15 вересня 2025 року № 640/14953/20
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Діски А. Б., розглянувши в приміщенні суду в місті Києві заяву позивача в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управліня Пенсійного фонду України у Київскій області подану в порядку ст. 383 КАС України,
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, у якому просив суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області №15 від 24.02.2020 року "Про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" гр. ОСОБА_1 ";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити з 13.12.2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, виходячи з розрахунку 70 відсотків від розміру місячної заробітної плати у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 09.01.2020 року №21-38вих-20, згідно з якою розмір місячної заробітної плати складає 77952,60 грн., без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.04.2021 адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України “Про прокуратуру» гр. ОСОБА_1 від 24.02.2020 № 15. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити з 13.12.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 09.01.2020 №21-38вих-20, без обмеження її граничного розміру, з урахуванням раніше проведених виплат. В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Рішення набрало законної сили 26.10.2021.
14.08.2024 Київським окружним адміністративним судом було постановлено окрему ухвалу, якою зобов'язано керівника Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області вжити відповідних заходів для забезпечення виконання рішення суду у вказаній справі та вжити заходів для усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні судового рішення.
Позивач знову звернувся до суду з заявою про визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо неналежного виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.04.2021, в межах статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.01.2025, вказана заява була розподілена судді Дісці А. Б. та згідно акту від 01.05.2025 передана судді лише 01.05.2025.
В обґрунтування заяви, позивачем зазначено, що відповідачем вчинено протиправні дії на виконання рішення суду від 30.04.2021, оскільки відповідачем з 17.01.2025 пенсія була виплачена позивачу в меншому розмірі.
Ухвалою судді Діски А. Б. від 06.05.2025 вказана заява призначена до розгляду в порядку письмового провадження.
Від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області до суду надійшли пояснення на заяву позивача, подану в порядку 383 КАС України. Відповідач зазначає, що Головним управлінням ПФУ у Київській області рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.04.2021 у цій справі виконано в повному обсязі, а розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2025 у період воєнного стану складає 31899,88 грн. у зв'язку із застосуванням постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 "Про порядок виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану".
Розглянувши заяву позивача, подану в порядку ст. 383 КАС України, суд дійшов висновку щодо відсутності підстав для її задоволення, з огляду на наступне.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання.
Згідно з частиною 2 статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Частиною 1 статті 383 КАС України встановлено, що особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Виходячи зі змісту вимог позивача, викладених в заяві, поданої в порядку ст. 383 КАС України, позивач зазначає, що відповідач протиправно не виконував рішення суду та він декілька разів був змушений звертатись до суду з заява в порядку ст. 383 КАС України, які були задоволені судом та після чого з 01.10.2024 відповідач призначив позивачу пенсію за рішенням суду в розмірі 54566,82 грн без обмеження її граничним розміром.
Водночас, позивач вказує на протиправність дій відповідача в частині невиконання рішення суду з січня 2025 року щодо проведення перерахунку та виплати пенсії в розмірі 31899,88 грн, тобто з обмеженням максимальним розміром пенсії.
Разом із цим, суд звертає увагу, що постановою Кабінету Міністрів України «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» від 03.01.2025 № 1 встановлено, що згідно, зі ст. 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» у період воєнного стану у 2025 році пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Закону України «Про прокуратуру» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат- до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення:
- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,5;
- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,4;
- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,3;
- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,2;
- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,1.
Отже, зміна розміру пенсії позивача з 01.01.2025 відбулась не внаслідок невиконання відповідачем рішення суду у справі № 640/14953/20, а внаслідок здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з набуттям чинності нового законодавства, а саме Закону України від 19.11.2024 №4059-ІХ «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».
Водночас, суд зазначає, що предметом розгляду у справі №640/14953/20 не було вирішення питання щодо обґрунтованості обмеження виплати пенсії на підставі п. 1 постанови КМУ №1 від 03.01.2025. Вказаний нормативний акт не аналізувався судом на предмет можливості його застосування, відтак такий аналіз не може бути здійснений під час розгляду заяви в порядку ст. 383 КАС України.
Правомірність перерахунку пенсії позивача на підставі вказаної постанови може бути оцінена лише в межах відповідного окремого позову, і не може бути предметом оцінки в межах виконання рішення суду від 30.04.2021 у справі № 640/14953/20, в порядку статті 383 КАС України, оскільки з 01.01.2025 діє постанова від 03.01.2025 № 1, та у зв'язку зі здійсненним перерахунком виникли нові правовідносини, які не були предметом розгляду у цій справі.
Відтак, заява позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо невиконання рішення суду від 30.04.2021, подану в порядку статті 383 КАС України, задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 248, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні заяви позивача від 22.01.2025 про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідача на виконання рішення у справі № 640/14953/20 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Діска А.Б.