Ухвала від 15.09.2025 по справі 320/44933/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

15 вересня 2025 року Київ № 320/44933/25

Суддя Київського окружного адміністративного суду Парненко В.С., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в місті Києві (01601, м. Київ, вул. Володимирська, буд. 15, код ЄДРПОУ 08592201), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в м. Києві в частині незарахування пільгової вислуги років майору міліції ОСОБА_1 , який перебував в розпорядженні Головного управління за посадою старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку 2-го територіального відділу міліції Святошинського районного управління, звільненого на підставі наказу Головного управління МВС України в місті Киві від 25.10.2011 N° 644 о/с до його календарної вислуги років вислугу у пільговому обчисленні та до стажу служби в Міністерстві Внутрішніх справ України;

- зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного управління МВС України в м. Києві зарахувати пільгову вислугу років майору міліції ОСОБА_1 , який перебував в розпорядженні Головного управління за посадою старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку 2-го територіального відділу міліції Святошинського районного управління, звільненого на підставі наказу Головного управління МВС України в місті Киві від 25.10.2011 N° 644 o/с до його календарної вислуги років вислугу у пільговому обчисленні та до стажу служби в Міністерстві Внутрішніх справ України;

- визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в м. Києві щодо відмови в оформленні та направленні необхідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

- зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного управління МВС України в м. Києві (01601, м. Київ, вул. Володимирська, 15, ЄДРПОУ 08592201) оформити всі необхідні документи, передбачені діючим законодавством, в тому числі подання, для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №№3-1 від 30.01.2007 та подати їх до Головного Управління Пенсійного фонду України в місті Києві для призначення пенсії.

За результатами автоматизованого розподілу справ між суддями Київського окружного адміністративного суду справа №320/44933/25 передана до розгляду судді Парненко В.С.

Відповідно до пунктів 3, 6 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 КАС України та чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Згідно з частиною 1 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Абзацом 1 частини 2 статті 122 КАС України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Суд зазначає, що строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.

Встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених КАС України певних процесуальних дій.

Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.

Отже, право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою соціальних спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2011 №17-рп/2011 визначено, що держава може встановленням відповідних процесуальних строків обмежувати строк звернення до суду, що не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя.

Для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. При цьому позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду. В той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів.

Дослідивши матеріали справи судом встановлено, що позивач був звільнений з органів внутрішніх справ 26.10.2011 року відповідно до витягу з наказу №644 від 25.10.2011 року.

Із заявою від 17.11.2023 позивач звернувся до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в м. Києві, в якій просив оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»

Ліквідаційна комісія Головного управління МВС України в м. Києві у відповідь на звернення позивача, листом від 24.11.2023 №1/1310-Аз повідомила, що для отримання права на призначення пенсії за вислугу років обов'язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімальному визначені Законом розмірі. До календарної вислуги років, що дає право на призначення пенсії, зарахування періодів служби у пільговому обчисленні Законом не передбачено. Зазначено, що вказані обставини унеможливлюють оформлення документів та направлення їх до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві для призначення пенсії.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними позивач звернувся з даним позовом до суду.

Таким чином, про порушення свої прав позивач дізнався з листа відповідача від 24.11.2023 №1/1310-Аз, водночас до суду звернувся 29.08.2025, отже позивач пропустив шестимісячний строк звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Клопотання про поновлення строку звернення до суду матеріали справи не містять.

Відповідно до частин 1, 2 статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

На підставі викладеного, суд залишає подану заяву без руху та надає позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали суду шляхом надання:

- клопотання про поновлення строку звернення до суду з належними доказами на підтвердження поважності пропуску, з урахуванням правової позиції суду.

Керуючись ст.ст. 94, 160, 161, 169, 171, 248, 256 КАС України, суддя,

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.

Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали суду шляхом надання до суду:

- клопотання про поновлення строку звернення до суду з належними доказами на підтвердження поважності пропуску, з урахуванням правової позиції суду.

Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно направити на адресу позивача.

Роз'яснити позивачу, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк. Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 КАС України та оскарженню не підлягає.

Суддя Парненко В.С.