Україна
Донецький окружний адміністративний суд
16 вересня 2025 року Справа№640/757/22
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (письмове провадження) адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
до Київської міської ради
про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов позов ОСОБА_1 до Київської міської ради, в особі його представника адвоката Верещака О.М., з вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність Київської міської ради щодо неприйняття рішення з питання розгляду по суті клопотання (заяву) ОСОБА_1 , зареєстрованого 04.10.2021 року, про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки, орієнтовною площею 0,1 га, за адресою: АДРЕСА_1 , для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка);
- зобов'язати Київську міську раду розглянути по суті клопотання (заяву) ОСОБА_1 , зареєстроване 04.10.2021 року, про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки, орієнтовною площею 0,1 га, за адресою: АДРЕСА_1 , для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)та прийняти відповідне рішення.
В обґрунтування своїх позовних вимог представник позивача зазначив, що 04.10.2021 року виконавчі органи Київської міської ради отримали та зареєстрували клопотання позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки, орієнтовною площею 0,1 га, за адресою: АДРЕСА_1 , для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
На момент звернення до суду із вказаним позовом від відповідача не надходило будь яких рішень з питання розгляду клопотання позивача (10.01.2022 року).
Вважає, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо розгляду клопотання позивача та прийняття відповідного рішення за наслідками такого розгляду і є підставою для звернення до суду та задоволення позову.
Крім того, надав заяву у порядку ч.7 ст.139 КАС України що стороною позивача будуть надані докази на підтвердження судових витрат на професійну правову допомогу.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 24 січня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі № 640/757/22, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
13 грудня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 2825-ІХ “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі - Закон № 2825), який набрав чинності 15 грудня 2022 року.
На підставі ст. 1 Закону № 2825 Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідований.
Пунктом 2 розділу ІІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825 (в редакції Закону України від 16 липня 2024 року № 3863-ІХ Про внесення змін до пункту 2 розділу ІІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» (далі - Закон № 3863), який набрав чинності 26 вересня 2024 року), установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя.
На підставі п. 2 розділу ІІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825 (в редакції Закону № 3863) проведений автоматизований розподіл адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженому наказом Державної судової адміністрації України від 16 вересня 2024 року № 399.
За результатами автоматизованого розподілу адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України, справа № 640/757/22 передана на розгляд та вирішення Донецькому окружному адміністративному суду.
Згідно Витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.04.2025 року, справу передано на розгляд судді Кониченку Олегу Миколайовичу.
Ухвалою від 10 квітня 2025 року Донецький окружний адміністративний суд прийняв до розгляду адміністративну справу № 640/757/22 за позовом за позовом ОСОБА_1 до Київської міської ради, про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, призначити її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, розгляд справи розпочато спочатку.
Відповідно до ч. ч. 1, 2, 6, 8 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України, у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система.
Позовні та інші заяви, скарги та інші визначені законом процесуальні документи, що подаються до суду і можуть бути предметом судового розгляду, в порядку їх надходження підлягають обов'язковій реєстрації в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в день надходження документів.
Адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, судові експерти, державні органи та органи місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання державного та комунального секторів економіки реєструють офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в добровільному порядку.
Особи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, подають процесуальні та інші документи, письмові та електронні докази, вчиняють інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис", якщо інше не визначено цим Кодексом.
Особливості використання електронного цифрового підпису в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі визначаються Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
Абзацом другим підпункту 15.16 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацію України у газеті “Голос України» та на веб-порталі судової влади оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21 затверджено Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі - Положення про ЄСІТС).
В газеті "Голос України" від 04.09.2021 № 168 (7668) Вищою радою правосуддя опубліковано оголошення про початок функціонування трьох таких підсистеми (модулів) ЄСІТС: "Електронний кабінет"; "Електронний суд"; підсистема відеоконференцзв'язку.
З урахуванням статті 253 Цивільного кодексу України підсистеми "Електронний кабінет", "Електронний суд" та підсистема відеоконференцзв'язку офіційно розпочали функціонування 5 жовтня 2021 року.
Відповідно до п. 10 Положення про ЄСІТС, адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, судові експерти, державні органи та органи місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання державного та комунального секторів економіки реєструють свої офіційні електронні адреси в ЄСІТС в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої офіційні електронні адреси в ЄСІТС у добровільному порядку.
Пункт 17 Положення про ЄСІТС визначає, що особам, які зареєстрували Електронний кабінет, суд надсилає документи у справах, в яких такі особи беруть участь, в електронній формі шляхом їх надсилання до Електронного кабінету таких осіб або в інший спосіб, передбачений процесуальним законодавством, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
Відповідно до пункту 25 Положення про ЄСІТС процесуальні та інші документи, пов'язані з розглядом справ у суді, можуть подаватися до суду виключно з використанням підсистеми "Електронний суд".
