 грн, 30.06.2021 в розмірі 72452,29 грн.
ГУ ДПС у Полтавській області складено акт перевірки від 17.08.2020 № 48966/16-31-54-04-10/37471692, направлено 18.08.2020, що підтверджується повідомленням про вручення).
На підставі вказаного акту винесено повідомлення-рішення № 0001380415 від 15.09.2020, яким донараховано штрафні санкції в розмірі 35756,1 грн (яке вручено платнику 21.09.2020, що підтверджується повідомленням про вручення).
- з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення у розмірі 9,01 грн (самостійно задекларованих зобов'язань згідно розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, додаток 1 № 9116019891 від 18.02.2021 по терміну сплати: 20.05.2021);
- пені в розмірі 44636,04 грн з єдиного податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків (пеня нарахована на податкове повідомлення-рішення № 0030235412 від 28.12.2018, № 0030225412 від 28.12.2018).
Контролюючим органом було направлено ДП «Укрліктрави» податкову вимогу від від 04.07.2018 № 20390-17, яка вручена відповідачеві 12.09.2018.
Враховуючи, що суму боргу платником самостійно не сплачено, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.09.2021 повернуто позовну заяву позивачу.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.11.2021 скасовано ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.09.2021, а справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.12.2021 позовну заяву Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області, як відокремленого підрозділу ДПС України залишено без руху, в якій встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.01.2022 відкрито провадження в адміністративній справі; визначено, що справа буде розглядатися в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
У зв'язку з ліквідацією Окружного адміністративного суду м. Києва справу передано на розгляд до Луганського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 28.01.2025 справу № 640/24029/21 прийнято до провадження, визначено продовжити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Оглядом матеріалів справи судом установлено, що позивачем неодноразово уточнювалися позовні вимоги.
Так, 15.07.2022 до суду була подано заяву про уточнення позовних вимог, в якій позивач просив суд стягнути з Державного підприємства «Укрліктрави» заборгованість у загальному розмірі 44636,04 грн з земельного податку з юридичних осіб.
29.08.2022 до суду була подано заяву про уточнення позовних вимог, в якій позивач просив суд стягнути з Державного підприємства «Укрліктрави» заборгованість у загальному розмірі 1139409,37 грн: земельний податок з юридичних осіб в розмірі 1094773,33 грн, єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий період (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків в розмірі 44636,04 грн.
Відповідач правом подачі відзиву на позовну заяву не скористався.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов такого.
Державне підприємство «Укрліктрави» є юридичною особою, зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 04.02.2011, номер запису: 10741020000038886, код за ЄДРПОУ 37471692, місцезнаходження: вул. Бориса Грінченка, будинок 1, м. Київ, 01001.
ДП «Укрліктрави» перебуває на податковому обліку в ГУ ДПС у м. Києві, як платник податків за основним місцем обліку, в ГУ ДПС у Полтавській області - як платник податків за неосновним місцем обліку.
За відповідачем рахується податковий борг у загальному розмірі 1139409,37 грн: земельний податок з юридичних осіб в розмірі 1094773,33 грн, єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий період (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, в розмірі 44636,04 грн.
Вказана заборгованість виникла на підставі самостійно визначених платником грошових зобов'язань у податкових деклараціях з плати за землю, так і контролюючим органом в податкових повідомленнях-рішеннях.
Вищезазначене підтверджується витягами з інтегрованої картки платника, податковими деклараціями з плати за землю, податковими повідомленнями-рішеннями, розрахунком суми боргу, довідками про суму боргу (арк. спр. 91-127, 137-139, 142-182, 187-206, 215-216).
Документальних доказів на спростування наведених обставин та що підтверджували б оскарження платником (відповідачем) у досудовому та/або судовому порядку податкових повідомлень-рішень, скасування таких рішень до суду не надано.
Також суд встановив, що ГУ ДПС у Полтавській області було направлено платнику податкову вимогу від 04.07.2018 № 20390-17, відповідно до якої станом на 03.07.2018 за відповідачем обліковувався податковий борг на суму 798378,00 грн (арк. спр. 89). Податкову вимогу повернуто на адресу контролюючого органу за закінченням терміну зберігання. Доказів оскарження чи відкликання податкової вимоги суду не надано.
Проте, вжиті заходи не призвели до повного погашення податкового боргу.
Відповідно до довідки про суму боргу від 12.09.2025 № 15315/5/16-31-13-07-07 сума податкового боргу, яка заявляється до стягнення у судовому порядку, станом на 11.09.2025 становить 1139409,37 грн, в тому числі земельний податок з юридичних осіб в розмірі 1094773,33 грн, єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий період (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, в розмірі 44636,04 грн.
Відповідно до п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України (далі за текстом - ПК України) платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Пунктом 54.1 ст. 54 ПК України передбачено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно з абз. 1 п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Поряд з цим, за змістом норм п. 54.3 ст. 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, зокрема, якщо: платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію, а при здійсненні заходів податкового контролю встановлено факти здійснення платником податків діяльності, що призвела до виникнення об'єктів оподаткування, наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу та наявності діючих (у тому числі призупинених) ліцензій на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством; дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках; згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Згідно з п. 57.3 ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
В розумінні п.п. 14.1.39 і п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України «грошове зобов'язання платника податків» - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності; «податковий борг» - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно з п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Також податкова вимога надсилається (вручається) коли платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (пункт 59.4 статті 59 цього Кодексу).
Підпунктом 14.1.153 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що «податкова вимога» - це письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
В силу норми п. 59.3 ст. 59 ПК України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Згідно з п. 59.5 ст. 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Нормами п. 95.1 і 95.2 ст. 95 ПК України визначено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до п. 95.3 ст. 95 ПК України стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Беручи до уваги наведені норми Кодексу та виходячи з обсягу встановлених у справі обставин, суд дійшов висновку, що суми узгоджених податкових зобов'язань у загальній сумі 1139409,37 грн набули статусу податкового боргу.
Станом на день розгляду справи в суді сторонами доказів сплати такої суми податкового боргу повністю або частково до суду не подано.
Згідно з п. 41.1 ст. 41 ПК України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Відповідно до п. 20.1.34 ч. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Отже, беручи до уваги те, що податкову заборгованість в загальній сумі 1139409,37 грн відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив, та наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується матеріалами справи, а доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог контролюючого органу.
Відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2, 5-11, 12, 72-77, 90, 241-246, 250, 255, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області, як відокремленого підрозділу ДПС України (адреса: вул. Європейська, будинок 4, м. Полтава, Полтавська область, 36000, код за ЄДРПОУ 44057192), до Державного підприємства «Укрліктрави» (місцезнаходження: місцезнаходження: вул. Бориса Грінченка, будинок 1, м. Київ, 01001, код за ЄДРПОУ 37471692) про стягнення заборгованості задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків у банках, що обслуговують Державне підприємство «Укрліктрави», в дохід Державного бюджету в рахунок погашення податкового боргу кошти в загальній сумі 1139409,37 грн (один мільйон сто тридцять дев'ять тисяч чотириста дев'ять грн 37 коп.), в тому числі земельний податок з юридичних осіб в розмірі 1094773,33 грн (один мільйон дев'яносто чотири тисячі сімсот сімдесят три грн 33 коп.), єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий період (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, в розмірі 44636,04 грн (сорок чотири тисячі шістсот тридцять шість грн 04 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Суддя І.О. Свергун