16 вересня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/5305/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправним рішення № 241670087565 Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 08.07.2025 про відмову ОСОБА_1 у призначенні дострокової пенсії за віком;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області: зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 з розрахунку один місяць служби за три місяці період проходження військової служби з 24.10.2022 по 08.11.2022, з 09.01.2023 по 18.02.2023, з 25.03.2023 по 02.04.2023, з 15.04.2023 по 22.04.2023, з 24.05.2023 по 26.05.2022, з 29.05.2023 по 13.08.2023, з 14.08.2023 по 19.08.2023, з 19.08.2023 по 25.10.2023, з 03.10.2024 по 16.10.2024, з 17.10.2024 по 06.11.2024.
Вимоги обґрунтовані тим, що позивач є учасником бойових дій та брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України. 01.07.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою про призначення дострокової пенсії. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області № 241670087565 від 08.07.2025 позивачу відмовлено у призначенні пенсії. Як вбачається із Форми РС право період з 02.03.2022 по 31.05.2025 врахований до загального стажу без врахування кратності один місяць за три місяці військової служби. Позивач вважає відмову в призначенні дострокової пенсії за віком протиправною.
Відповідачем надано до суду відзив на позовну заяву (а.с. 27-33), в якому останній просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Зазначає, що до страхового стажу не враховано періоди військової служби, зокрема з 25.08.2022 по 20.02.2025 згідно військового квитка ( НОМЕР_1 ), оскільки має місце виправлення дати народження у військовому квитку, не засвідчене належним чином. Період служби з 25.08.2022 по 20.02.2025 враховано до страхового стажу згідно даних, наявних в Індивідуальних відомостях про застраховану особу реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування пропорційно сплаченим внескам. Зарахування у кратному обчисленні періодів безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської федерації проти України, не передбачене діючим законодавством.
Представником третьої особи - Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області подано до суду пояснення щодо позову, в якому зазначив про необґрунтованість вимог позивача ( а.с. 55-57).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2025 року відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами письмового провадження.
З 18.08.2025 по 07.09.2025 суддя перебував у плановій щорічній відпустці.
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
Позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 18.07.2023.
01.07.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За результатами розгляду вказаної заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області№ 241670087565 від 08.07.2025 ( а.с.9-10) позивачу відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком, зазначено, що вік заявника 51 рік.
Страховий стаж-особи становить 14 років 21 день. Працює.
В ході розгляду документів до страхового стажу не враховано період роботи з 10.08.1994 по 09.04.1997 згідно записів трудової книжки ( НОМЕР_3 ), оскільки записи про період роботи не засвідчено підписом в.о. начальника митниці та дописане посадову особу старшого інспектора від по РОС.
Для зарахування вищезазначеного періоду роботи до страхового стажу необхідне долучити належним чином оформлену довідку про період роботи, видану та місцем роботи (правонаступником/архівною установою) з посиланням на первинні документі та довідки про реорганізацію установи (за наявності).
Крім того, у військовому квитку ( НОМЕР_1 ) має місце виправлення даті народження особи.
Права на призначення пенсій відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону заявник не має в зв'язку із недостатньою кількістю страхового стажу і та невиконанням вимог підпункту 6 пункту 2.1 розділу II Порядку № 22-1.
Позивач вказує, що до його пільгового стажу роботи з кратністю (один місяць служби за три) не зараховані періоди військової служби: на підставі довідки № 9722 від 17.11.2023 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захист безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України ( а.с.14), що призвело до порушення прав позивача на належне пенсійне забезпечення.
Відповідно до довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України № 9722 від 17.11.2023, позивач брав участь в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України в період з 24.10.2022 по 08.11.2022, з 09.01.2023 по 18.02.2023, з 25.03.2023 по 02.04.2023, з 15.04.2023 по 22.04.2023, з 24.05.2023 по 26.05.2022, з 29.05.2023 по 13.08.2023, з 14.08.2023 по 19.08.2023, з 19.08.2023 по 25.10.2023, з 03.10.2024 по 16.10.2024, з 17.10.2024 по 06.11.2024 ( а.с.13).
Відтак, не погоджуючись із таким рішенням пенсійного органу, позивач і звернувся до суду із даною позовною заявою.
Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду визначені Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV).
Статтею 1 Закону № 1058-IV передбачено, що пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Згідно з п.4 ч.1ст.115 Закону № 1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають: військовослужбовці… які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, …, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Отже, право на дострокову пенсію за віком мають військовослужбовці, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, після досягнення чоловіками 55 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років.
Порядок звернення за призначенням пенсії визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону №1058 затвердженого Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2025 р. №22-1 (далі - Порядок).