Відповідно до Довідок про доставку електронного документу в кабінет електронного суду ухвала від 10.04.2025 року про прийняття справи до провадження була доставлена представнику позивача 10.04.25 о 19:19, відповідачу 10.04.25 о 19:19.
Відповідно до інформаційної Довідки від 15.04.2025 року, складеної секретарем судового засідання, убачається наступне: під час повідомлення представника позивача про винесення ухвали від 10.04.2025 року за допомогою телефонного зв'язку на номер мобільного телефону НОМЕР_1 не вдалось, оскільки зазначений у позові номер вимкнутий.
Відповідно до відомостей Єдиного Реєстру Адвокатів України право на зайняття адвокатською діяльністю представником позивача, адвоката Верещаки Олексія Миколайовича, зупинено згідно п.1 ч.1 ст.31 ЗУ "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" з 01.07.2024 на підставі заяви адвоката.
Контактні дані позивача, які зазначені у позовній заяві, а саме номер телефону та адреса для листування належать представнику позивача.
Відповідно до Відповіді № 1297128 від 16.04.2025, 12:27:19 на запит головуючого судді з Єдиного державного демографічного реєстру позивач ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
Судом додатково були направлені копії ухвали про прийняття справи до провадження від 10.04.2025 на адресу позивача, зазначену у позові, так і отриману із Єдиного державного демографічного реєстру.
У відповідності до даних трекінгу Укрпошти № 0601143264800 рекомендований лист був вручений 14 травня 2025 року.
У відповідності до даних трекінгу Укрпошти № 0601143265904 25 травня 2025 року рекомендований лист був повернутий 24.05.2025 року на адресу Донецького окружного адміністративного суду із приміткою «Повернення Відправнику (закінчення встановленого терміну зберігання)».
У період з 12 травня по 19 травня включно, з 22 серпня 2025 року по 12 вересня 2025 року суддя знаходився у щорічній відпустці.
У відповідності до ч.1 ст. 6 Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (з протоколами) (Європейська конвенція з прав людини) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Враховуючи довго триваючу військову агресію, відсутність достовірної інформації щодо строків закінчення збройного конфлікту, суд вважає за можливе розглянути справу по суті.
В ухвалі Верховного Суду від 24 березня 2021 року в адміністративному провадженні №К/9901/35851/20 зазначено, що до повноважень адміністративних судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій.
Практика ЄСПЛ визначає, що сторона, яка задіяна у ході судового розгляду справи, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки. Як зазначено у рішенні ЄСПЛ у справі "Пономарьов проти України" від 03.04.2008, сторони мають вживати заходи, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
У рішенні від 07 липня 1989 року у справі “Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії» (Union Alimentaria Sanders S.A. v. Spain; заява №11681/85), Європейський суд з прав людини зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, пов'язаних зі зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання. Сторони у справі зобов'язані проявляти зацікавленість процесом її розгляду.
Крім того, у рішенні ЄСПЛ у справі "Тойшлер проти Германії" від 04.10.2001 наголошено, що обов'язком заінтересованої сторони є прояв особливої старанності при захисті своїх інтересів.
В ухвалі Касаційний адміністративний суд Верховного Суду у справі №560/5541/20 від 17 листопада 2022 року зазначив, що конституційне право на суд є правом, його реалізація покладає на учасників справи певні обов'язки. Байдужа поведінка учасника справи, що виявляється, зокрема у не отриманні повідомлень суду, не повинна схвалюватися судовою практикою.
Суд констатує, що будь-яких змін щодо строків розгляду адміністративних справ, реєстрації (місцезнаходження) сторін (суду) на окупованій території, території активних та можливих бойових дій, законодавцем до Кодексу адміністративного судочинства на протязі всього повномасштабного вторгнення з 24 лютого 2022 року по теперішній час, внесені не були.
Позивач не виявив будь- якої зацікавленості у розгляді означеної справи.
25 квітня 2025 року від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якої просив суд відмовити у задоволенні позовної заяви з наступних підстав.
Київська міська рада станом на момент розгляду справи № 640/757/22 вже розглянула клопотання Позивача від 04.10.2021 (реєстраційний номер 360180868 від 07.10.2021) про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних з кадастровим номером 800000000:62:488:0001 площею 0, 1 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_1 .
03.02.2022 року Радою прийнято рішення № 4211/4252, яким відмовлено позивачу у наданні дозволу розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000;62;488;0001 по пров. 5-й Радистів у Деснянському районі м. Києва, тобто відсутній предмет спору.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору суті, суд установив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , є громадянином України, що підтверджено копією ID-паспорта № НОМЕР_2 .
