Рішення від 14.08.2025 по справі 205/2953/25

14.08.2025 Єдиний унікальний номер 205/2953/25

Провадження № 2-а/205/60/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 серпня 2025 року м. Дніпро

Новокодацький районний суд міста Дніпра у складі:

головуючого судді Костромітіної О.О.,

за участю секретаря судового засідання Михайленко Ю.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління національної поліції в Дніпропетровській області, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,

ВСТАНОВИВ:

24 лютого 2025 позивач ОСОБА_1 , від імені та в інтересах якого діє адвокат Годько І.О., звернувся до Новокодацького (Ленінського) районного суду міста Дніпра з позовом, який уточнював в частині зміни підстав позову, до Головного управління національної поліції в Дніпропетровській області в якому просить скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованого не в автоматичному режимі, серії ЕНА № 411219 від 20.02.2025, винесену відносно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 6 ст. 121 КУпАП. В обґрунтування позову зазначає, що 20.02.2025 ОСОБА_1 , рухаючись на автомобілі марки Renault master з номерними знаками НОМЕР_1 , був зупинений інспектором Дніпровського районного управління поліції № 1 ГУНП в Дніпропетровській області старшим лейтенантом поліції Топчій Іваном Сергійовичем, причиною зупинки був рух на автомобілі, незареєстрованому у встановленому законом порядку, що на їхнє переконання є порушенням п. 30.1. ПДР, відповідальність за що передбачена ч. 6 ст. 121 КУпАП. Проте в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, оскільки він не є власником автомобілі марки Renault master з номерними знаками НОМЕР_1 , тому не міг вчинити порушення п. 30.1. ПДР з огляду на продовження строку державної реєстрації транспортних засобів. Обов'язок реєстрації транспортних засобів, визначений п. 30.1. Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10.10.2001 № 1306, покладається виключно на власників транспортних засобів, тому позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідач ГУНП в Дніпропетровські області надав відзив на позов в уточненій редакції, в якому зазначив, що позовні вимоги не визнає, просив суд відмовити у задоволенні позову з огляду на наступне. Як вбачається зі змісту постанови про адміністративне стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі від 20.05.2025 року серії ЕНА №4110219, інспектором Дніпровського районного управління поліції №1 ГУНП в Дніпропетровській області старшим лейтенантом поліції Топчій Іваном Сергійовичем зафіксовано, що 20.02.2025 о 00 год 57 хв. у м. Дніпро по вул. Новошкільна, 68, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Renault master 03ЕА9023, який був не зареєстрований у встановленому порядку з моменту митного оформлення, чим порушив п.30.1 ПДР України, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене частиною 6 статті 121 КУпАП. Відповідно до пункту 30.1 ПДР України, затвердженої постановою КМУ №1306 від 30.01.2001 року стосується реєстрації (перереєстрації) механічних транспортних засобів і причепів до них. Власники зобов'язані зареєструвати або перереєструвати їх в уповноваженому органі МВС або провести відомчу реєстрацію (якщо це передбачено законом) протягом 10 днів з моменту придбання, отримання, митного оформлення або переобладнання чи ремонту, якщо потрібно внести зміни до реєстраційних документів.

Згідно до ч. 6 ст. 121 КУпАП керування водієм транспортним засобом, не зареєстрованим або не перереєстрованим в установленому порядку, його експлуатація без номерного знака або з номерним знаком, що не належить цьому засобу чи не відповідає вимогам стандартів, або з номерним знаком, закріпленим у не встановленому для цього місці, закритим іншими предметами, у тому числі з нанесенням покриття або застосуванням матеріалів, що перешкоджають чи ускладнюють його ідентифікацію, чи забрудненим, що не дозволяє чітко визначити символи номерного знака з відстані двадцяти метрів, перевернутим чи неосвітленим, тягне за собою накладення штрафу в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Таким чином відповідач вважає, що у діях позивача вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 6 статті 121 КУпАП, тому постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі від 20.02.2025 року серії ЕНА №4110219, якою зафіксовано порушення позивача, відповідальність за яке, передбачена частиною 6 статті 121 КУпАП, законною та складеною з урахуванням норм діючого законодавства.

Ухвалою суду від 03 березня 2025 року відкрито провадженні у даній адміністративній справі, постановлено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Позивач ОСОБА_1 та його представник Годько І.О. надали суду заяву про розгляд справи за їх відсутністю, просили суд задовольнити позовні вимоги.

Відповідач ГУНП в Дніпропетровській області у відзиві на позов просив суд розглянути справу за відсутності представника відповідача.

Суд, дослідивши письмові матеріали справи дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що відповідно до постанови про адміністративне стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі від 20.05.2025 року серії ЕНА №4110219, інспектором Дніпровського районного управління поліції №1 ГУНП в Дніпропетровській області складеної старшим лейтенантом поліції Топчій Іваном Сергійовичем, 20.02.2025 о 00 год 57 хв. у м. Дніпро по вул. Новошкільна, 68 водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Renault master 03EA9023, який був не зареєстрований у встановленому порядку з моменту митного оформлення, чим порушив п.30.1 ПДР України, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене частиною 6 статті 121 КУпАП.

Відповідно до пункту 30.1 ПДР України, затвердженої постановою КМУ №1306 від 30.01.2001 року стосується реєстрації (перереєстрації) механічних транспортних засобів і причепів до них. Власники зобов'язані зареєструвати або перереєструвати їх в уповноваженому органі МВС або провести відомчу реєстрацію (якщо це передбачено законом) протягом 10 днів з моменту придбання, отримання, митного оформлення або переобладнання чи ремонту, якщо потрібно внести зміни до реєстраційних документів.