Відповідно до пп. 6 п. 2.1 Розділу ІІ Порядку військовослужбовцями, особами начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, які брали участь у бойових діях, безпосередню участь в АТО/ООС та/або в обороні України у зв'язку з військовою агресією російської федерації до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком, а саме:
документи про проходження військової служби (служби);
довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного стажу роботи або документи про безпосередню участь в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв'язку з військовою агресією російської федерації;
посвідчення учасника бойових дій.
У спірних правовідносинах, надання позивачем вказаних вище документів, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком, відповідачем не заперечується та не оспорюються обставини безпосередньої участі позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України , та наявність у позивача статусу учасника бойових дій.
З відзиву відповідача на позовну заяву вбачається, що до страхового стажу не враховано періоди військової служби, зокрема з 25.08.2022 по 20.02.2025 згідно військового квитка ( НОМЕР_1 ), оскільки має місце виправлення дати народження у військовому квитку, не засвідчене належним чином.
З цього приводу, суд зазначає наступне.
За змістом частини першої ст. 1 Закону № 1058-IV термін страховий стаж визначений як період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески, а страховий стаж у солідарній системі визначений частиною першою статті 24 Закону як період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до ч. 1, ч. 2, ч. 3 ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Страховий стаж обчислюється в місяцях.
Абзацами 1 та 3 ч. 4 ст. 24 Закону № 1058-IV передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років. У законодавстві, що діяло раніше (до 01.01.2004), зокрема у Законі України "Про пенсійне забезпечення", йдеться про стаж роботи, що дає право на призначення трудових пенсій (загальний трудовий стаж).
Зміст поняття "загальний трудовий стаж" є ширшим, ніж поняття "страховий стаж", оскільки до першого включаються також періоди суспільно корисної діяльності, коли особа не підлягала загальнообов'язковому соціальному страхуванню.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок № 637).
Пунктом 1 Порядку № 637 передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 3 цього Порядку за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Пунктом 20 Порядку №637 встановлено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5).
У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/ або Інформаційно- комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а за відсутності останньої або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 6 Порядку №637 визначено, що для підтвердження військової служби, служби цивільного захисту, служби в органах державної безпеки, розвідувальних органах, Держспецзв'язку приймаються: військові квитки; довідки територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин; довідки архівних і військово-лікувальних установ.
Військова служба у складі діючої армії в період бойових дій, в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, зараховується до стажу роботи на підставі довідок територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, які видаються в порядку, що визначається Міноборони (додаток № 2).
Наведене повністю узгоджується з абз. 2 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Також, відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Записами Військового квитка серії НОМЕР_1 підтверджено, що позивач у період з 25.08.2022 по 20.02.2025 проходив військову службу ( а.с.40-44).
Суд зауважує, що підставою для призначення пенсії є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні документів про стаж. Відповідач не врахував, що не усі недоліки записів у військовому квитку можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах/військової служби, а не правильність записів у трудовій книжці/військовому квитку.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 20.02.2018 у справі №234/13910/17, від 07.03.2018 у справі № 233/2084/17, від 25.04.2019 у справі №159/4178/16-а, від 17.07.2018 у справі №220/989/17, від 06.02.2018 у справі №677/277/17, від 09.08.2019 у справі №654/890/17, від 26.06.2020 у справі №520/6481/2020, від 30.09.2019 у справі №638/18467/15-а, від 25.04.2019 у справі №593/283/17, від 03.09.2019 у справі №495/10175/16-а, від 21.02.2018 у справі №687/975/17, від 23.07.2019 у справі №537/53/17, від 25.09.2018 у справі №242/65/17.
Отже, позивач має право на зарахування до страхового стажу період проходження ним військової служби з 25.08.2022 по 20.02.2025 .
Стосовно зарахування до страхового стажу в кратному обчисленні, із розрахунку один місяць служби за три місяці, періоди проходження військової служби, суд зазначає наступне.
Як вбачається зі змісту оскаржуваного рішення, визнаний пенсійним органом страховий стаж складає 14 років 21 день.
При цьому, пенсійним органом до страхового стажу в кратному обчисленні, із розрахунку один місяць служби за три місяці, не зараховано періоду проходження військової служби протягом якого позивач брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі, стримування збройної агресії рф проти України в розрахунку один місяць служби за три місяці служби.
Суд зазначає, що відповідно до абзацу другого пункту 1 статті 8 Закону № 2011-XII (в діючій редакції) час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМ України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», встановлено, що нарахування страхового пенсійного стажу для військовослужбовців учасників антитерористичних операцій за час їх безпосередньої участі в антитерористичній операції має здійснюватися у потрійному розмірі.
За абз.1, 2, 8 підпункту «а» пункту 3 Порядку № 393 (в редакції після внесення змін постановою КМУ № 119 від 16.02.2022 року, станом на дату звернення позивача із заявою про призначення пенсії) до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах (абзац перший пункту 3 в редакції Постанови КМ № 119 від 16.02.2022 року): один місяць служби за три місяці: час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і обороні, відсічі і стримуванні збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Отже, для пільгового обчислення періоду проходження військової служби для зарахування до стажу роботи, що дає право на дострокову пенсію за віком, є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певних категорій, для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій, щомісячного грошового утримання чи інших соціальних виплат.