Відповідно до посвідчення НОМЕР_3 від 19.12.2017 року, виданого Службою Безпеки України, позивач має статус учасника бойових дій.
Позивач, звернувся на адресу відповідача із заявою від 20.09.2021 року у якій просив надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки, орієнтовною площею 0,1 га, за адресою: АДРЕСА_1 (біля земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:62:488:0001), для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
У означеній заяві позивач визначив перелік документів, які ним долучаються до заяви: Копія паспорту та РНОКПП заявника; Графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, викопіювання з Публічної кадастрової карти України, з підписом заявника; Копія посвідчення учасника бойових дій.
Вищевказана заява та додатки до неї були направлені на адресу відповідача, що підтверджується копією Опису вкладення до цінного листа від 30.09.2022 року.
Листом Департаменту земельних ресурсів виконкому Київської міської ради від 08.10.2021 року № 057/08/П-4267-25566 повідомлено позивача, що на виконання доручення заступника міського голови- секретаря Київського міського голови Бондаренка В.В. від 04.10.2021 № 08/П-4267 Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент) розглянуто клопотання про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка у пров. 5-ому Радистів у Деснянському районі м. Києва.
В межах компетенції було повідомлено, що набуття права на землю у місті Києві регулюється Земельним кодексом України та Порядком набуття прав на землю із земель комунальної власності у місті Києві, затвердженим рішенням Київської міської ради від 20.04.2017 № 241/2463 (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 2 Порядку набуття прав на землю із земель комунальної власності у місті Києві, затвердженим рішенням Київської міської ради від 20.04.2017 № 241/2463 клопотання позивача було зареєстровано приймальнею Київської міської ради з земельних питань за № 360180868 та направлено до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) для отримання витягу з містобудівного кадастру.
Після отримання зазначеного витягу, клопотання позивача буде розглянуто Департаментом в установленому порядку.
Порядком набуття прав на землю із земель комунальної власності у місті Києві, затвердженим рішенням Київської міської ради від 20.04.2017 № 241/2463 заяву було зареєстровано та направлено до Департаменту містобудування і архітектури виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) для отримання витягу з містобудівельного кадастру для аналізу матеріалів заяви позивача.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні», Порядком набуття прав на землю із земель комунальної власності у місті Києві, затвердженим рішенням Київської міської ради від 20.04.2017 року №241/2463.
У відповідності до статті 9 Земельного кодексу України, Київській міській раді “надано повноваження у галузі земельних відносин, зокрема згідно із пунктом “а» - право “розпорядження землями територіальної громади м. Києва, пунктом “б» - право передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до Земельного кодексу України, пунктом “в» - право надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до Земельного кодексу України.
На підставі пункту “м» статті 9 Земельного кодексу України, крім перелічених у попередніх пунктах повноважень, Київська міська рада має повноваження вирішувати інші питання у галузі земельних відносин відповідно до Закону.
Згідно із пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», вирішення відповідно до Закону питань регулювання земельних відносин є виключною компетенцією пленарних засідань сільських, селищних, міських рад, а за пунктом 2 статті 22 Закону України “Про столицю України - місто-герой Київ» Київська міська рада має право визначати особливості землекористування.
Відповідно до статті 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», Київська міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Згідно з частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та право користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Згідно ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
На час виникнення спірних правовідносин розгляд вищевказаних клопотань у Київській міській раді регулювався Порядком набуття прав на землю із земель комунальної власності у місті Києві, затвердженим рішенням Київської міської ради від 20.04.2017 року №241/2463.
За приписами п. 2.1, 2.5, 2.7, 2.8 зазначеного Порядку, зацікавлена особа звертається до Київської міської ради через приймальню Київради з земельних питань з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або заявою на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки, на яку поширюється право суборенди, сервітуту, технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок.
Департамент земельних ресурсів, керуючись даними міського земельного кадастру, містобудівного кадастру та Державного земельного кадастру, аналізує подані матеріали клопотання на відповідність меж земельної ділянки, її заявленого функціонального призначення даним містобудівного кадастру та протягом не більше семи робочих днів готує проект рішення Київської міської ради про надання дозволу (проект рішення Київської міської ради про відмову у наданні дозволу) на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який невідкладно, не пізніше наступного робочого дня, передає до секретаріату Київської міської ради у порядку, встановленому Регламентом Київської міської ради.
Проєкт рішення Київської міської ради про надання дозволу (проєкт рішення Київської міської ради про відмову у наданні дозволу) на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується та приймається у порядку, встановленому Регламентом Київської міської ради.