При цьому транспортний засіб Renault master 03EA9023 VIN НОМЕР_2 придбаний на підставі договору купівлі-продажу № 1292 від 22.04.2024 року ОСОБА_2 у ТОВ КВАНТУМ АВТО.

Відповідно до статті 14 Закону України "Про дорожній рух" від 30 червня 1993 року № 3353-ХІІ (далі - Закон № 3353-ХІІ) встановлено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримуватися вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.

Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України Про дорожній рух від 30 червня 1993 року № 3353, встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306 (із змінами та доповненнями, далі ПДР України).

Відповідно до п.п. "в" п.2.9 ПДР водієві забороняється керувати транспортним засобом, не зареєстрованим в уповноваженому органі МВС, або таким, що не пройшов відомчу реєстрацію в разі, якщо законом встановлена обов'язковість її проведення, а також без номерного знака або з номерним знаком, що: не належить цьому засобу; не відповідає вимогам стандартів; закріплений не в установленому для цього місці; закритий іншими предметами чи забруднений, що не дає змоги чітко визначити символи номерного знака з відстані 20 м; неосвітлений (у темну пору доби або в умовах недостатньої видимості) чи перевернутий.

Згідно п.п. "в" п.30.1 ПДР власники механічних транспортних засобів і причепів до них повинні зареєструвати (перереєструвати) їх в уповноваженому органі МВС або провести відомчу реєстрацію в разі, якщо законом установлена обов'язковість проведення такої реєстрації, незалежно від їхнього технічного стану протягом 10 діб з моменту придбання (отримання), митного оформлення або переобладнання чи ремонту, якщо необхідно внести зміни до реєстраційних документів.

Правила реєстрації транспортних засобів встановлені Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, що затверджений постановою КМ України від 7 вересня 1998 року №1388 (далі - Порядок №1388).

Відповідно до п.6 вище зазначеного Порядку передбачено, що державна реєстрація транспортних засобів може проводитися сервісними центрами МВС за участю суб'єктів господарювання, які стоять на обліку в Головному сервісному центрі МВС, здійснюють продаж таких транспортних засобів та уклали з Головним сервісним центром МВС відповідний договір.

У п. 7 вищевказаного Порядку (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2009 р. № 1371, із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 190 від 04.03.2022) зазначено, що власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини). У разі припинення або скасування воєнного стану на всій території України або в окремих її місцевостях власники зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом дев'яноста днів.

Отже, законодавцем встановлено обов'язок власників транспортних засобів та осіб, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.

Частиною 6 ст. 121 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність керування водієм транспортним засобом, не зареєстрованим або не перереєстрованим в Україні в установленому порядку, його експлуатація без номерного знака або з номерним знаком, що не належить цьому засобу чи не відповідає вимогам стандартів, або з номерним знаком, закріпленим у не встановленому для цього місці, закритим іншими предметами, у тому числі з нанесенням покриття або застосуванням матеріалів, що перешкоджають чи ускладнюють його ідентифікацію, чи забрудненим, що не дозволяє чітко визначити символи номерного знака з відстані двадцяти метрів, перевернутим чи неосвітленим.

Статтею 245 КУпАП України встановлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.

Стаття 280 КУпАП України закріплює обов'язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно із положеннями ст.251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.

Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка доведена в законний спосіб.

Оцінюючи наявність підстав для притягнення позивача до адміністративної відповідальності,передбаченої ч.6 ст.121 КУпАП, суд враховує, що об'єктивною стороною даного адміністративного правопорушення є керування особою транспортним засобом, який не зареєстровано у встановленому законом порядку.

В даному випадку позивача притягнуто до адміністративної відповідальності не за те, що він не вчинив дій з державної реєстрації (перереєстрації) автомобіля в уповноваженому органі МВС, а за те, що він, як водій здійснював керування (експлуатацію) незареєстрованим в установленому порядку транспортним засобом, що заборонено водієві відповідно до ч.6 ст.121 КУпАП. При цьому відповідно до постанови, позивачем порушено вимоги п. 30.1. ПДР.

Порядок реєстрації транспортних засобів визначений саме Порядком № 1388, а не нормами КУпАП.

Тобто, окремою спеціальною підставою для продовження строку державної реєстрації транспортного засобу є введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях. У такому разі власники зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом дев'яноста днів з дня, наступного за днем припинення або скасування воєнного стану на всій території України або в окремих її місцевостях.

Цей Порядок є обов'язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Представники власників транспортних засобів виконують обов'язки та реалізують права таких власників у межах наданих їм повноважень.

Отже, Порядок № 1388 допускає експлуатацію транспортних засобів до моменту їх державної реєстрації, якщо така експлуатація відбувається під час дії воєнного стану та протягом 90 днів з дати його припинення або скасування, а тому відповідач не мав підстав для притягнення позивача до відповідальності за ч.6 ст.121 КУпАП.

За наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право, зокрема, скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

Враховуючи викладене, факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.6 ст. 121 КУпАП, не підтверджується матеріалами справи, тому постанова серії ЕНА № 411219 від 20.02.2025 підлягає скасуванню, а провадження по справі закриттю, внаслідок чого суд задовольняє позов ОСОБА_1 про скасування постанови про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.6 ст. 121 КУпАП України.

Керуючись ст.ст. 243, 246, 250, 286 КАС України,

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління національної поліції в Дніпропетровській області, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення та закриття провадження у справі,задовольнити.

Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованого не в автоматичному режимі, серії ЕНА № 4110219 від 20.02.2025, якою ОСОБА_1 визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.121 КУпАП, та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850,00 гривень, провадження у справі закрити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана учасниками справи безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя О.О. Костромітіна