Суд зазначає, що відповідно до довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України № 9722 від 17.11.2023, позивач брав участь в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України в період з 24.10.2022 по 08.11.2022, з 09.01.2023 по 18.02.2023, з 25.03.2023 по 02.04.2023, з 15.04.2023 по 22.04.2023, з 24.05.2023 по 26.05.2022, з 29.05.2023 по 13.08.2023, з 14.08.2023 по 19.08.2023, з 19.08.2023 по 25.10.2023, з 03.10.2024 по 16.10.2024, з 17.10.2024 по 06.11.2024 ( а.с.13) та має статус учасника бойових дій.
Враховуючи вищевикладене Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, протиправно не зараховано до страхового стажу в кратному обчисленні, із розрахунку один місяць служби за три місяці, періоди проходження військової служби з 24.10.2022 по 08.11.2022, з 09.01.2023 по 18.02.2023, з 25.03.2023 по 02.04.2023, з 15.04.2023 по 22.04.2023, з 24.05.2023 по 26.05.2022, з 29.05.2023 по 13.08.2023, з 14.08.2023 по 19.08.2023, з 19.08.2023 по 25.10.2023, з 03.10.2024 по 16.10.2024, з 17.10.2024 по 06.11.2024.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області № 241670087565 від 08.07.2025, є протиправним та підлягає скасуванню.
Стосовно способу захисту порушеного права позивача, суд зазначає наступне.
Дискреційні повноваження - це комплекс прав і зобов'язань представників влади як на державному, так і на регіональному рівнях, у тому числі представників суспільства, яких уповноважили діяти від імені держави чи будь-якого органу місцевого самоврядування, що мають можливість надати повного або часткового визначення і змісту, і виду прийнятого управлінського рішення.
Тобто дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб'єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають в застосуванні суб'єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень.
Суд зазначає, що у випадку, коли закон встановлює повноваження суб'єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов'язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення) з урахуванням встановлених судом обставин, оскільки адміністративний суд не вправі перебирати на себе повноваження суб'єкта публічної адміністрації, реалізуючи за нього процедурні дії, ухвалювати рішення чи проводити адміністративну процедуру. Таке втручання може мати місце лише у випадку, якщо судом буде встановлено, що в адміністративній процедурі фізична (юридична) особа виконала всі приписи закону, а суб'єкт владних повноважень у відповідь необґрунтовано й незаконно не вчинив належну дію чи не ухвалив необхідне рішення.
Тобто, призначення, нарахування та виплата пенсії є дискреційним повноваженням пенсійного органу. У такому випадку, суд може лише зобов'язати пенсійний орган повторно розглянути заяву про призначення пенсії.
Разом з цим, враховуючи, що спірним рішенням до страхового стажу позивача не зараховано спірні періоди проходження військової служби, з метою захисту порушеного права позивача суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 01.07.2025 про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зарахувавши до страхового стажу періоди проходження військової служби з 24.10.2022 по 08.11.2022, з 09.01.2023 по 18.02.2023, з 25.03.2023 по 02.04.2023, з 15.04.2023 по 22.04.2023, з 24.05.2023 по 26.05.2022, з 29.05.2023 по 13.08.2023, з 14.08.2023 по 19.08.2023, з 19.08.2023 по 25.10.2023, з 03.10.2024 по 16.10.2024, з 17.10.2024 по 06.11.2024 в кратному обчисленні, із розрахунку один місяць служби за три місяці, з врахуванням висновків суду, вказаних у мотивувальній частині рішення суду.
З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Розподіл судових витрат не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір".
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7А, м. Кропивницький, 25009, ЄДРПОУ 20632802), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (Площа Центральна, 3, м. Чернівці, 58002, ЄДРПОУ 40329345) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправним рішення № 241670087565 Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 08.07.2025 про відмову ОСОБА_1 у призначенні дострокової пенсії за віком.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.07.2025 про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зарахувавши до страхового стажу періоди проходження військової служби з 24.10.2022 по 08.11.2022, з 09.01.2023 по 18.02.2023, з 25.03.2023 по 02.04.2023, з 15.04.2023 по 22.04.2023, з 24.05.2023 по 26.05.2022, з 29.05.2023 по 13.08.2023, з 14.08.2023 по 19.08.2023, з 19.08.2023 по 25.10.2023, з 03.10.2024 по 16.10.2024, з 17.10.2024 по 06.11.2024 в кратному обчисленні, із розрахунку один місяць служби за три місяці, з врахуванням висновків суду, вказаних у мотивувальній частині рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду А.В. САГУН