Рішення Київської міської ради про надання дозволу (проект рішення Київської міської ради про відмову у наданні дозволу) на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки передається у встановленому порядку до приймальні Київради із земельних питань для внесення інформації до міського земельного кадастру та видається під час звернення зацікавленій особі або уповноваженому нею представнику разом із матеріалами справи-клопотання для розробки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Відповідно до пункту 3.13. Положення про Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого рішенням Київської міської ради від 19.12.2002 року №182/342 (у редакції рішення Київської міської ради від 23.06.2022 року № 4753/4794), Департамент відповідно до визначених галузевих повноважень розробляє в установленому порядку проекти рішень Київської міської ради, готує та подає розпорядження Київського міського голови, розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), а також подає свої висновки з питань:
розпорядження землями в межах міста Києва;
передачі земельних ділянок у власність громадян та юридичних осіб; надання земельних ділянок у користування, вилучення земельних ділянок; продажу земельних ділянок у власність;
викупу земельних ділянок для суспільних потреб міста;
звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок;
встановлення та зміни меж районів у місті в порядку, встановленому законодавством України;
приведення у відповідність до законодавства прийнятих ними рішень із питань регулювання земельних відносин, використання та охорони земель;
припинення будівництва й експлуатації об'єктів у разі порушення вимог земельного законодавства України до повного усунення виявлених порушень і ліквідації їх наслідків;
припинення права користування земельною ділянкою відповідно до закону.
Проєкт рішення Київської міської ради про надання дозволу (проект рішення Київської міської ради про відмову у наданні дозволу) на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується та приймається у порядку, встановленому Регламентом Київської міської ради (пункт 2.7. Порядку).
Позивачем подано позовну заяву до суду через порушення прав з боку відповідача з підстав неприйняття рішення з питання розгляду по суті клопотання (заяву) ОСОБА_1 , зареєстрованого 04.10.2021 року, про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки, орієнтовною площею 0,1 га, за адресою: АДРЕСА_1 , для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та зобов'язання Київську міську раду розглянути по суті клопотання (заяву) ОСОБА_1 , зареєстроване 04.10.2021 року, про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки, орієнтовною площею 0,1 га, за адресою: АДРЕСА_1 , для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та прийняти відповідне рішення.
Київською міською радою прийнято рішення № 4211/4252 «Про відмову у наданні дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам у приватну власність» від 03.02.2022, яким, зокрема, відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:62:488:0001 по АДРЕСА_1 .
У вищеозначеному рішенні зазначено, про те, що розглянувши окремо 17 клопотань громадян про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (згідно з переліком, визначеним у пункті 1 цього рішення) та додані документи, враховуючи відсутність принаймні одного із видів містобудівної документації відповідно до частини третьої статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та, те, що заявлені ініціативи не відповідають містобудівній документації (Генеральному, плану міста, рішенням Київської міської ради від 28 березня 2002 року № 370/1804) за функціональним призначенням, а саме: земельні ділянки належать до територій лісів та лісопарків (11 клопотань: […] № 360180868), зелених насаджень загального користування (3 клопотання: №[…]), частково зелених насаджень загального користування та частково вулиць і доріг (1 клопотання № […]), громадських будівель та споруд (1 клопотання № […]), керуючись статтями 9, 118 Земельного кодексу України, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», пунктом 34 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Київська міська рада вирішила відмовити громадянину ОСОБА_1 (№ 15 у рішенні, справа 360180868) у наданні дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність, орієнтовною площею 0,10 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідачем було визначено, що земельна ділянка щодо якої було надана заява позивачем, належать до територій лісів та лісопарків, що виключало можливість отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність, орієнтовною площею 0,10 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд(присадибна ділянка), за адресою: АДРЕСА_1 .
Бездіяльність це триваюча пасивна поведінка суб'єкта, яка виражається у формі невчинення дії (дій), яку він зобов'язаний був і міг вчинити.
Доказів, що відповідачем вчинено протиправну бездіяльність щодо неприйняття рішення з питання розгляду по суті клопотання (заяви), зареєстрованого 04.10.2021 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою матеріали справи не містять.
Суб'єктом владних повноважень - Київською міською радою, було прийнято рішення від 03.02.2022 року № 4211/4252 «Про відмову у наданні дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам у приватну власність», яким було відмовлено ОСОБА_1 у його заяві (клопотанні) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність(безоплатно) земельної ділянки.
Зазначений акт не є предметом спору у цій справі, тому судом не надається його оцінка з дотриманням приписів ст. 2 КАС України.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 до Київської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії не підлягають задоволенню.
У відповідності до ст. 139 КАС України розподіл судових витрат судом не здійснюється.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -
Відмовити у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Київської міської ради про оскарження рішень, дій чи бездіяльності органу місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення складено та підписано 16 вересня 2025 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя О.М. Кониченко