16 вересня 2025 року м. ДніпроСправа № 360/16/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №360/16/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,-
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебувала вищезазначена справа.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 03.03.2025 у справі №360/16/25 позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково; визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 28.10.2024 про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про виключення його з військового обліку; зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути по суті заяву ОСОБА_1 від 28.10.2024 про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про виключення його з військового обліку, з урахуванням висновків суду.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 12.06.2025 апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 03 березня 2025 року по справі №360/16/25 залишено без задоволення. Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 03 березня 2025 року по справі №360/16/25 залишено без змін.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 03.03.2025 у справі №360/16/25 набрало законної сили 12.06.2025.
04.08.2025 від позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 360/16/25, відповідно до якої заявник просить суд застосувати судовий контроль за виконанням рішення Луганського окружного адміністративного суду від 03.03.2025 у справі 360/16/25, зобов'язавши відповідача подати звіт про виконання рішення суду.
Заява про встановлення судового контролю мотивована тим, що 03 березня 2025 року рішенням Луганського окружного адміністративного суду у справі № 360/16/25 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути по суті заяву ОСОБА_1 від 28.10.2024 про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про виключення його з військового обліку, з урахуванням висновків суду. Рішення № 360/16/25 набрало законної сили 12 червня 2025 року. Проте, станом на 01 серпня 2025 року рішення суду у встановлений термін добровільно не виконано.
Ухвалою суду від 06.08.2025 заяву про встановлення судового контролю призначено до розгляду в порядку письмового провадження. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 , у строк протягом п'яти днів з дня отримання цієї ухвали, надати суду через підсистему Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи - «Електронний суд» докази повного виконання рішення суду у справі № 360/16/25 та/або докази на підтвердження вжитих відповідачем заходів для його виконання.
Ухвалою суду від 18.08.2025 продовжено ІНФОРМАЦІЯ_1 строк для подання витребуваних судом документів до 28 серпня 2025 року включно. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 , у строк протягом п'яти днів з дня отримання цієї ухвали, надати суду через підсистему Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи - «Електронний суд» докази повного виконання рішення суду у справі № 360/16/25 та/або докази на підтвердження вжитих відповідачем заходів для його виконання.
Відповідно до довідки про доставку електронного листа, зазначену ухвалу суду доставлено відповідачу в його електронний кабінет в підсистемі «Електронний суд» 18 серпня 2025 року.
У зв'язку з перебуванням головуючого судді Захарової О.В., у щорічній основній відпустці, питання про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, судом не вирішувалося.
Станом на 16.09.2025 на виконання вимог ухвали суду від 18.08.2025 відповідачем суду не надано доказів повного виконання рішення суду у справі № 360/16/25 та/або доказів на підтвердження вжитих відповідачем заходів для його виконання.
Відтак, у суду відсутні відомості щодо виконання рішення суду у справі № 360/16/25, належних і допустимих доказів виконання рішення суду відповідач не надав.
При вирішенні заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення суд виходить з такого.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Підстави та порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, визначені статтею 382 КАС України.
Згідно із частиною першою статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду (частина перша статті 382-1 КАС України).
Відповідно до частин другої третьої статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Враховуючи вищевикладене, зважаючи на те, що відповідач не надав відомостей про те, що рішення суду виконано, суд вважає за можливе зобов'язати відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З огляду на зазначене, з урахуванням положень частини третьої статті 382-1 КАС України, суд встановлює місячний строк для надання звіту про виконання судового рішення.
Керуючись статтями 246, 248, 256, 382 Кодексу адміністративного судочинства, суд,
Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №360/16/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 подати до Луганського окружного адміністративного суду звіт про повне виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 03.03.2025 у справі № 360/16/25 у місячний строк з дня отримання копії цієї ухвали.
Роз'яснити, ІНФОРМАЦІЯ_1 , що звіт про виконання рішення має відповідати вимогам, визначеним частинами другою, третьою статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя О.В. Захарова