Ухвала від 16.09.2025 по справі 160/32198/24

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

16 вересня 2025 року м. Кропивницький Справа № 160/32198/24

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження звіт про виконання судового рішення

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач-1: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-А, код ЄДРПОУ 20632802)

відповідач-2: Головне управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області (49000, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427)

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У провадженні суду перебувала адміністративна справа №160/32198/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.02.2025 року, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 08.05.2025 року, позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо незастосування при проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 належного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 04.06.2024 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 з метою її індексації відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" - із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховувався для обчислення пенсії при її призначенні, та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відмовлено.

Вказане судове рішення набрало законної сили 08.05.2025 року.

Виконавчий лист судом у цій справі позивачу не видавався.

До суду 28.08.2025 року надійшла заява представника позивача - адвоката Воронкової О.І. - про встановлення судового контролю на підставі статті 382 КАС України.

Ухвалою від 29.08.2025 року суд задовольнив цю заяву та зобов'язав ГУ ПФУ в Дніпропетровській області протягом місяця з дня отримання ухвали подати до суду звіт про виконання рішення суду.

До суду 11.09.2025 року надійшов звіт ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, у якому він повідомив, що на виконання рішення суду позивачу здійснено перерахунок пенсії. Після цього перерахунку розмір пенсії, належної до виплати з 04.06.2024 року, складає 3660, 13 грн., що є меншим, ніж позивач отримував до цього. Про такий перерахунок позивача повідомлено листом від 03.09.2025 року та запропоновано визначитися щодо доцільності такого перерахунку.

Розглянувши звіт відповідача в порядку письмового провадження, суд дійшов до таких висновків.

Статтею 129 Конституції України установлено, що однією з основних засад судочинства є обов'язковість судового рішення.

Згідно зі статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до частини 3 статі 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом.

Згідно зі статтею 14 КАС України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Такі ж норми передбачені статтею 370 КАС України.

Відповідно до статті 372 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення. Судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.

Статтею 381-1 КАС України передбачено, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.

Згідно з частиною 1 статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до частин 2, 3 статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Згідно з частиною 1 статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.

У статті 382-3 КАС України наведений порядок прийняття рішення за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення:

1. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

2. Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

3. У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

5. Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

10. У разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.

11. Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 3821 цього Кодексу.

Спірні правовідносини виникли у зв'язку з порушенням відповідачем-2 механізму щорічної індексації пенсії позивача відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Суд установив, що відповідач при проведенні перерахунків пенсії з метою її індексації у 2022 - 2024 роках не застосував належний показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача у 2021 році при її призначенні. Це призвело до неправильного обчислення (заниження) основному розміру пенсії позивача.

Задовольняючи позов у межах шестимісячного строку звернення до суду, суд у рішенні від 24.02.2025 року зобов'язав відповідача-2 здійснити перерахунок пенсії позивача з метою її індексації з 04.06.2024 року, застосувавши належний показник середньої заробітної плати, який враховувався для обчислення пенсії за віком при її призначенні (9118, 81 грн.), та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком. Суд вказав, що при перерахунку слід врахувати усі коефіцієнти збільшення, які застосовуються кумулятивно, тобто накопичувально, з 2022 року (1,14 - з 01.03.2022 року, 1,197 - з 01.03.2023 року, 1,0796 - з 01.03.2024 року).

Отже, при перерахунку пенсії з 04.06.2024 року мав бути застосований показник середньої заробітної плати, який враховувався для обчислення пенсії за віком у 2021 році, послідовно збільшений на відповідні коефіцієнти за 2022 - 2024 роки (9118, 81 грн. х 1,14 х 1,197 х 1,0796 = 13 433, 84 грн.).

Виконання рішення суду, яке набрало законної сили 08.05.2025 року, передбачало обов'язок відповідача вчинити такі дії: 1) здійснити повторний перерахунок пенсії позивача, починаючи з 04.06.2024 року, про що прийняти відповідне рішення (розпорядження/протокол), у якому обчислити основний розмір пенсії із застосуванням належного показника середньої заробітної плати, а також врахувати всі належні позивачу доплати (підвищення); 2) розрахувати і виплатити заборгованість з виплати пенсії за минулий час, обчислену як різницю між сумами пенсій, донарахованих на виконання судового рішення, та вже виплачених пенсій, за період червня 2024 року до дня прийняття рішень про перерахунки пенсії; 3) розпочати виплату позивачу поточної пенсії у належному розмірі.

Між тим, з наданих відповідачем-2 документів вбачається, що він неправильно виконав рішення суду про перерахунок пенсії, оскільки проіндексував показник середньої заробітної плати, який враховувався для обчислення пенсії позивача за віком у 2021 році, лише на коефіцієнт збільшення за 2024 рік (9118, 81 грн. х 1,0976 = 9844, 67 грн.) і не застосував відповідні коефіцієнти збільшення за 2022, 2023 роки.

Відповідач у звіті не довів вжиття ГУ ПФУ в Кіровоградській області та його керівником достатніх й вичерпних заходів для виконання рішення суду в повному обсязі, тож такий звіт не може бути прийнятий судом.

Враховуючи передбачене у частині 5 статті 382-3 КАС України право суду звільнити керівника суб'єкта владних повноважень від сплати штрафу за невиконання судового рішення, яке стосується здійснення пенсійних виплат, суд вважає за доцільне встановити відповідачу новий строк для подання звіту про виконання судового рішення.

Керуючись статтями 248, 256, 294, 295, 382-282-3 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

1. Відмовити у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду 24.02.2025 року в адміністративній справі №160/32198/24.

2. Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області новий строк для подання звіту про виконання судового рішення - 1 місяць з дня отримання цієї ухвали.

3. Разом зі звітом про виконання судового рішення подати до суду:

- рішення / протокол про повторний перерахунок пенсії ОСОБА_1 , належної йому з 04.06.2024 року - надавши пояснення щодо значень показника середньої заробітної плати, індивідуального коефіцієнту заробітку, коефіцієнту страхового стажу, застосованих при обчисленні основного розміру пенсії,

- розрахунок на доплату пенсії за період з червня 2024 року - в розрізі місяців,

- докази фактичної виплати позивачу заборгованості з пенсії за минулий час та поточної пенсії у перерахованому/збільшеному розмірі.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду у 15 - денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